Kamera Lensleri

Güvenlik kameraları ve sabit kamera sistemleri için geliştirilen özel açılı lensler, herhangi bir nesneye veya mekana daha farklı açılardan bakabilmeyi ve istenen alana yakınlaştırma yapabilmeyi sağlar. 2.8 mm ile 100 mm arasında değişiklik gösteren sabit güvenlik kamera lensleri vardır. Lensin odak uzunluğu ve büyüklüğüne bağlı olarak, çekim alanının görünümü ve sınır noktaları da değişiklik gösterir. Bazı kameralar, 3.6 mm veya 6 mm gibi standart lensler ile gelirken; bazı modeller de değiştirilebilir lensler ile kullanıcılara sunulur. 2.8 mm mercek bakış açısına sahip bir lens, yaklaşık olarak 90 derecelik bir alanı görüntülemek için tasarlanır. Bu nedenle, tek plan çekim ihtiyacınız olan yerlerde sabit lensli kameraları; geniş görüş açısı ve hassas odaklama ihtiyacınız olan yerlerde ise değişken odaklı mercek kameraları kullanabilirsiniz.

Kamera Lensi Fiyatları

Kamera lensi fiyatları; cihazın markasına, modeline, kalitesine, lens aralığına, görüş mesafesine ve farklı kameralar ile olan uyumluluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Güvenlik kamerası için lens alırken, seçeceğiniz lensin hem kamera ile hem de kullanılacağı ortamla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Lens yapısına ve formatına uyumlu bir ürün tercih etmek, en doğru seçeneklerin başında yer alır. Örneğin; kameranın sensör oranı 1/4 oranlı ise, lens ölçeği de 1/2 ya da 1/3 gibi büyük oranlara sahip olmalıdır. Ancak lens ve kameranın uyumsuz olduğu durumlarda, kameranın sensör ölçülerinin lensin görüntü formatından daha küçük tutulması da yeterli olacaktır.

Kameranın kurulumunun yapıldığı yerin ve hedef görüntü alanlarının özellikleri de lens seçimi üzerinde etkilidir. Hareketli alanlarda ve yakınlaştırma yapılması istenen durumlarda, CCTV kameralara ve cihaz ile uyumlu lenslere sıklıkla ihtiyaç duyulur. Merceğin mesafe aralığına göre ayarlanabilen çok yönlü lensler de bulunur. Fakat büyük lensler ile elde edilen görüntü boyutu daha yüksektir. Nesnelerin uzaklığına bağlı olarak görüntü kalitesinde düşüşler görülebilir. Kamera ve lens arasında uyumsuzluk olduğu durumlarda, görüntü çerçevesinde dağılmalar olabilir. Aynı şekilde, sabit görüntü yakalansa dahi köşelerde siyah çerçeve oluşabilir. Bu nedenle kameranın çözünürlüğü, sensörün kalitesi ve kayıt ekipmanlarının çeşitliliğine en uygun lenslerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Kamera Lensi Çeşitleri

Sabit, değişken odaklı ve yakınlaştırma özelliği bulunan kamera lensi çeşitleri vardır. Sabit odaklı lensler, farklı kamera türlerine göre imal edildiği için hem fiyat olarak uygun, hem de ürün çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Kesin bir hesaplama istenen görüntüleme alanları, hafızalı odak uzaklığı yardımıyla manuel olarak ayarlanabilir. 2.8, 4, 5, 6, 8, 12 ve 16 mm gibi sabit lens modelleri mevcuttur. 2.8 ile 8 mm arasındaki sabit odaklı lensler, uzak mesafeden görüntü alabilmek için oldukça idealdir. Okul bahçesi, fabrika ve otopark gibi mekanlarda sıklıkla kullanılır. 8 ile 16 milimetre arasındaki lensler, uzaktaki nesneleri yakına getirir. Geniş alan kaplayan koridorların, mekan giriş ve çıkışlarının, büyük ölçekli lensler ile kontrol edilebilmesi mümkündür.

Değişken odaklı ve zoom'lu lens modellerinin kullanım alanları ve fonksiyonları oldukça geniştir. Optik zoom yapma yeteneği bulunan lensler, uzaktan odak uzunluğu değişimini sağlamak için kolaylıkla ayarlanabilir. Yakınlaştırma özelliği bulunan lensler ile cadde, sokak ve park gibi belirli bir alan içinde bulunan insan ve araç trafiğini rahatlıkla takip edebilmek mümkündür. Yakınlaştırma fonksiyonu ile kişilerin veya vasıtaların daha net bir şekilde izlenmesi sağlanır. Kontrol merkezine bağlı olan zoom lenslerden alınan görsel çıktılar, sabit depolama cihazlarına aktarılabilir. Bazı değişken odaklı lens modellerinde, ışığı ve netliği daha iyi ayarlamak için, hassas servo sürücüler ve otomatik odaklama mekanizmaları da bulunur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kamera Lensleri

375 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 375 ürün
DSACategoryId/2147483638/17201/161719/80331054/60007241