Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Köyceğiz Balı Bahar Balı 850 G Cam Kavanoz

Köyceğiz Balı
551,45 TL
( / adet)
Satıcı: KÖYCEĞİZ BALI
Resmi Satıcı
Puan 9,5
Kampanyaları Gör 2
miktar
Loading interface...
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001474/28001512

Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı

Nisan ve mayıs aylarında baharın gelişi ile birlikte Anadolu’nun yaylalarında arıları cezbedici hoş kokulu renk renk çiçekler açar. Arıcılarımız yaklaşık 500 rakım ve altı yüksekliklerdeki en güzel yaylara kovanlarını bırakırlar. İşte Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın hikayesi de bu şekilde başlar.

Arılar çiçeklerin salgıladığı ve balın ana kaynağı olan nektarı toplayıp bal midelerinde saklarlar. Sonrasında peteklere bırakılan bu nektarları işçi arılar tekrar içer ve bırakırlar. Bu sayede Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nı kendi enzimleri ile birleştirerek besin içeriği yüksek bir lezzet ortaya çıkarırlar. İşçi arıların kanat çırpmasıyla da peteklerdeki nektarların suyu uçurulur ve olgunlaştırılır.

Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

İşlenmiş bal, ısıltıdığı ve ardından soğutulduğu aynı zamanda filtrasyon işlemi yapılarak poleninin alındığı bir prosesten geçer. Bu işlem normalde kristalize olan balı önlemek için yapılır ve rengi berrak homojen hale getirilir. Bununla birlikte yüksek ısı vitamin, mineral, enzim ve amino asitlerin çoğunu öldürerek sağlıklı olan tarafını kaybetmesini sağlar.

Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

Bu nedenle Bahar Çiçek Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

Arıcılarımızın özenle hazırladığı bizim de titizlikle laboratuvarımızda kontrol etiğimiz en doğal haliyle sofralarınıza taşıdığımız Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın ise bilinen birçok faydası mevcuttur. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı Kekik, Geven ve Kır Çiçekleri karışık yüksek besleyici özelliği ve kendine has tadı kokusuyla artık raflarımızda.

Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı kovandaki en doğal haliyle size bir tık mesafede.

 

Analiz Sertifikalarımız

Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

Prolin değeri Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda dominant oranda bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızdaki oran 581.07mg/kg’dir.

Diastaz değeri Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızdaki değer “8.51”dir.

Nem değeri Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda bu oran %17.48’dir.

Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 0.38mS/cm’dir.

Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda bulunan asitler yalnızca Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’da mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda serbest asitlik değeri 26.29meq/kg’dır.

Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın tazeliğinin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda HMF oranı “12.14”dir.

Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda C4 şeker oranı %0.00’dır.

Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Çiçek Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 60g ve Fruktoz/Glukoz oranı 0,9-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda Fruktoz+Glukoz 68.72 ve oranı 1.15’dir.

Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

Polen Analizi; Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda Fenolik ve Antioksidan analizi; Antioksidanlar vücutta serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek hücrenin zarar görmesini önleyen bileşiklerdir. Bu reaksiyonlar yiyeceklerde toksik olabilmekte ve sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Kısaca antioksidan aktivite vücuttaki oksidatif reaksiyonları azaltabilmektedir. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlarca zengin olduğu bilinmektedir. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 567.89’dur.

Türü Bahar Balı
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV0000122DZL
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Benzer ürünler

Köyceğiz Balı Çiçek Balı 450 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Hayıt Balı 330 G Cam Kavanoz Köyceğiz Yöresel Çam Kozalağı Pekmezi 700 G Cam Şişe Köyceğiz Yöresel Çifte Kavrulmuş Tahin 600 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Çam Balı 850 G 2 Adet Köyceğiz Balı Püren Balı 450 G Cam Kkavanoz Köyceğiz Balı Çam Balı 450 G Cam Kavanoz Köyceğiz Yöresel Karadut Özü 1000 G Cam Şişe Köyceğiz Balı Çörekotu Balı 660 G Kavanoz Köyceğiz Yöresel Dut Pekmezi 800 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Hayıt Balı 450 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Kekik Balı 660 G Cam Kavanoz 1928 Mehmet Helvacı Sade Tahin Helvası 500 Gr Köyceğiz Balı Çiçek Balı 850 G 2'li Köyceğiz Balı Çiçek Balı 850 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Narenciye Balı 330 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Arı Poleni 200 G Cam Kavanoz Köyceğiz Yöresel Keçiboynuzu Harnup Pekmezi 800 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı 450 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Sedir Balı 330 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Kekik Balı 250 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Sedir Balı 850 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Narenciye Balı 450 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Çam Balı 850 G Teneke Köyceğiz Balı Çam Balı 850 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Çörekotu Balı 330 G Cam Kavanoz Kehribal Bitlis Çiçek Balı 850 gr Köyceğiz Balı Narenciye Balı 850 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Ihlamur Balı 250 G Cam Kavanoz Köyceğiz Balı Bahar Çiçek Balı 1850 gr Teneke
Başa dön