Lokum

Arapçada “boğaz rahatlatan” anlamına gelen lokum, Türk kahvesine eşlik eden geleneksel tatlılar arasında yer alıyor. Aynı zamanda lokma kelimesinden tüketilerek oluşturulan lokum sözcüğü, doymak anlamına da geliyor. Lokum çeşitleri, Türk kültürünü ve geleneklerini en iyi şekilde ifade eden tatlı olarak herkesin damak zevkine uyum sağlamayı başarıyor. Şekerleme çeşitleri arasında en çok tercih edilen lokum çeşitleri yumuşak olması nedeniyle de ilgi görüyor. Tarihte ilk olarak Ali Muhiddin Hacı Bekir tarafından bir yarışma nedeniyle üretimi yapılmıştır. Bu yarışma sonucunda lokum, Türk mutfağına yumuşak bir şekerleme çeşidi olarak girmiştir. Yurt dışında “Turkish Delight” yani Türk tatlısı olarak bilinse de Romanya, İngiltere, Yunanistan, Brezilya gibi yerlerde farklı isimlendirmelerle de satılıyor. Örneğin Kanada’da üretilen çikolatalı lokum çeşitleri “Big Turk Chocolate Bar” adıyla, Brezilya’da ise “Delicia Turca” adıyla satışa sunuluyor.

Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen lokum çeşitleri, özellikle Türk kahvesi ile birlikte uyumlu bir ikilidir. Padişah tatlısı olarak da bilinen lokum çeşitlerinin ünü ülkemizin sınırlarını aşmıştır. Genelde misafirlere ikram edilen lokum, turistler tarafından da oldukça seviliyor ve ülkelerine hediye olarak da götürüyorlar. Zengin çeşitliliğe sahip olan lokum, her damak tadına uyum sağlayan alternatiflere sahip. Özellikle bayramlarda ikramlıklar arasında bulunan lokumlar, kahve ile beraber de tüketilen tatlı çeşitleri arasında yer alıyor. Türk mutfağının olmazsa olmazı, kahvenin en iyi arkadaşı, bayramların tadı ve çocukluk nostaljisi olan lokumlar, her evde hazır olarak bulunduruluyor. Çeşitliliği, tadı ve sohbeti tatlılaştırmasıyla ünlü olan lokum ikramları oldukça eski bir gelenek olarak karşınıza çıkıyor.

Lokum Çeşitleri Nelerdir?

Lokum çeşitleri üreticinin hayal gücüne bağlı olarak farklı aromalar ile çeşitlendiriliyor. Dolayısıyla tat, üretim yeri ve üretim çeşidine bağlı olarak farklılık gösteren birçok lokum çeşidi yer alıyor. Bazı lokum türleri şunlardır: kuş lokumu, fındık lokumu, ceviz lokumu, çifte kavrulmuş lokum, fıstık lokumu, hindistan cevizli lokum, meyveli ve limonlu lokum, kremalı, güllü lokum, nar lokumu, nane lokumu, çikolatalı lokum. Tercih sırasında ise tüketicinin damak tadı öne çıkıyor. Genel olarak içerisine nar ve hurma gibi kuru meyve çeşitleri, hindistan cevizi, fındık, antep fıstığı gibi kuruyemiş çeşitleri konuluyor. İçine konulan malzemeye bağlı olarak farklı isimler alıyor. Kuruyemiş gibi sert malzemeler genelde üretimin son aşamasında eklenerek kalıcı bir tat elde edilmesi sağlanıyor. Bu özellik genelde fındıklı ve fıstıklı lokum çeşitlerinde görülüyor.

 Lokum çeşitlerinin içerisine katılan her malzeme, aroması ile birleşerek farklı bir tat oluşturuyor. Tatlı ve acı malzemeler genelde aynı yiyecek üzerinde tercih edilmezken lokum çeşitlerinde aynı anda kullanılabiliyor. Örneğin lokumlarda kullanılan safran ve turunç gibi malzemeler farklı bir tat ve güzel aromalar ortaya çıkarıyor. Çok tatlı lokumlardan hoşlanmayan kişiler için portakallı lokum bir alternatif oluşturuyor. Sade bir Türk kahvesinin yanında ise genellikle kaymaklı lokum tercih ediliyor. Antep fıstıklı ve narlı lokumlar ise genelde bayramlarda ve özel günlerde ikram edilmek için alınıyor. Mevlit gibi etkinliklerde ise geleneksel olarak güllü lokum sunuluyor. Gül suyu kullanılarak yapılan bu lokum çeşidinin dışı hindistan cevizi ile kaplanarak güzel bir görünüm oluşturuluyor.

Hindistan cevizli lokum çeşitleri genel olarak sarma şeklinde üretiliyor ve tercihe göre kaymaklı ya da sade olarak sunuluyor. Bu tip sarma lokumlar görünüşleri nedeniyle saray lokumu olarak da adlandırılıyor. Safranlı lokum çeşitleri ise genelde Safranbolu taraflarında üretiliyor. İçerisine başka malzemeler katılarak zenginleştirilen ve her damak tadına hitap eden bu çeşitlerde ceviz de sıklıkla kullanılıyor. Lokum yapılırken uzun süre kavruluyor. Bu sayede daha keskin bir tada sahip oluyor. En çok tercih edilenler arasında çifte kavrulmuş lokum çeşitleri öne çıkıyor.

Sayılamayacak kadar çok çeşide sahip olan lokum, her damak zevkine hitap etmeyi başarıyor. Lokum çeşitleri arasında en çok rağbet gören türler fıstıklı portakallı lokum, çikolata kaplı narlı lokum, pudralı antep çifte mini, cevizli lokum, kaymaklı lokum, limonlu lokum, naneli lokum, kadayıflı narlı lokum, file fıstıklı narlı fitil lokum, kakaolu lokum ve bohça lokumdur. Büyük lokumların yanı sıra bir de küçük atıştırmalık olarak tüketilen kuş lokumu ve meyveli mini lokum çeşitleri de bulunuyor. Ayrıca çikolata kaplı lokum çeşitleri de genelde küçük boyutlarda tercih ediliyor. Küçük boyutlu lokum çeşitleri arasında boğazı rahatlatan ve ferahlık veren naneli lokum da sıklıkla tüketiliyor. Karışık lokum türleri ve hediyelik olarak götürülen çeşitler özel kutularda atıştırmalık olarak satışa sunuluyor.

Lokumun Faydaları

Ünü Dünyaya yayılan ve eşsiz bir tat olan lokumların sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor. Ünlü ressam Picasso’nun resim yapmaya başlamadan önce lokum yediğinde işine daha iyi odaklandığını söylemesi de tarihten günümüze kadar gelmiş olan bir gerçektir. Osmanlıdan günümüze kadar gelen ve zamanla doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan lokum çeşitleri, protein ve karbonhidrat açısından oldukça zengin bir besin olarak öne çıkıyor. Günde 4 lokum tüketen bir kişi günlük protein ihtiyacının %25’ini karşılamış oluyor. Vücudun enerji miktarını yenilemesi nedeniyle de yararlı besinler arasında yerini alıyor. İçerdiği nişasta ve şeker nedeniyle kişiye enerji veriyor. Karbonhidrat barındırması nedeniyle tüketildikten kısa bir süre içerisinde rahatlıkla yakılıyor. Ayrıca kişiyi psikolojik anlamda rahatlatarak, hafızasının güçlenmesine de fayda sağlıyor. Metabolizmayı hızlandırarak tuvalet alışkanlığını düzenli hale getiriyor.

Bademcik iltihabının azalmasına ve yanma hissinin geçmesine yardımcı oluyor. Böbrek hastaları için yararlı bir besin olarak öne çıkıyor. Yaraların erken kapanması için alternatif tıpta da kullanılıyor. Sindirim problemlerine iyi geliyor. Hazımsızlık ve sindirim sisteminde bulunan problemler için uzmanlar genellikle hindistan cevizli lokum önerisinde bulunuyor. İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk hissi vererek, diyet programlarında da tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Protein açısından da zengin olan lokumlar, kasları da güçlendiriyor. Kan akışını hızlandırarak, kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçiyor. Vücuttaki atık maddelerin idrar yoluyla dışarı çıkmasını sağlıyor. Yara, ödem gibi durumlarda cilt ile temas etmesi sonucunda o bölgenin sağlığını koruyor ve daha çabuk iyileşme sağlıyor. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu önlüyor. Ayrıca böbrek üstü bezlerini de çalıştırarak performansını artırıyor.

Lokum Tasarımları ve Sunum Fikirleri

Lokum çeşitleri, genellikle hediyelik amaçlı alındığından sunumlarının güzel olması da önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Lokumun sunulduğu kutu ne kadar estetik ve güzel bir görünüme sahip olursa, içindeki ürünün de o kadar lezzetli olduğu hissiyatını karşı tarafa veriyor. Özellikle ahududu jöle lokum çeşitleri, renkliliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dolayısıyla lokum sunumları ve kutuları aslında içeriğinin nasıl olduğu hakkında da fikir veriyor. Mesela antep fıstıklı lokum çeşitlerinin kutuları da genellikle yeşil renk tonlarında tercih ediliyor. Kutu tasarımları yapılırken içinin görünmesine özen gösteriliyor. Tasarımsal farklılıklara sahip olan lokum kutuları, bazen üstten açılacak şekilde bazen de çekmeceli şekilde üretiliyor. Hediyelik olarak üretilen lokum kutuları genelde üstten açılan tasarımıyla öne çıkıyor. Hastane ya da akraba ziyareti gibi durumlarda ise genellikle çekmeceli olan tasarımlar tercih ediliyor. Görsel açıdan her ikisi de oldukça rağbet görüyor. Lokum sunumları, sadece kutuların tasarımı ile değil ikram şekliyle de önemli oluyor. Lokumun yanında servis tabağına konulan ufak detaylar sunuma farklılık katıyor.

Örneğin güllü lokum ikram edilirken yanına gül yaprakları konulması tabağı zenginleştiriyor. Fındıklı lokum çeşitlerinde de tabağa serpilen küçük fındık taneleri sunumu güzelleştiriyor. Sunumu kolay ve gösterişli olan çeşitler arasında kuş lokumları bulunuyor. Hem gösterişli hem de rengarenk olan bu çeşit, hindistan cevizi ya da pudra şekeri ile birlikte daha da estetik bir görünüme sahip oluyor. Tek başına gümüş ya da gold rengi bir tabak içerisinde ikram edilen lokumlar da görsel açıdan etkileyici duruyor. Bunların yanı sıra sarma lokumların da tek başına olan estetik görünümü yanında herhangi bir aksesuar bulunmasına gerek bırakmıyor. Özellikle sultan lokumu denilen çeşitlerin sunulduğu tabak önem taşıyor. Bir meyve salatasının içerisine katılan kuş lokumları ya da lokumların dışının tel kadayıf ile kaplanarak sunulması da diğer sunum önerileri arasında yer alıyor. Lokum türleri çeşitlendikçe ortaya farklı tat ve lezzetler çıkıyor. Değişik tatlar denemek istiyor ve hepsinin tadına bakmak istiyorsanız karışık lokumlardan bir kutu alarak deneyimlemek oldukça yararlı oluyor. Lokum çeşitlerinin her biri farklı aromalarla ve rengarenk kutu tasarımlarıyla tüketicilerin hizmetine sunuluyor.

Lokum Fiyatları

Lokumlar içerdikleri malzemeye göre ve sunum şekillerine göre farklı fiyatlandırmalara tabi tutuluyor. Özel kutularda farklı tasarım seçenekleriyle satışa sunulan lokum fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksek oluyor. Lokum paketi satın almadan önce birçok farklı markanın fiyatlandırma sistemiyle ilgili bir ön araştırma yapmak gerekiyor. Gösterişi az fakat iyi markadan alınan lokum fiyatları daha avantajlı oluyor. Her bütçeye hitap eden çeşitler ve markalar Hepsiburada’da bulunuyor. Eve gelen misafire ikram amaçlı satın alınan lokumlarda gösterişe pek ihtiyaç duyulmuyor ve dolayısıyla daha uygun fiyatlara satın alınabiliyor.

Bu tür lokum çeşitleri ikram edilirken süslemeler yapılıyor. Hediyelik lokumlarda ise markalar ve lokum kutuları öne çıkarken ev için alınan lokumlarda daha fazla çeşitlilik ve fiyat farklılıkları görülüyor. Çeşitli malzemeler kullanılarak, aroma açısından zengin bir içeriğe sahip olan lokum çeşitleri, sade lokumlara göre biraz daha fazla fiyat seçeneğine sahip oluyor. Sade lokum tercih eden tüketiciler genellikle ceviz, fıstık ya da fındık gibi malzemeler kullanarak zenginleştirdikleri lokumları sunuyor. Böylelikle misafirlerin tercihine göre farklı şekillerde tatlı ikramı yapmak ev sahibi açısından daha kolay oluyor. Lokum siparişi verilirken, evde tüketimin ne kadar olduğu önem taşıyor.

Eğer tüketim miktarı fazla ise ona uygun paketleri tercih etmek gerekiyor. Kutu lokumlar kilogramlarına göre de farklı fiyatlandırılıyor. Özellikle düğün, kına gecesi ya da mevlitler için 5 kg’lık lokum paketleri almak daha avantajlı oluyor. Bu gibi durumlarda toptan satın almak her zaman daha uygun fiyatlarla gerçekleştiriliyor. Lokum satın almadan önce üreticinin ürün hakkında belirttiği özellikleri detaylıca incelemek, içerisinde kullanılan malzeme ve aromaları öğrenmek ve size uygun lezzetleri bulmanız açısından büyük önem taşıyor. Bunun için Hepsiburada’daki filtreleme özelliğini kullanabilir, dilediğiniz içeriklere sahip lokum çeşitlerine zaman kaybetmeden ulaşabilirsiniz.

Lokumun Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Lokum çeşitlerinin taze olup olmadığı görsel olarak bile kolayca anlaşılabilen bir durumdur. Özellikle çok yüksek derecede ısıya maruz kalmış lokumların ve beyazlaşmış ürünlerin tüketilmesi asla tavsiye edilmiyor. Ayrıca lokumların içerisinde bulunan katkı maddelerinin de zararlı olup olmadığının satın alınmadan önce araştırılması gerekiyor. Şeker tüketmek istemeyen kişiler için içerisinde hurma bulunan lokum türleri öneriliyor. Seyyar tezgahlar üzerinde açıkta satılan lokum türleri, hava ile temas ettiği için daha çabuk bayatlıyor ve bozuluyor. Bu nedenle açık olarak satılan lokumların yerine kutu içerisinde bulunan kapalı lokumların alınması tavsiye ediliyor. Ayrıca ürünlerin son kullanma tarihleri de tazelikleri hakkında tüketicilere fikir veriyor. Bunların yanı sıra kaliteli ve taze lokumlar, üzerine baskı uygulandığında çok kısa bir süre içerisinde eski haline geri dönüyor. Baskı uygulanan yer çukur olarak kalan lokumlar bayat anlamına geliyor.  

Bu da tazeliği hakkında bilgi sahibi olmanın bir diğer yolu olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca lokum içerisinde kullanılan nişasta miktarının fazla olması ve nem oranı yüksek alanlarda saklanması, tazeliğini çabuk kaybetmesine neden oluyor. Büyük markaların ürettiği lokum çeşitlerinde bayat olması gibi bir durumla karşılaşılması düşük bir ihtimal olarak ortaya çıkıyor. Lokumlar tüketilirken ağızda bıraktığı tat ve aromanın dokusu da tazeliği açısından fikir veriyor. Lokum dokusunun elastik olması ve tüketilirken dişlere yapışmaması gerekiyor. Kaliteli lokum çeşitleri tüketildiğinde iştahsızlık gibi bir durum ortaya çıkmıyor. Bu tür kaliteli lokumlar iştah açıyor. Tüketim sırasında kesinlikle boğaz yanması sorunu olmuyor. Lokumların tazeliğini koruma süresi 8 ile 10 ay arasında değişik gösteriyor. Lokumun ilk günkü tazeliğini koruması için oda sıcaklığında üzeri kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Buzdolabında saklanması uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor. Ayrıca lokumların derin dondurucuya konularak saklanması da mümkün olmadığından alındıktan sonra kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekiyor. İçeriğinde herhangi bir hayvansal madde bulunmayan lokum çeşitleri özellikle vejeteryan ve vegan beslenen kişiler için de ideal hediyeliklerden biri olarak öne çıkıyor. Lokumların içerisinde gluten de bulunmuyor. Bu nedenle glutensiz beslenen kişiler için de uygun bir besin. Siz de Hepsiburada’nın birbirinden güzel tasarımları ve çeşitleri bulunan lokumlar arasında tercihinizi yaparak, misafirlerinize tatlı ikramında bulunabilir, Türk kahvesinin yanında güzel sunumlar ile servis edebilirsiniz. Siz de hemen lokum çeşitlerinden dilediğinizi seçerek hemen sipariş verebilirsiniz.

Lokum üretiminde ne kullanılıyor?

Dünyaca ünlü olan ve Türk lokumu olarak bilinen bu tatlı çeşidi, nişasta, su, şeker ve sitrik asit kullanılarak üretiliyor. Osmanlı lokumu çeşitlerine genelde gül suyu, fıstık, fındık ya da nar gibi sert malzemelerden eklemeler yapılıyor. Padişahlar için özel olarak üretilen hoş kokulu lokumların, tarihten günümüze kadar aynı şekilde üretilmesine özen gösteriliyor.

Lokumun besin değeri nedir?

Lokum çeşitlerinin besin değerleri, kullanılan malzemelere göre değişiklik gösteriyor. Fakat ortalama değerler besin değerleri hakkında  biraz da olsa tüketicileri fikir sahibi yapıyor. 100 gram olan bir lokumda 89 g karbonhidrat, 0.12 g protein, 0.19 g yağ, 19 mg potasyum, 5 mg kalsiyum, 0.1 mg demir bulunuyor. Lif ve kolesterol ise hiç bulunmuyor.

Lokumu fazla tüketmek zararlı mıdır?

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi lokumu da vücudun ihtiyacından fazla tüketmek olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Lokum çeşitlerinin ana malzemeleri, nişasta, şeker ve karbonhidrat gibi besinlerdir. Bu nedenle aşırı olmadığı sürece lokum tüketilmesinde hiçbir sakınca bulunmuyor. Aşırı tüketim sonucunda vücut bu bileşenleri sindiremeyerek, bunları karaciğerde yağa dönüştüremez. Bu da kilo alımına sebep olan etkenler arasında yer alır. Bu nedenle çok fazla tüketilmemesinde yarar vardır. Ayrıca lokum kandaki şekeri artırdığından dolayı, diyabet hastalarının daha dikkatli tüketmesi gerekiyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lokum Çeşitleri

2917 ürün listeleniyor
Ali Baba Gıda Lokum
Lokum House 1964 Lokum
Kardeşler Şekerleme Lokum
Tuğba Kuruyemiş Lokum
Şekerci Cafer Erol Lokum
Lokumcu Mehmet Efendi Lokum
Haluk Aydın Kuruyemiş Lokum
Rumeli Lokumcusu Lokum
Adnan Efendi Lokum
Hacı Şerif Lokum
Doğan'ın Lezzeti Lokum
Lokum Atölyesi Lokum
Meşhur Safranbolu Lokumcusu Lokum
Hacı Kaya Lokumları Lokum
Çarşıbaşı Lokum
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 32 / 2917 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?