Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden olan ve dünya çapında tanınan lokumların her geçen gün farklı damat tatlarına hitap eden çeşitleri üretilir. Özellikle misafirliğe giderken, kahve yanında ya da özel davetlerde tercih edilen lokumlar farklı lezzet seçenekleriyle damaklarda hoş tatlar bırakır. Farklı içeriklerin yanı sıra farklı boyut ve kavurma teknikleri de bulunan lokumlar, her yaştan insanın severek tükettiği besinler arasında yer alır. Yine de her şeyin fazlası zararlı olduğu için lokumları da aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir.

Lokum Çeşitleri Nelerdir?

Su, şeker, nişasta, gıda boyası ve sitrik asit kullanılarak hazırlanan lokumların içine eklenen malzemelere göre farklı çeşitleri bulunur. Farklı damak tatlarına uygun olarak çeşitli alternatiflerde üretilen lokumlar aynı şekilde farklı aromalar kullanılarak da lezzetlendirilir. En yaygın olarak tüketilen lokum çeşitleri arasında; kuşlokumu, çifte kavrulmuş lokum, cevizli lokum, fındıklı lokum, Antep fıstıklı lokum, güllü lokum, narlı lokum, Hindistan cevizli lokum, naneli lokum, limonlu lokum, çikolatalı lokum, kaymaklı lokum ve meyveli mini lokumlar bulunur. Ancak son dönemde her damak tadına uyması ve herkesin lokum tüketebilmesi için çok daha farklı içeriklere sahip lokum çeşitleri de üretilmeye başlandı.

Hangi Lokum Mideye İyi Gelir?

Bilindiği üzere midenin iç yüzündeki bir kısmın aşınması nedeniyle oluşan yaralara mide ülseri denir ve bu yaraları rahatlatmak için bazı gıdaları tüketmek oldukça işe yarar. Çifte kavrulmuş lokum ve meyveli kuşlokumu gibi lokumlardan aç karnına 2 tane tüketmek midenin rahatlamasına yardımcı olabilir. İçeriğindeki nişasta sayesinde mide sorunlarına iyi gelen lokumu yine de çok fazla miktarda tüketmemek gerekir. Bunun yanı sıra Safran lokumu da içeriğinde bulunan Antep fıstığı ve sitrik asit nedeniyle midedeki zararlı su miktarını düşürmeye konusunda yardımcı olur. Bu nedenle düzenli olarak ve kesinlikle aşırıya kaçmadan lokum tüketerek midenizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Lokum Kaç Kaloridir?

Lokumun kalorisinin büyük bir kısmı içindeki şekerden gelir. Bu nedenle diyet yaparak kilo vermek isteyen ya da kilo almamak isteyen kişilerin fazla miktarda lokum tüketmekten kaçınması gerekir. Yaklaşık 1 adet lokum 10 grama karşılık gelir ve kalorisi de 38 kaloridir. Boyut bakımından küçük olmasına rağmen fazla kaloriye sahip olan lokumu tatlı krizi anlarında bir ya da iki adet olarak tüketebilirsiniz. Bunların yanı sıra besin değeri olarak bir adet lokumun içinde 9,2 karbonhidrat, 0,1 protein ve 0,1 yağ bulunur. Karbonhidrat ağırlıklı bir besin olduğu ve içinde bol miktarda şeker bulundurduğu için kilo aldırmaya uygun bir gıda olan lokumu kesinlikle aşırı tüketmekten kaçınmalısınız.

Lokum Nasıl Saklanmalıdır?

Eğer aldığınız lokum kısa sürede bitmeyecekse doğru şekilde saklanması da oldukça önemlidir. Çünkü lokumlar doğru şekilde saklanmazsa hızla kuruyabilir ve bozulabilir. Hatta lokumun içinde bulunan kuru yemişler böceklenebilir ya da küflenebilir. Bunun için öncelikle lokumun bulunduğu kabın kapağının çok iyi bir şekilde örtülmesi gerekir. Hatta sürekli kutu açılmayacaksa kutuyu iyice bantlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra lokumları bir cam kavanozun içine koymak da iyi bir saklama yöntemi olur. Yani lokumları saklarken en çok dikkat edilmesi gereken şey lokumların hava ile kesinlikle temas etmemesidir. Aksi takdirde lokumlar hızla tazeliklerini ve yumuşaklıklarını kaybederler. Lokumların içinde bulunan kuru yemişlerin kısa sürede zarar görmemesi için de güneş ışığından ve sıcak ortamlardan lokumları uzak tutmak gerekir. Eğer doğru saklama yöntemleri uygulanarak muhafaza edilirse bu şekilde bir ay boyunca lokumlar bozulmadan durabilir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Lokum Çeşitleri

2.280 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Selimzade Lokumlar
  2. Bayburt Kuruyemiş Lokumlar
  3. Bercekız Servet Şekerleme Lokumlar
  4. Rumeli Lokumcusu Lokumlar
  5. Haluk Aydın Kuruyemiş Lokumlar
  6. Koska Lokumlar
  7. Meşhur Safranbolu Lokumcusu Lokumlar
  8. Marmara Lokum Lokumlar
  9. Şener Lokumlar
  10. Mevlana Bazaar Lokumlar
  11. Alko Lokumlar
  12. Çarşıbaşı Lokumlar
  13. Öz Can Lokumlar
  14. Bulutlar Kuruyemiş Lokumlar
  15. Şekerci Cafer Erol Lokumlar
  16. Mahsere 1948 Lokumlar
  17. Akkent 1860 Lokumlar
  18. Lokum Dükkanı Lokumlar
  19. Muhabbet Kuruyemiş Lokumlar
  20. Eyüp Sultan Lokumlar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001472/28002348
Başa dön