Bulaşık Parlatıcısı & Bulaşık Makinesi Parlatıcısı

Doğru ürünler ile bilinçli kullanıldığı zaman çok miktardaki bulaşığı kısa sürede yıkayıp kurutan bulaşık makineleri, yeni nesil teknolojiler sayesinde çok daha işlevsel hale gelmiştir. Yarım yük çalıştırma, yoğun yıkama yapma, su-deterjan ve elektrik tasarruflu eko yıkama, sadece bardak yıkama gibi farklı yıkama programlar ile bulaşık türüne ve kirlilik oranına göre yıkama yapabilen söz konusu makinelerde kullanılabilecek onlarca farklı deterjan türü bulunur. Yoğun bir köpük oluşturmayan bulaşık makinesi deterjanları, bulaşık makinesi tuzu ve bulaşık makinesi parlatıcısı gibi ürünler, bulaşık makinelerinin her zaman yüksek performans göstermesi için bulaşık makinelerine özel olarak üretilir. Örneğin, bulaşık deterjanları yerine elde bulaşık yıkarken tercih edilen deterjanlar kullanıldığında çok fazla köpük oluşacağı için bulaşık makinesinin kenarlarından köpükler taşar ve bulaşıklar durulanmaz. Çünkü makinenin yıkama yaparken kullandığı su miktarı, söz konusu deterjanın oluşturduğu köpüğü durulamak için yeterli değildir. Tüm bunların yanı sıra söz konusu bulaşık deterjanları makine kullanımına uygun formüle edilmediği için bulaşıklardaki lekeleri parçalamak için uygun içeriğe sahip değildir. Bu sebeple bulaşık makineleri için üretilen deterjanların kullanılması hem bulaşıkların temizlenmesi hem de makinenin kullanım ömrünün korunması açısından gereklidir. 

Bulaşık makinesi parlatıcısı da tıpkı bulaşık makinesi deterjanı gibi sadece makine kullanımına özel olarak üretilen bir temizlik ürünüdür. Bulaşıkların lekesiz çıkması, hızlı kuruması ve parlak olması için özel olarak formüle edilen bulaşık parlatıcı ürünler genellikle sıvı formundadır. Bulaşık makinesinin deterjan bölmesinin hemen yanında bulunan parlatıcı bölmesine konularak kullanılan bu ürünler, markadan markaya değişen içeriklere sahip olsa da genel olarak hızlı buharlaşma özelliğine sahiptir. Bu da bulaşıklar üzerinde bir tabaka oluşturmalarını önleyerek hem hijyenik hem de sağlıklı bir kullanım süreci sağlar. Bulaşık makinesi deterjanı üreticileri tarafından onlarca farklı çeşidi üretilen bulaşık parlatıcıları, tek bir ürün olarak kullanıcılara sunulduğu gibi bazı all in one konseptli bulaşık deterjanı tabletlerinde de bulunur. Tıpkı bulaşık makinesi tuzu ve deterjanı gibi mutlaka kullanılması önerilen temizlik ürünleri arasında yer alan bulaşık makinesi parlatıcıları, markadan markaya farklılık gösterse de ulaşılabilir fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulan ürünlerdir.

Bulaşık Makinesi Parlatıcı Özellikleri

Özel bir formüle sahip olan ancak deterjan gibi temizlik yapmayan bulaşık parlatıcıları, markadan markaya değişen formüllere sahip olsa da içerdiği özel bir madde sayesinde etkin performans gösterir. “Bulaşık makinesi parlatıcısı ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek en sade yanıt ise “Bulaşıkların su lekeleri olmadan, parlak ve kuru çıkmalarını sağlamak.” olur. Makine için üretilen bulaşık parlatıcısı, içerdiği surfaktan adlı madde sayesinde suyun yüzey gerilimini başka bir ifadeyle suyun yoğunluğunu azaltır. Bu sayede su damlacıkları bulaşıklar üzerinde tutunamaz. Böylece bulaşıklar üzerinde su damlası lekeleri oluşmaz, bulaşıklar çok daha hızlı kurur ve parlak bir görünüm kazanır. Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanıldığında yıkama yeni sonlanmış olsa dahi ıslak bulaşık görünümü oluşmaz. Su damlacıkları bulaşıkların üzerinden kayarak düştüğü için damlacığın lekeleri de meydana gelmez. Bu sayede tertemiz ve parlayan bulaşıklar elde edilir.

Bulaşık parlatıcısı olarak adlandırılan ve bulaşık deterjanı üreticileri tarafından üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulan söz konusu ürünler ikamesi olmayan ürünlerdir. Başka bir ifadeyle, parlatıcı yerine başka bir şey kullanmak hem makinenin kullanım ömrünün azalmasına hem de bulaşıkların lekeli ve mat görünmesine neden olur. Öte yandan bulaşık makinesi deterjanları gibi bulaşık makinesi parlatıcıları yerine de doğal alternatiflere yönelim söz konusudur. Bu noktada en sık yapılan hatalardan biri bulaşık makinesi deterjanı yerine karbonat ve limon tuzu, bulaşık makinesi tuzu yerine limon tuzu ve bulaşık parlatıcısı yerine de sirke kullanmaktır. Limon tuzu ve karbonat bir araya geldiğinde oldukça güçlü bir tepkimeye neden olur ve bulaşık makinesinin atık su borusundan filtrelerine kadar zarar verebilecek kadar kuvvetli bir karışımdır. Dolayısıyla kullanımı sonucunda bulaşık makinesinin kullanım ömrünün azalmasına neden olur.

Bulaşık makinesi için doğal parlatıcı olarak sirke kullanımı da önerilmeyen bir diğer davranıştır. Genel olarak yüzey temizliklerinde sıkça yer verilen sirke, bulaşık makinesi parlatıcıları gibi hızla buharlaşmak yerine bulaşıklar üzerinde bir tabaka oluşturur. Bu da hem mat bir görünüme neden olurken hem de bulaşıkların ıslak kalmasını ve lekeli kurumasını sağlar. Öte yandan sudaki kirecin aşındırıcı etkisine yok edemediği için cam bulaşıklarda çizilmelere sebep olur. Tüm bunların yanı sıra buharlaşamadığı için makinenin iç haznesine tutunur, plastik kısımların aşınmasına neden olur ve hoş olmayan bir koku oluşturur. Bulaşık makinesinde yıkama sırasında son durulama suyunda devreye giren parlatıcı ürünler ise insan sağlığına zararlı maddeler içermemekle birlikte düşük ısılarda dahi buharlaşarak bulaşıklardan uzaklaşır. Dolayısıyla, son durulama suyunda kullanıldığı için asla durulanmadığı ve bulaşıklar üzerinde bir tabaka oluşturarak parlaklık sağladığı şeklindeki genel inanışlar doğru değildir. Bulaşık makinesi için üretilen parlatıcılar, bulaşıklardan ziyade suyun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için üretilen temizlik ürünlerdir. Suyun yoğunluğunu azaltarak bulaşıklara tutunmasını önleyen söz konusu ürünler, aynı zamanda sudaki kirecin ortadan kalkmasını da sağlar.

Bulaşık Makinesi Parlatıcı Çeşitleri

Bulaşık deterjanı üreticileri tarafından farklı içeriklere sahip olan çeşitleri üretilse de genel olarak bulaşık makinesi parlatıcı ürünler, formül açısından benzer maddeler içerir. Bazı parlatıcılar limon kokulu olarak kullanıcılara sunulurken bazıları ise kokusuzdur. Genel olarak mavi bir sıvı formunda olan söz konusu parlatıcıların konsantre olan çeşitleri de vardır. Tüm bunların yanı sıra sıvı parlatıcılar kadar yoğun bir etkiye sahip olmasa da hem bulaşıkları parlatmak hem de makinenin hoş kokmasını sağlamak için üretilen sarı renkli bir silikon formunda olan ve bulaşık makinesinin üst sepetinin altına asılan parlatıcı ve ferahlatıcı ürünler de vardır. Söz konusu bulaşık makinesi parlatıcıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sıvı Parlatıcılar: Mavi renkli olan sıvı bulaşık makinesi parlatıcıları, limon kokulu olanlar ve kokusuz olanlar gibi farklı ürün alternatifleri sunar. Kokulu olanlar ekstra olarak bulaşıkların ve bulaşık makinesinin hoş kokmasını da sağlar. Klasik bulaşık parlatıcısı olarak bilinen bu ürünler, en sık kullanılan parlatıcılar olarak bilinir.
  • Konsantre Parlatıcılar: Sıvı bulaşık makinesi parlatıcıları gibi yine sıvı formda olan ancak daha yoğun içeriğe sahip olan bu parlatıcılar su ile seyreltilerek kullanılır. Daha az miktarlarda kullanıcılara sunulmasına rağmen su ile karıştırıldığı için daha fazla parlatıcı elde edilmesine olanak tanıyan konsantre parlatıcıların da limon kokulu olanları vardır.
  • Silikon Parlatıcılar: Sarı renkli ve limon kokulu olan bu bulaşık parlatıcı ürünler, silikon benzeri bir yapıda olup bulaşık makinesinin içinde asılarak kullanılır. Tıpkı bulaşık makinesi kokusu gibi görünen ve makinenin hoş kokmasına da yardımcı olan söz konusu ürünlerin içinde jel bulunan ve su ile temas ettiğinde azar azar eriyen versiyonları da bulunur.
  • Toz Parlatıcılar: Bireysel kullanıcılara hitap etmeyen toz parlatıcılar, endüstriyel bulaşık makinelerinde sudaki kireci yok etmesi ve bulaşıkların parlak çıkmasını sağlamak amacıyla kullanılır. 5 kg ve 10 kg gibi ambalajlar halinde kullanıcılara sunulan söz konusu ürünlerin ekstra sert sular için formüle edilmiş çeşitleri de bulunur.
  • Parlatıcı İçeren Deterjanlar: Bulaşık makinesi deterjanı üreticileri tarafından kullanıcıların beğenisine sunulan ve “all in one” konseptine sahip olan deterjan tabletlerinin üzerinde jel formda bulaşık makinesi parlatıcılar da bulunur. Su ile temas ettiğinde eriyen bir tabaka ile kaplı olan bu tabletler; deterjan, leke çıkarıcı ve parlatıcı içerir.

Bulaşık Makinesi Parlatıcı Kullanımı

Cam, seramik, porselen, alüminyum, emaye, plastik, metal ve teflon malzemeden yapılan tüm bulaşıkların parlak ve lekesiz olarak çıkmasını sağlayan bulaşık parlatıcı ürünler, pratik kullanımları ile öne çıkar. “Bulaşık parlatıcısı nasıl kullanılır?” sorusuna verilebilecek en sade yanıt ise “Bulaşık parlatıcısı bölmesine yeteri kadar parlatıcı ekleyerek.” olur. Ürün çeşidine göre farklı kullanım talimatları bulunsa da genel olarak bulaşık deterjanı bölmesinin hemen yanında yer alan ve çevrilerek açılıp kapatılan bir kapağı bulunan parlatıcı bölmesine konulan parlatıcıların silikon askılı olan türleri ise farklı bir kullanımı gerektirir. Askılı olan ve limon kokulu olması ile bilinen söz konusu parlatıcılar, makinenin üst sepetinin alt kısmına asılarak kullanılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, asılan parlatıcının sepet altında yer alan ve süt sepetteki bulaşıklara su sağlayan pervaneye temas etmemesidir.

Konsantre bulaşık makinesi parlatıcı kullanımı ise biraz daha farklı bir süreç gerektirir. Konsantre formda olan parlatıcılar uygun ölçüdeki su ile seyreltilerek parlatıcı bölmesine konulur. Parlatıcı bölmesinde çeşitli seviyeleri gösteren bir ölçek bulunur. Bu ölçek, konulan parlatıcının ne kadar yıkama için yeterli olduğu konusunda bilgi verir. Ayrıca bulaşık parlatıcı bölmesinin hemen yanında ne kadar parlatıcı konulduğunu gösteren şeffaf plastik veya camdan bir bölüm bulunur. Parlatıcı bölmesine parlatıcı döküldükçe söz konusu şeffaf pencereden mavi renkli parlatıcı görünmeye başlar. Bölme tamamen dolduğunda ise parlatıcı gözü de artık daha fazla parlatıcı almaz. Parlatıcının döküldüğü yerde ise ok şeklinde bir ara kapak yer alır. Bu ok, dökülen parlatıcının şeffaf olan bölmeye aktarılmasını sağlar. Makineye yeteri kadar parlatıcı konulduğunda ise ok üzerinde parlatıcı birikir. Bu da makineye maksimum seviyede parlatıcı konulduğunu gösterir.

Bulaşık Makinesi Parlatıcı Ölçüleri

Bulaşık makinesi parlatıcıları markadan markaya değişen ambalaj seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Bireysel kullanıcılar için bu ambalaj seçenekleri 250 ml, 500 ml, 800 ml ve 1 litre olarak sıralanırken endüstriyel bulaşık makinelerinde kullanılan parlatıcılar ise 10 kg, 20 kg ve 40 kg gibi ambalaj alternatifleri sunar. Bulaşık makinesi için parlatıcı ürün kullanmak ne kadar gerekli ise şebeke suyunun kireç seviyesine uygun miktarda parlatıcı kullanmak da o kadar önemlidir. Başka bir ifadeyle şebeke suyunun kireç seviyesi fazla ise daha fazla parlatıcı kullanmak gerekir. Suyun kireç seviyesini ölçmek için şerit testlerden faydalanılır. Eğer şebeke suyu fazla kireçli ise parlatıcı bölmesinde yer alan ölçek rehberliğinde daha fazla parlatıcı konulur. Şebeke suyunun sertlik derecesini ve kireç yoğunluğunu ölçme imkânı bulunmuyorsa 3 seviyesine kadar parlatıcı konularak yıkama sonrası parlatıcının performansı gözlemlenir. Bulaşıklarda lekelenme yoksa ve yeterince parlak ise kullanılan parlatıcı yeterli demektir. Ancak bulaşıklar hala mat ise ve yıkama sonrasında su damlacıkları kalmışsa daha fazla parlatıcı kullanılması gerekir.

Bulaşık makinesi parlatıcı tablet olarak adlandırılan ve aslında parlatıcı etkili bulaşık makinesi deterjanı olan ürünlerde ise parlatıcı seviyesini ayarlamak mümkün değildir. Bu tür hem parlatıcı hem de deterjan içeren tablet ürünler genellikle yoğun miktarda parlatıcı içerdiği için herhangi bir ayarlama yapılması gerekmez. Başka bir ifadeyle, deterjan üreticileri “hepsi bir arada” olarak tanımlanan tablet deterjanlarda en sert ve en kireçli suyu baz alır ve buna uygun yoğunlukta parlatıcıya yer verir. Oldukça pratik bir kullanım sunan bu tür bulaşık makinesi deterjanları, leke çıkarıcı özel formülün yanı sıra bulaşık makinesi tuzu da içerir. Bazı tablet deterjanlarda renkli bir top şeklinde üstte bulunan parlatıcı, bazı deterjanlarda ise suda eriyen bir madde ile kaplı olarak deterjanın üst yüzeyinde jel formunda bulunur.

Parlatıcı İçeren Bulaşık Makinesi Deterjanları

Bulaşık deterjanı parlatıcı ürünler genellikle ayrı olarak kullanıcıların beğenisine sunulur. Bulaşık makinelerinde kendilerine ait ayrı bir bölmeleri de bulunan parlatıcılar, gelişen üretim teknolojileri sayesinde bulaşık tabletlerinin bir katmanı olarak da üretilir. Başka bir ifadeyle parlatıcı ürün de içeren bulaşık makinesi tabletleri vardır. Bu tabletler, markadan markaya ve modelden modele farklılık gösteren tasarımlara sahiptir. Kimi tabletlerde parlatıcı ince bir tabaka olarak deterjan leke çıkarıcı özel formüllü tabaka üzerinde yer alırken kimi tabletlerde ise üstü özel bir madde ile kapatılmış jel olarak bulunur. Ambalajsız olan ve suda eriyen bir madde ile kaplı olan tabletlerde ise deterjan toz haldedir. Leke çıkarıcı ve parlatıcı ise yan yana farklı bölmelerde jel formda bulunur. Tableti kaplayan tabaka, deterjan, leke çıkarıcı ve parlatıcının farklı zamanlarda serbest kalması için her bir bölmede farklı kalınlıktadır. Deterjanı kaplayan tabaka en ince olanıdır. Bu sayede ilk olarak deterjan serbest kalır. Leke çıkarıcıyı kaplayan tabaka ise deterjana göre daha kalındır ve deterjandan sonra serbest kalır. Parlatıcıyı kaplayan suda eriyen tabaka ise en kalın olanıdır. Bu sayede parlatıcı, en son durulama suyu alınırken serbest kalır.

Jel bulaşık makinesi deterjanlarının bazılarında da parlatıcı bulunur. Direkt olarak deterjanın formülüne entegre edilmiş durumda olan parlatıcı, suyun sertlik derecesini yumuşatma ve sudaki kireci ortadan kaldırma görevlerini deterjan içinde olsa dahi yerine getirebilecek niteliktedir. Ancak kullanılan su çok kireçli ise veya kullanıcı yeteri kadar memnun değilse, parlatıcı içeren jel deterjana ek olarak düşük ölçekli parlatıcı kullanabilir. Bu şekilde kullanılan ek bulaşık makinesi parlatıcı doğal olarak jel deterjandaki parlatıcıya destek sağlayacağı için daha iyi bir sonuç alınmasına olanak tanır.

Bütçe Dostu Bulaşık Makinesi Parlatıcı Fiyatları

Bulaşık makinelerinin kullanım ömrünü koruyan, bulaşıklarda su lekeleri oluşmasını önleyen, hızlı kurumasını sağlayan ve kirecin aşındırıcı etkisini minimuma indirerek bulaşıklarda cam aşınmasının meydana gelmesini önleyen bulaşık makinesi parlatıcıları çok yönlü ürünlerdir. Bulaşık makinesi deterjanının etkisini artıracak niteliğe de sahip olan parlatıcılar, markadan markaya ve ürün çeşidine göre değişen fiyat seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Markaların özel olarak formüle ettiği ürünler arasında fiyat farklılıkları bulunsa da bulaşık makinesi parlatıcı fiyatları ulaşılabilir seviyededir. Öte yandan gramaj farklılıklarına neden olan ambalaj farkı da bulaşık parlatıcısı fiyatı açısından avantaj sağlanacak seçenekler sunar. Örneğin, 250 ml parlatıcı ile 800 ml parlatıcıya göre daha uygun fiyatlıdır. Öte yandan 1 litrelik parlatıcılar da ürün miktarı/fiyat oranı baz alındığında daha avantajlı bir seçenek olarak öne çıkar. Konsantre parlatıcı ile silikon formlu olan bulaşık parlatıcı fiyatı ise sıvı ürünlere göre oldukça farklıdır. İşlevine kıyasla oldukça uygun fiyatlı ürünler olarak öne çıkan parlatıcılar yüksek kullanıcı memnuniyeti ile dikkat çeker.

1.Bulaşık makinesi parlatıcısı zararlı mı?

Bulaşık makinesi parlatıcıları suyun sertliğinin azalması ve sudaki kirecin ortadan kalkması için çalışan ürünlerdir. Bulaşık makinesi tarafından son durulama suyunda alınan parlatıcılar, sanılanın aksine bulaşıkların üzerine tutunamazlar ve ısı ile birlikte buharlaşırlar. Suyun yüzey gerilimini azalttıkları için su lekelerini ortadan kaldıran parlatıcılar, bulaşıkların hızlı kurulmasına da katkı sağlar.

2.Bulaşık makinesi parlatıcısı nerede kullanılır?

Bulaşık makinelerinin parlatıcı bölmesine konularak kullanılan bulaşık parlatıcılar, sadece makine kullanımında ihtiyaç duyulan ürünler olup harici olarak başka amaçlarla kullanılmaları tavsiye edilmemektedir.

3.Bulaşık makinesi parlatıcı olmadan çalışır mı?

Bazı bulaşık makinelerinde parlatıcı tükendiğinde yanan bir uyarı ışığı bulunur. Bu ışık yansa dahi bulaşık makinesi parlatıcı olmadan da çalışır. Ancak bulaşıkların parlak, kuru ve lekesiz olması, bulaşık makinesinin sudaki kirece karşı korunması için mutlaka bulaşık makinesi parlatıcısı kullanılması önerilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bulaşık Parlatıcısı

238 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 238 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28001941/80366065