Mükemmel bir besin maddesi olan süt, daha uzun ömürlü olması ve insanların kolay ulaşabilmesi için Uht işleminden geçirilir. Uht süt olarak adlandırılan uzun ömürlü sütler, bozulmadan uzun süre dayanma özelliğinden dolayı hemen hemen herkes tarafından sıklıkla tercih edilir. Siz de Uht sütleri tercih ederek, sütünüzü güvenle satın alıp, tüketebilirsiniz.

UHT Süt Nedir?

UHT süt, Ultra Yüksek Isı sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Süt, modern üretim tesislerinde el değmeden farklı aşamalardan geçerek uzun ömürlü bir hale getirilir. Bu aşamalar sırasıyla; ön ısıtma, yüksek ısı uygulama, homejenizasyon, soğutma ve son olarak aseptik (mikroplardan arındırılmış) paketlemeden oluşur. Bu aşamalardan geçen sütler, açılmadığı sürece uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilir. 2 ila 4 saniye gibi oldukça kısa bir sürede bir anda 150 dereceye kadar ısıtılan süt, aynı kısa süre içerisinde oda sıcaklığına getirilir. Böylece Uht süt ortaya çıkar. Uht sütler, uzun ömürlü kullanımlara sahip olduğu için bozulma riski taşımaz. Tarihi geçmemiş, paketi açılmamış uzun ömürlü sütleri güvenle satın alabilirsiniz. Sütü kullanmadan önce buz dolabında muhafaza etme zorunluluğunuz yoktur. Fakat açtıktan sonra kalan sütü buzdolabında muhafaza etmeli ve 3 ila 4 gün içerisinde tüketmelisiniz. Bu süre zarfında tüketmediğiniz sütleri kullanmamanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir. 

Sütün Yararları Nelerdir?

Süt, besin değeri olarak oldukça zengindir. Büyümeyi ve sağlıklı gelişmeyi sağladığı için özellikle gelişim çağındaki çocukların düzenli olarak süt tüketmesi gerekir. İçeriğindeki laktoz (süt şekeri), süt yağı, süt proteini, mineral maddeler ve vitaminler, vücudunuza pek çok farklı şekilde fayda sağlar. Laktoz, doğada en yüksek seviyede sadece sütte bulunur. Laktoz, beyin ve sinir gelişiminde önemli bir role sahiptir. Bağırsak florasını geliştirmeye yardımcı olur. Vücudunuz, kalsiyum ve fosfordan yeterince yararlanabilmek için laktoza ihtiyaç duyar. Laktozun kullanılabilmesi ve A, D, E, K vitaminlerinin taşınması için vücuda süt yağı gerekir. Bu önemli taşıyıcılığının yanı sıra süt yağı önemli bir enerji kaynağıdır. Vücudun en temel yapı taşlarından birisi proteindir. Vücut bitkisel proteinlerden daha çok süt proteininden yararlanır. Süt proteini, hücrelerin ve dokuların oluşumunda vücut tarafından kullanılır. Saç ve tırnaklar süt proteini sayesinde daha iyi oluşur. Aynı zamanda büyüme ve gelişme gibi insan vücudunun en temel aksiyonunda önemli bir yere sahiptir. Sütün içinde bulunan kalsiyum ve fosfor, çocukların kemik ve diş gelişimleri için en temel minerallerdir. Süt, beslenmenize yardımcı olacak, hem yağda hem de suda çözünen vitaminleri içeriğinde barındırır. B2, B12, A, C vitaminleri sütte fazlasıyla bulunur. 

UHT Süt Almanız İçin Nedenler

  • Uht sütler ısıl işlem görmüş sütlerdir. Bu nedenle üretim tarihinden son kullanma tarihine kadar 4 aya kadar bozulmadan dayanır. 
  • Uht süt alarak bozulmuş süt alma ihtimalinizi oldukça düşürürsünüz. 
  • Evinize sürekli süt almak yerine Uht sütleri dilediğiniz kadar alıp, oda sıcaklığında paketleri açmadan saklayabilirsiniz. Fakat, almış olduğunuz sütlerin son kullanma tarihlerine dikkat etmelisiniz. Son tüketim tarihini geçen hiçbir ürünü kullanmamalınız.
  • Uht sütler tüm bu kolay saklama ve kolay ulaşılabilir olma avantajlarının yanı sıra içeriğindeki besin değerlerini korur. 

Süt Kullanım Alanları

Bebeklikten itibaren, gelişim çağına kadar süt insanın en temel gıda ihtiyacıdır. Anne sütü ile başlayan süt yolcuğu zamanla yerini hayvansal sütlere bırakır. Çocuklarınızın gelişimi ve kendi sağlığınız için günlük olarak süt tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Gıda olarak tüketilmesinin yanında süt, mutfakta en temel gıda ürünleri arasında yer alır. Mutfakta yapacağınız pek çok tatlı tarifinde ve bazı yemeklerde, soslarda süte ihtiyaç duyulur. Bunların yanı sıra peynir ve yoğurt gibi çok önemli olan gıda maddelerinin ham maddesi de süttür. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Uht Süt Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 438 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001517/60000261/60001344