UHT Süt

Kemik gelişimi ve vücut direnci için oldukça faydalı bir protein kaynağı olan süt, farklı üretim şekilleri ve ürün çeşitleri ile kutu veya cam şişelerde tüketicilere sunulur. Her yaştan kişinin tüketmesi önerilen sütün üretim aşamasında da farklı işlemlerden söz edilir. Günümüzde en çok tüketilen süt çeşitlerinden biri olan uht süt soğutma, ön ısıtma, aseptik, homojenizasyon, yüksek ısı gibi işlemlerden geçerek üretilir. Türkçe karşılığı “Ultra Yüksek Isı” olarak bilinen uht sözcüğü, sütün yüksek ısı ile mikroplarından arındırılarak üretilmesi olarak tanımlanır. Doğallığını ve tazeliğini daima koruyan uht sütler ambalajlarının açılmaması halinde ortalama 4 ay boyunca tüketilebilir. Tamamen dış etkilere kapalı ortamlardan üretilmiş olan sütlerde herhangi bir mikroorganizma varlığından söz edilemez. Bu sayede sağlık için oldukça yararlı olan vitamin ve mineraller vücuda kazandırılmış olur.

Tam Yağlı Uht Süt

Tam yağlı sütler yağ oranında herhangi bir azaltma işlemi uygulanmadan üretilen sütlerdir. Ortalama %3 ile %3,4 yağ oranı ve vücut için fayda sağlayacak mineralleri içlerinde barındırırlar. Karbonhidrat, protein ve su gibi bileşikleri de içeren tam yağlı uht sütler uzun ömürlü tüketime uygun olarak üretilir. Uht sütlerin 130-150 gibi yüksek derecelerde üretilmesi içeriklerine daha dayanıklı ve mikroplara karşı koruyucu bir etki kazandırır. Aseptik ambalajlama yapılması tam yağlı uht sütlerin sıcaklık değerlerini korur. İçerisine nem, oksijen, mikroorganizma girişini engelleyen bu tip ambalajlamalarla olası bir sızıntı riskinin de önüne geçilmiş. Tam yağlı uht sütler hem gençlerin hem de ileri yaştaki kişilerin kemik gelişimini destekler.Uht sütlerin önemli bir özelliği olan dayanıklılık, gıda ürünlerinin hazırlanma aşamasında önemli bir avantaj sağlar. İçeriğinde yer alan E, A, K ve D vitaminlerinin ısıtıldıktan sonra besin değerlerini kaybetme olasılığı düşüktür. B6 ve B12 gibi değerli vitaminlerin kayıp oranı ise ortalama %10 civarında olarak bilinir. Bu nedenle aileler de çocuklarının süt tüketimi konusunda uzun ömürlü uht sütlere öncelik tanır. UHT sütlere uygulanan yüksek sıcaklık uygulaması ortalama 2-4 saniye içinde tamamlanır. Bu nedenle besin değerlerini korur ve vücut için sağlıklı minerallere yönelik herhangi bir kayıp durumu oluşmaz. Özetle uht süt nedir sorusunun yanıtı olarak yalnızca ısıl işlem gören, herhangi bir katkı maddesi içermeyen, dayanıklılığı yüksek, özel ambalaj teknikleriyle üretilen süt tanımlaması yapılabilir.Tam yağlı uht sütler günlük kullanım dışında farklı gıdaların hazırlanış süreci için de tercih edilen ürünlerdir. Özellikle pastalar, hamur işi ürünler, çorbalar ve bazı sosyal sütle hazırlanır. Sütün yaşamımızda yaygın olarak tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni de vücut direncini arttırmadaki başarısıdır. Hastalıklarla mücadelede vücut sistemini koruyan ve zararlı organizmaları engelleyen sütler, menopoz ve osteporoz süreciyle başlayan kemik kaybına karşı da doktorlar tarafından önerilir. Dolaplarda güvenle saklanabilen tam yağlı uht sütler ağız ve diş sağlığını korur. Özellikle güçlü dişlere sahip olmak ve diş etlerini kuvvetlendirmek düzenli süt tüketimi ile mümkün hale gelir. Sütle elde edilen ürünler vücuda protein ve enerji sağlar. Pek çok sporcu öğünlerinde süte yer verir.

Laktozsuz Uht Sütler

Doğada yalnızca sütün içerisinde yer alan ve süt şekeri olarak bilinen laktoz, bazı kişilerde sindirim problemlerine ve hazımsızlığa neden olabilir. Laktozun vücut tarafından küçük parçalara ayrılamaması bağırsaklarda mineral-sıvı dengesizliği durumu oluşturabilir. Bu nedenle üretilen laktozsuz uht sütler sindirimi kolay, raf ömrü uzun ürünlerdir. Genellikle yarım yağlı olarak üretilen laktozsuz sütler farklı besinlerin hazırlanma sürecinde de tercih edilirler. Laktozsuz sütler de tıpkı diğer sütlerde olduğu içlerinde bir miktar şeker barındırırlar. Marketlerde yer alan pek çok uht süt fiyatları bakımından da içeriklerine ve markalarına göre değişkenlik gösterirler. Adet ve ambalajlanma süreçleri bazında da süt fiyatlarının farklılık gösterebileceğini söylemek mümkündür.Tek veya birden fazla kutu şeklinde üretilen laktozsuz sütler, rahat içim için uygun ürünlerdir. Pek çok kahve yapımında tüketiciler tarafından tercih edilirler. Besin değerleri yüksek olan bu tip sütlerin raf ömürleri de uzundur. Koruyuculuğu ve dayanıklılığı ile uzun süre tüketilebilen sütlerla lezzetli tatlılar hazırlanabilir. Laktoz intoleransı olarak bilinen rahatsızlığa sahip kişilerin sıkça tercih ettikleri bir ürün olan laktozsuz sütler de tıpkı diğer süt çeşitlerinde oldukları gibi sağlık için faydalı mineraller bakımından zengindir. İçlerinde yer alan organik laktaz enzimi vücut tarafından galaktoz ve glikoza dönüşür. Bu sayede şişlik ve mide ağrısı gibi sindirim problemiyle karşılaşma olasılığı düşer.Laktozsuz uht süt içtikten sonra ishal, mide bulantısı, gaz gibi sorunlar yaşamadan gününüze keyifle devam edebilirsiniz. Raflarda uzun süre muhafaza edilebilen, açıldıktan sonra anında tüketilmesi gerekmeyen bu tip sütlerin herhangi bir renk değişimi ve farklı bir koku salınımı durumunda kullanılması tavsiye edilmez. 1 bardak laktozsuz süt ortalama 90 kaloridir. 6 gram protein ve 6 gram yağ içerebilen laktozsuz uht sütler potasyum, fosfor, çinko ve magnezyum bakımından da zengindir. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan, cilt nemini dengeleyen ve sindirim sistemini düzenleyen sütler sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağıdır. Kilo kontrolüne önem veren kişiler tarafından da tercih edilen süt uht özelliğiyle tüketim aşamasında ev hanımlarının buzdolaplarında yer verdikleri ürünlerden biridir.

Hindistan Cevizi Uht Sütü

Genellikle vegan mutfak kültürünün önemli bir besini olan hindistan cevizi sütü, uht özelliğiyle raf ömrü uzun bir besindir. Metabolizma hızını arttıran, antioksidan etkili, bağışıklığı güçlendiren hindistan cevizi sütü ile lezzetli tatlılar hazırlanabilir. Hindistan cevizinin iç kısmının çıkarıldıktan sonra küçük parçalara ayrılması ve kaynatılmayan bir suda bekletilmesiyle elde edilen hindistan cevizi sütü genellikle tam yağlıdır. Kolesterol seviyesi yüksek olan ve kan basıncı dengesizliği bulunan kişilerde önemli etki gösteren hindistan cevizi sütleri manganez bakımından da yüksek değerlere sahiptir. Hastalıklara karşı savaşta vücut için önemli bir kalkan görevi üstlenen sütler, sindirim problemlerinden yakınan kişilere de tavsiye edilir. Öksürük ve soğuk algınlığı gibi genellikle üst solunuma bağlı enfeksiyonlarda önerilen besinlerdir.Günümüzde sık sorulan sorulardan biri de uht süt kaynatılır mı sorusudur. Sütlerin üretim aşamasında çeşitli işlemlerden geçmesi ve çiğ olarak paketlenmemesi sayesinde kaynatılma ihtiyacı bulunmaz. Ancak bazı gıdaların hazırlanma aşamasında lezzetli bir besin elde etmek için kaynatılması önerilir. Özellikle sıcak kahvelerde, bazı tatlı çeşitlerinde ve kaynayan sütün içerisine atılması gereken ürünlerde durum bu şekildedir. Uzun ömürlü sütlerin kaynatılmaması vücut sağlığı için herhangi bir alerjik reaksiyon riski doğurmaz. Yeterli ortam koşullarında saklanmaları halinde 6 aya varan raf ömürleri ile açıldıktan sonra da kullanılabilen ürünlerdir. Yeniden kullanımı için kaynatılmasına gerek duyulmaz. Kaynatılan sütler mevcut besin değerlerinin bir kısmını kaynama sırasında kaybeder. Bu nedenle hem doğrudan tüketimde hem de sütle hazırlanacak gıdaların üretim aşamasında genellikle soğuk halde tercih edilmesi önerilir.Hindistan cevizli uht süt de kaynatılmadan tüketilebilir içecek ürünlerinden biridir. Aynı zamanda bazı kokteylerin hazırlanma sürecinde de kullanılırlar. Asya mutfağında da kullanım sıklığı yoğun olan ürünlerin başında gelir. Hindistan cevizinin dalından koparılma işleminin ardından kısa sürede paketlenmesi ve uzun ömürlü sütün hazırlanma sürecine uygun olarak çeşitli aşamalardan geçirilmesi, evlerde güvenle tüketilebilecek bir ürün olmasına zemin hazırlar. D vitamini ve kalsiyum yönünden de zengin olan sütler tat itibariyle inek ve keçi sütüne göre daha farklı bir aromaya sahiptir. Sütün yoğun dokusunun yerine şeffaf ve aromatik bir tada sahip olan hindistan cevizi sütü uzun raf ömrüyle saklanarak tekrar tekrar tüketilebilir. Uht sütlerin önemli bir özelliği olan koruyuculuk, hindistan cevizi sütü için de geçerli bir durumdur. Dilerseniz organik süt seçeneklerini de değerlendirebilir, besleyicilik açısından güçlü ve doğal sütlere mutfağınızda yer verebilirsiniz.

Yarım Yağlı Uht Süt

Günlük süte göre daha az kalsiyum, vitamin ve mineral içeren ancak raf ömrü uzun olan uht süt çeşitleri arasında yarım yağlı sütler yer alır. Tam yağlı sütlerle karşılaştırıldığında içeriğinde yağ oranı yarı yarıya olan bu sütler de günlük tüketim için uygundur. Uht sütlere uygulanan ısıl işlem süresinin kısa olması nedeniyle söz edilen vitamin değerlerindeki kaybın az olduğu bilinir. Bu nedenle uht süt sağlıklı mı sorusunun yanıtı olarak içeriğindeki besleyici enzimlere ve minerallere göz atmak yeterlidir. Her yaş için bir ihtiyaç haline gelen sütler, beyin gelişimi, kalsiyum ve mineral dengesinin korunması, vücut direncinin arttırılması ve kemik sağlığı için oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Yarım yağlı uht sütlerden vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin karşılanmış olur.Uht sütlerin raf ömrünün uzun olması herhangi bir zarar riskini doğurmaz. Tıpkı günlük sütlerde olduğu gibi uht sütlerde de vücut için gerekli vitaminler yer alır. Özellikle B12 ve B6 yönünden zengin pek çok vitaminin temel besin kaynağı süttür. Şeker, protein, yağ ve kalsiyum yönünden zengin yarım yağlı uht sütler, ileri yaşlarda karşılaşılması muhtemel kemik erimesi riskini azaltır. Günlük sütlerin içeriğindeki vitaminlerin herhangi bir ısıl işlem uygulanmadan korunduğu bilinmesi nedeniyle uht sütlerin zararlı olduğu düşüncesi öne sürülmüştür. Protein, kalsiyum, şeker, yağ gibi pek çok bileşen uht sütlerin içerisinde de yer alır. Bu sayede raf ömrü uzun olan uht sütlerle süt tüketimi her zaman karşılanabilecek bir noktaya erişir.Yarım yağlı uht sütler diyet yapanların ve sporcuların da tercih ettiği özel bir üründür. Ortalama 135-150 derecede 2-5 saniyelik ışıl işlem sürecinden sonra aseptik olarak ambalajlanır ve tüketiciye ulaştırılırlar. Işık, hava, nem gibi etkenler aseptik ambalajlama sonucunda sütün içerisine giremez. Bu sayede ürün her zamanki tazeliğini koruyarak tüketiciye ulaştırılır. Oda sıcaklığında korunan her uht sütün raf ömrü uzundur. İlk günkü tazeliğini ve vitaminlerini kaybetmeden raflardaki yerini alan yarım yağlı uht sütler katkı maddesi içermezler. Özel paketleme sistemleri ve yüksek teknoloji ile üretilen sütler, besin değeri bakımından da zengindir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların günlük süt tüketimini alışkanlık haline getirmesi sağlıklı büyüme için oldukça önemli bir etkendir.

Uht Keçi Sütü

Keçi sütü anne sütüne olan yakınlığı ile bilinen, emzirme döneminde süt yetersizliği sonucu bebeklere güvenle verilebilen süt çeşididir. İçeriğinde yer alan B1, B3, B2, A, B6 gibi vitaminler ile magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir zengini keçi sütü uht özelliğiyle uzun süre raflarda saklanılarak tüketilebilir. Laktoz içeriği düşük bir besin olması nedeniyle bebeklere verilmesi halinde vücutta hazımsızlık problemine neden olmazlar. İnek sütüne oranla daha yüksek kalsiyum içeren keçi sütleri, bebeklerin gelişimlerine yönelik olumlu etki ederler. Bağırsak enfeksiyonlarında etkili olan, yaşlanmaya bağlı kemik hastalıklarına yakalanma oranını düşüren keçi sütleri kansızlığa da iyi gelen besinler arasındadır.Uht keçi sütleri, açıldıktan sonra uygun oda sıcaklığının sağlanması halinde uzun süre kullanılabilen sütlerdir. Vücuttaki iltihapların atılmasına yardımcı olmalarıyla birlikte kötü kolesterolü de düşüren bir etkileri bulunur. Pek çok uht keçi sütü insan sağlığı için yararlı vitaminler içerir. Bu durum kalp krizi, felç, osteoporoz gibi hastalıklarla karşılaşma riskini azaltır. Keçi sütünün tadı diğer sütlere oranla daha şeffaf ve tatlıdır. Bu durumun nedeni içerisinde laktozun yer almamasıdır. Laktozsuz sütler genellikle ağızda şekerli gibi hissettiren bir tat bırakır. 100 gramlık keçi sütünde ortalama 111 mg fosfor, 134 mg kalsiyum, 198 IU A vitamini ve 4.45 g şeker bulunur. Besin değerleri açısından zengin ve faydalı olan keçi sütleri, bebeklere güvenle verilebilir.Bebek dünyaya getiren bazı anneler emzirme sürecinde süt yetersizliği durumuyla karşılaşır. Bu durum nedeniyle bebeklere keçi sütü verilebilir. Özellikle uht süt faydalı mı sorusunun yanıtı olarak bebek gelişimini de destekleyen keçi sütlerinin içerisindeki besin değerlerine bakmak fayda sağlar. Günlük sütler gibi uht sütler de içeriğindeki vitaminler korunarak ve besin değerleri kaybedilmeksizin tüketiciye ulaştırılır. Bu sayede vücudun hastalıklara karşı direnci arttırılır. Bebeklik çağından yaşlılık sürecine kadar kemik gelişimini olumlu yönde etkileyen uht sütler, oldukça faydalı besinlerdir. Sindirim sisteminin hareketlilik düzeyine göre laktozsuz olarak da tüketilebilen uht sütler herhangi bir katkı maddesi içermez.

Tam Yağlı Uht Süt

Çocukların ve gençlerin çantalarında güvenle taşıyarak tüketilebilecekleri bir ürün olan sütler vücudun ihtiyaç duyduğu günlük kalsiyumun karşılanmasına olanak sağlar. Besin değeri bakımından yüksek olmaları nedeniyle gün içerisindeki enerjiyi arttıran sütler, uzun ömürlü tüketim özelliği içerir. Aileler, çanta boyutundaki görünümü ile rahat tüketime uygun olan özel 6’lı tam yağlı uht sütleri sıklıkla tercih eder. Günlük tüketimin yanı sıra lezzetli gıdaların hazırlanma sürecinde de süt önemli bir ihtiyaç ürünüdür. Özellikle sütle elde edilen tatlılarda 200 ML ölçeğindeki küçük kutulara ihtiyaç duyulur. Tam yağlı sütler sağlık için gerekli olan yağ oranına yönelik de önemli bir katkı sağlar. Vücuttaki pek çok yaşamsal faaliyetin karşılanmasını olanaklı hale getiren yağ, kadınların adet dönemlerinin rahat bir şekilde geçirebilmelerine destek olur. Tam yağlı uht süt tüketimi sonrasında sindirim problemleriyle karşılaşan kişilere özel laktozsuz sütler önerilebilir.Günümüzde uht sütün faydaları kapsamında incelenecek pek çok veri bulunur. Başta sindirim sistemi olmak üzere, kemikleri ve metabolizmayı güçlendirme, osteoporozu önleme, kötü kolesterolü düşürme gibi etkiler uht sütlerin içindeki bileşenler sayesinde olur. Uht sütlerin çinko bakımından da zengin olması çeşitli cilt problemlerinin iyileşmesi sürecinde de önemlidir. Vücuttaki iltihaplar, egzama ve astım gibi rahatsızlıkların etkileri uht sütlerle birlikte minimum seviyeye iner. Siz de ihtiyaçlarınıza uygun uht süt çeşitlerine Hepsiburada’dan ulaşabilirsiniz.Uht süt nedir? Raf ömrü uzun, bazı teknolojik koşullar ve özel uygulamalarla ısıl işlemden geçen, mikropsuz (aseptik) şartlarda üretilen ve ambalajlanan sütlere uht süt adı verilir.Uht süt faydalı mıdır? Uht süt, içeriğinde vitaminler ve mineraller büyük ölçüde kayba uğramadan ambalajlanan sütlerdir. Bu nedenle günlük süt gibi faydalı ve besleyicilik yönünden zenginlerdir.Uht sütlerin ortalama raf ömrü ne kadardır?Uygun sıcaklık ortamının sağlanması halinde uht sütlerin tüketim süresi genellikle 6 aydır. Ancak olası bir bozulma, renk ve koku değişimi durumunda tüketilmemesi tavsiye edilir.

Duvar KağıtlarıMasaüstü BilgisayarOyun BilgisayarıOyuncu KoltuğuAnakartEkran KartıModemMouseKlavyeMonitörYazıcıLaptop ÇantaKulaklık3D YazıcıProjeksiyon CihazıAkıllı BileklikBluetooth HoparlörUydu AlıcısıBuzdolabıYabancı DizilerHesap MakinesiCumhuriyet AltınıÇeyrek AltınKramponElektrikli BisikletTakvimKırtasiye ÜrünleriPlaystation 5Animasyon FilmleriKoltuk TakımıSaatPusulaHaritaKronometreDavetiyeYatak Odası TakımlarıSözlük22 Ayar BilezikBisikletKurutma MakinesiGalatasaray FormalarıKöpek ÜrünleriYatak Odası TakımlarıKedi EşyalarıVantilatörFırınScooterAyakkabıÇalışma MasasıAltın BileklikZeytinyağıErkek Spor AyakkabıPazar ArabasıTesettür ElbiselerAltın KolyeKamp SandalyesiTesettür AbiyeBanyo DolaplarıDireksiyon SetiProtein TozuTam AltınTost MakinesiJakuziTıraş MakinesiAnkastre SetGardropFiltre Kahve MakineleriMutfak MaşasıOkul ÇantasıMotosikletFutbol TopuMutfak DolabıDerin DondurucuMotosikletDuşakabinKitaplıkAvizeMutfak MasasıKomedi FilmleriAyakkabılıkDuşakabinBasketbol AyakkabılarıUzaktan Kumandalı ArabaBuhar MakinesiHediyeSandalyeSırt ÇantalarıBasketbol AyakkabısıTesettür GiyimBlenderTopuklu AyakkabıNargileHalıSu Arıtma CihazlarıDuvar SaatleriSandalyeSırt ÇantasıSaç Kurutma MakinesiAltın KüpeBeşiktaş FormasıLambaderKedi MamasıYabancı FilmBalıkPufMasaj AletiJartiyerDikey SüpürgeMikrodalga FırınÇadırHalı Yıkama MakinasıNavigasyonFeraceŞemsiyelikÇapa MakineleriWaffle MakinesiPastaTürkçe SözlüklerŞifonyerMouse PadZigon SehpaKoşu BandıOrta SehpaGenç OdasıKadın Spor AyakkabıErkek CüzdanBattaniyeKaynak MakineleriStor PerdelerGelinlikSu SebiliYatakPatenTesettür TakımAltın BilezikHalı Saha AyakkabısıBahçe MobilyasıHazır SistemKreatinBarkod OkuyucuTesbihErkek TişörtÇocuk BisikletiDoğum Günü HediyesiHazır SistemlerMama SandalyesiDüdüklü TencereErkek Kol SaatiYemek MasasıBilgisayar MasasıErkek ParfümüDiş BeyazlatıcıTek Kişilik BazalarKolajenMakyaj MasasıKlozetKülçe AltınJeneratörNevresim TakımıÇocuk OdasıPortmantoOyuncak ArabaÇakmakMikrofonÇaydanlıkOyuncu KulaklıklarıFiltre KahveUyku TulumuErkek GömlekAküPançoMasa LambasıPiyanoMelodikaKamp Masasıİngilizce SözlükYemek TakımlarıKolyeGümüş KolyeOyuncak BebekÇok Amaçlı DolapAspiratörŞarjlı SüpürgeKedi KumuElektro GitarDuş BaşlığıAltın YüzükTermosifonFormaBilezikDikiş MakinesiAlyansKulak Üstü KulaklıkMayoKahvaltı TakımlarıAna KucağıÜtüDambıl SetiYapay ÇiçekDavlumbazBebek BeşiğiBasketbol TopuErkek Eşofman TakımıGözlükErkek PantolonT-ShirtErkek CeketAteş ÖlçerTabloAbajurŞekerYağmurlukBileklikFrench PressOcakYağmurlukAnahtarlıkAynaScooter MotorErkek BileklikSehpaGitarFon PerdeKalemliklerBıçakTavan VantilatörleriPerdeKemerKomodinGebelik TestiKlozet KapağıYatak ÖrtüsüSehpaLokma TakımıOyun HavalarıTürk KahvesiMutfak BataryasıAtv MotorÇocuk FilmleriKıyma MakinesiBuharlı TemizleyiciŞişme YatakTeleskopKompresörOfis KoltuklarıPiercingAbajurKuluçka MakinesiGenç Odası TakımlarıYüzükŞişme HavuzKöşe Koltuk TakımıATV MotorMutfak RobotuTV SehpasıIslak MendilGümüş BileklikTakım ÇantaKiler DolabıTereyağPlakalıkTakım ÇantalarıTrambolinPikapTuvalet KağıdıMakarna ÇeşitleriKöpek MamasıErkek KolyeOfis MobilyalarıTesettür MayoKehribar TesbihlerErkek TerlikDambılSosyal BilgilerÇim Biçme MakinesiDövmeŞofbenKemanYeşilçam FilmleriBankKapıPeluş OyuncakBüyük Beden AbiyeKimonoKutu OyunKaykaySemaverŞapkaSilikon TabancasıElektrikli MotosikletMatkapİnci KolyeProbiyotikOto TeypMeyve SıkacağıEl FeneriArmut KoltukErkek Güneş GözlüğüKek KalıbıKutu Oyunu
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Uht Süt

1447 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 45 / 1447 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?