Baldırlıklar

Vücudun tüm yükünü çeken bacaklarda bir sakatlık veya hastalık yaşandığında kişinin yaşam kalitesi çok düşer. Bu sebeple bacak kaslarını çalıştırmak, güçlü ve aktif durumda tutmak çok önemlidir. Herhangi bir problem yaşandığında, rahatsızlığın tedavisini geciktirip kronikleştirmeden, tedavi yoluna gitmek en doğrusudur. Pek çok sorun erken tedavi ile çözümlenebilir boyuttadır.

Sakatlanmalar ve yaralanmalar sırasında doktor önerisiyle baldırlıklar kullanılabilir. Uzun süre ayakta durmak gibi bacaklara yük bindiren mesleki veya spor aktivitelerinden kaynaklanan, burkulma, incinme gibi sebeplerle oluşan ağrıların giderilmesi için tasarlanmışlardır. Fizik tedavi esnasında da baldırlıklar, bacağa destek olması amacıyla takılabilir. Bazı sporlarda bacağı koruması amacıyla da kullanılır.

Baldırlıklar

Baldırlıklar temelde, bacağı destekleyen, saran ürünlerdir. Bunların bacağın farklı bölgelerine takılabilen çeşitleri mevcuttur. Alt baldırlık veya üst baldırlık olmak üzere iki farklı tipte üretilirler. Temelde kullanılan yapı materyalleri, neopren adı verilen, dalgıç kıyafeti gibi özel spor giyim eşyalarında da gördüğümüz, kuma gibi de kullanılabilen bir suni kauçuk türüdür.

Alt baldırlıklar, bacağın iz ile ayak bileği arasındaki bölüm için üretilmişlerdir. Futbol gibi ayakla ve sert oynanan sporlarda kullanılan alt baldırlıklar, sert bir malzemeden üretilir ve kemiğe tam bir koruma sağlarlar. Bu sert malzemeden üretilen ürünler genelde baldırlık olarak değil, tekmelik olarak isimlendirilir ve bu ad altında satışı yapılır. Alt baldırlık olarak tasarlanan ürünler, genellikle daha yumuşak, kalın ve esnek bir kumaş türü olan neoprenden üretilir. Cırt bantlı veya küçük kemerli olabilirler.

Üst baldırlıklar, alt baldırdan daha kalın olan üst bacak bölgesinde kullanılacaklarından, daha büyük üretilirler. Femur yani uyluk kemiğinin korunması ve desteklenmesi gereken durumlarda kullanılırlar. Bu ürünlerin yapı malzemesi de genellikle neopren kumaştır. Kumaşının hava delikli olarak üretilmiş olması onları daha sağlıklı ve uzun süre kullanılabilir kılar. Böylece kumaş hem bacağı sıkıca sarıp sıcak tutarken hem de terlemeyi önlemiş olur.

Fizik tedavi sürecinde kullanırken temel amaçları, henüz güçsüz durumda olan bacağa, hareketleri yaparken destek vermek ve daha fazla yorulmayı önlemektir. Böylece acı veya ağrı duymadan, süreç içerisinde destekle bacağın güçlenmesi sağlanabilir. Tüm kullanım ve süreçler, doktor gözetimi ve tavsiyesi altında olmalıdır.

Baldırlık Faydaları Nelerdir?

Baldırlıklar, hem koruyucu hem destekleyici olarak kullanılabilirler. Herhangi bir rahatsızlık olmadan destekleyici fonksiyonlarını yerine getirirken, spor veya maç esnasında kullanılarak koruyucu işlevlerini de ortaya koyarlar.

Alt baldırlıklar, lif kopmalarında ve yaralanmalarda, spazmlar ve tekrarlayan kramplarda, fizik tedavi esnasında ve çeşitli spor aktivitelerinde koruyucu ve önleyici olarak kullanılır. Alt baldırı koruduğu gibi dizi de desteklerler. Dizi yoracak veya zorlayacak sporları yaparken koruyucu önlem olarak da takılabilirler.

Üst baldırlıklar ise üst bacakta bulunan büyük ve kalın kas gruplarının hasarlarında, sıcaklık ve sıkı sarışla, bacağa destek verir. Dolaşımın artmasına ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Üst baldırı sıcak tuttuklarından ağrının azalmasına da yardımcı olurlar.

Ürünler ya bedenli ya da ayarlanabilir bantlı üretildiklerinden farklı bedenlere göre alınabilir veya ayarlanabilir. Bunun için alt veya üst baldır çevresi ölçülerek, bacak kalınlığı hangi aralıkta kalıyorsa o bedeni almak, kullanım rahatlığı sağlar. Baldırlıklar, anatomik yapıya göre tasarlanmışlardır, bu sebeple vücudun doğal şekline tam bir uyum gösterirler.

Her iki çeşit ürün de incinmelerde ve ameliyat sonrası tedavi sürecinde destek sağlar.Bireysel uyum ve konfor sağlayan ürünlerdir. Tüm baldırı dinamik bir sıkıştırma ve destekle korurlar. Bu ürünler hareketi kısıtlamadan bacağa tam destek verirler.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Baldırlık Modelleri

110 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 110 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?