Bebekler, dünyaya gelmelerinden itibaren hızlı bir gelişim süreci izler. Bu hızlı gelişimle birlikte bebeğin ihtiyaçları ve dolayısıyla bebek bakımının gereklilikleri çeşitlilik gösterir. Diş çıkarma, bebek gelişim dönemlerinin arasında en kritik olanlardandır. Bebeklerin yaklaşık 6 aylıkken ilk süt dişleri çıkmaya başlar. 20 adet süt dişin eksiksiz çıkması ise yaklaşık 3 yaşında tamamlanmaktadır.

Bebeklerde Diş Temizliği Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebeklerde diş temizliğine 6 aylıkken başlanmalıdır. Bu sayede ilerde oluşabilecek diş çürümesi ve çene bozukluğu gibi problemler henüz ortaya çıkmadan önlenebilir.  Süt dişlerinin düzenli olarak temizlenmemesi halinde süt dişleri çocuk yaşta kaybedilebilir, süt dişlerinin çürümesi ise ileride çıkacak olan kalıcı dişlerin çarpık veya yanlış yerlerde çıkmasına yol açabilir.

Süt dişlerinin çürümesi kritik önemde enfeksiyonlara sebep olabilir ve özellikle üst çenede oluşan iltihaplanmaların beyne ulaşma ihtimali olduğunu unutulmamalıdır. Düzenli hekim kontrolü bebeklerde de çok önemlidir. Süt dişleri geçici olmakla birlikte bebeğin katı gıdaya geçişinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, süt dişleri için de gerekli diş bakımının yapılması gerekir. Özellikle bebek biberonla besleniyorsa diş temizliğinin mutlak surette aksatılmadan yapılması gerekir. Bebeğin diş çıkarma dönemi boyunca, diş bakımının doğru yapılması, bebeğin sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olması açısından önemlidir.

Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapmalıdır?

6 ayına ulaşmış bebeğin dişleri bebekler için özel olarak üretilen diş temizlik ürünleri olan bebek diş fırçaları ve bebek diş macunları ile temizlenmelidir. Ayrıca her türlü gıda tüketiminden hemen sonra su içmesi de bebeğin diş sağlığı için elzemdir. Bebeğinizin emzik ve parmak emme alışkanlığına sahip olmamasında yarar vardır. Bu zararlı alışkanlık, diş gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bebeğinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi sağlanmalıdır.

Biberonla beslenirken uyuyakalan bebeğin dişlerinde süt kalıntıları birikir. Bu kalıntılar temizlenmezse bebeğin dişlerinin çürümesine neden olabilir. Bebeğinizin dişlerinin çıkmaya başlamasını takiben bebeğin süt dişlerini düzenli temizlemeniz gerekir. Bu sorunu ortaya çıkmadan önlemek için ise bebeğinizin bu yöndeki alışkanlığını ona unutturmaya çalışmanız önerilir.

Bebeğiniz İçin En Uygun Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir?

Bebeğinizin diş ve diş etleri için en uygun diş fırçası, yumuşak ve uçları yuvarlak olanlardır. Sert ve orta sertlikte fırçalar başlangıçta kullanılmamalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındırabilir, bu nedenle kullanımı uygun değildir.

Diş fırçası yumuşak ve fırçaların uçları yuvarlak olmalı. Sert ve orta sert diş fırçalarını başlangıç aşamasında asla denemeyin. Yumuşak fırçalı diş fırçaları çocuğunuzun diş etleri ve dişleri için çok daha idealdir.

Bebeğinizin Dişleri Nasıl ve Ne Zaman Fırçalanmalıdır?

Bebeğinizin dişini fırçalama sürenizin yaklaşık 2 dakika olması gerekir. Dişler günde iki kere; sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce ve her dişin üzeri 8–10 kere olmak üzere fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken dişler ve diş etlerinin birleştiği noktaların temizlenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Diş fırçalama sırasında amacınız, bebeğinizin diş yüzeyindeki yemek artıklarını, bakteri plağını uzaklaştırmak olmalıdır.

Doğru diş fırçalama tekniğine uygun şekilde; diş fırçası 45 derecelik açı yaparak tutulmalı ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru hareketlerle fırçalanmalıdır. Fırçalama, yumuşak daireler çizerek ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır. Fırça eğik tutularak diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilmelidir. Dişlerin çiğneme yüzeyleri ise fırça düz şekilde ileri geri hareket ettirilerek fırçalanmalıdır. Diş fırçaları‚ fırça kılları aşınır aşınmaz yani ortalama 6 ayda bir mutlaka değiştirilmelidir.

3 yaşına kadar bebeklere özel olan diş macunu ile diş fırçalama işlemi ebeveyn tarafından yapılmalıdır. 3 yaşından sonra florür oranı çok düşük olan çocuk diş macunları çocuk tarafından ebeveyn kontrolünde kullanılabilir. Bu ürünlerin fırçalama sırasında yutulmadan ağızdan uzaklaştırılmasına özen gösterilmelidir.

Bebekler İçin Diş Macunu Var Mıdır?

İyi bilinen ve kendini bu alanda kanıtlamış markalarca üretilen ve yaygın olarak kullanılan bebek diş macunları bulunmaktadır. Bebekler için özel olarak üretilmiş diş macunları genellikle Ph nötrdür. Amacına özel üretilmiş olan ürünün eser miktarda yutulması sağlığa zararlı değilse de yutulmamasına özen göstermekte fayda vardır.

Bebek Diş Fırçası Fiyatları

6 ürün var
 1. Markalar
  1. Baby Banana
  2. Chicco
  3. Nenedent
  4. Nuk
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/80383015/80383016/80383017
BAŞA DÖN