Bebekler için süt dişlerinin bakımı çok önemlidir. Küçük çocuklara kazandırılan diş fırçalama alışkanlığı onların süt dişlerinden sonraki kalıcı dişlerine de düzenli olarak bakmaları konusunda büyük önem taşır. Süt dişleri daha organik bir yapıya sahip olduğu için kalıcı dişlere oranlara daha çabuk çürürler. Bu nedenle dişlerin çürümemesi için bebeklikten dişlerin bakımına özen gösterilmelidir.

Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerin ilk doğduğu zamanda dişleri yoktur. İlk dişleri genellikle 6 ve 7. ayda çıkmaya başlar. Ancak bu bebekten bebeğe değişebilir. İlk diş 3. ayda da belirebilir 12. ayda da. Bebeklerde ilk olarak santral kesici dişler çıkar. Sonrasında ise lateral kesici, köpek dişi, birinci ve ikinci azı dişi çıkar. Bu çıkan ilk dişlerin hepsi süt dişidir. 5 – 9 yaş arasında da bu süt dişleri dökülüp yerini kalıcı dişlere bırakır.

Bebekler Ne Zaman Diş Macunu Kullanabilir?

Bebekler daha kendilerinin farkında olmadıkları için dişlerini fırçalayamazlar. Bu nedenle bu görev anne ve babalardadır. Aylık bebeklerin dişleri çıkar çıkmaz fırçalamaya gerek yoktur. Hatta onların sağlıkları için dişleri fırçalanmamalıdır. Tükürme reflekslerini kullanamadıkları için diş macununu ağızlarından çıkaramazlar. Bu nedenle 2 yaşına kadar çıkmış olan dişleri sadece bir bez yardımı ile silinmelidir. Bebek 2 yaşına bastığı zaman bebek diş macunu ile dişleri hafif bir şekilde fırçalanabilir.

Bebekler Hangi Diş Macununu Kullanmalıdır?

Bebekler tükürmeyi bilmezler. O nedenle ağızlarında olan şeyi yutma eğilimindedirler. Ayrıca onların bünyeleri yetişkinlere göre daha hassastır. Bebek diş macunları küçük çocuklar için özel olarak üretilir. İçlerinde onlara zararlı olabilecek maddeler bulunmaz. Bebek diş macunu için genelde florürsüz olanlar tercih edilir. Çocuk diş doktorları da belli bir yaşa kadar florürün çocuklar için zararlı olacağını belirtirler. Hatta bebekler bu diş macunlarına yutabilecekleri ya da fırçalamadan sonra ağızlarını çalkalayamayacakları için içlerinde koruyucu madde içermeyen diş macunları tavsiye edilir. Günümüz teknolojisi ile yapılan bebek diş macunları bebeklerin dişlerini koruyup güçlendiren enzimler içerir.

Bebeklerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin süt dişlerine ideal bakımın yapılabilmesi için onlara uygun şekilde fırçalamak gerekir. Yumuşak kıllı parmak fırçası ile onların canını acıtmadan yumuşak hareketler ile dişleri fırçalanmalıdır. Bebeklerin ilk aylarda çıkardığı dişlere bebek diş macunu ya da diş fırçası sürmek gerekmez. Bunun yerine bir tülbent yardımı ile dişleri güzelce silinmelidir. 2 yaşından sonra ise bebek diş macunu ile parmak fırçası ile dişler güzel bir şekilde fırçalanmalıdır.

Bebek Diş Macunu Nasıl Kullanılır?

Bebek diş macunu kullanımı çok kolaydır. Yumuşak kıllı parmak fırçası üzerine küçük miktarda bebek diş macunu sıkılır. Sonrasında hafif ve yavaş hareketler ile bebeğin diş ve diş etlerinde dairesel hareketler yapılarak gezdirilir. Burada dikkat edilmesi gereken bebeğin canını acıtmayacak bir şekilde diş fırçalanmasıdır. Tüm dişlerin yüzeyinde fırçanın gezdirildiğinden emin olunmalıdır. Küçük çocukların dişlerini fırçalarken bebek, anne veya baba kucağına oturtur ve başını göğsüne dayar. Böylece ebeveyn bebeğin ani hareket ederek fırçanın canını acıtmasını engellemiş olur.

Bebeklere Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Bebekler daha diş fırçalamanın ne demek olduğunu bilmezler. Bu nedenle diş fırçalamaktan çoğu çocuk hoşlanmayabilir. Onlara çeşitli oyunlar yardımı ile diş fırçalama alışkanlığı kazandırılabilir. Belli bir süre sonra bu oyunlara gerek kalmadan bebek kendiliğinden dişlerinin fırçalanmasına alışır. İlk olarak bebeğin önünde ebeveynler dişlerini fırçalamaya başlayabilir. Böylece bebek fırçanın zarar vermeyen bir şey olduğunu kolayca anlar. Sonrasında ebeveynle birlikte bebeğinde dişleri fırçalanmaya başlanır. Bebeğin sevdiği ya da dikkatini çekebilecek renkte bir fırça almakta da fayda vardır. Küçük çocukların anlayabileceği şekilde diş fırçalama panoları da oluşturulabilir. Böylece dişleri fırçalandığında üzerine bir işaret konulabilir.

Bebek Diş Macunu Fiyatları

60 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Rocs
  2. Azeta
  3. Chicco
  4. Jack N' Jill
  5. Pasta Del Capitano
  6. Nenedent
  7. Biosmile
  8. LR
  9. Prevex
  10. Banat
  11. Buccotherm
  12. Colgate
  13. Druide
  14. Fargen
  15. Friendly Organic
  16. Milkway
  17. Nbt Life
  18. Nuk
  19. Nurse Harvey's
  20. Pavloderm
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/80383015/80383016/80383018
BAŞA DÖN