Bebek Diş Macunu

Bebek Diş Macunu

Bebekler bakıma ihtiyaç duyan varlıklar olması nedeniyle diş çıkarmaya başladığı zaman süt dişi bakımlarının önemi büyüktür. Ayrıca bebeklik döneminden itibaren anne ve babalar tarafından süt dişlerinin bakımının yapılmaya başlanması küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazanılmasında büyük etkendir. Böylece süt dişlerinden sonra kalıcı dişler çıkmaya başladığında düzenli bir şekilde bakım sağlanır. Bilindiği gibi süt dişleri kalıcı dişlere nazaran daha organik bir yapıya sahiptir ve daha çabuk çürüme gerçekleşir. Bu yüzden süt dişlerinin çürümemesi için bebeklik döneminden itibaren bebeklerde süt dişi bakımının eksiksiz gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun için kullanıma uygun bebek diş macunu türleri bulunmaktadır. 

Bebeklerde ilk dişlerin çıkması genellikle doğumdan 6 ay sonra gerçekleşmeye başlar. Fakat bu durum her bebekte farklılık gösterebilir. Önce santral kesici dişlerin çıkmasının ardından bebeklerde daha sonra lateral kesici ve köpek dişleri çıkar. Daha sonra birinci ve ikinci azı dişleri çıkmaya başlar. Bu dişlerin hepsi süt dişi kategorisindedir. Bu dişlerin dökülerek yerine kalıcı dişler çıkması 5 ile 9 yaş arasında olacaktır. Bu döneme gelene kadar bebeklerin diş bakımlarının yapılmasında bebekler için diş macunu kullanılmalıdır. 

Bebeklerde Diş Macunu Kullanmak İçin Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?

Bebekler henüz birçok şeyin farkında olmadıkları için dişlerini kendi kendine fırçalama imkanları bulunmamaktadır. Bu yüzden bu görev anne ve babalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Birkaç aylık bebeklerde ilk dişler çıktığında hemen fırçalamaya gerek bulunmamaktadır. Bebeklerin diş ve ağız sağlığı için dişleri çıkmaya başladıktan sonra bir müddet fırçalanması gerekmektedir. Tükürme refleksi olmayan bebekler diş macununu ağızlarından atamayacakları için 2 yaşına gelene kadar yalnızca bez kullanarak çıkan dişler temizlenmelidir. 2 yaşından itibaren bebek için diş macunu kullanımı gerçekleştirilerek yumuşak ve hafif bir şekilde dişleri fırçalanmalıdır. 

Bebeklerde tükürme refleksi olmadığı için ağızlarının içerisine giren her şeyi emme ve yutma refleksleri bulunmaktadır. Yetişkinlere nazaran daha hassas bünyeye sahip olan bebeklerde diş macunu kullanımı için uygun bebek diş macunu önerisi uzmanlardan tavsiye alınmalıdır. Böylece bebeğinize uygun bebek diş macunu ve fırçası için uzmanların tavsiyeleri eşliğinde en doğru karar verilmelidir. Bu doğrultuda bebekler için özel olarak üretilen diş macunları tercih edilmelidir. Bu diş macunları hiçbir şekilde bebekler için zararlı maddeler barındırmaz. Florür içeren diş macunları çocukların belli bir yaşa ulaşmasına kadar zararlı olduğundan, bebekler için üretilen diş macunları florürsüz olmaktadır. Ayrıca günümüzde bebekler için üretilen diş macunları bebeklerin dişlerini koruyarak güçlendiren enzimler de içermektedir.

Bebeklerin Dişleri Temizlenirken Hangi Diş Macunu Ve Diş Fırçası Nasıl Kullanılmalıdır?

Bebeklerin süt dişlerinde gereken bakımın en ideal şekilde gerçekleşmesi adına bebek diş macunu ne zaman kullanılmalı konusu önem kazanmaktadır. Diğer taraftan bebeklerde uygun diş fırçası kullanımı da aynı öneme sahiptir. Bebeklerin diş fırçalama işlemleri sırasında yumuşak kıllı parmak fırçalar tercih edilerek canlarını yakmadan yumuşak hareketlerle fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Yumuşak kıllı parmak diş fırçası üzerine az miktarda bebek diş macunu sıkıldıktan sonra bebeğin dişlerinde ve diş etleri üzerinde dairesel hareketler yapılarak fırçalama işlemi yumuşak bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu fırçalama işleminin bebeğin canını acıtmayacak şekilde yapılması oldukça önemlidir. Ani hareketler ile fırçanın bebeğin canını yakmaması için bebekler anne ve babanın kucağına oturtularak baş kısmının ebeveynin göğüs kısmına dayanması sağlanmalıdır.

Bebek diş macunu 0-3 yaş aralığında ancak 2 yaşından itibaren kullanımı uygun olacaktır. Bu yaştaki bebekler için diş fırçalamak zorlu bir süreç olabilir. Çünkü birçok bebek diş fırçalama işleminden sıkılabilir veya hoşlanmayabilir. Böyle durumlarda onların hoşuna giden bazı oyunlardan yardım alarak diş fırçalama konusunda bebekler bu duruma alıştırılmalıdır. Zaten öyle bir bu durumda alışma süreci sonrasında bu oyunlara ihtiyaç duymadan bebekler diş fırçalama olayına alışacaktır. Bu süreç tamamlanana kadar anne ve babalar tarafından bebeğin görebileceği şekilde diş fırçalama işlemi yapılabilir. Bu sayede Bebeklerin diş fırçalamanın ve fırçanın zarar vermediğini anlamaları daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Bu hissiyat ve gerekli güven duygusu bebeğe aşılandıktan sonra anne ve babalar bebekleri ile dişlerini beraber fırçalayabilir. Tüm bunların dışında bebeğin sevdiği renklerde veya çocuklar için özel üretilmiş desenli fırçalar bu konuda yardımcı olabilir. Bunun dışında görsel açıdan çocukların bu olayı kavrayabilmesini sağlayacak nüveler ve objeler de kullanılabilir. 

Bebek Diş Macunu Tavsiyesi

Bebekler için diş macunu tercihi yapacağınız zaman size sunulan tavsiyeleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Fakat size sunulan tavsiyelerin uygulamadan önce mutlaka bir araştırma yapmanız sizin açınızdan ve bebeğiniz açısından daha uygun olacaktır. Çünkü bebek diş macunu seçimi konusunda size verilen her tavsiye doğru olmayabilir. Bebeğinizin diş sağlığı ve diş gelişimi için doğru tavsiyeleri uygulamanız ve doğru tercihleri yapmanız oldukça önemlidir.

Bebek diş macunu tavsiye konusunda piyasada yer alan pek çok ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu kategoride satın alabileceğiniz çok sayıda ürün bulunmaktadır fakat bebeğiniz için kullanacağınız diş macunu için bir uzmandan veya çocuk diş doktorundan tavsiye almanız daha mantıklı olacaktır. Bu yüzden bebeğiniz için diş macunu kullanmaya başlamadan önce çocuğunuzu bir çocuk doktoruna veya çocuk diş doktoruna götürerek muayene ettirebilirsiniz. Yapılacak muayenenin ardından çocuğunuzun diş durumuna göre doktorun belirlemiş olduğu bebek diş macunu tavsiyelerine uyabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz için en iyi bebek diş macunu tavsiyesini elde etmiş olursunuz.

 En İyi Bebek Diş Macunu Hangisidir?

Günümüzde birçok alanda çeşitliliğin artması bebek diş macunu çeşitlerine ulaşmayı da kolay hale getirmiştir. Piyasada oldukça kaliteli ve bebekler için uygun bebek diş macunu çeşitlerini bulmak mümkündür. Fakat yine de bu konunun uzmanı bir doktordan gerekli bilgiler alındıktan sonra bebeğinize uygun en iyi bebek diş macunu seçilebilir. Çünkü her bebeğin farklı diş yapısı olabilir. Bu yüzden bebeğiniz için en iyi ve en ideal bebek diş macununu seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. 

Bebek Diş Macunu Nasıl Olmalı?

Bebek diş macunu nasıl olmalı sorusu diş fırçalama çağına gelen bebeklerin anne ve babalarının araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bu konuda ilk olarak florür içermeyen bebek diş macunları tercih edilmelidir. Yetişkinlerde florür, koruyucu özelliğe sahip olmasına rağmen belli bir yaşa kadar çocuklarda bu durum tam tersidir. Bunun dışında bebekler için tercih edilen diş macunlarında bebeğin diş yapısına ve ağız gelişimine uygun tercihler yapılmalıdır. Bebeğinizin düzenli bir şekilde diş kontrollerini yaptırırken muayene sırasında doktoruna bu konu hakkında danışabilirsiniz. 

Organik Bebek Diş Macunu Nedir? 

Organik bebek diş macunu anne ve babaların bebekleri için en çok tercih ettiği ağız ve diş bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Tamamen doğal olmakla birlikte florürsüz olarak üretilen bu diş macunları toksikoloji raporu da almaktadır. Bebeğinizin bu diş macununu yutması durumunda dahi herhangi bir şekilde zarar görmesi söz konusu olmayacaktır. Bu yüzden organik bebek diş macunu kullanımı anne ve babalar arasında kullanımı daha fazla tercih edilen bir ürün olmaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bebek Diş Macunu

354 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 28 / 354 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?