Kalitesi ve uzun ömürlü ürünleriyle Türkiye'nin önde gelen klima modellerini üreten Demirdöküm markası, yeni nesil teknoloji anlayışı ile üretimini daha da ileriye taşıyan bir markadır. Demirdöküm klima modellerinin sağladığı yüksek güç ve enerji tasarrufu tercih edilme sebeplerini oluşturur. Ayrıca R32 gazı sayesinde ozon tabakasına zarar vermeyen çevre dostu klimalar üretilir. Demirdöküm klima özellikleri gelişen teknoloji ile uyum içindedir. İnverter motor bu özelliklerden biridir. Motor sayesinde klima doğru sıcaklığa kolayca ulaşabilir. Bu sayede düşük enerji tüketimi ile bütçenizi ve geleceği korur. Büyük ortamlar için ideal olan klimalar aynı zamanda sessiz çalışma ve hava kalitesini iyileştirme gibi özellikleriyle de küçük alanlar için idealdir. Klima Demirdöküm geniş sıcaklık koşullarına da uyum sağlayabilir. Dış ünite, çok soğuk alanlarda dahi donmayı engelleyecek şekilde tasarlanır. Tasarımı sayesinde tercih ettiğiniz her alanda kolayca kullanabilirsiniz. Demirdöküm 9000 BTU klima ve 48 BTU klima aralığı ile her metrekareye uygun klima bulabilmek mümkün. Yeni nesil teknolojinin kullanıldığı klimalar; I feel, uyku modu, zamanlayıcı, iyonizer teknolojisi ve turbo mod gibi özellikleriyle de kullanım kolaylığı sağlar.

Her Alana Uygun Demirdöküm Klimalar

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri kullanacağınız alanın büyüklüğüdür. Duvar tipi klimalar 9.000, 12.000, 18.000 ve Demirdöküm 24000 BTU klima olurken daha geniş alanlar için 45.000 ve 48.000 BTU sistem klimaları bulunur. BTU bir enerji birimi olarak adlandırılır. Klimalarda BTU/h klimanın bir saatte ortama verdiği ya da aldığı enerji miktarını ifade eder. Klimada bu birimin yüksek olması ortam sıcaklığının ve değişim hızının yüksek olduğunu gösterir. Ancak enerji tasarrufu için klimanın kapasitesinin ortamla orantılı olması gerekir. Bunun için küçük bir hesaplama yaparak uygun olanı bulabilirsiniz. Klimanın yerleştirileceği alanın metrekaresi bulunarak 1000 ile çarpılır ve 2.2'ye bölünerek kaç BTU klima almanız gerektiği bulunabilir. Ancak bulunduğunuz bölgenin iklim koşulları, ortamda bulunacak kişi sayısı, ısı yalıtımı ve mekanın ne kadar ışık aldığının bulunması ve benzeri değişkenler de bu hesaplama için önemlidir. Demirdöküm klima 9 luk modelleri için alan hesaplaması yapılırsa bu hesaba göre yaklaşık 20 metrekare alan için ideal olduğu görülür. Yine aynı hesaplamaya göre Demirdöküm klima 12 lik modeller yaklaşık 27 metrekare alanda etkilidir. Biraz daha geniş bir salonunuz ya da işletmeniz varsa daha büyük klimalar seçebilirsiniz. Örneğin, 40 metrekarelik alanlarda Demirdöküm 18000 BTU klima ideal olabilir. 53 metrekare alanlarda ise Demirdöküm klima 24 lük kullanılabilir. Diğer faktörleri de gözden geçirerek ev ve işyerlerinize uygun klimayı bulabilirsiniz. Daha geniş işyerleri, sinema, konferans salonu veya spor merkezleri için Demirdöküm klima 24000 yeterli gelmiyor olabilir bunun için de 45 ve 48 BTU modeller bulunur. Bu kapasite ise duvar tipi modellerden değil Demirdöküm klima salon tipi modellerden oluşur.

Demirdöküm Klima Teknik Özellikleri

Demirdöküm klimalar genellikle 4 farklı çalışma moduna sahiptir. Bunlar: soğutma, ısıtma, nem giderme, fan modudur. Nem, vücudun sıcaklığı olduğundan fazla hissetmesine yol açar bu nedenle sıcaklığın düşük ve nemin daha yüksek olduğu alanlarda klima, nem giderme modu ile bu durumu ortadan kaldırır. Ayrıca fan modu ile hava sirkülasyonu sağlayarak ortamın sabit havasını değiştirir. Kumanda aracılığıyla fan hızını ve çeşitli ayarlamaları da yapabilirsiniz. Örneğin enerji tasarruflu soğutma fonksiyonu ile enerji tüketimini düşük düzeylerde tutabilir veya uyku modu ile uyurken odanın sabit sıcaklıkta kalmasını sağlayabilirsiniz. Zaman ayarlamalı özelliğiyle de belirlenen saatte klimanın kapanmasını sağlar. Klimaların verimliliğini ölçen EER ve COP değerleri vardır. COP değeri 1 birim enerji kullanarak klimanın ne kadar ısı ürettiğini gösteren değerdir. COP değeri 3,60 dan yüksek olan klimalar A sınıfı içerisindedir. Daha yüksek değerler ise daha az enerji tüketimi ile daha fazla ısı üretildiğini gösterir. EER değeri de COP değeri gibidir ancak tek farkı soğutmanın ne kadar birim enerji harcadığını belirten değerdir. Yine verimli bir klima için EER değerinin 3,20 üzerinde olanları tercih etmelisiniz. Örneğin Kion inverter modeli için Demirdöküm klima 12000 kapasitede bir klima EER değeri 3,24 iken COP değeri 3,81 olarak gösterilir. Her iki değerin de A sınıfı olması bütçeniz için de iyi bir seçimdir. Klimaların desibelinin de az olması evler ve sessiz çalışma alanları gibi ortamlar için önemli bir teknik özelliktir. Demirdöküm 18 BTU klima büyüklüğüne kadar rahatsız edici bir ses seviyesi oluşmaz. Klimaların boyutu arttıkça ses seviyesi de artabildiği için alacağınız klimanın ses seviyesini öğrenmelisiniz. Genellikle 60 db civarında olan Demirdöküm duvar tipi split klima evler için uygundur. Klimalar uzaktan kumandalara ve gösterge panellerine sahiptir. Bu panel özelliklerinde birçok mod da bulunabilir. I Feel teknolojisi de bunlardan biridir. Bu özellik sayesinde ortam sıcaklığı algılanarak klimanın doğru ayarlamaları kendiliğinden yapması sağlanır. Sleep mod sayesinde de uyku esnasında ortam sıcaklığını dengeler ve 5 saat sonra kendiliğinden kapanır. Bu özellikler sayesinde kullanıcı konforu sağlanır ve enerji tüketimi de azaltılabilir. X-fan sayesinde de nem giderimi sonrasında iç ünite kurutulur ve bakteri oluşumunun önüne geçilir.

Özgün Tasarımıyla Demirdöküm Klimalar

Klima modelleri ve tasarımı, kullanılacak alan için teknik özellikler kadar önemlidir. Yaklaşık 10 kg civarında olan klimaların bulunduğu yer önem taşır. Ancak dış ünitesi olmayan ve taşınabilir bir model arıyorsanız Demirdöküm portatif klima iyi bir seçenektir. Monte edilmesi gerekmez ve küçük bir tasarımı vardır. Bu nedenle kolayca taşınabilir. Aynı zamanda Demirdöküm mobil klima olarak da adlandırılır. Genellikle iş yeri ve mağazalarda bu tür klimalar tercih edilir. Şık tasarımları sayesinde evlerde ve diğer alanlarda da kullanışlıdır. Yazlık gibi birden çok eviniz var ise de taşınabilir bir klima olması mantıklı bir seçimdir. Büyük alanlarda eşit bir ısıtma ve soğutma gerekir. Bunun için Demirdöküm kaset tipi klima kullanılır. Bu tür klimalar tavana monte edilen dış ünite ve tavan arasına konulabilen iç ünite ile estetik bir seçenektir. Yer kaplamaz ve oldukça geniş alanlarda kolayca tercih edilir. Isıtılması istenen bir ortama doğru sıcaklık oluşmadan üfleme yapmayan hot start ve kısa zamanda soğutabilen jet cool özellikleri vardır. Demirdöküm 48 BTU klima özelliği bu modellerde ve kullanılan klimalarda bulunur. Demirdöküm salon tipi klima çeşitleri de kule tipi olarak bilinir ve yine hastane, mağaza, sinema ve sergi alanları gibi kalabalık alanlarda kullanılır. Antibakteriyel filtresi ile de temiz hava sirkülasyonu sağlar. Büyük olmaları estetik görünüşünü etkilemez. Demirdöküm ayaklı klima da salon tipi klimaların başka bir isimlendirilme şeklidir. Geniş alanlar için Demirdöküm multi klima çeşitleri de avantajlı bir seçimdir. Dış ünitenin ortak olması tasarruflu ve sessiz çalışma özelliklerini beraberinde getirir. Bu klimalar duvar tipi olarak bulunur. Aktif karbon filtreleri ve iyonizer teknolojisi ile büyük alanlarda temiz hava akışını da sağlar.

Enerji Tasarrufu Sağlayan Demirdöküm Klima Çeşitleri

Demirdöküm klima çeşitleri işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi kullanırlar. A sınıfı bir klima tercih edildiğinde elektrik harcaması düşüş gösterir. Demirdöküm elektrikli klima EER ve COP değerlerinin yanında ülkemizde kabul edilen bir diğer verimlilik oranları olan SEER ve SCOP değerlerini de gösterirler. Bunlar ise alınan performansın harcanan elektriğe oranını gösterirler. Tasarruflu bir klima satın almak için bu değerleri de inceleyebilirsiniz. Sezonsal verimlilik olarak adlandırılan değerler 3 farklı sıcaklıktaki verimliliği ölçer. SEER değerinin yüksek olması daha az enerji tükettiği anlamına gelir. Yine A sınıfı bir klima için bu değerin 3,20 üzerinde olması gerekir. Demirdöküm 12000 BTU klima Kion İnverter modeli için SEER değeri 6,6 olarak belirtilirken SCOP değeri 4 olarak gösterilir. Bu durum elektrik faturasına klimanın harcadığı enerjinin daha az yansıyacağı anlamına gelir. Demirdöküm Kion klima yüksek enerji verimliliği ve düşük elektrik sarfiyatı nedeniyle tercih edilen bir klima çeşididir. İnverter olarak bilinen modeller kararlı bir oda sıcaklığı sağlarken enerji tasarrufunu gözetir. Demirdöküm York klima çeşitleri, inverter özelliği ile bekleme modunda dahi tüketimi azaltır. Yüksek güvenliğe ve hızlı sıcaklık ayarlama özelliklerine de sahiptir. Demirdöküm inverter klima çeşitleri ile açıp kapama ve sıcaklığı ayarlayamama sorunları ortadan kaldırılır. Tüm bu özelliklerle beraber dış ünitenin donmasını engelleyen turbo fan ve akıllı buz çözme gibi özelliklere sahip diğer klima çeşitlerini de bulabilirsiniz. Demirdöküm performans klima bu özelliklerin çoğunu bünyesinde taşır. Ses düzeyi 60-70 db civarındadır. Demirdöküm klima 18000 BTU ve daha üzeri için ise ses düzeyi daha da artabilir. Ses düzeyinin artması da klimanın enerji tüketiminin arttığının diğer bir göstergesi olabilir. Ancak dış ünite doğal olarak iç üniteye göre daha fazla ses yüksekliğine sahiptir. Demirdöküm Coolline klima ve diğer klimaların tasarımı ile enerji tasarrufu sağlamak istenir. Bu tasarım düşük enerjiyle klima kanatlarının hızlı şekilde hareket etmesini sağlayarak tüketim sarfiyatını azaltır ve cihaz ömrünü uzatır.

Demirdöküm Klima Doğru Kullanım ve Bakımı

Demirdöküm klima kullanımında dikkate alabileceğiniz bazı kriterler bulunur. Klimada yüksek verimi ve enerji tasarrufunu sağlamak için öncelikle klimanın kapasitesinin kullanılan alana uygun olduğundan emin olmalısınız. Alana göre küçük bir klima tercih ettiğinizde klimanız sürekli devrede kalarak enerji tüketimini artırır. Tam aksine Demirdöküm büyük klima modelleri, küçük alanları da hızla ısıtıp soğutabildiğinden sık sık açılıp kapanması gerekir. Her iki durum da enerji kullanımını artıran sebepleri oluşturur. Demirdöküm 18lik klima 50 metrekare için yetersiz 20 metrekare için çok fazla olabilir. Ayrıca klimanın kullanıldığı alan iyi yalıtımlı olması ve açık kapı pencere olmaması da önemlidir. Kapının zorunlu olarak açık kaldığı alanlarda kullanacaksanız hava perdesi gibi cihazlar ile hava akışını engelleyebilirsiniz. Klimaların soğutmada harcadıkları enerji genellikle ısıtma için kullandıkları enerjiden düşülür. Bu nedenle elektrik harcamalarınızın yaz aylarında daha az gelmesi olası bir durumdur. Bu nedenle satın alırken ya da kullanırken bu detayı da önemseyebilirsiniz. Demirdöküm klima modelleri bakımı genellikle üst kısım kapağın altında bulunan filtresi temizlenerek yapılır. Çıkarması kolaydır. Bu filtrenin dikkatlice çıkarılıp su veya bez aracılığıyla temizlenmesi önerilir ancak tamamen kurumadan klimaya tekrar yerleştirilmemelidir. Diğer bir filtre temizleme yöntemi ise elektrik süpürge ile yapılır. Filtrenin temizlenmesinin aksaması klima performansını düşürebilir. İç ünitenin iç kısmı ise temizleme malzemelerinden uzak tutulması tavsiye edilir. Dış kapak da herhangi bir aşındırıcı özelliği olmayan doğal sabun ve su ile temizlenebilir. Dış ünite ise kuru bir bezle ve yumuşak bir fırça ile temizlenebilir. Temizleme esnasında klimanın kapalı olduğu ve elektrik ile temasının kesildiğinden emin olmanız gerekir. Demirdöküm ürünlerinin bakımını yılda bir kez yaptırabilirsiniz.

Uygun Fiyatları ile Uzun Ömürlü Demirdöküm Klimalar

Demirdöküm klima fiyat ve sağladığı avantajlar açısından incelendiğinde uygun fiyatlara bulunabildiği görülür. Demirdöküm klimaların A plus özellikleri ve enerji tasarruflu olmaları ileriye dönük bir elektrik kullanımını da azalttığı için avantaj sağlar. Demirdöküm klima eski model çeşitleri de gözden geçirilince uzun ömürlü bir klima kalitesine sahip olduğunu görebilirsiniz. Ev tipi modellerini de uygun fiyatlarda görebilmek mümkündür. Demirdöküm klima en ucuz olanları kalitesinden ödün vermeden klima kapasitesinin düşürülmesi ile kolayca alınabilir. Ev içerisinde kullanılan modelleri bu nedenle uygundur. Demirdöküm klima 18 lik ve altı kapasiteler, evde kullanım için ideal olduğundan fiyatları da daha uygundur. Kapasitenin yanında enerji tasarrufu sağlaması da fiyatların modeller arasında değişmesinde en büyük etkendir. Demirdöküm klima fiyat listesi incelendiği zaman bu değişkenlik fark edilebilir. Demirdöküm markasının klimalarının biraz daha makul fiyatlı olmasının bir diğer nedeni ise yerli üretim olmasından kaynaklanır. Global bir marka haline gelen ve 40'tan fazla ülkeye ihracat yapılan bir markadır. 1954 yılında kurulmuş olması da kullanıcılara göre güvenilir bir marka olmasını sağlar. Türkiye'de üretildiği için Demirdöküm klima satış sonrasında da teknik hizmet ve tamir konusunda avantaj verir. Kullanıcıların yorumları da klima modellerinin maddi avantaj sağladığını gösterir. Demirdöküm klima yorumları da hızlı ısı değişimleri, teknolojik konfor sunması ve sessiz çalışma gibi teknik özelliklerin de beğenildiği yönündedir. Fiyatlar da içerdiği özellikleri karşılayabilir ve her bütçeye uygundur. Demirdöküm kombi modellerini de uygun fiyata bulabilirsiniz. Demirdöküm klima kampanya fiyatları ile sizlere sunulur. İhtiyacınıza uygun Demirdöküm klimaları Hepsiburada’dan satın alabilirsiniz.

Demirdöküm Klimaların Çalışma Şekli Nasıldır?

Sıvı halde bir soğutucu akışkanın gaz haline gelmesi ve tekrar sıvılaşması şeklinde bir döngü prensibi ile çalışır. Gaz sıkıştırılarak sıvılaştığı esnada ortama ısı yayar. Daha sonra basınç düşürülerek ortamdaki ısı alınır ve sıvı tekrar gaz hale gelir. İlk durumda ısıtma ikinci aşama ise soğutma gerçekleşmiş olur. Çevrim bu şekilde tekrarlanır. Termodinamik kanunu ile bu durum açıklanabilir.

Klimalar Sağlığa Zararlı mıdır?

Klimalar çevreye zarar vermeyen gazları kullanarak insan sağlığını korur. Nem oranının ayarlanabilir oluşu, ortam sıcaklığını sabit tutulabilmesi ve uyurken dahi otomatik ayarlanabilen sıcaklık değerleri ile insan sağlığını koruma amacıyla tasarlanır. Hava temizleme ve antibakteriyel filtreler ile de zararlı oluşumları engeller. Ayrıca düşük desibelli, doğru kapasiteli bir klima seçerek ve düzenli bakımını yaparak da sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Klima Seçerken Öncelik Ne Olmalıdır?

Klimanın konumlandırıldığı alana uygun kapasiteli bir model seçebilirsiniz. Geniş alanlar için Demirdöküm 24 BTU klima üzerinde bir modeli seçmeniz gerekir. Klimanın servise ulaşım kolaylığı, enerji tasarrufu ve elektrik sarfiyatı en önemli özelliklerdendir. Desibel oranı, kullanılan teknolojileri ve son olarak tasarımı da önemli detaylardır.

R410A Gaz Nedir?

Klimanın içerisinde bir sıvı bulunur ve klima bu sıvı sayesinde işlevini yerine getirir. Demirdöküm klimalarda bu gaz, yeni nesil soğutucu akışkan olarak bilinen R-32'dir. Çevre dostudur. Ozon tabakasına zarar vermez. R410A gaz da aynı şekilde bir soğutucu akışkana verilen isimdir. Ancak R32 yüksek enerji verimliliği ve daha çevreci oluşu ile diğer akışkanı gerisinde bırakır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Demirdöküm Klima

11 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Güvenle Kapında
Klima Türü
DSACategoryId/2147483638/161876/17453/demirdokum