Kevgir

Kevgir

Katı ya da sıvı yiyecekleri ayırmak için kullanılan oldukça pratik bir ürün olarak mutfaklarda yer alan kevgir basit mutfak gereçlerindendir. Bazı durumlarda sulu bazı durumlarda susuz bir şekilde servis edilmesi gereken gıdaların ayrılması işlemini oldukça pratik bir şekilde sağlar. Sularından yiyecekleri ayırma işlemlerinde kevgir seti birçok farklı modelde mutfaklarda yer alır.

Yemeklerin yüksek sıcaklıklarda olmasına bazı modeller dayanamayarak erime gösterebilir. Bu nedenle mutlaka satın alırken ısıya dayanıklı modeller tercih edilmelidir. Kevgir nedir sorusuna cevap olarak birçok farklı modelde tasarımlar olup metal, plastik ve demir gibi malzemelerden üretilen yemek ayrıştırmaya yarayan pratik mutfak gereçleri denebilir.

Pratik ve işlevsel olmasından dolayı büyük ya da kişisel mutfaklar fark etmeden her alanda kolaylıkla kullanılabilen kevgirler kullanım koşullarına göre farklı modellerde piyasada satışa sunulur. Çelik, metal, silikon, bakır, alüminyum gibi malzemelerden üretilen modellerin farklı kullanım alanları mevcuttur. Bu kullanım alanlarını genellikle sıcak ya da soğuk etkisi belirlerken aynı zamanda kullanılacak gıdalarda da etkilidir. Plastikler sıcak yemeklerde kullanılmazken metaller sıcağa dayanıklı olup, bakırlar dekorasyon amacıyla kullanılırken alüminyumlar temizlenebilir özelliğinden dolayı tercih edilebilir. Kullanım şartlarına ve ihtiyaca göre kevgir seçimleri yapılarak en pratik kullanımı sağlayabilirsiniz.

Kevgir Ne Demek?

Isıya dayanıklı hammaddelerden üretilen süzgeçler çelik, metal, gümüş ve plastik malzemelerden üretilerek sulu gıdaları sularından ayırmaya yarayan kevgirler pratik kullanıma sahiptir. Kevgir ne demek dendiğinde sıcak ve soğuk servisler için kullanılan süzgeçler akla gelir. Yemeğin içerisinde yer alan suları süzerek katı kısmının kalmasını sağlamaya fayda sağlar. Birçok farklı modelde tasarımı mevcut olup büyük kevgir modelleri ya da küçük işler için telli kevgirler kullanılır. İşlevsellik ve pratik olması bakımından sıklıkla tercih edilen bu ürünler beklentileri karşılayarak her mutfakta ilk sırada yer alır.

Kevgir Modelleri ve Kullanımları

Kevgirler genel olarak kullanım ve malzemeleri bakımından çelik, gümüş, metal, plastik ve demir tellerden oluşan pratik ürünlerdendir. Demir malzemeden üretilmiş olanlar ısıya dayanıklı olmasından dolayı haşlama ve kızartma yapılan yemeklerde tercih edilirken soğuk servis yapılması için ısıya dayanıklı olmayan plastik kevgirler kullanılır.

Süzgeç modellerinde en sık tercih edilenler ev ekonomisini ve materyallere göre kullanışlı olan seçimler yapılmalıdır. Ev mutfaklarında tel, metal, çelik kevgir modelleri tercih edilirken büyük endüstriyel mutfaklarda uzun saplı ve geniş kevgir modelleri tercih edilir.

Kevgir kepçe çeşitleri büyük mutfaklarda ve kişisel mutfaklarda haşlanmış gıdaların sularının süzülmesini sağlayarak kolaylık sağlar. Tasarımları itibariyle geniş olan modeller ise makarna süzmek için oldukça kullanışlıdır. Çay süzgeçleri, yumurta süzgeçleri gibi kevgir modelleri mevcut iken bulaşıkların fazla sularının süzülmesi için de kevgir süzgeç gibi farklı tasarımlar mevcuttur.

Demir olan kevgir modelleri hem kepçe hem süzgeç olarak kullanılırken dayanıklı olması bakımından uzun ömürlü bir kullanım olanağı sunar. Suya karşı dayanıklı olan alüminyum kevgir çeşitleri bulaşık makinesinde kolay bir şekilde temizlenebilir ve kir, pas riskine karşı güvenli bir kullanım olanağı sunar. Modellerin ihtiyaca göre tercih edilmesinin yanı sıra mutlaka malzemelerinin gıdayla temas etmesinden dolayı sağlıklı olması gereklidir. Plastik malzemeler sıcakla temas edilmesinde risk oluşturacağından soğuk yiyecek servisinde kullanılırken bakır modeller dekorasyon amacıyla kullanılan kevgirlerdendir.

Bakır kevgirler antikacılar için önem taşırken eski zamanlardan günümüze gelen ve el yapımı olan önemli ürünlerdendir. Kullanıp yıkanması durumunda formlarının bozulması söz konusu olacağından görüntü olarak dekorasyon amacıyla kullanılmalıdır. Farklı renk seçenekleri ve tasarımlarıyla birçok farklı kullanım alanı olan kevgir modellerini ihtiyaçlar doğrultusunda tercih etmek gereklidir. Ergonomik ve zaman tasarrufu sağlayan kevgirler sıcak ya da soğuk olan gıdaların ayrıştırılabilmesi için tercih edilen mutfak ekipmanlarıdır.

Kevgir Seti Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kevgir modelleri ve çeşitleri tercih edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullanım kolaylığına göre seçim yapılmasıdır. Kevgir takımı modelleri tercih edilirken üretilen malzemelerinin iyi bilinerek sıcak ya da soğuğa dayanıklı olmasına göre kullanım sağlanması gereklidir. Sağlıksız ve kullanıma dayanmayan modeller uzun ömürlü fayda sağlamaz. Yiyeceklerle temas etmesinden dolayı son derece sağlıklı ve güvenli olmalıdır. Çelik ve paslanmaz özellikte olan çelik modeller uzun ömürlü olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen malzemelerdendir.

Plastik ve ahşap malzemeden üretilen kevgir çeşitleri ısıya dayanıklı olmamasının yanı sıra estetik bir görünümü olmasından dolayı soğuk gıda servislerinde kullanılır. Fazla yağı süzerek ısıya dayanıklı olan telli kevgirler ise genelde mutfaklarda kızgın yağda kullanılmasıyla tercih edilir.

Plastik malzemeden üretilen modelleri soğuk, metal malzemeden üretilenler ise sıcak servis yapmak için kullanılması hem uzun ömürlü hem de hijyenik bir ortam oluşmasına yardımcı olur. Yemek sırasında aranılan kıvamı ayarlayabilmek için kevgir modelleri kullanılabilir ve dayanıklılığı bakımından istenilen çeşidi tercih ederek beklentilerinizi kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Kevgirlerin Özellikleri

Kevgirler farklı tasarımlara sahip olup farklı alanlarda kullanılır. Kaşık, kase ve kulplu olmanın yanı sıra uzun ve kısa saplı çeşitleri de mevcuttur. Kaşık formunda olanlar genelde haşlama sularının süzülmesine fayda sağlarken az yer kaplama özelliğiyle oldukça kullanışlıdır. Kızartma kevgirler ısıya dayanıklı olmasından dolayı kızartma gibi sıcak gıdaları yağlarından ayırabilmek için tercih edilir ve genelde uzun saplıdır. İnce delikleri bulunmasından dolayı yağların kolaylıkla süzülmesine yardımcı olur ve bulaşık makinesinde kolay bir şekilde temizlenmesi mümkündür.

Mutfaklarda en sık tercih edilen ve uzun süre dayanıklılık sağlamasından dolayı tercih edilen çelik, bakır ve demir gibi malzemelerden üretilen kevgirler kullanılır. Kevgir seçimleri yapılırken doğru seçim yapılabilmesi için sap uzunlukları ve tel aralıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Delik yapısı, sap uzunluğu ya da kullanım şekline göre modellerin tercih edilmesi ergonomik bir kullanım olanağı sunar. Mutfaklarda kullanılan yardımcı ekipmanlardan olan kevgirler geniş aileler için büyük tasarımlar kullanılırken pratik kullanımlar için ufak modeller tercih edilmelidir.

Kevgir Fiyatları

Kevgirler birçok farklı model ve tasarımlara sahip olup kullanım koşulları oldukça farklıdır. Modele, tasarıma, kullanım şekline ve üretilen malzemesine göre kevgir fiyatları farklılık gösterir. Bu nedenle özellikler göz önünde bulundurularak ve ihtiyaca uygun olan çeşitler tercih edilmelidir.

Kevgir modelleri arasında kullanışlı olması bakımından en çok tercih edilenler metal tel kevgirler iken pratik ve kolay temizlenmesi, katlanabilir, esnek bir yapıda olması bakımından silikon kevgirler kullanılır. Özellikle set halinde olanlar daha farklı ihtiyaçları karşılaması bakımından oldukça kullanışlıdır. Yemek yaparken aranılan kıvamı kolaylıkla yakalayabileceğiniz kevgir modelleri dünya mutfağında da farklı tariflerin oluşturulması için büyük fayda sağlar.

Büyük Boy Kevgirlerin Kullanım Alanı Nedir?

Büyük hacimleri, paslanmaz özellikte olması ve sağladığı faydalar bakımından iş yeri, endüstriyel mutfak gibi alanlarda tercih edilir.

Isıya Dayanıklı Olan Kevgir Çeşitleri Nelerdir?

Metal ve demir malzemeden üretilen kevgir çeşitleri ısıya dayanıklı olarak sıcak gıdaların servisinde kullanılır.

Kevgir Setlerinde Yer Alan Kevgir Çeşitler Nelerdir?

Metal, demir, çelik, plastik ve ahşap modellerin yer aldığı kevgir setleri ısıya ve sıcağa dayanıklı olmalarından, ekonomik tasarruf sağlamasından dolayı sıklıkla mutfak gereci olarak kullanılır.

Duvar KağıtlarıAnakartProjeksiyon CihazıAkıllı BileklikLaptop ÇantaKulaklıkMouseOyun BilgisayarıModemMasaüstü BilgisayarKlavyeEkran KartıMonitörYazıcı3D YazıcıOyuncu KoltuğuBluetooth HoparlörUydu AlıcısıBuzdolabıYabancı DizilerHesap MakinesiCumhuriyet AltınıÇeyrek AltınKramponElektrikli BisikletPlaystation 5Kırtasiye ÜrünleriTakvimKoltuk TakımıAnimasyon FilmleriSaatPusulaHaritaKronometreDavetiyeSözlükYatak Odası Takımları22 Ayar BilezikKöpek ÜrünleriBisikletGalatasaray FormalarıKurutma MakinesiYatak Odası TakımlarıKedi EşyalarıFırınScooterVantilatörAyakkabıÇalışma MasasıAltın BileklikZeytinyağıErkek Spor AyakkabıPazar ArabasıTesettür ElbiselerAltın KolyeKamp SandalyesiTesettür AbiyeBanyo DolaplarıDireksiyon SetiTam AltınProtein TozuTost MakinesiTıraş MakinesiJakuziAnkastre SetFiltre Kahve MakineleriGardropOkul ÇantasıMutfak MaşasıFutbol TopuMotosikletDerin DondurucuMotosikletMutfak DolabıDuşakabinMutfak MasasıKitaplıkAvizeAyakkabılıkKomedi FilmleriDuşakabinBasketbol AyakkabılarıUzaktan Kumandalı ArabaBuhar MakinesiHediyeSandalyeSırt ÇantalarıBasketbol AyakkabısıTesettür GiyimBlenderNargileTopuklu AyakkabıSu Arıtma CihazlarıSandalyeHalıDuvar SaatleriSırt ÇantasıSaç Kurutma MakinesiAltın KüpeBeşiktaş FormasıLambaderYabancı FilmKedi MamasıBalıkPufJartiyerMasaj AletiMikrodalga FırınDikey SüpürgeÇadırHalı Yıkama MakinasıNavigasyonŞemsiyelikFeraceWaffle MakinesiPastaTürkçe SözlüklerÇapa MakineleriMouse PadŞifonyerZigon SehpaKoşu BandıOrta SehpaKadın Spor AyakkabıGenç OdasıErkek CüzdanBattaniyeKaynak MakineleriStor PerdelerGelinlikSu SebiliYatakPatenAltın BilezikTesettür TakımHalı Saha AyakkabısıBahçe MobilyasıHazır SistemKreatinTesbihBarkod OkuyucuErkek TişörtÇocuk BisikletiDoğum Günü HediyesiHazır SistemlerDüdüklü TencereErkek Kol SaatiMama SandalyesiYemek MasasıBilgisayar MasasıErkek ParfümüDiş BeyazlatıcıTek Kişilik BazalarKolajenMakyaj MasasıKlozetKülçe AltınJeneratörNevresim TakımıÇocuk OdasıPortmantoOyuncak ArabaÇakmakMikrofonÇaydanlıkOyuncu KulaklıklarıFiltre KahveUyku TulumuErkek GömlekAküMasa LambasıPançoPiyanoMelodikaKamp MasasıYemek Takımlarıİngilizce SözlükKolyeGümüş KolyeOyuncak BebekÇok Amaçlı DolapAspiratörŞarjlı SüpürgeKedi KumuElektro GitarDuş BaşlığıAltın YüzükTermosifonFormaBilezikDikiş MakinesiAlyansKulak Üstü KulaklıkMayoKahvaltı TakımlarıÜtüAna KucağıDambıl SetiYapay ÇiçekDavlumbazBebek BeşiğiBasketbol TopuErkek Eşofman TakımıGözlükErkek PantolonT-ShirtAteş ÖlçerErkek CeketTabloŞekerAbajurYağmurlukBileklikFrench PressYağmurlukOcakScooter MotorAynaAnahtarlıkErkek BileklikSehpaGitarFon PerdeKalemliklerBıçakTavan VantilatörleriKemerPerdeKomodinGebelik TestiKlozet KapağıSehpaYatak ÖrtüsüLokma TakımıTürk KahvesiOyun HavalarıMutfak BataryasıÇocuk FilmleriAtv MotorKıyma MakinesiBuharlı TemizleyiciŞişme YatakTeleskopKompresörOfis KoltuklarıPiercingAbajurKuluçka MakinesiGenç Odası TakımlarıYüzükŞişme HavuzKöşe Koltuk TakımıATV MotorMutfak RobotuTV SehpasıIslak MendilGümüş BileklikTakım ÇantaKiler DolabıTereyağPlakalıkTakım ÇantalarıTrambolinPikapTuvalet KağıdıMakarna ÇeşitleriKöpek MamasıErkek KolyeOfis MobilyalarıTesettür MayoKehribar TesbihlerErkek TerlikDambılSosyal BilgilerÇim Biçme MakinesiDövmeKemanŞofbenYeşilçam FilmleriBankKapıPeluş OyuncakKimonoBüyük Beden AbiyeKutu OyunKaykaySemaverŞapkaSilikon TabancasıElektrikli MotosikletMatkapİnci KolyeProbiyotikOto TeypMeyve SıkacağıEl FeneriArmut KoltukErkek Güneş GözlüğüKek KalıbıKutu Oyunu
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kevgir

674 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 674 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?