Sağlıklı beslenmek; gün içerisindeki aktivitelerinizde harcayacağınız enerji, zihninizin berraklığı ve çeşitli hastalıklara karşı korunabilmeniz için çok önemlidir. Doğal gıda ağırlıklı beslenerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini ve vitamin, mineral gibi sağlığınız için olmazsa olmaz içerikleri alabilirsiniz.

Yumurtalar

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan ve mutfakta yapılan tatlı ya da tuzlu pek çok yiyecekte kullanılan yumurtalar, lezzetli ve faydalı yiyeceklerdir. Bu ürün, içerdiği yüksek kaliteli proteinin yanı sıra, yağ ve karbonhidrat temelli bir besindir. Haşlanarak, rafadan ya da katı olarak tüketebileceğiniz yumurtayı, yağda pişirerek ya da suda haşlayarak da lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz. Yumurtayı pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yumurta sarısı olarak adlandırılan; yumurtanın yağlı olan kısmını da bulunduran bölümü, haşlama veya yağda pişirme sırasında renk değiştirecek kadar çok bekletmemenizdir. Aksi halde bu besin içerisinde yer alan faydalı yağ asitleri, trans yağa dönüşerek vücudunuz için zararlı etkiler ortaya çıkarabilir. Otoriteler tarafından yumurtanın faydaları tartışılırken, sahip olduğu kolesterol değerleri dolayısıyla, çok sayıda yumurta tüketmenin zararlı olabileceği söylenmiştir. Son birkaç yıl içerisinde yapılan araştırmalara göre, gün içerisinde yenecek 3-4 adet yumurtanın içinde bulunan Omega 3 sayesinde, kandaki kolesterol seviyesinin normal düzeylere inebildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca yumurta içindeki Omega 3’ün, kısırlık ve polikistik over sendromu gibi durumların tedavisi aşamasında önemli bir destekçi rolü oynadığı ortaya konmuştur.

45-50 gramlık ortalama bir yumurtada, yaklaşık olarak 8 gram protein bulunur. Günlük aktivitelerinizde kaslarınızın gerek duyduğu aminoasitleri vücudunuz üretemez ve bu içerikleri dışarıdan alması gerekir. Bu faydalı gıdanın içinde bulunan proteinler de aslında aminoasitlerin bir araya gelmiş halidir. Bundan dolayı vücudunuz aminoasit ihtiyacını, tüketeceğiniz yumurtalarla karşılayabilir. Ayrıca bu ürün içerisinde; A, B6, B12, D, E, folat, lutein, zeaxanthin, riboflavin ve tiamin gibi doğal vitaminlerin yanı sıra çinko, demir ve fosfor gibi mineraller de bulunur. Özellikle sporla ilgilenen kişilerin, haricen tozunu edinebildikleri BCAA olarak adlandırılan dallı zincirli aminoasitleri de doğal olarak bulunduran yumurtada; lösin, lizin ve valin başta olmak üzere alanin, arjinin, kolin, serin gibi pek çok aminoasit vardır.

Yumurta Fiyatları

Yaşadığınız yer, mevsim ya da yaşınıza bağlı olmaksızın gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz yumurta, sabah kahvaltılarının en doyurucu içeriklerinden biridir. Pasta, kek, kurabiye gibi tatlıların yanında; börek, tuzlu kurabiye, poğaça ve ekmek gibi hamur işlerinde de yoğunlukla kullanılan ürün, hamura kıvam vermesiyle birlikte bu yiyeceklerin besin değerlerini de oldukça artırır. Ayrıca kırmızı etten ya da tavuk etinden yapılan köftelerin de kızartma ya da pişirme sırasında dağılmalarını önlemek amacıyla tercih edilen gıda, yalnızca öğünlerin değil, mutfakta yapılan birçok yemek, hamur işi ve tatlı için de olmazsa olmaz konumdadır.

Ülkemizde üretilen yumurtalar kendi içlerinde farklılık gösterir. Marketlerde satılan normal yumurtalarla birlikte, organik, çayır ve Omega 3 zengini yumurtalar da raflarda boy göstermeye başladılar. Bu yumurtaların normal yumurtalardan farkları, yumurtayı üreten tavukların daha farklı alanlarda beslenip büyütülmesi, aydınlık ya da karanlık ortamda yumurtlamalarının sağlanması ve daha farklı içeriklere sahip yemlerle beslenmelerinden ileri gelir. Arzu ettiğiniz çeşitteki ürünleri edinerek çok daha sağlıklı bir öğün yaratabilirsiniz. Tercih edeceğiniz yumurtaların fiyatları; boyutlarına, pakette bulunan miktara, yumurtaların normal, organik, çayır veya Omega 3 zengini olmasına göre değişiklik arz edebilir. Bu noktada almayı düşündüğünüz yumurtaları nerede kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız, doğru çeşidi seçebilmeniz açısından son derece faydalı olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yumurtalar

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 21 / 21 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001474/60006440