1972’den bu yana kırk yılı aşkın bir sürede edindiği deneyimiyle kaliteli tasarımların altında imzası bulunan bir marka olan Koleksiyon’un tarihi ve külterel dokunuşlara sahip özel tasarım çay bardakları, çay tutkunları için şık alternatifler sunuyor.

Faruk Malhan tasarımı olan çay bardakları, Türk kültürünün kadim geleneğini ön plana çıkarıyor. Çay tiryakilerine çayın demini ve rengini eşsiz tasarımıyla yansıtırken hem damaklara hem de göze hitap ederek unutulmaz bir çay deneyimi sunuyor.

Çay Bardağının Lezzete Etkisi Nedir?

Çay kültürümüzde ince belli, kulpsuz, berrak cam bardaklar, çay içme zevkinin tamamlayıcı unsuru oluyor. Türk kültürünün önemli ögesi olan çayın sunumunda ince belli bardak tercih edilmesinin pek çok sebebi bulunuyor. Soğuk havalarda insanların hem içini ısıtan hem de sohbetlerin vazgeçilmezi olan çay, ince belli bardakta parmak uçlarıyla üst taraftan tutulabiliyor. Orta kısmı ise ele temas edip yakmadan avuçları sıcak tutuyor. Aynı zamanda kavisli yapısıyla çayın çabuk soğumasını da engelliyor. Koleksiyon çay bardakları da Türk kültüründen izler taşıyan tasarımlarıyla ince belli çay bardağında çay içme zevkini her duyu için üst seviyede yaşanır hâle getiriyor.

Koleksiyon Çay Bardaklarının Tasarım Özellikleri Nelerdir?

Koleksiyon çay bardakları, ödüllü tasarımlarıyla Türk kültürünün en önemli yansıtıcılarından biri olan çayın ince belli bardak ile ayrılmaz uyumunu modern ve geleneksel unsurları harmanlayan çizgisi ile yeniden yorumluyor. Geleneksel ince belli çay bardağı formu yeniden şekillenerek, bu köklü miras bambaşka bir mana kazamış oluyor.

Kahvaltının da vazgeçilmezlerinden biri olan çay, ideal çay ölçüsünü karşılayacak şekilde 190 cc hacimli İstanbul Çay Bardakları ile sabahlara ayrı bir renk katıyor. Günün her anında çay ile sohbetlerini harmanlamak isteyen çay tiryakileri için ise 130 cc hacimli daha küçük İstanbul Tiryaki bardakları bulunuyor. Cam ve porselen tabak alternatifleri ile çeşitlenen İstanbul Tiryaki bardağın tabanı ile tabağını iç içe geçiren tasarımı, hem bardağı düşme tehlikesinden koruyarak pratik bir kullanım sağlıyor hem de özgün çizgileri ile sofralara şıklık katıyor. Doyumsuz sohbetleri ölümsüzleştiren Dervish serisi ise her biri farklı hikâyeler anlatan Name, Semazen, Gezgin ve İrismano olmak üzere dört temadan oluşuyor. Dervish Name, mahkum şair Şahin Giray’ın 1. Abdülhamit’e yazdığı mektuptan ilham alıyor. Dervish Gezgin ise Anadolu’nun diyar diyar gezmeye değer tüm topraklarındaki sohbete eşlik eden çayı akıllara getiriyor. Dervish İrismano, 360 yıllık bir öyküye sahip Cihannüma Kitabı’ndaki kuzey ve güney yıldız haritalarının yeniden şekillendirildiği ve bunlara yeni bir anlam katıldığı tasarımlarıyla tarihte yolculuğa çıkmış hissi uyandırıyor. Dervish Semazen, medeniyetlerin ve yaşamın en eski tanığı olan Anadolu’daki yüzyıllardır durmayan dönüşü simgeleyerek aşkla yapılan muhabbetlere davet ediyor.

Koleksiyon Çay Bardaklarının Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Koleksiyon’un çay bardağı tasarımlarında çay bardağı, birbirinden farklı hikâyelere ve anlamlara sahip olan ve kullanımı da oldukça pratik olan çay tabağı ile kullanılıyor. Bardaklar, kristalin camdan; tabaklar ise stoneware malzemeden üretiliyor

Çay bardağı için kullanılan kristal cam, normal cama oranla 5 kat daha güçlü ve çok daha ince bir yapıya sahip olması nedeniyle tasarımıyla göz doldururken, kalitesi ile de günlük kullanıma uygun bir alternatif sunuyor. Camda kullanılan kristalin maddesi, camın parlamasını ve ışığı çok daha iyi yansıtmasını sağlayarak ışıltısıyla göz kamaştıran bardakların oluşmasını sağlıyor.

Stoneware doğal kaynak ham maddelerden üretilen, kolay temizlenen, mikrop barındırmayan, dirençli ve oldukça estetik görümlü olan altlıklar, porselen gibi toprak bazlı ham maddelerin benzer süreçlerle işlenmesiyle elde ediliyor. Bu malzemeden üretilen ürünlerin özelliği, yüksek ısı farklarına daha dayanıklı olmaları; mikrodalga fırın ve bulaşık makinesinde rahatlıkla kullanıma uygunluk göstermesi oluyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Koleksiyon Çay Bardakları & Takımı & Seti

İndirimli Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Toplam 24 / 108 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80667016/60003715/22352/koleksiyon