Oreo, 1912 yılında piyasaya sürüldüğü günden beri Amerika’nın en çok satan kremalı bisküvi markasıdır. İlk kez National Biscuit Company (Nabisco) tarafından, 1908 yılında üretilen Hydrox isimli başka bir bisküviden ilham alınarak Oreo üretilmiştir. Bu iki bisküvi markasından sadece Oreo, 107 yıldır piyasada kalmayı başarmıştır. Oreo’nun günümüzdeki üreticisi ve sahibi olan firma Mondelēz International’dır.

Ocak 2015'te Türkiye’de de satılmaya başlayan Oreo’nun Amerika’da 184 farklı çeşitte bisküvisi ve çikolatası satılmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Oreo, Türkiye sınırları dahilinde de çok sevilmektedir.

Oreo Neden Bu Kadar Popüler Olmuştur?

Orijinal Oreo bisküvisi iki kakaolu bisküvi arasındaki vanilyalı kremadan oluşur. Oreo, yıl içerisinde belirli tatil ve özel günlerde kısa süreliğine “Limited Edition” olarak çıkardığı, farklı aromalara sahip kremalı bisküvileri ile de ünlüdür. Satıldığı ülkelerde, bulunduğu kültürün damak tadına göre, sadece o ülkede satılan ilginç aromalı Oreo çeşitleri de bulunur. Örneğin Japonya ve Çin’de yeşil çaylı Oreo, Endonezya’da Hindistan cevizli Oreo ve Arjantin’de süt reçeli aromalı Oreo satışa sunulmuştur. Oreo bisküvisini yılbaşı zamanında kırmızı krema ile, Cadılar Bayramı zamanında ise turuncu krema ile raflarda görebilirsiniz.

Oreo, tek başına yendiği kadar, kek, pasta, milkshake, dondurma ve benzeri tatlı atıştırmalık tariflerinde de sıkça kullanılır. 9,5 gram ağırlığındaki 1 adet klasik Oreo bisküvi 46,55 kaloridir.

Popüler kültürü yakından takip eden Oreo, günün trendlerini her zaman yakalamayı başardığı için gençler arasında oldukça popülerdir. Oreo şimdiye kadar gıda sektöründe dünyaca ünlü olan pek çok marka ile işbirliği yapmıştır ve bu markaların Oreolu çeşitleri piyasaya sürülmüştür.

Oreo Ne Anlama Gelmektedir?

Oreo’nun kelime anlamının ne olduğu hakkında birkaç farklı hipotez bulunur. Oreo’nun adı ilk çıktığı yıllarda aslında tam olarak bu değildir; 1921 yılında “Oreo Sandwich”, 1948 yılında “Oreo Creme Sandwich” ve 1974 yılında “Oreo Chocolate Sandwich Cookie” olarak anılır.

Oreo’nun ilham aldığı Hydrox isimli bisküvinin üzerinde defne yaprakları motifi yer alır. Defnenin de Latince ismi “Oreodaphne”dir ve Oreo isminin buradan geldiği rivayet edilir.

Bir başka teori ise Oreo’lar yuvarlak iki bisküviden oluştuğu için, Oreo ismindeki iki "O" harfinin bu bisküvileri temsil ettiğini ve bisküvi markasının daha kolay akılda kalacağı için özellikle bu şekilde seçildiğini söyler.

Başka bir görüşe göre de eski Yunan dilinde Oreo dağ anlamına gelir ve Oreo bisküvisi ilk çıktığı yıllarda kubbe şeklindedir. Bu yüzden ürüne Oreo ismi verilir.

Son teori de, Oreo’nun ilk ambalajı altın renkli bir kutu olduğu için Fransızcada altın kelimesinin “or” anlamına gelmesine dayanır. Kutunun rengine gönderme yaparak marka için Oreo ismi seçilir.

Oreo Nasıl Yenir?

Günümüzde Oreo bisküvi 100’e yakın ülkede satılmaktadır. “Döndür aç, kremasını tat, süte batır” sloganı ile tüm dünyada en çok sevilen kremalı bisküvi markalarından biridir. Oreo üreticileri önce bisküviyi çevirerek ikiye ayırmanızı, sonra kremasını yemenizi, daha sonra da kakaolu bisküvisini süte batırarak tüketmenizi tavsiye etmektedir.

Oreo yemenin ilginç bir yöntemi daha vardır: Oreo’nun kremalı kısmına çatal batırdıktan sonra süte batırarak yiyebilirsiniz. Böylece parmaklarınız süte değmez, daha pratik ve temiz bir şekilde Oreo bisküvisinin tadını çıkarabilirsiniz. Daha da ilginç olan bir Oreo yeme yöntemi vardır ki, o da Oreo’ya özel bir bisküvi yeme aparatının satılmasıdır.

Siz de birbirinden lezzetli tekli ya da paket halindeki, %100 orijinal Oreo çeşitlerini Hepsiburada güvencesi ile satın alabilirsiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Oreo

43 ürün var
  1. Ürün Çeşidi
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. Miktar A-Z
  5. Satıcı A-Z
  6. Kelime Filtresi
Başa dön