Saç Makası

Saç makası, makine üretimi ve el yapımı olmak üzere farklı şekillerde üretilen, saç kesimi yapmak için özel olarak tasarlanmış bir alettir. Saç makasındaki titiz işçilik, dayanıklılığı, kaliteyi ve fiyatı yükseltir. Kaliteli bir saç makası ile saça kolayca şekil verebilir, ek güç harcamadan ve yorulmadan, yaratıcı modeller ortaya çıkarabilirsiniz.

Saç Makası Ne İşe Yarar?

Saç makası ile kesimini yapacağınız saçın doğal yapısını bozmadan, kısaltma ya da model verme işlemlerini yapabilirsiniz. Dilerseniz yalnızca saç uçlarında oluşan kırıkları almak için kullanabilir, dilerseniz farklı tarzları yansıtacak modelleri rahatlıkla yaratabilirsiniz. Özel malzemelerden üretilmiş bir saç makasını, uzun yıllar, sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Saç Makası Nasıl Olmalıdır?

Saç makası, rahat tutulabilen yüksük kısımlarına sahip olmalıdır. Yüksüklerin parmağınıza, kolay çalışmanıza imkân verecek şekilde oturması gerekir. Gevşeme yapmayan özel göbek yapısı ile dengede bir tutuş sağlayarak, uzun süre kullanılabilirlik sunmalıdır. Kaliteli bir saç makası, leke tutmayan paslanmaz çelik, karbon ile krom karışımından oluşur. Paslanmaz malzemeden yapılmış, ince uçlu, orantılı boyutlara sahip, hafif bir saç makası, rahat bir kesim için iyi bir tercih olur. Saç makası, kat izi bırakmadan, saçı doğal görünümüne uygun şekilde kesmeye imkân vermelidir. El yormayacak, kolay açılıp, kapanabilir bıçaklara sahip olmalıdır. Ayrıca bıçak bölgelerinin uzun olması, kesimi daha konforlu ve profesyonel hale getirir. Kısa bir bıçak ile 2 - 3 defada yapacağınız kesimi, uzun bıçak kullanarak bir defada yapabilirsiniz. Dolayısıyla, uzun bıçak, doğru kesim yapma şansınızı arttırır. Uzun bıçakla, serbest şekilleri ve kaydırma tekniğini daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Kesimin kontrolünü, hızını ve tutarlılığını, uzun bıçak sayesinde sağlayabilirsiniz.

Saç Makası Nasıl Tutulur?

Saç makasının başparmağınıza giren halkası, baş parmağınızın tırnağının bitiş yerinin önüne yerleşmelidir. Daha ileride olması doğru bir tutuş olmaz. Saç makasının diğer halkası ise, orta parmağınızdaki ikinci eklemin önünde konumlanmalıdır. Parmaklarınız, bu iki halkaya doğru yerleşmeyip, bu bölgelerden daha ileriye kayarsa, tutuş şeklinizi değiştirmeye çalışırken, parmağınıza fazla baskı uygularsınız. Bu durum, saçın düzensiz kesimine, erken yorulmanıza ve makasın hızla körelmesine sebep olabilir. Saç makasının parmaklarınıza doğru yerleşmesi, özellikle saç kesimini öğrenme aşamasında oldukça önemlidir.

Saç Makası Nasıl Kullanılır?

Saç makasının nasıl kullanılacağı, ortaya çıkarmak istediğiniz modele ve makasın tipine göre değişir. Genel tarak üstü stil için makası, tarağa paralel olarak tutmanız gerekir. Klasik kesim işlemi için tarakla saçlarınızı yukarıdan aşağıya doğru tarayarak, kesim tarağı üzerinde kalan kısmı makasla kesebilirsiniz. Tarak üstü makas kullanım tekniği ile saçınızın boy ölçüsünü tarakla ayarlayabilirsiniz. Katlı ve küt kesimler için tercih edilen parmak arası saç kesim tekniğini uygulamak için yukarıya doğru 90 derecelik açıyla kaldırdığınız saç tutamlarını, sağ elinizdeki makasla dilediğiniz ölçüde kesebilirsiniz. Bu modern kesim tekniğinde tarak, sol başparmak ile işaret parmağı arasına alınmışken, sağ eldeki saç makası yardımıyla belirlediğiniz ölçüde kesim yapabilirsiniz. Ara makas tekniğinde ise tarak benzeri bıçağa sahip ara makası yardımıyla, saça daha yumuşak bir görünüm vermek için ağırlığını azaltıcı, yaratıcı bir kesim işlemi uygulayabilirsiniz.

Saç Makasının Temizliği Nasıl Yapılır?

Saç makasını, kireç oranı düşük, sıcak su ile temizlenir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra, yumuşak bir havlu yardımıyla makası kurulanır. Makasınızın kesişim noktalarına 2-3 damla kadar alkol damlatınız ve makasınızı yeniden kurutunuz. Bu sayede, kesişim bölgesi suyu emmiş olacağından, aynı bölgeye bir damla da kaliteli yağ damlatınız. Kısa aralıklarla, damlattığınız yağın çekilmesini kontrol ediniz. Belirli zamanlarda, makasınızın bıçaklarının bilenmesi gerekebilir. Bu işlem için ise bir profesyonelden yardım almalısınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Saç Makası

672 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 672 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012111/26012131/80412234