Tıraş Bıçakları Ve Yedekleri

İyi bir tıraş; tıraş sabunu, tıraş öncesi ve sonrası bakım gibi pek çok faktöre bağlıdır. Ayrıca doğru özelliklerde tıraş bıçağı kullanımı da iyi bir tıraş deneyiminin önemli parçalarından biridir. Ancak tüm tıraş bıçakları aynı değildir. Farklı markalar tarafından farklı özelliklerde üretilen tıraş bıçakları, hem kadınlar hem de erkekler özelinde seçenekler sunar. Erkek ve kadınların kıl yapılarının farklı olduğu düşünüldüğünde tıraş bıçaklarının ayrı kategorilerde olması daha net anlaşılabilir. Erkek kıl yapısı kalın, koyu renkli ve oldukça yoğundur. Bu nedenle erkekler için tasarlanan tıraş bıçakları da keskin bir yapıda tasarlanır. Erkekler için kullan at tıraş bıçağı çeşitleri kadar birden çok kez kullanılabilir bıçaklar da bulunur. Tamamen kullanıcının kıl yapısına ve tıraş olma alışkanlıklarına göre seçebileceği bu alternatifler, her kullanıcı profiline hitap eder. Kadın kıl yapısı ince ve erkeklere göre daha seyrek yapıdadır. Bu nedenle hem kılları kısaltan hem de cildin tahriş olmasını engelleyen yapılarda bıçaklar tasarlanır. Üretici markalar kadınlar için de hem tek kullanımlık tıraş bıçağı çeşitlerini hem de uzun süreli kullanım sağlayan bıçakları üretir. Çelik tıraş bıçağı için önemli bir malzemedir. Yüz, kaş, vücut tıraş bıçağı çeşitlerinin tümünün üretiminde kullanılan paslanmaz çelik, son derece sert yapılı bir malzemedir. Bu malzeme sayesinde en kalın kıllarda bile etkili bir tıraş işlemi gerçekleşebilir.

Tıraş Bıçağı Markaları ve İnovatif Üretim Anlayışları

Tarih öncesi devirlerde mağara duvarlarına yapılan çizimlerde istiridye kabuklarının, köpekbalığı dişlerinin ve keskinleştirilmiş çakmaktaşlarının tıraş bıçağı olarak kullanıldığı görülür. Mısır mezarlarında da altın ve bakırdan yapılmış jiletler bulunmuştur. Jilet bıçağı endüstrisi 1880 yılında Amerika’da başlar ve günümüzdeki şeklini alır.

Tıraş bıçağı markaları, hem kadın hem de erkeklere özel ürettiği bıçaklarında her kullanıcı tipini göz önünde bulundurur. Kullanıcıların istek ve ihtiyaçları araştırılarak geliştirilen tıraş bıçakları, etkili bir kullanım deneyimi yaşatır. Tıraş bıçak markaları ürün tasarımlarında cilt yapısını tahriş etmeyen ve yalnızca kılları derinden kesmeyi sağlayan bıçak tasarımlarına imza atar. Tasarımlarında ayrıca ergonomik yapıya da önem veren markalar, bıçakların en kıvrımlı alanlarda bile kullanılmasını sağlar.

Klasik tıraş bıçağı kullanırken ihtiyacınız olan en önemli şeyin keskin bıçaklar olduğunu bilen markalar, en az iki kez kullanılabilen ve hareketli bir kafa tasarımına sahip olan ürünler geliştirir. Rekabetçi modellere imza atan markalar, manuel kullanımın yanında hem kadın hem de erkeklere özel tıraş makineleri de geliştirir. Etkisi kişiden kişiye değişen bu makineler, ergonomik tasarımları ve boyutları sayesinde istenilen yere taşınabilir. Özellikle seyahatler için kullanışlı olan otomatik jilet tıraş bıçağı modellerini tıraş olma alışkanlıklarınıza göre tercih edebilirsiniz.

Kılların tıraş edilmesi ile birlikte cildin doğal yağ tabakası da sıyırılır. Bu hassas cilt üzerinde tahrişlere neden olabilir. Bunun farkında olan markalar, nemlendirici özellikli, kayganlaştırıcı jelli ve cilt yapısını tahriş etmeyen yapılı modellere de imza atar. Böylelikle her cilt ve kıl tipi özelinde bir tıraş bıçağı bulmak mümkün olur.

Tıraş Bıçağı Çeşitleri ve Özellikleri

Her cilt tipine ve kıl yapısına uygun seçenekler sunan tıraş bıçağı çeşitleri, kadın ve erkekler özelinde de alternatifler yaratır. Çift taraflı, tek bıçaklı, çift bıçaklı tıraş bıçağı şeklinde sıralanabilen çeşitler sürekli geliştirilen yeni özelliklerle değişir. Kayganlaştırıcı jel dolgular, vücut kıvrımlarına göre hareket eden başlıklar bu özellikler arasından sıralanabilir.

Ürün seçenekleri incelendiğinde kadın ve erkek tıraş bıçağı modellerinin farklı özellikler sunduğu görülür. Erkeklere özel geliştirilen bıçaklarda kesinlik ön plandadır. Bunun yanında kadınlara özel geliştirilen pembe tıraş bıçağı modellerinde de hem kesinlik hem de cilt dokusunu koruyan özellikler bir arada kullanılır. Kadınlar için tasarlanan tıraç bıçakları, kadınların tıraş olma sıklığına ve vücut kıvrımlarına göre tasarlanır. Genellikle yuvarlak formlara sahip olan bu tıraş bıçakları, oynar yapıdaki başlıkları ile tüm kıvrımların üzerinden geçerek etkili bir tıraş deneyimi yaşatır ve pürüzsüz sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Tıraş bıçağı kategorisinde yaprak tıraş bıçağı alternatifleri de bulunur. Yeniden kullanılabilen bıçak gövdelerine özel üretilen bu bıçaklar, tek bir pakette çoklu miktarda satılır. Böylelikle tek bir paket ile birden çok tıraş seansı satın alınmış olur. Yaprak tıraş bıçakları her marka özelinde farklı özelliklerde tasarlanmıştır. Genellikle markanın kendi tıraş başlığında kullanılabilecek şekilde tasarlanan yaprak bıçakları seçerken bu detaya mutlaka dikkat etmelisiniz.

Tıraş Bıçağı Nasıl Seçilir?

Çok sayıda marka tarafından çeşitli özelliklerde satışa sunulan tıraş bıçağı çeşitleri arasından seçim yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Bazı önemli noktalara dikkat edildiğinde bu seçimi yapmak kolaylaşır. Tıraş bıçağı seçerken aşağıdaki noktaları dikkate alabilirsiniz:

 • Hem günlük kullanılabilen hem de hassas tıraş deneyimi yaşamanızı sağlayan jilet türleri bulunur. Bu nedenle jilet seçerken ihtiyaçlarınızı, kıl ve cilt yapınızı göz önünde bulundurmalısınız. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz keskin ancak korumalı bıçak yapısına sahip olan jiletleri denemelisiniz.
 • Hepsi pürüzsüz bir tıraşı garanti ederken, her markanın sunduğu tıraş performansı arasında küçük ama önemli farklılıklar bulunur. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza en uygun markayı ve tıraş bıçağını bulduktan sonra uzun süre aynısını kullanmaya özen gösterin.
 • Özel tıraş bıçağında kıl ve cilt yapısına uygun bıçağı bulmak pek çok seçeneği denemenizi gerektirebilir.
 • Tüm tıraş bıçakları güvenli kullanımı sağlayan standart özelliklere sahipken keskinlik bakımından farklı özellikler barındırır. Bu nedenle tıraş olma tekniğinizi mükemmelleştirirken biraz daha az keskin bir bıçak ile başlamanız gerekir.
 • Sivilceler ya da tahriş gibi yaygın cilt hassasiyetlerine eğilimliyseniz, keskin yapıda olan tıraş bıçakları sizin için uygun olmayabilir. Daha az keskin olan bıçaklar doğru sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ancak daha az kesin olan tıraş bıçaklarını birden çok kez uygulamanız gerekir. Bu durumda da zaten hassas olan cildiniz tahriş olabilir. Bu nedenle her iki bıçak türünü de mutlaka denemeli ve test etmelisiniz.
 • Alacağınız tıraş bıçağının dayanıklılığı da önemli bir özelliktir. Her gün düzenli olarak tıraş olmanız durumunda tıraş bıçağınız 1 haftalık kullanıma dayanır. Ancak mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için 3-5 tıraş sonrası yeni bir tıraş bıçağına geçmeniz gerekir. Aksi takdirde zamanla kesme performansı azalan tıraş bıçağını birden çok kez yüzünüze sürmeniz gerekebilir ve bu durum da istenmeyen kızarıklıklara neden olur.
 • Kıl tipinizi bilmeniz de önemlidir. Bunun için ellerinizi yüzünüzün tıraş edilecek bölgelerinden geçirin. Hissettiğiniz sakalların yumuşak mı yoksa sert mi olduğu almanız gereken tıraş bıçağının ne kadar keskin olması gerektiği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Örneğin yumuşak sakalları tıraş ediyorsanız keskin yapılı banyo tıraş bıçağı almanız gerekmez. Öte yandan kıllarınız sert bir yapıda ise keskin yapılı 3, 4, 5, 6, 7 bıçaklı tıraş bıçağı sizin için en doğru seçim olur.
 • Çok sayıda ürün seçeneği sunan tıraş bıçakları arasından seçim yaparken tıraş bıçağı tavsiye ve değerlendirmelerine de göz atabilirsiniz. Her tıraş bıçağı özelinde yayımlanan bu yorum ve değerlendirmeler sayesinde tıraş bıçağı önerisi ve kullanıma hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Doğru Tıraş Bıçağı Kullanımı ile Etkili Sonuçlar

Doğru özelliklerde tıraş bıçağını seçtiniz ve en iyi sonucu elde etmek için “Tıraş bıçağı nasıl kullanılır?” diye merak ediyorsunuz. Önemli bir kaç püf noktasına dikkat ederek en etkili tıraş deneyimini yaşayabilirsiniz. Doğru kullanım için bıçağın pürüzsüzlüğü ve keskinliği arasındaki farkı iyi bilmelisiniz. İyi jiletlerden bahsederken, her zaman bıçağın keskinliğine atıfta bulunulur. Elbette bu önemli bir husustur. Tıraş bıçağı keskin bir yapıdaysa daha az vuruşla tıraş olabilirsiniz. Bu da cildinizin tahrişten muzdarip olma olasılığını daha az hale getirir. Ancak bıçağın pürüzsüzlüğünü de düşünmelisiniz yani kesme açısını. Kalın yapıda bir sakala sahip değilseniz cildi tahriş etmeyen küçük tıraş bıçağı kullanmanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Tıraş olurken bıçağı daha fazla bastırmanız gerekse bile hassas ciltler için tıraş bıçağı cildinizi daha az tahriş edecektir. Ancak kalın yapıda bir sakala sahipseniz daha sert ve keskin bir bıçağa ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte geleneksel bir kelebek tıraş bıçağı seçerken sakal türü önemli bir faktör olsa bile cilt tipini de göz önünde bulundurmalısınız. Sert bir sakalınız var ancak jiletiniz cildinizi rahatsız ediyorsa daha yumuşak bir bıçağa ihtiyacınız olabilir. Bu işte yeniyseniz ve tek kullanımlık jiletlerle tıraş oluyorsanız pürüzsüz bir bıçakla başlamak sizin için daha iyidir.

Lazerli, jelli, elektrikli, emniyetli, kartuşlu, taraklı tıraş bıçağı kullanımında bıçağı değiştirmeden önce ne kadar süre boyunca kullanmanız gerektiğini iyi bilmeniz de etkili sonuçlar almanızı sağlar. Farklı özellikler sunan jilet markaları ürünlerini farklı dayanıklılıkta tasarlar. Tıraş bıçakları genel olarak 3 ila 7 tıraş seansı kadar kullanılabilir. Daha kalın yapıda sakallara sahipseniz bıçakları daha çok kullandığınız için daha az süre kullanabilirsiniz. Ancak tıraş bıçağının kullanım süresi ne kadar tutumlu olmak istediğinize de bağlıdır.

Bir tıraş bıçağının son kullanma tarihinin geldiğini en iyi anlama yöntemi sakallarınızı etkili bir şekilde kesme performansını gözlemlemektir. Tıraş bıçağının kesme performansı düştüğünde cildinizi tahriş edebilir. Ayrıca sakalları belli belirsiz keserek daha önce tıraş işlemi uyguladığınız alanların üzerinden yeniden geçmenizi gerektirir. Doğru tıraş bıçağı kullanımında her seans sonrasında bıçakların temizlenmesi de önemlidir. Tıraş bıçağı her kullanımdan sonra mutlaka sterilize edilmelidir. Bunun için su altında iyice durulamanız, kurutmanız ve iyice kurumasından emin olmak için açık bir yerde bırakmanız yeterlidir.

Günlük kullanımda tıraş bıçaklarını değiştirmeden kullanabilirsiniz. Ancak bir süre tıraş olmayı planlamıyorsanız ya da farklı bir jilet kullanmayı planlıyorsanız, bıçağı metal kaplamaya zarar verebilecek korozyon olasılığını önlemek için kullanılmayacak tıraş bıçağı gövdesinden çıkarmanız önerilir. Bu önemli noktalardan sonra nasıl tıraş olduğunuz da alacağınız sonucu büyük oranda etkiler. Doğru tıraş olmak için uygulamanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle yüzünüzü sıcak veya ılık suyla ıslatın. Bu yüzünüzdeki sakalları daha yumuşak hale getirir ve cildinizin gözeneklerini açarak cildinizi tıraşa hazırlar. Bu nedenle duştan çıktıktan hemen sonra tıraş olmak en iyisidir.
 • Elinize biraz tıraş jeli alın ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüzün, çenenizin, ağız bölgenizin, boynunuzun ve boğazınızın jelle kapandığından emin olun.
 • Tıraş etmek istediğiniz bölgeye jilet bastırın (kullanımı kolay olduğu için yüzünüzün yanlarından başlamak iyi bir fikirdir). Kısa ve yavaş vuruşlar uygulayın. Ayrıca tıraş bıçağını sakallarınızın uzama yönünde hareket ettirmeyi unutmayın.
 • Yüzünüzün kenarları bittiğinde daha zor noktalara geçin. Üst dudak/bıyık bölgeniz, alt dudak/çene bölgeniz ve boyun/boğaz bölgeniz gibi bölgeler için biraz çalışmanız gerekecektir. Düz bir yüzey yapmak için cildinizi biraz germeye çalışın ve jileti bu zor alanların üzerinde gezdirin.
 • İşiniz bittiğinde yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Eğer isterseniz tıraş losyonunu bu aşamadan sonra sürebilirsiniz.

Tıraş Bıçağı Fiyatları

Tıraş bıçağı fiyatları üretici markaya, bıçağın yapısına, bıçağın sayısına ve diğer özelliklerine göre farklılık gösterir. Kadınlar ve erkekler özelinde seçenekler de sunan tıraş bıçağı seti fiyatları her bütçeye hitap eder. Çok sayıda marka tarafından sunulan seçenekleri incelerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Öncelikle kıl ve cilt yapınızı belirlemeli ve tıraş olma sıklığına göre bir seçimde bulunmalısınız. Çoklu paketler halinde satışa sunulan tıraş bıçaklarını da tercih edebilirsiniz. Böylelikle en kaliteli tıraş bıçağı alışverişini toplu bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Piyasadaki tıraş ürünlerinin sayısı, hem doğru özelliklerdeki tıraş bıçağını hem de doğru fiyat aralığını belirlemenizi güçleştirebilir. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz ve her türlü tahrişe eğilimliyseniz doğru bıçağı seçmek tıraş seanslarında yaşadığınız sıkıntıları azaltabilir. Tıraş bıçakları genellikle geleneksel veya elektrikli tıraş bıçağı seçenekleri sunar. Geleneksel olan tıraş bıçakları ya tek kullanımlık jiletler ya da özel başlıklı jiletlerdir. Tek kullanımlıklar uygun fiyatlı ve kullanışlıdır.

Hassas bir cildiniz veya kalın sakallarınız varsa tek kullanımlık bir tıraş bıçağı yerine özel başlıklı tıraş bıçağı seçebilirsiniz. Fazla keskin olmayan bir tıraş bıçağının kullanımı ile yaşayabileceğiniz sorunları önlemek için düzenli olarak bıçak değiştirmeniz de gerekebilir. Özellikle bikini bölgesini ya da kalın telli kıllara sahip bölgeleri tıraş ediyorsanız, jiletinizi her 5 ila 7 kullanımda bir değiştirmelisiniz. Bu tür jiletleri kullanırken özellikle hassas bir cildiniz varsa cildinizin kurumasını önlemek için bir tıraş jeli veya krem kullandığınızdan emin olun. Bunlar aynı zamanda cildiniz ve tıraş bıçağı arasında bir tampon görevi görerek çarpma veya tahriş olasılığını azaltır.

En etkili ve en konforlu tıraş deneyimini yaşamak istiyorsanız tüm markalar özelinde inceleme yapabilir, fiyat aralıklarını gözden geçirebilir ve kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Her tıraş bıçağı özelinde yapılan kullanıcı yorumları sayesinde en doğru özelliklerde tıraş bıçağını bulabilir ve bu bıçağın kullanımı hakkında önemli tavsiyeler alabilirsiniz. Hepsiburada’da sağlık, kişisel bakım ürünleri kategorisinde yer alan tıraş bıçaklarına uygun fiyatlarla ulaşarak etkili bir tıraşın konforunu yaşayabilirsiniz.

Tıraş Bıçağı Nedir?

Tıraş bıçağı, King Camp Gillette tarafından keşfedilmiş bir alettir. Bu alet ile hem kadınlar hem de erkekler vücutlarında bulunan istenmeyen tüyleri kesebilir. Modern hayatın başlaması ve kentleşmenin artmasıyla birlikte yaygınlaşan tıraş bıçakları, insanlık tarihinin ilk zamanlarından beri kullanılır. Her sakal ve her cilt tipi özelinde seçeneklere sahip olan tıraş bıçakları, teknolojik gelişmeler doğrultusundan yeni özelliklerle satışa sunulmuştur.

Tıraş Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Tıraş bıçağının doğru kullanımı için bıçakların sakal ve cilt yapısına uygun seçilmesi önemlidir. Bu özelliklerde tıraş bıçağı temin edildikten sonra suyla nemlendirilen cilt üzerine tıraş köpüğü uygulanır. Yüzde çene, ağız, boyun ve boğaz bölgesi bu köpükle tamamen kapatılır. Ardından tıraş bıçağı sakalların uzama yönünde hareket ettirilir. İşlem sonrasında yüz durulanır.

Tıraş Bıçağı Çeşitleri Nelerdir?

Her cilt tipine ve kıl yapısına uygun seçenekler sunan tıraş bıçağı çeşitleri, kadın ve erkekler özelinde de alternatifler yaratır. Çift taraflı, tek bıçaklı, çift bıçaklı tıraş bıçağı şeklinde sıralanabilen çeşitler sürekli geliştirilen yeni özelliklerle değişir. Kayganlaştırıcı jel dolgular, vücut kıvrımlarına göre hareket eden başlıklar bu özellikler arasından sıralanabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tıraş Bıçağı Ürünleri

2398 ürün listeleniyor
Kozmetik Kişisel Bakım
Sağlık / Kişisel Bakım
Erkek Tıraş Ürünleri
Tıraş Bıçakları Ve Yedekleri
Manuel Tıraş Makineleri
Bıçak Yedekleri
Kullan-At Bıçaklar
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 24 / 2398 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012116/26012157