Tıraş, birçok erkek için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Tıraş olmak kişisel bakım uygulaması olarak isteğe bağlı olarak yapılabileceği gibi, çalışılan işin gerektirmesi gibi bazı nedenler tıraş olmayı zorunluluk haline getirir. Bu işlemin en iyi şekilde yapılabilmesi içinse kaliteli ve ergonomik ürünler tercih edilmelidir. Çoğu tıraş bıçağının kesici bölümleri ile gövdeleri tek parçadır ve kullan-at olarak adlandırılan bu ürünler bir ya da birkaç kez kullanıldıktan sonra atılırlar. Ancak bazı modeller kesici bıçakların bulunduğu başlık kartuşu ve makine olarak adlandırılan bir de gövdeden oluşurlar. Bu modeller, körelen kesici bıçakların yerine tıraş bıçağı yedekleri takılarak kullanılır. İlk etapta daha yüksek fiyatlı olmalarına rağmen bıçaklar köreldiğinde sadece bu parça değiştirildiğinden dolayı bu ürünler uzun vadede daha hesaplıdırlar. Tıraş bıçakları yedekleri, marka ve model çeşidine göre farklı özelliklere sahiptir.

Tıraş bıçağı yedek kartuşlarının birlikte kullanıldığı makineler ergonomik olmaları için özel tasarlanmış ve kaliteli malzemeden üretilmişlerdir. Bu nedenle tıraş bıçağı makinelerinin maliyetleri yüksektir. Bu makinelerin yedek bıçaklarla kullanılması ile bıçaklar köreldiğinde makinenin atılmasına gerek kalmaz ve sadece kartuş değiştirilerek daha düşük maliyetle tıraş bıçağı tekrar kullanılabilir hale gelir.

Tıraş Bıçağı Yedekleri

Tıraş bıçağı yedekleri, tıraş bıçağı makineleri ile birlikte kullanılan sarf malzemeleridir. Bu ürünler, makine tipine göre özel olarak üretilirler. Tıraş bıçağı makinelerinin uç kısımlarında bulunan özel tırnaklı kilit, yedek kartuşların yuvaları ile tam olarak uyum sağlar ve ürünü sıkıca tutar. Ancak kuvvet uygulanarak çekildiğinde başlık fazla zorlanmadan yerinden çıkar ve yenisi ile kolaylıkla değiştirilir. Bu şekilde sadece kartuş değiştirilerek, makineler çok uzun süreler boyunca kullanılabilir.

Yedek bıçaklar makineye sadece tek yönden takılabilirler ve farklı makineler ile uyum sağlamazlar. Uyumlu makineye yanlış yönden takılan ya da farklı bir makineye kuvvet uygulanarak takılan yedek başlıklar hem kendileri zarar görebilir, hem de makineye zarar verebilirler. Bunun yanında hareketli olan tıraş başlıkları bu gibi durumlarda hareket kabiliyetlerini kaybederek verimli şekilde kullanılamazlar. Bunun için mutlaka tıraş bıçağı makinesi için üretilmiş olan yedek bıçak ürünleri tercih edilmeli ve bu yedek başlık makineye doğru şekilde takılmalıdır.

Tıraş bıçağı yedekleri, model çeşidine göre farklı özelliklere sahiptir ve bu modeller sahip oldukları özelliklere göre farklı fiyat etiketleri ile satılırlar. Yedek bıçak seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken nokta, ürünün tıraş bıçağı makinesi ile uyumlu olup olmadığıdır. Yedek ürünler, makineleri ile aynı adı taşırlar ve ürün seçiminde bu duruma dikkat edildiğinde herhangi bir uyum problemi yaşanmaz. Eğer kullanılmakta olandan farklı bir ürün seçilecekse de mutlaka makinesi ile birlikte satılan yedek bıçaklar tercih edilmelidir.

Yedek bıçak modelleri farklı sayılarda kesici bıçaklara sahiptir. Modele çeşidine göre bu sayı 8 bıçağa kadar çıkabilir. Çok sayıda bıçak kullanılması tıraş esnasında tek hareket ile sakal veya kılların daha derinden kesilmesini sağlayarak tıraş olma süresini kısaltır. Ancak bu sayının artması aynı zamanda kesici yüzeyin genişliğinin artmasına ve başlığın daha büyük olmasına da neden olur. Bu ürünler aynı zamanda üzerlerinde nemlendirici şerit, tıraş jeli barı, kayganlaştırıcı bant ve kesme işleminden hemen önce cildi geren özel kısımlar da bulundurabilirler ve bazı modeller ise banyo kullanımı için tasarlanmıştır. Bazı modellerde ise bıyık ve favori düzeltmek için başlığın arka kısmında bir adet ekstra bıçak yer alır. Ürün seçiminde tıraş alışkanlıkları göz önünde bulundurularak ihtiyaca göre bu tip özellikleri barındıran modeller arasından seçim yapılmalıdır.

Traş Bıçağı Ürünleri

275 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Gillette
  2. Wilkinson Sword
  3. Derby
  4. Arko
  5. Bic
  6. Wilkinson
  7. Perfect Caliber
  8. Dorco
  9. Gillette Venus
  10. Permatik
  11. Tarko
  12. MISSHA
  13. Matrix
  14. Philips
  15. Razorline
  16. Red One
  17. Shark
  18. Anka
  19. Antikan
  20. Astra
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012116/26012157
BAŞA DÖN