Besleyiciliğinin yanında içerdiği vitamin ve de minerallerle yoğurt, önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı ve zinde kalmak için taze yoğurt tüketimi oldukça önem arzediyor. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. A vitamini içeriyor oluşu da görme fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı oluyor. Aşırı kilo oluşumunu ve vücutta buna bağlı olarak rahatsızlık oluşumuna engel oluyor. Düşük kalorisi sayesinde besleyiciliğinin yanı sıra kilo artışının önüne geçiyor. Egzersiz sonrasında tüketildiğinde ise bünyedeki yorgunluğu alarak, kas ağrısını önlüyor. Kalsiyum emiliminin sağlanmasında önemli rol oynayan D vitaminini muhtevasında barındıran yoğurt, yeterli miktarda D vitamini almayan bireylerde meydana gelen raşitizm gibi hastalıkların oluşumunu engelliyor.

Besin değerlerine ve muhtevasına bakıldığında tüketimi insan sağlığı için önem teşkil ediyor. Beden sağlığına kattığı faydaların yanı sıra zihinsel sağlığı da güçlendiriyor. Vücutta D vitamini eksikliği sonucu insülin oluşumu yavaşlamaktadır. İnsülinin azlığı ise şeker hastalığına yol açıyor. Yoğurt içerdiği yüksek oranda D vitamini sayesinde şeker hastalığına yakalanma riskini düşürüyor. İnsülin takviyesi alan şeker hastaları için kıymetli bir besin olarak tüketimi öneriliyor. 

Diyet yapan ve yapmak isteyenler için ideal bir besin kaynağı olan yoğurt, zayıflama kürü olarak doğal haliyle kullanılabiliyor. Diyet yapması gereken bireyler için tüketimi önemli bir gıda olarak karşımıza çıkıyor. Dünya çapında tüketilen bir hafif gıda olmasıyla da göze çarpıyor. Kalori bakımından hafifliği vücutta yorgunluk hissi oluşturmuyor. Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kemik rahatsızlıklarına karşı da etkili bir gıda olarak kullanılıyor. Potasyum, protein ve karbonhidrat gibi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kasların ve kemik yapısının güçlenmesi sağlıyor. Vücudun formda kalarak fit bir şekilde kalmasını sağlıyor. Bağışıklık sistemine olan faydası ile vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor. Bu sayede yoğurt doğal bir zayıflama kürü olarak kullanılabiliyor. Yoğurt diyeti insan sağlığını korumasına ek olarak besleyiciliği sayesinde tok tutuyor. Farklı türden hayvanlardan elde edilen sütlerden yoğurt yapılabiliyor. Bu sayede yoğurdun besin ögeleri ve besin değeri artabiliyor.

Yoğurt yapımı sırasında süt içerisine ilave edilen canlı kürler, laktoz enzimini parçalıyor. Bu sayede laktoza karşı intoleransı bulunan kişiler sindirim sisteminde bir sorun yaşamıyor. Yararlı bakteriler sınıfında yer alan yoğurt bakterileri, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Vücudun mikroplara ve zararlı bakterilere karşı direncini artıyor. Yoğurt, mayalama işlemi gördüğü için tüketimi vücutta herhangi bir rahatsızlık oluşturmuyor. Çeşitli meyve katkıları ile protein ve minerallerin çeşidi ve sayısı artıyor. Bununla birlikte ihtiyaç duyulan diğer mineraller de karşılanmış oluyor. Zinde kalmak için her gün tüketilmesi faydalı yoğurt, yemeklerle ve bazı meyve türleri ile kolaylıkla tüketilebiliyor. Hazmı kolaylaştıran enzimleri ile kalorisi yüksek gıdaların kolay bir şekilde sindirilmesini sağlıyor.

Sindirimi süte nazaran daha kolay olan bir gıda olarak gün içinde farklı saatlerde alınması herhangi bir sıkıntı oluşturmuyor. Düzenli şekilde tüketildiği zaman yüksek tansiyonu önlüyor. Sağlık açısından bir çok faydası bulunan yoğurt, kemiklerin gelişmesini sağlayarak boy uzamasına yardımcı oluyor. Kemiklerin güçlenerek eğrilmesini ve yassılaşmasını önlüyor. Her yaştan insan için formda ve zinde kalmak için temel gıda maddesi olma özelliğini taşıyor. Kolestrolü yükselten safra asitlerine bağlanarak bu asitlerin azalmasını sağlıyor. Böylelikle kolestrolü olan kişilerin hastalıklarına karşı etkin bir savunma duvarı oluşturuyor. Düzenli tüketimi kanser oluşumuna engel oluyor. Hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardımcı oluyor. İçerdiği enzimler yoluyla vücudun biyolojik saatine bağlı kalmasına yardımcı oluyor. Böylelikle uykusuzluk gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesine yardımcı oluyor. 

Yoğurt Çeşitleri

34 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Çanakkaleden
  2. Eker
  3. Maya
  4. Cebel
  5. Gurmepark
  6. Aygın
  7. Doğal File
  8. Gourmeturk
  9. Kotonkale
  10. Bayrak
  11. Evde
  12. Habib Günsa
  13. Hammm
  14. Koçak
  15. Taşkın
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001470/60008782
Başa dön