Amino Asit (BCAA)

Vücudun protein ihtiyacının karşılanabilmesi için kullanılan amino asitler doğal ham maddelerden elde edilir. Hem sporcuların hem günlük yaşamında farklı sebeplerden dolayı aminoasitlere ihtiyacı olan tüm bireylerin sağlıklarının en iyi şekilde devam edebilmesi için markalar bu durumu önemser. Mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal olarak tüm şartlara uygunluğu sağlanan ürünler, pek çok ihtiyaca cevap verir. Vücudun şu anki formunun korunması ve daha güçlü bir yapıya sahip olabilmesi bakımından bu tarz ürünlere ihtiyaç hissedilir. İlerleyen yaşlar önemsenerek erken dönemlerde kasların ve kemiklerin güçlendirilmesi önem gerektirir. Günlük yaşamda saç dökülmesi ve bağışıklığın güçlenmesi için pek çok birey tarafından tercih edilen amino asitler nelerdir sorusu ile araştırılan ürünlerdendir. Özellikle spor salonlarına başlandığı andan itibaren birçok aletle rahat bir şekilde çalışmada takviye sağlanır. Esansiyel olanlar ve olmayanlar olarak gruplara ayrıldığının söylenmesi mümkündür. Bir kısmını vücut kendisi üretirken diğer kalan kısmının dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Vücut geliştirme için birçok çalışma yapılması ve kardiyo aletleri ile çalışılması enerjilerin harcanmasına etki eder. Çok fazla yorgunluk hissinin ortaya çıktığı bu dönemlerde, bitkinlik hali görülür. Egzersizden 15 veya 30 dakika öncesinde alınan takviyeler başarılı performanslar sergilemenize yardımcı olur. Egzersiz anında daha az yorularak fazla sürede çalışma yapabilirsiniz. Böylelikle vücudunuzu istediğiniz orana gelene kadar hareketlerle destekleyebilirsiniz. Kış döneminde yaşanabilecek hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi sağlıklı bir dönem geçirmenizi sağlar. Vücutta fazla miktarda bulunan yağları eriterek ağırlıktan kurtulmanıza yardımcı olur. Karın bölgesinde bulunan yağlar erirken, kaslarda güçlülük oranı artar. Antrenman sonrası hissedilen yorgunluk azalır ve böylelikle kas ağrıları hissedilmez. Uzun süre yatan hastalarda kemik dokular zarar görür. Tekrardan normal hayata adapte olmaları ve yürüyebilmeleri açısından amino asit satın alınması önemlidir.

Takviye Gıda Özelliğiyle Amino asit Çeşitleri

Vücut düzenli ve dengeli besin alımında hastalıklara karşı daha dirençli bir yapıya dönüşür. Takviye olarak kullanılması gereken amino asit tablet, kullanıcıların yutabilmesi açısından farklı şekillerde üretilir. Her ortamda kullanılabilmesi ve günlük miktarda yeterli dozun alınabilmesi için üretimlerin bu şekilde olması uygundur. Ev ve ofis ortamlarında toz gıdaların hazırlanabilmesi kolaydır. Dışarıda sürekli hareket halinde olanlar ve spor salonlarında egzersize başlamadan önce kullanacaklar için bu durum zordur. Yanınızda veya çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz tabletler, haplar ve kapsüller bu sorunun önüne geçerek rahat bir kullanım avantajı sağlar. Bu açıdan amino asit çeşitleri değişiklik gösterir. Vücudun orantısı ve eksiklik miktarı aynı zamanda kullanıcıların yaşı ve sağlık durumları da bu çeşitlerin oluşturulmasını önemli kılar. Ürünler arasındaki miligram farklılıkları yaş düzeyine göre kullanılması gerektiğinden dolayı bu şekilde çeşitlilikler ortaya çıkar. Ayrıca tatlarının yenilemediği ve yutulmakta zorluk çekildiği durumlarda sıvı amino asit tüketimine devam edilemez. Bireyler için zor ve can sıkıcı bir durum halini alan bu süreçler etkilerin görülmeden ürünün kullanımının bırakılmasına sebep olur. İçeriklerin bu durumları dikkate alınarak markalar tarafından farklı şekilde hazırlanması kullanıcıları mutlu eder. Ananas, karadut, limon, böğürtlen, portakal, çilek, muz gibi değişik lezzetler ile tatlandırılarak kullanılabilir hale getirilir. Egzersiz sonrasında kasların boşalan bölümlerinin dolmasını da sağlayan ürünler vardır. Yoğun egzersizler sonrası bu tarz besin takviyelerinde bulunulması enerjinizi yerine getirir. Sıvı asitleri ev ortamında hazırlayabilir, yanınızda gün içerisinde taşıyarak ihtiyacınız olduğu durumlarda kullanabilirsiniz. Amino asitlerin içeriklerini inceleyerek rahat kullanım sağlayabileceğiniz çeşitlere göz gezdirebilirsiniz. Çeşitlerin tümüne Hepsiburada üzerinden ulaşarak uygun fiyatlar üzerinden siparişinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Kasları Güçlendiren Amino asit Faydaları

Vücuda yiyecekler yolu ile alınan proteinlerde aynı miktarda amino asitler yer alır. Fakat aynı özellikte bulunan ve birbirine benzeyen amino asitler yer almayabilir. Bu sebeple birtakım eksiklikler oluşarak takviye yapılması gerekir. Aksi halde vücut bu eksikliği hisseder ve zararlı bakteriler ile mücadele etmekte zorlanır. Proteinin kalıcılığını da artıran amino asit faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Amino asitler belirli görevleri yerine getirebilmek için bir araya gelirler ve dokuları oluştururlar.
 • Kasların gelişmesine kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Bağışıklığı güçlendirici etkisi sayesinde kendinizi kuvvetli hissedebilirsiniz.
 • Bakterilerin amino asit tarafından önlendiği vücut, daha sakin ve huzurlu bir şekilde kalır. Böylelikle uyku düzeniniz yerleşik bir şekilde devam eder.
 • Enerjinizi artırır ve bu sebeple ruh halinize bu durum olumlu bir şekilde yansır.
 • En iyi amino asit gün içerisinde yorgun düşmenizi engelleyerek canlı, dinamik ve hareketli kalmanıza yardımcı olur.
 • Fiziksel açıdan daha enerjik olmanıza tüm egzersizlerinizi yerine getirebilmenize, çeşitli aktivitelere katılabilmenize katkıda bulunur.
 • Kaslarda suyun kalmasını ve birikmesini sağlayarak hücrelerin büyümesinde etkilidir.
 • Vücut kütlesini artırmak istediğinizde amino asitlerin faydalarından yararlanabilirsiniz.
 • Güçlü kaslara sahip olmanızı sağlayan amino asitler sayesinde kendinizi kuvvetli hissedersiniz.
 • Spor yaptığınız esnada kendinizi yorgun hissetmenizi önleyen amino asitler, yorulmadan daha uzun süre egzersiz yapabilmenizi sağlar.
 • Doping olmamakla beraber performansınızı artırıcı etkisi bulunan bu takviyeler, spor başarılarınızı ve antrenmanlardaki bedensel enerjiyi artırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücuda girmeye çalışan zararlı mikroorganizmaların geçişini önler.
 • Hasar gören yapı taşlarını onardığı için cilt üzerinde etkisi olabilir.
 • İlerleyen yaşlara bağlı olarak kas dokusundaki zedelenmeler ve kemik erimelerini önleyici etkiye sahiptir.
 • Saç tellerini güçlendirmesi dökülme problemine yardımcı olabilir.
Amino asit Kullananlar ve Kullanım Alanları

Yiyecekler içerisinde yer alan amino asitler birden etkide bulunmaz. Belirli bir zaman dilimi boyunca protein alımına devam edilmesi gerekir. Bunu kısa sürede sağlanması açısından amino asit kullanımı ile takviyelere uymak olabilir. Amino asitler proteinlerin yapı taşları olması sebebiyle vücutta kalıcılığını artırır. Proteinlerin eksik kaldığı durumlarda çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Kan değerlerinde yaşanan düşmeler ile beraber birtakım fiziki rahatsızlıklar görülmeye başlanır. Vejeteryan beslenme tarzını tercih edenler için protein takviyesi amino asitler tarafından sağlanabilir. Amino asit kullananlar tarafından vücutlarındaki olumlu gelişme kısa sürede fark edilir. Amino asitler yeteri miktarda vücutta bulunmadığında proteinler oluşmaz. Takviyelerin düzenli ve dengeli bir şekilde alınması ile protein değerlerinde artış görülür. Bu tarz gıda takviyelerinin sağlıklı beslenmeye olumlu destekleri olabilir. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile paralel şekilde alınarak etkisini gözlemleyebilirsiniz. Etkisini kısa sürede görmek amacıyla çok fazla alınmaması gerektiği öneriler arasında yer alır. Dengeli kullanım yeterli verimi almanızı sağlar. Saçlarının dökülmesinden rahatsız olanlar birtakım arayış içerisine girer. Amino asitler kıl kökleri ile ilgili olmasından kaynaklı olarak uzman hekimler tarafından önerildiği kullanıcı tipi vardır. Güçsüz saç telleri can sıkıcı bir duruma dönüşebilir. Ancak uzman kontrolünde alımı desteklenen ürünün içeriği danışılarak temin edilebilir. Amino asitlerin kullanım alanlarının başında spor dönemleri gelir. Özellikle kas kütlesine yoğun olarak çalışmak istiyorsanız ve egzersizlerinizi bu yönde yapıyorsanız ürünün kullanımı oldukça önemlidir. Spor branşlarından herhangi birisi ile ilgileniyorsanız sık antrenmanlarınız olur. Bu süreçler bir diğer kullanım alanlarıdır.

Amino Asit Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücudun ilerleyişinin normal ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için amino asit hapı alımı önemlidir. Özellikle sporcularda çok fazla hissedilen bu durum, eksikliğinde çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Hem antrenmanlarda hem de alet çalışmaları esnasında fazla enerji harcandığı için amino asit takviyesi yapılması gerekir. Kullanım esnasında bol su içmeye özen göstermenizde fayda vardır. Seçim esnasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle doktor kontrolünde değerlerinize baktırmanız ve kronik rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol ettirmeniz ilk yapmanız gerekenlerdendir.
 • Değerlerinize göre doğru bir ürün tercihinde bulunmanız önemlidir.
 • İçeriklerinin değerlerinize göre uygunluk göstermesi ve vücut yapınıza göre doğru miktarda olması dikkat edilmesi gereken detaylardandır.
 • Amino asit özellikleri her markada farklı şekilde olduğu için iyi araştırma yapmanız, verimli sonuçlar almanıza katkı sağlar.
 • Ürünlerin içerisinde yer alan maddelere karşı alerjiniz olup olmadığına dikkat etmeniz ve ardından alım gerçekleştirmeniz önemlidir.
 • Karbonhidrat oranının düşük olmasına ve protein değerlerinin yüksek olmasına dikkat etmeniz ürünlerden beklediğiniz sonuçları görmeniz konusunda etkilidir.
 • Bilinen ve içeriklerini takip ettiğiniz markaları tercih edebilir, dilerseniz sizin için uygun maddelerin yer aldığı yeni markalardan da deneyebilirsiniz.
 • Toz çeşitlerinden tercihte bulunurken, kolay bir şekilde sindirilen aynı zamanda hızlı kana karışan ürünlerden seçim yapabilirsiniz.
 • İçerikleri arasında ne tür tatlandırıcıların bulunduğunu kontrol etmenizde fayda vardır. Sürekli kullanım sağlayacağınız ürünü rahat bir şekilde kullanabilmeniz için tadının güzel olması önemlidir.
 • Birçok çeşidi bulunması bakımından kapsül ve toz arasında doğru bir seçim yapılması gerekir. Tozları her ortamda hazırlamanız zordur. Bu durumu göz önünde bulundurarak kapsül ya da haplardan seçim yapabilirsiniz.
 • Beslenme ve dinlenme programınıza göre uyumlu olan ürünler arasından tercihte bulunabilirsiniz.
Enerji Veren Amino asit İçerikleri ve İsimleri

Düzenli bir şekilde kullanılan amino asit tozu vücuda yararlı etki gösterir. Esansiyel özelliklerine göre gruplara ayrılan amino asitler enerji kaynağıdırlar. Vücudun üretebildiği ve üretemediği çeşitlere göre gruplara ayrılırlar. Vücudun sürekli olarak ürettiklerini dışarıdan almaya gerek yoktur. Vücut belirli aralıklarla sentezleme işlemini yapar. Alanin, Asparajin, Aspartik, Glutamik asit vücudun ürettikleri arasında yer alır. Vücudun üretemediği ve besinler aracılığıyla alınabilen esansiyel asitler arasında; Histidin, Metionin, Fenilalanin, Treonin, Triptofan, İzolösin, Lösin, Lizin, Valin bulunur. Protein sebze meyve aracılığı ile vücuda alımları sağlanır. Doğal yollarla alınan ürünler geç etki eder. Markalar tarafından sıvı, toz ve kapsül haline getirilen amino asitler kısa süre içerisinde vücuda etkide bulunur. Özellikle spora başlanılan zaman dilimlerinde bu ihtiyaç karşılanır. Egzersizlerle beraber paralel olarak devam etmesi gereken amino asit alımı fayda sağlar. Vücudun herhangi bir stres yaşamadığı sürece ihtiyaç duymadığı amino asit isimleri Arjinin, Sistein, Glutamin, Tirozin, Glisin, Ornitin, Prolin, Serin asitleridir. Herhangi bir olumsuz durum karşısında ihtiyaç hissedilir. Eksikliği hissedildiğinde takviyede bulunulması gereken esansiyel olmayan asitler amino asit kapsülleri aracılığı ile vücuda enjekte edilir. Vücudun direncini artırarak enerji verici etki gösterir. Düzenli ve dikkatli kullanımı son derece önemli olan amino asitlerin fazla miktarda kullanıldığında organlara zarar verebileceği de göz önünde bulundurulması gereken noktalardandır. Maltodekstrin, Dekstroz, Monohidra karbonhidratlarından oluşan içerikler, limon aroması ve tatlandırıcılar ile desteklenir. Bunun dışında arjinin alfa ketoglutarat, L-Glutamin, L-Sitrulin, Trikreatin Malat, nL-sitrulin Malat, Kreatin monohidrat, Taurin, Ornitin alfa ketoglutarat içerikte yer verilen diğer ürünlerdendir. Tüketicilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda üretilen takviyelerin gıda boyası kullanılmayanlarından tercihte bulunabilirsiniz. Sağlığınıza kısa süre içerisinde etkisini gösteren amino asitler güçlü kaslara sahip olmanıza yardımcı olur.

Her Bütçeye Uygun Amino asit Fiyatları

Birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlarla karşılaşılmasını sağlayan amino asit kapsül egzersiz çalışmalarında da etkilidir. Fit bir vücut yapısına sahip olmayı istediğinizde, kaslarınızın güç oranının artırılmasını hedeflediğinizde kapsül, hap, tablet, sıvı ve toz şeklinde üretilen amino asitlerden faydalanabilirsiniz. Ağırlık çalışmalarında yorulmalar başlar ve normal hayata devam edilmesi spordan sonra zorlaşır. Dengeli bir kas gelişiminin sağlanabilmesi için antrenör veya hekim gözetiminde önemli tüyolar alarak denemeler yapmanız önemlidir. Verilen diyet listesi ile beraber dengeli bir şekilde kullanıldığında etkisi görülen amino asit nerede bulunur sorusu merak konusu olur. Böylelikle fiyat araştırması da merak edilen diğer konular arasında yer alır. Ambalajların içerisinde 60, 80, 100, 120, 180, 300 adet kapsül bulunması gibi farklılıklar çeşitli fiyatlarla karşılaşmanıza etki eder. Arada bulunan miligram farklılıkları yaş ve sağlık durumuna göre tercih edilmesi gerektiğinden dolayı dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Gün içerisinde enerjik olmanızı sağlayan ve egzersiz esnasında kasların öncelikli olarak atılmasını ardından uyku düzeni ile beraber onarılmasını sağlayan amino asitler beslenmeler ile desteklenir. Zinde kalmanızı sağlayan balık yağı çeşitlerine de göz gezdirebilirsiniz. Vücutta onarımı sağlayan takviyeler ilaç olmamakla beraber performans artırıcı özellikleri bulunur. İçeriklerinin farklı tatlandırıcılarla oluşturulması sebebiyle amino asit fiyatları değişiklik gösterir. Bilinçli bir şekilde kullanımınıza dikkat ederek beklediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Vücut tarafından sentezlenmeyen asitler dışarıdan takviye ile desteklendiğinde, deri, kalp, kas dokuları oluşabilir.

Kas yapısının korunması, bağışıklık sistemlerinin korunması ve beyin sinyallerinin iyi bir şekilde çalışabilmesi aynı zamanda hücrelerin ve kemiklerin dengeli bir şekilde büyümesi, hormon üretiminin düzenliliği gibi pek çok konuda faydası olan amino asitlerin katı ve sıvı halde sunulması fiyat çeşitliliğine etki eder.

Amino asit Neden Kullanılır?

Vücutta bazı değerlerin düşük olduğu saptandığında ağız yoluyla desteklenmesi gerektiğine karar verilir. Amino asitler yetersiz kaldığında vücut birtakım hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalır. Böyle sorunlar ile karşılaşılmaması için değerlerin yükselmesi ve proteinlerin vücuda tutunabilmesi için amino asitlere başvurulur. Amino asit nedir ve neden kullanılır diye merak edenler çoğunluktadır. İnsan sağlığının devam edebilmesi, hastalıklara maruz kalmadan korunabilmesi için amino asitler kullanılır.

Amino asit Nasıl Kullanılır?

Su ile yutularak ve çiğnenerek kullanılan amino asitler spor esnasında kullanılır. Markaların farklı içeriklerle hazırladığı ürünler direkt olarak yutulma veya ağızda bekletilmeye uygundur. Bu sebeple ürünlerin içeriğini ve markaların nasıl kullanılmasına dair önerilerini dikkatli bir şekilde okuyarak kullanım sağlayabilirsiniz. Hangi zaman diliminde kullanıldığı söylenmese de spordan önce kullanım sağlanması önerilir.

Amino asit Ne İşe Yarar?

Spor salonlarında ismi çokça duyulan amino asit ne işe yarar sorusu akıllarda dolaşır. Egzersiz anlarında vücudun daha az yorulmasını ve aktiviteyi daha zinde devam etmenizi sağlar. Alınan besinlerin vücutta kalmasını sağlayan amino asitler kas ve kemik gelişimini destekler. Var olan kemiklerin gücünü koruyarak sağlıklı kaslar meydana getirir. Yapılan sporlarda daha güçlü ve enerjik hissedilmesine yardımcı olur. Vücudun üretemediği amino asitlerin eksik kalmamasını sağlar.

Amino asit İlaç mıdır?

Doğal besinlerden ve sağlığa yararlı içeriklerden elde edilen amino asitler bir ilaç değildir. Amino asit takviyesi gıda takviyesi olarak düşünülebilir. Vücuda alınan besinlerin ve proteinlerin daha kalıcı hale gelmesini sağlar. Protein değerlerinin kalıcılık oranını artırarak bir takviye görevini üstlenir. Takviye gıda alındığı süre boyunca normal yeme düzenine devam edilmeli ve etkisi bu şekilde gözlenmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Aminoasit Fiyatları

1640 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 64 / 1640 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?