Ayak Kokusu Önleme

Birçok nedene bağlı olarak gelişen ayak kokusu hem kişilerin kendilerini hem de çevresinde bulunanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Ayak kokusu sadece yetişkinlerde değil bazen bebeklerde dahi görülebilen bir sorundur. Özellikle yaz aylarında ayaklar daha çok terlediği için daha belirgin bir şekilde ortaya çıkan ayak kokusunun birçok nedeni vardır. Ayakların terlemesi ile birlikte meydana çıkan bakteri ağar ayak kokusunun ana sebebidir. Kapalı ayakkabılar içinde uzun süre kalan ayaklarda, bakteri dışında buna bağlı olarak egzama da oluşabilir. Bu durumda sadece kötü koku değil aynı zamanda ayak mantarı gibi daha ciddi problemleri de beraberinde getirir.

Ayak Kokusu Nedenleri ve Önlemleri

Ayak kokusuna sebep olan birçok etmen vardır. Ayak bakımının düzenli olarak yapılmaması sorunun giderek daha da çok artmasına ve dayanılmayacak boyutlara ulaşmasına neden olur. Ayak kokusunun oluşma nedenleri;

 • Sürekli aynı ayakkabıyı giymek
 • Sık çorap değiştirmemek
 • Ayak yıkamayı ertelemek
 • Ter bezlerinin yoğun çalışmasına bağlı olarak ayakların aşırı terlemesi
 • Su tüketiminin az olması
 • Sürekli ilaç kullanımı
 • Hormon rahatsızlıkları
 • Şeker hastalığı ve stres

El ve ayaklar insan vücudunda en çok ter bezinin bulunduğu uzuvlardır. Gün içerisinde, temiz hava ile temas edemeyen ayaklarda ter ve nem birleştiğinde oluşan bakterilerin yarattığı kötü ayak kokusunu hafifletmek için bazı önlemler alınabilir.

 • Ayakkabının ve çorabın kalitesi ayakların hava almasını sağladığı için ayaklar terlese dahi koku oluşmasını önler.
 • Ayakları sık sık yıkamak ancak iyice kurulamak önemlidir.
 • Ayak kokusunu önleyici spreyler, deodorantlar, kremler en pratik ve çözüm odaklı ürünlerdir.
 • Ayakkabı içine serpilen pudralarda bu kötü ayak kokularının önlenmesinde oldukça etkilidir.

Ayak Kokusu Ürünleri

Günlük yaşamın yorucu temposu en çok ayakları olumsuz yönde etkiler. Hem ayak sağlığınızı korumak, günlük bakımını, temizliğini ve ayaklarınızın ihtiyacı olan ferahlığı sağlamak için kendinize uygun olan ayak bakımı ürünleri kullanabilirsiniz. Banyo esnasında kullanılan tuzlar, nemlendirici içerikli ve koku giderici özelliği bulunan ayak kremleri, pratik kullanımı olan koku giderici spreyler, ferahlatıcı köpükler, gerek ayaklarda ve gerekse ayakkabılarda temiz kokmasını sağlayan pudralardan bu konuda faydalanabilirsiniz. Bu ürünlerin yanı sıra sıklıkla tercih edilen ayak tabanına etkisi olan ve deodorantlı tabanlık hem ayak konforunu sağlar hem de kötü kokuyu giderir. Koku molekülleri ve bitki özleri ile hazırlanan bu ayak kokusu ürünlerinin bazı çeşitleri ayakkabı içinde kullanılırken bazıları ise direkt ayaklarda kullanılır. Siz de bu ayak kokusu giderici ürünleri kullanarak hem kötü kokudan kurtulabilir hem de nasır ve mantar gibi rahatsızlıkların oluşumunu önleyebilirsiniz.

Ayak kokusu yaz aylarında daha çok hissedilmesine rağmen aslında her mevsim var olan bir durumdur. Bu nedenle her mevsim ayak bakımına özen gösterilmesi önemlidir. Ayak kokusu giderici ürünler sadece koku gidermek için değil aynı zamanda rutin ayak bakımında da tercih edilir özelliklere sahiptir. Direkt cilt üzerinde kullanılacak bir ürün arıyorsanız koku giderici sprey, deodorant ve kremler sizin için uygun bir seçim olabilir. Bu ürünler kışın çorap giymeden önce kullanıldığı gibi yaz mevsiminde çorap giymeseniz dahi rahatlıkla kullanıma uygundur. Sorunu tamamen ortadan kaldıran ve tekrarlanmasının önüne geçmeye yardımcı olan bu ürünler ayak kokusu olan çocuklarda da gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

 • Ayak Kokusu İçin Pudra

Antifungal etkiye sahip, içeriği tamamen doğal olan pudralar ayakkabıların içerisine dökülerek kullanılır. İçerisinde 6 paket form bulunan pudra, altı ay etkin bir koruma sağlar. Bir poşet ikiye bölünerek ayakkabıların içine dağıtarak serpilir. Ürün genellikle 30 gün arayla tekrarlandığında ayak kokusundan kurtulmanız mümkündür. Ayrıca ayak kokusu giderici pudralar, kokudan etkilenen ayakkabı dolaplarının içinde farklı yerlere döküldüğünde diğer ayakkabıların ve dolabın da kokudan arındırılmasına yardımcı olur. Kokunun en çok oluştuğu spor ayakkabılarda oldukça etkili olan koku giderici pudra bir miktar ayakkabının içine döküldükten sonra bir poşet içinde 24 saat bekletilmesi durumunda koku tamamen yok olur. Pudralanan ayakkabılar ayaklar yıkanmadan rahatlıkla giyilebilir. İlaç kategorisinde olmayan pudranın hiçbir yan etkisi olmadığı gibi tamamen naturel olup  bor madeninden üretilmiştir.

 • Ayak Koku Giderici Kremler

Ayak koku giderici kremler, ayak kokularını gidermek konusunda en etkili yöntemlerden biridir. Kullanıldığı ilk günden itibaren ayaklardaki ağır kokuyu gideren bu kremler, içeriğindeki bileşenler sayesinde ayaklara istenilen ferahlığı kazandırdığı gibi aynı zamanda gün boyu ayaklarda konfor sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında koku kalıcı olarak giderilir. Giydiğiniz çorap ya da ayakkabınıza leke yapmayan kremler dermatolojik testlerden geçirilmiş olup paraben, etil alkol ve domuz yağı gibi maddeler içermediğinden hiçbir yan etkisi de yoktur. Ayak kokusunu gidermek için özel geliştirilmiş formülüyle ayaklarınızın günlük bakımı için bu kremleri, her sabah ve gece yatmadan önce kullanmanız yeterlidir. Bu kremlerin bazılarının içeriğinde aloe vera özlü nemlendirici bulunması gün boyu ayaklarda ferahlık etkisi yaratır.  Kuru ve temiz olan ayağınıza bir miktar kremi parmak aralarınıza kadar her yerine masaj yaparak uygulamanız yeterlidir. Kullanım süresince daha etkili olması için temiz ve kuru ayaklara ince bir tabaka haline sürüldükten sonra üzerine pamuklu bir çorap giyilmesi daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

 • Ayak Kokusu Giderici Tuzlar

Ayaklardaki ölü derilerin atılmasına yardımcı olan ayak tuzu sadece ayaklardaki kokuyu gidermek için değil aynı zamanda ayakların rahatlamasını ve ağrıların hafiflemesini de sağlamak ve günün yorgunluğunun atılması için de kullanılabilir. Ayak derisini yumuşatarak daha pürüzsüz hale getiren bu tuz egzama ve terleme gibi nedenlerden oluşan ayak kokusunu gidermesi için düzenli kullanımı önerilir. Ayak kokusu giderici ayak bakım tuzu, suya 1/3 oranında karıştırılarak kullanılır. 2-2,5 Litre kadar ılık suya 300 gram kadar koku giderici tuzu koyduktan sonra 30 dakika ayaklarınızı bu suyun içinde dinlendirmeniz ve kurumaya bırakmanız, faydasını görmeniz için yeterlidir. İki gün aralıkla kullanmanız durumunda tamamen organik olan bu ürün sayesinde ayaklarınızda yaşadığınız kötü kokudan ve mantar gibi sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

 • Ayak Kokusu Giderici Spreyler

Kişisel bakım ürünleri kategorisinde bulunan ayak koku giderici ürünlerinin içinde yer alan spreyler kullanım kolaylığı ile en çok tercih edilen ürünler arasında yerini alır. Ayak hijyenine büyük katkıda bulunan bu spreyler iki ayrı formda bulunur. Bu spreylerin biri direkt olarak ayağa kullanılan bir diğeri ise ayakkabı içine sıkılarak kullanılan formlardır. Koku bastırıcı antiperspiran etkisi ile terlemeyi bastırarak ayak kokusunun oluşmasının önüne geçer. Ayakları kuru tuttuğu için nem ve dolayısı ile bakteri üremesinin de önüne geçmiş olur. Çiçek özleri ile formüle edilen spreyler gün boyu ayaklarınızı kuru tuttuğu gibi mis gibi kokmasına da yardımcı olur. Bu koku giderici spreylerin kullanımları da oldukça pratiktir. İçeriğinde akua, emollient yağlandırıcı, gliseril stearat gibi tamamen naturel maddeler barındıran sprey, her duş sonrası ve sabah akşam olmak üzere günde iki defa uygulanması önerilir.

 • Ayak Kokusu Giderici Deodorantlar

Ayak sağlığı ve bakımı konusunda en önemli unsurlardan biri ayakların nemlenmesini önlemektir. Püskürtmeli yapısı ile pratik bir şekilde uygulanan ayak deodorantları ayak terlemesini ve kokusunu önlemek için en etkili ürünlerden biridir. Ayak kokusu giderici deodorantın spreyden farkı kokulu olmasıdır. Ayrıca içeriğinde bulunan mikrobu önleyen ve azaltan antibakteriyel triclosan sabun sayesinde bakteri oluşumunun önüne geçer ve böylece koku oluşumunun da önlenmesine yardımcı olur. Gün içinde ayakları kuru tutan alüminyum içermeyen formülüyle 24 saat boyunca ayakları nemden koruyan koku giderici deodorantlar, tüm gün ayaklarınıza ferahlatıcı bir koku kazandırır. Ayak deodorantını sadece ayaklarınıza değil aynı zamanda ayakkabı ve çoraplarınıza sıkarak da kullanabilirsiniz. Deodorantı iyice çalkaladıktan sonra, 15 santimetre uzaklıktan ayakkabı ve çoraplarınıza sıkabilir ve bir süre kurumasını bekledikten sonra giyebilirsiniz.

 • Ayak Kokusu Giderici Tozlar

Erkek, kadın ve hatta çocuklar da dahil olmak üzere birçok kişinin sorunu olan ayak kokusu herkeste öz güven eksikliğine neden olur. Bu sorunu çözmenin farklı bir çözümü ise ayak kokusu giderici tozlardır. Direkt ayakkabı içerisine dökülerek kullanılan tozlar pudralardan farklı formüle sahiptir. Gün içerisinde sürekli tempo halinde olan kişilerin ayaklarının terlemesini önlemede son derece etkilidir. Ayak kokusu giderici bu tozlar direkt olarak ayakkabı içerisindeki ve kişilerin ayaklarındaki bakterileri hedef alarak yok olmalarını sağlar. Toz halinde olan ürünün uygulaması çok kolaydır. Koku gidericiyi ayakkabınızın içine döküp 8 saat boyunca ayakkabınızı ayağınızdan çıkarmadan kullanabilirsiniz. Hem ayağınızdan hem de ayakkabınızdan bakterilerin uzaklaşmasını sağlayan bu ürün sayesinde gün boyu rahat edersiniz. Ayrıca esansiyel içeriğe sahip olan bu ürün sayesinde ayaklarınızın uzun süre mis kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Ayak Kokusu Gidericilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçeriğine göre farklı ebatlarda satışa sunulan ayak kokusu ürünleri, etki alanlarına göre nemlendirme, tahriş ve ter önleme gibi farklı özelliklere sahiptir. Ürünü satın almadan önce bazı detayları göz önünde bulundurmak önemlidir. Her gün düzenli ayak yıkamak, ayakkabıları havalandırmak ya da normal yağlı kremler kullanmak ayak kokusu giderme konusunda yeterli olmayabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde mutlaka destekleyici ürünlere ihtiyaç duyulur. Yağışlı havalarda her ne kadar dikkat edilse de ayakkabının içindeki çoraplar ıslanabilir ve kısa süreliğine de olsa bu şekilde kalmak hem ayakların kokmasına hem de ayak sağlığı için olumsuz durumların gelişmesine sebep olabilir. Bu nedenle hem ayakkabılarınız hem de ayaklarınız için rahatlıkla kullanabileceğiniz ürünleri tercih edebilirsiniz. Satın alacağınız ürünün kanserojen madde içermemesi, uygun fiyatlı, sağlığa zararlı maddeler içermemesi önemli kriterlerdir. Ayak kokusu giderici ürünlerinde aranan önemli özellikler, kullanırken gün boyunca etkili olması, rahatsız edici kaşıntı, kızarıklık ve deri dökülmesi gibi sorunları çözmesi ve en önemlisi ayak kokusunu kalıcı olarak gidermesidir. Bu nedenle sorunu geçici olarak çözecek ürünler yerine kalıcı olarak ayak kokusunu gideren ürünleri tercih etmek daha uygun olur.

Ayak Kokusu Giderici Ürünlerin Fiyatları

Ayak kokusunun giderilmesinde tam anlamıyla etki sağlayan krem, sprey, toz ya da tuz gibi çeşitli alternatifleri olan bu ürünler, içeriklerine, kullanım şekillerine, gramajlarına ve çeşitlerine göre farklı fiyat seçeneklerine sahiptir. Kişisel bakım ürünleri arasında yer alan ayak kokusunu giderici bu ürünler her bütçeye uygun fiyat aralıklarında olduğundan herkes kendine uygun bir tercihte bulunabilir. Farklı koku ve kullanım şekilleri olan bu ayak kokusu giderici ürünlerden birine siz de sahip olabilir ve ayak kokusu sorununuzdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Kişisel bakım ve ayak sağlığı için oldukça önemli olan bu ürünleri satın almadan önce, ürünü daha önce deneyimlemiş kişilerin yorum yazılarını ve değerlendirmelerini inceleyebilir sonrasında kendiniz için en uygun ürünü tercih edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ayak Kokusu Gidericiler

518 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 45 / 518 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?