Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
El Attar
El Attar Bergamot Yağı 5 mL (Esansiyel Uçucu - Parfüm Yapımı İçin de Uygundur)

El Attar Bergamot Yağı 5 mL (Esansiyel Uçucu - Parfüm Yapımı İçin de Uygundur)

El Attar
18,99 TL
( / adet)
%
Loading interface...
DSACategoryId/60001547/2147483603/32000005/32010890/32010925/32010932
El Attar Spaın %100 Saf ve %100 Doğal Bergamot Yağı (Parfüm Yapımı Için De Uygun Esansiyel ve Uçucu)
Bu ürün saf,doğal ve organiktir. Hiçbir katkı maddesi veya sentetik (yapay) madde yoktur. Bazı bünyeler ve çok hassas ciltler (bebek cildi vb.) doğal ve saf ürünlere de allerjik reaksiyon verebilirler. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Hamilelere önerilmez. Güneş ışığından koruyunuz ve serin bir yerde muhafaza ediniz.

 

Bergamot esansiyel yağı aromaterapide sıkça kullanılan bir yağdır . Bergamot portakalının kabuğundan çıkarılan Bergamot yağı, iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenen çiçek notalarına sahip hafif bir narenciye kokusudur.

Genelde aromaterapide ruh halini düzenlemek ve stresi azaltmak için kullanılan bergamot yağının , anti-septik, anti-spazmodik ve analjezik (ağrı kesici) özelliklerinin de olduğu sıkça söylendiği için greyfurt esansiyel yağına benzer özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlık yararlarıAromaterapi uygulayıcıları, uçucu yağların solunmasının veya cildin içine nüfus etmesinin, sinyalleri ve hatıraları düzenleyen beynin bölgesi olan limbik sisteme sinyal gönderdiğine, kan basıncında azalma, kalp atım hızı ve benzeri fizyolojik etkilere neden olabileceğine inanır. Solunum ve "iyi hissetme" hormonu serotonin  ve  dopamin de bir artış sağladığı da uzmanlar tarafından sıkça belirtildiği görülmektedir.

Bergamot yağı, solunduğunda nazal dekonjestan ve cilde uygulandığında antibakteriyel bir madde olarak da kullanılabileceği söyleniyor.

Alternatif tıpta, bergamot yağının, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, bir dizi ilişkisiz sağlık durumunu tedavi ettiği veya önlediği düşünülmektedir:

Akne
kaygı
Kronik yorgunluk sendromu
Depresyon
egzama
Gıda zehirlenmesi
Baş ağrısı
Yüksek kolestorol
Uykusuzluk hastalığı
Alerjik olmayan rinit
Artritik olmayan eklem ağrısı
sedef hastalığı
saçkıran


Bu iddiaları destekleyen kanıtlar genellikle zayıftır. Bununla birlikte, daha küçük klinik çalışmalarda pozitif bulgular olmuştur. İşte mevcut araştırmalardan bazılarının söylediği:Anksiyete ve Stres

Bergamot esansiyel yağı, biyokimyasal düzeyde endişe ve stresi hafifletmeye yardımcı olabilir , 

 Araştırmaya göre, anti-anksiyete ilacı Valium (diazepam) enjekte edilen farelerde , bergamot yağının kokusuna maruz kaldığında stres için daha düşük biyobelirteçler vardı. Bu değişiklikler sadece hayvanın davranışlarında değil, stres hormonu kortikosteronunda ( kortizolün hayvan versiyonu ) dik düşüşlerde görülmüştür .

Araştırmacılar, bu etkileri , vücudun sinir uyarılabilirliğini arttırmak için ürettiği gama-aminobütirik asit (GABA) adı verilen bir nörotransmiterdeki artışlara bağladı .İnsanlarda bu etkileri araştıran az sayıda nitel araştırma yapılmıştır. Bunlar arasında, bir 2017 çalışma içinde Fitoterapi Araştırma amaçlı kadınlarda bergamot yağının etkisini değerlendirmek için, yaşları 23 ila 70, bir ruh sağlığı kliniğinde doktor ziyareti öncesinde.

Haftalık sekiz ziyaretten sonra, ziyaret başına 15 dakikalık aerosol haline getirilmiş bergamot yağına maruz kalan kadınlar, Pozitif ve Negatif Etki Ölçeği'nde (PNAS), plasebo buharına maruz kalan kadınlardan% 17 daha yüksek pozitiflik puanları elde ettiler .Yüksek kolestorol

Bir 2019 yorum çalışmalarda yayımlanan  Bütünleştirici Gıda, Beslenme ve Metabolizma bergamot portakal belirli bileşikler olarak adlandırılan sonucuna brutieridin ve melitidin , güçlü kolesterol düşürücü etkiler. Ağız yoluyla alındığında, bu flavonoidlerin , toplam kolesterolü ve "kötü" LDL kolesterolünü 30 günden 12 haftaya kadar değişen birçok çalışmada azalttığı gösterilmiştir .

Brutieridin ve melitidin , kan şekeri ve yağları düzenleyen AMP ile aktive olan protein kinaz (AMPK) olarak adlandırılan proteinleri aktive ettikleri için statin ilaçlarına benzer şekilde çalışır . Etki, diyabeti tedavi edecek kadar güçlü olmamakla birlikte, bazı insanlarda kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

İlginçtir ki, bergamot portakal suyu, bergamot yağından daha yüksek brutieridin ve melitidin konsantrasyonları içerdiğinden daha etkili olabilir.Cilt enfeksiyonları

Bergamot yağı uzun süredir antibakteriyel ve    etkilerinden ötürü kullanılmaya başlanmıştır, bazı destekçiler sadece cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeyi değil aynı zamanda ağız ve sindirim sistemini etkileyenleri de tedavi etmektedir. Bu iddiaları destekleyecek çok az kanıt vardır.
Seçenek 5ml
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000PQEG6
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön