Sevilen kuru yemiş çeşitlerinden biri olan tuzsuz fıstıklar, yoğun tadıyla herkes tarafından tüketilebilen ürünlerdir. Tuz tadını içermediği için doğal fıstık tadının daha belirgin olduğu ürünler, lezzetinin yanı sıra sağlığına dikkat edenler veya tansiyon hastaları tarafından güvenle tercih edilebilir. Tuzsuz fıstıklar, markadan fıstık türüne kadar birçok etkene göre değişiklik gösterir.

Tuzsuz Fıstık Çeşitleri

Tuzsuz fıstıklar, fıstık türüne göre değişir. Fıstık çeşitleri arasında Antep fıstığı, yer fıstığı, Siirt fıstığı ve kabuklu fıstık çeşitleri yer alır. Kavrulmuş ve kavrulmamış olarak iki farklı şekilde temin edilen ürünler, iri cins ve normal fıstık olarak da değişir. İri cins fıstıklar, kabuklu veya kabuksuz olabilir. Kabuklu fıstıklar daha dolgun görünen sezon fıstıklarından seçilirken kabuksuz fıstıklar büyük boy açık ürünler veya ambalajlı ürünler olarak alıcıya sunulur. Fıstık çeşitleri ambalajlı ve ambalajsız ürünler olarak satılır. Ambalajlı ürünler önceden paketlenmiş ve satışa hazır ürünlerdir. Genellikle hazır paket içerisinde belli gramajlarda satılan ürünleri, farklı marka seçenekleri ile bulmak mümkündür. Açık satılan fıstıklar ise ihtiyaca göre satın almaya olanak verir. Farklı paketler halinde satıcı tarafından hazırlanabilen ürünler, günlük tüketim veya özel kullanım için idealdir. Fıstık çeşitleri üretildiği yöreye göre de değişiklik gösterir. Osmaniye çevresi, Antep yöresi fıstıkları en bilinen ürünler arasında yer alır.

Tuzsuz Kabuklu Fıstıklar

Oldukça yaygın tüketilen kabuklu fıstıklar arasında yer fıstığı ve Antep fıstığı yer alır. Yer fıstıkları kalın ve ince kabukları ile kolay kırılır ve tüketime hazır hale gelir. Pratik tüketimi ile fıstığın en doğal halini sunan ürünler, doğal tatlardan hoşlananlara hitap eder ve besleyiciliği ile öne çıkar. Kabuklu yer fıstıkları özel şekilde paketlenerek gönderilir. Fıstıkların kırılmaması için koli içinde gönderilen ürünler güvenle tüketilebilir. Antep fıstıkları ise tuzsuz fıstıklar arasında birinci sınıf ürün kalitesi ile satılan ürünleri içerir. Kabuğu yer fıstığına nazaran daha sert olan ürünler, iri ve normal boy olarak alıcıya sunulur. Genellikle yarım kiloluk orta boy paketlerden oluşan ürünler günlük tüketim için idealdir. Hem açık olarak hem de özel kutularında satılan fıstıklar, yüksek besleyici değeri ve yoğun tadı ile fıstık sevenlerin tercihidir.

Kabuksuz Tuzsuz Fıstıklar

Tuzsuz fıstıklar arasında daha yaygın bulunan kabuksuz fıstık çeşitleri, tüketime hazır halde gelen ürünlerdir. Ambalajlı veya ambalajsız alınan ürünler arasında bulunan yer fıstıkları, üreticisine göre değişiklik gösterir. Özellikle ince kabuğu alınmış fıstıklar tatlılarda kullanım için idealdir. Kavrulmuş veya kavrulmamış halde bulunan ürünler, öğütülerek tatlılarda iç malzeme olarak tercih edilebilir. Kabuksuz fıstıkları 500 gram, 700 gram, 1 kg gibi değişen gramajlarda bulabilirsiniz. Genellikle paketli olan ürünler arasında kilitli paketli ürünleri tercih edebilir, tüketmeyeceğiniz zaman güvenle saklayabilirsiniz. Açık tuzsuz fıstık çeşitlerini ise isteğe farklı ebat seçenekleri ile alabilirsiniz. Uzun süreli tüketim için tek seferde alım yapabilir, fıstığın en sade halini sunan tuzsuz fıstıkları keyifle tüketebilirsiniz.

Tuzsuz Fıstık Nasıl Saklanır?

  • Tuzsuz fıstık, kabuklu ve kabuksuz ürünler olarak değiştiği için saklanma şekilleri de değişir. Genellikle fıstık çeşitleri doğru şartlarda saklandığında bir yıl lezzetini korur.
  • Kabuklu yer fıstığının nemsiz ortamlarda mümkünse sıcaklığın 10 dereceyi geçmediği ortamlarda muhafaza edilmesi gerekir.
  • Kabuksuz fıstıklar kendi ambalajında veya hava almayacağı bir kaba alınarak saklanabilir.
  • Fıstık sıcakta acılaşıp kararacağı için ortamın sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda buzdolabında muhafaza edilmesi tavsiye edilir.
  • Antep fıstığı, Siirt fıstığı gibi tuzsuz fıstıkları güneş görmeyen ortamlarda saklamanız önerilir.
ARA
Loading interface...
Loading interface...

Tuzsuz Fıstık Fıstık Çeşitleri

Türü
Antep Fıstığı
Yer Fıstığı
Siirt Fıstığı
Kaju
Soslu Fıstık
Tuzlu Fıstık
Tuzsuz Fıstık
Susamlı Fıstık
Fıstık Kırığı
Çam Fıstığı
Soyalı Fıstık
Karışık
Fındık
Kabak Çekirdeği
Badem
Mısır
Sarı Leblebi
Ay Çekirdeği
Soslu Leblebi
Tuzlu Leblebi
Ahududu
Kavrulmuş Mısır
Kuru Üzüm
Pomelo
Toplam 24 / 58 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/60000313/60000313