L-Karnitin (CLA)

Gıda takviyeleri, vücutta bulunan bir takım mineral ve vitaminlerin eksikliğini gidermek için kullanılıyor. Daha sağlıklı bir yaşam için vücuttaki eksik vitamin ve minerallerin doğru tespiti ve doktor kontrolü ile takviye edilmesi önem taşıyor. Çeşitli rahatsızlıklar, yetersiz beslenme ya da yoğun tempolu antrenmanlar bazı gıda takviyelerine ihtiyaç hissettirebiliyor. Bu gıda takviyelerinden biri de L carnitine besini. L carnitine, vücutta yağ asitleri taşıyabilen ve suda çözünebilen bir bileşik. Beslenme yoluyla vücuda yeteri kadar l carnitine alamayanlara takviye edici gıda olarak kullanılıyor. L Carnitine eksikliği en fazla kardiyovasküler eksikliklerde kalp ve kas problemlerine yol açıyor. Özellikle düzenli spor ve antrenman yapan sporcular için takviyesi daha fazla önem taşıyor. L carnitine sporcu besinleri de bu ihtiyaca cevap vermek için hazırlanıyor. Birbirinden farklı içeriklerle hazırlanan l carnitine takviyelerine Hepsiburada’dan ulaşmanız mümkün.

L Carnitine Ne İşe Yarar?

L carnitine ne işe yarar sorusu burada önem kazanıyor. L carnitine vücutta doğal olarak üretiliyor. Kalp kaslarında, iskelet yapısında, böbreklerde, karaciğerde bulunuyor. L carnitine vücutta yağ yakımını hızlandırmayı sağlıyor. Kas gelişiminde etkili oluyor. Aynı zamanda vücutta enerjinin artmasına yol açıyor. L carnitine yeteri kadar üretilmediğinde ise vücuda takviye gıda olarak almak bir seçenek. Vücudun ihtiyacı olan ortalama l carnitine miktarı 20-25 gram. Bu miktarın 10-15 gramı karaciğer, böbrek ve beyin tarafından üretiliyor. Günlük ihtiyacı karşılamak için eksik kalan miktar da yeterli beslenme ile tamamlanabiliyor. Özellikle et, tavuk, balık gibi gıdalar l carnitine ihtiyacını gidermede  önemli besinler. Beslenme yetersizliği durumlarında takviye olarak alınıyor. Vücutta l carnitine eksikliğinde ise bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bu rahatsızlıklardan en yaygın olanları ise kas yorgunlukları, adale ağrıları gibi rahatsızlıklar oluyor. 

L Carnitine Hangi Durumlarda Kullanılır?

L carnitine hangi durumlarda kullanılır  diye sorduğumuzda kalp damar hastalıklarında, diyabet durumlarında, çeşitli beslenme bozukluklarında destek amaçlı kullanıldığı görülüyor. Akciğer hastalıkları ve kalp damar hastalıkları gibi yaşamsal fonksiyonların daha da önem kazandığı rahatsızlılarda vücudun bağışık sistemini kuvvetlendirmek için tercih edilebiliyor. Diyabet hastalıklarında diyabetli kişilerin vücut dirençlerinin düşük olması sebebiyle bu takviyelerden  yararlanılabiliyor. Kas, kramp ağrılarında yaşam kalitesini arttırmak adına tercih edilebiliyor. Böbrekler belli bir miktar l carnitine ürettiğinden, böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde eksikliğinin tespiti önem taşıyor. Böbrek hastalığı bulunan kişilerde l carnitine desteğine ihtiyaç duyulabiliyor. L carnitine eksikliklerinin ve tahlillerle belirlenmesi ve tedavi sürecinde doktor tavsiyesinin olması büyük önem taşıyor. 

L Carnitine Çeşitleri

L carnitine çeşitleri birbirinden farklı tüketilebilir ürün sunuyor. Sıvı halde l carnitine içecekleri bulunmakla birlikte, kapsül, toz ve içime hazır ampul şeklinde bulmak da mümkün oluyor. Vegan içerikli besin takviyesi ve  kremleri ile de ürün çeşitliliği sunuyor.

 • L Carnitine  Kremler 

L carnitine kremler yağ yakıcı özellikleri ile ön planda. Bölgesel kullanıma uygun şekilde hazırlanan kremler sürüldüğü bölgede sıkılaşma etkisi gösteriyor. Vücudun şekle girmesi istenilen bölgelerinde, bel ve baldır kısımlarında düzenli kullanımlarıyla şekillendirme sağlıyor. İçerdiği yağ yakma özelliği ile düzenli egzersiz ve spor hareketleri ile kremlerin etkisi arttırılabiliyor. Özellikle yatmadan önce incelmesi istenilen bölgelere masaj yapılarak ve kremin yedirilerek sürülmesi önem taşıyor. Masaj yapılarak sürülmesi ürünün etkinliğinin artmasında rol oynuyor. Sürülen bölgede enerjiyi arttırarak yağ yakımını hızlandırıyor. Karın bölgesinde de incelme amaçlı kullanılabiliyor. Hücreleri harekete geçirme ve enerjiyi hızlandırma özellikleri ile bölgesel incelme sağlayabiliyor. 

 • L Carnitine  Kapsüller

L carnitine en önemli özelliği vücutta yağ zincirini enerjiye çevirmesi. L carnitine doğada bulunduğu formunun özelliği. D carnitine de biyolojik olarak aktif olmayan türü olarak yer alıyor. Gıda takviyelerinde ve kapsül formatlarında da l carnitine olarak bulunuyor. Tüketilen yağlar enerjiye dönüşmediğinde kaslarda zayıflama, güçsüzlük görülebiliyor. İnsülin düzeyinin dengede kalması için kullanılabiliyor. Özellikle karbonhidrat tüketiminde l carnitine önemli bir rol oynayarak yükselen insülini düşürerek denge sağlıyor. Kapsül formundaki içeriklerle farklı adetlerle bulunabiliyor. Günlük kullanım adetleri kişisel ihtiyaçlara göre değişebiliyor. Elbette hekim tavsiyesi esas alınmalı.

 • L Carnitine Ampuller

Genelde, 25 ml l carnitine içeren ampuller tek seferde içilebilir formatta hazırlanıyor. Buna alternatif olarak bir bardak su ile karıştırılarak da içilebiliyor. Tek kullanımlık küçük ampuller taşıma ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Spor merkezlerinde kullanım gerektirdiğide  pratik ampul kullanımı daha fazla tercih edilebiliyor. Spora başlamadan yarım saat önce tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ampul formların emilimi yüksek olduğundan içildikten 15- 20 dakika sonra etkisini gösterebiliyor. Ampul içerikleri l carnitine ağırlıklı olmakla birlikte,  b vitaminleri de bulunabiliyor. 12 li, 24 lü, 30 lu ambalajlarda yer alabiliyor. Sambucus, portakal veya limon aromalıları bulunuyor.

 • L Carnitine İçecekler

Likit formda bulunan l carnitine içecekler 500ml veya 1000ml boyutları ile sunuluyor. Limon ve portakal aromaları ile l carnitine içecekleri tatlandırılıyor. Limon ve portakal aromalarına ilave olarak kafein de içerebiliyor. Şeftali aromalı, mango aromalı ürünleri ile farklı tatlar da alternatif olarak yer alabiliyor. Sıvı formlar daha hızlı emilim sağladığından sporcular için,  antrenmandan 20 dakika önce  kullanılması tavsiye ediliyor. Kullanım ölçüsü genelde 2 ölçek olarak belirleniyor. L carnitine içeceklerin besin öğelerinde, b vitaminleri, yeşil çay ekstraktı, taurin, turunç kabuğu ekstraktı, yeşil kahve çekirdeği, karbonhidrat, sodyum, protein, niyasin içeriyor. Günlük l carnitine ihtiyaç seviyeleri dikkate alınarak hazırlanıyor. Aynı zamanda kafein de içeriyor. 

 • L Carnitine Vegan Kapsüller

L carnitine, vücudun ürettiği bir bileşen. Aynı zamanda kırmızı et, balık, beyaz ette doğal olarak bulunuyor. Bu besinleri tüketenlerde vücut, belli miktarlarda l carnitine üretiyor. Et ve hayvansal gıda tüketmeyen vegan ve vejeteryan kişiler için l carnitine ihtiyacı artabiliyor. Bu ihtiyacın tahlil ve doktor kontrolü ile belirlenip gıda desteği ile giderilmesi sağlık açısından önem taşıyor. L Carnitine vegan kapsüller içeriğinde süt ve süt ürünleri bulunmuyor, gluten içermiyor. Bu içerikleri ile vegan ve vejetaryenlerin  kullanabileceği formatta hazırlanıyor. 

 • L Carnitine Bitkisel Karışım İçeren Kapsül

L carnitine bitkisel karışım içeren kapsüllerde funda yaprağı, biberiye yaprağı, yeşil çay, keten tohumu, kekik, mersin yaprağı bulunuyor. Bitkisel içerikli bir l carnitine desteği almak isteyenler için iyi bir alternatif olabiliyor. Bitkisel içerikli olması vegan yaşamı tercih edenler için de tercih edilebiliyor.  Mide hassasiyeti bulunan veya bazı alerjik rahatsızlıkları bulunan kişiler için de uygun olabiliyor. 

 • L Carnitine Toz

Çeşitli gramajlarda hazırlanan toz formüllü l carnitine, genelde su ile karıştırılarak kullanılıyor. Toz karışımlı içecekler, spor  veya aktivite öncesinde sporcu içecekleri ile karıştırılarak da kullanılabiliyor. Vitamin takviyeleri, sporcu destek takviyeleri ile birlikte kullanılabiliyor. Meyve suları ile karıştırılarak tüketilebiliyor. Diğer l carnitine çeşitlerine göre  toz formlar daha ekonomik oluyor. Tavsiye edilen tüketim miktarı ve ölçekleri paket üzerinde yer alıyor. 

 • L Carnitine Macun

L Carnitine macun şeklindeki içeriğiyle kullanıcılar için farklı alternatifler sunuyor. Kullanıcı tercihine göre ampul, kapsül, toz veya macun şeklinde l carnitine kullanımları tercih edilebiliyor. L carnitine macun içeriğinde bulunan biberiye, kinoa, nar ekşisi, kiraz sapı, açlık otu, at kuyruğu, funda, acı çehre, sandaloz bitkisi ile yağ yakımını hızlandırmayı hedefliyor. Metabolizmayı hızlandırarak enerji sağlıyor. Bitkisel bir takviye olduğundan tansiyon ve şeker hastalıklarında da kullanılabiliyor. Her l carnitine çeşidinde olduğu gibi l carnitine macun çeşidinde de kullanımının sağlık muayeneleri ve doktor kontrolleri ile kullanılması önem taşıyor. 

L Carnitine Faydaları

L carnitine faydaları, birkaç madde ile sıralanabilir. Her gıda takviyesinde olduğu gibi l carnitine kullanımları da kişisel özelliklere ve kişisel ihtiyaçlara göre belirleniyor. L carnitine ürünlerinden yeteri kadar verim alabilmek için, eksikliğinin doğru tespiti, önem taşıyor. Daha sağlıklı yaşam, daha zinde bir beden için kullanımının doktor kontrolü ile olması önem arz ediyor. L carnitinenin etkileri, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak kullanım amacı genellikle aşağıdaki sebeplerle oluyor. 

 • Kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • Vegan vejetaryenler için gıda takviyesi sağlıyor.
 • Beslenme yetersizliklerinde kullanılıyor.
 • Kalp damar hastalıklarında kullanılıyor.
 • Adele gücü, gelişimi, kas ağrılarında kullanılıyor.
 • Diyabet durumlarında insülin direncinin dengede durmasına yardımcı oluyor. 
 • Vücutta yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı oluyor
 • Hücre hasarlarını gidermek amacıyla kullanılıyor.
 • Yaşlılar için, yaşla birlikte vücutta üretimi azalan l carnitine desteği sağlıyor.
 • Yorgunluk hissinde kullanılıyor.
 • Böbrek rahatsızlıklarında kullanılıyor.
 • Siroz rahatsızlığında kullanılıyor.

 

L Carnitine Nasıl Kullanılır?

L carnitine nasıl kullanılır sorusu burada karşımıza çıkıyor. L carnitine eksikliği çeşitli tahlil sonuçları ile tespit edildikten sonra doktor tavsiyesi ile kullanımı önem taşıyor. Nasıl kullanıldığına gelince kapsül şeklinde bulunan l carnitine ürünleri belli miktar su ile kullanılıyor. Miktarı ve kullanım sıklığı kişinin ihtiyacına göre değişebiliyor. L carnitine kullanımları ile birlikte karbonhidrat tüketimi de tavsiye edilebiliyor. Yağ yakımını enerjiye dönüştürmesi için, l carnitine ürünlerinin  daha fazla etkili olabilmesi için karbonhidratlarla tüketmek daha etkili olabiliyor. Kullanıma hazır tek içimlik l carnitine sıvı formatları tek seferde içme kolaylığı sağlıyor. 1000 ml şişe formatında bulunan içeceklerin kullanımı da  yemeklerden önce veya sonra kişisel kullanımlara göre değişebiliyor. 

 

Kuşlar  İçin L Carnitine Kullanımı

L carnitine kullanımının yaygın olduğu bir diğer alan ise, muhabbet kuşu, güvercin gibi kuşlarda kullanımı. Güvercin ve muhabbet kuşlarının yavrularını besledikleri kursak sütünün kalitesini arttırıyor. Yavrularının daha iyi beslenmesini sağlıyor. Bu anlamda kuşlar için l carnitine kullanımı önem taşıyor. Uçuş mesafelerine göre güvercinlere kas gücü sağlaması için kullanılıyor. Kuşların vücudunda biriken atıkların atılmasını sağlıyor. Laktik asiti azalttığından kuşların hareket sırasında ve uçuşları sırasında kas kasılmalarını önlüyor. Sıvı şekilde bulunan vitamin destekli l carnitine, kuşlar için bir litre içme suyuna  bir ölçek ilave edilerek kullanılıyor.

L Carnitine Yağ Yakıcı Ürünler

Yağ yakıcı özelliği ile ön plana çıkan l carnitine, diyet programlarının işlevinin artması için kullanılabiliyor. Rejim ve egzersiz programlarında enerjiyi arttırması sebebiyle tercih ediliyor. L carnitine eksikliğinde vücut yağ yakımı daha az olduğundan, yağ yakım sürecini arttırmak için l carnitine ürünlerine ihtiyaç duyulabiliyor. L carnitine yağ yakıcı ürünler bir kaç çeşidi ile şu şekilde sıralanabilir: 

 • L Carnitine Yağ Yakıcı Kremler 

L carnitine yağ yakıcı kremler, incelme istenen bölgelere sürülerek, sürülen bölgede yağ yakımını hızlandırıyor. Bel, karın, bacak ve baldırlarda düzenli olarak kullanıldığında incelme sağlayabiliyor. Vücuda gıda takviyesi olarak alındığında kilo vermede yardımcı olurken, l carnitine içerikli kremler de dışarıdan aynı etkiyi sağlıyor. Karın, bel, bacaklarda sıkılaşma sağlıyor. İçerdiği hücre yenileyici bitki takviyeleri ile zengin bir karışım oluşturuyor. L carnitine yağ yakıcı kremlerin içeriğinde biber özü, kafein, nane, lavanta yağı bulunuyor. Biber özleri, sıkılaşma ve selülit giderici bakım kremlerinde oldukça fazla kullanılıyor. Sürülen bölgede enerji fazlalığı meydana getiriyor. Bu enerji ile yağ yakımı hızlanıyor. İçeriğinde bulunan lavanta yağı ve nane yağı cilt dokusunu yeniliyor. Aynı zamanda bakım ve nem sağlayarak kuruluğa karşı koruyor. Kafein de yağ yakıcı özelliği ile gerek l carnitine kremlerinin içeriğinde gerekse toz, kapsül ve sıvı içeçeklerin içeriğinde bulunuyor. 

 • L Carnitine Yağ Yakıcı Kapsüller

L carnitine yağ yakıcı kapsüller içeriğinde yüksek miktarda l carnitine içermekle birlikte, kafein ve sinerfin de bulunuyor. Bununla birlikte içeriğinde kayen biberi, yeşil çay ekstraktı, yeşil kahve çekirdeği ekstraktı yer alıyor. Yeşil çayın vücuttaki toksinleri atma özelliğinden faydalanılıyor. Yeşil kahve çekirdekleri de doğal bir antioksidan olduğundan vücutta arınma sağlıyor. Kafein, sinerfin ve kayen biberi de yağ yakımını hızlandırıyor. Bu içeriklerle l carnitine yağ yakıcı kapsüller kilo verme amaçlı kullanılabiliyor. Diyet ve beslenme programlarında, kilo kontrollerinde  takviye edici gıda olarak yer alabiliyor. L carnitine yağ yakıcı kapsüller içeriği sebebiyle antrenmanlarda enerji seviyesini üst seviyelere çıkardığından sporcular tarafından tercih ediliyor. Vücut şekillendirme, kas gücünü arttırma, direnç kazanma amaçlı kullanılabiliyor. L carnitine yağ yakıcı kapsüllerin kullanma amacı değişebiliyor. Her kullanım amacında doktor kontrolü ve tavsiyesi ile kullanılması önem taşıyor. 

 • L Carnitine Yağ Yakıcı Ampuller

L carnitine yağ yakıcı ampuller içeriğinde l carnitine, yeşil çay ekstraktı, yeşil kahve çekirdeği ekstraktı, turunç kabuğu ekstraktı içeriyor. Bu içeriği ile vücut metabolizmasının hızlı çalışmasını sağlıyor. Bir sporcu besin ürünü olarak da kullanılıyor. Enerjiyi ve direnci arttırdığından sporcular tarafından tercih ediliyor. Sporcuların kullanımında spor yaptıkları gün antrenman başlangıcından hemen önce alınması öneriliyor. Antrenman yapılmayan günler için de, günün herhangi bir saatinde bir ölçek kullanılması tavsiye ediliyor. Tüketime hazır boyutlarda olduğundan kullanımda pratiklik sağlayabiliyor. 

 • L Carnitine Yağ Yakıcı İçecekler

L carnitine yağ yakıcı içecekler, yağ yakıcı özellikleri ile diyet yapanların ve sporcuların tercihi olabiliyor. İçime hazır sıvılar 500 ml ya da 1000 ml olarak şişelerde bulunuyor. İçeriğinde l carnitine ilave olarak protein, karbonhidrat, taurin bulunuyor. Taurin diğer enerji içeceklerinde de bulunan bir madde. Hücre içerisinde bulunan yağların enerjiye dönüşmesine yol açıyor. L carnitine yağ yakıcı içeceklerin antrenman yapılacağı gün antrenmandan hemen önce, antrenman yapılmayan günlerde ise sabahları aç karnına tüketilmesi tavsiye ediliyor. Limon, portakal aromaları içerebiliyor. 

L Carnitine Kullananlar

L Carnitine Kullananlar,  genelde spor yapan, düzenli antrenmanlara çıkan kişiler olduğu görülüyor. Bununla birlikte doktor kontrolleri ile belirlenmiş kimi kas ağrıları, adale krampları, yaşlılık, diyabet gibi durumlarda da kullanılıyor. L carnitine kullanan kişilerin yorum ve değerlendirmeleri de Hepsiburada’da yer alıyor. L carnitine ürünleri kullanan kişilerin beğenilerini,eleştirilerini,  ürünlerden aldığı olumlu veya olumsuz sonuçlarını,  paylaştıkları yorumlarda okuyabilirsiniz.

L Carnitine Fiyatları

Birbirinden farklı aroma ve içerikleriyle l carnitine ürünlerine Hepsiburada’dan ulaşabilirsiniz. Bütçenize uygun l carnitine fiyatları  filtreleme yöntemi ile seçilebilir. Beğendiğiniz l carnitine ürünlerini beğeni butonu ile beğenip liste oluşturabilirsiniz. Beğeni listenizdeki l carnitine ürünlerinin fiyat takibini yapabilirsiniz. L carnitine ürünleri için indirimlerinden ve kampanyalarından hemen haberdar olmak için fiyat alarmı kullanabilirsiniz. Fiyatta düşüş olduğunda hemen bilginiz olur. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

L Carnitine

613 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 613 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/354020/354265