L-Carnitine birçok kişi tarafından bir amino asit olarak bilinse dahi aslında teknik olarak bir amino asit değildir. L-Carnitine vitamin benzeri bir bileşendir ve B vitamini ile akrabadır. L-Carnitine aslında vücudumuzda bulunan lizin ve metiyonin gibi amino asitlerden sentezlenen bir maddedir. Genel yapısıyla karaciğer ve böbreklerde üretilir ama kaslarda, kalpte ve hatta beyinde dahi depolanabilir. L-Carnitine yağ asitlerinin hücreye taşınarak egzersiz sırasında ve sonrasında yağ yakımını artırmayı amaçlayan bir takviyedir. Yağ asitlerini hücreden alarak mitokondriye taşır ve mitokondri teslim aldığı bu yağları yakarak enerjiye dönüştürür. L-Carnitine, doğal beslenme yoluyla hayvansal gıdalardan ve sebzelerden alınabilir. Soya fasulyesi ve avokado gibi bitkisel kaynaklı ürünler L-Carnitine içeriyorlar ancak kırmızı et çok daha yoğun bir L-Karnitin kaynağıdır.

L-Karnitin’in Yağ Yakımına Faydası

L-Karnitin tekil olarak kullanıldığında herhangi bir yağ yakım işlemi gerçekleştirmez. L-Karnitin, yağ yakıcı değil yağ yakımına yardımcı bir takviyedir. Karnitin, sindirilmesi zor olan yağları dahi mitokondriye taşıyarak yakılmasını sağlar. Ancak bu işlem yalnızca vücut yağ yakmaya ihtiyaç duyarsa gerçekleşebilir. Yani L-Karnitin’in yağ yakımına yardımcı olabilmesi için vücutta bir enerji açığı oluşmalıdır. Vücutta bulunan enerjiden daha fazlası harcanmadığı sürece, vücut depoladığı yağları yakarak enerji elde etmeye ihtiyaç duymaz. L-Karnitin’in yağ yakımına yardımcı olabilmesi için enerji açığı yaratacak bir eylem, yani kısacası egzersiz gerekmektedir. Karnitinin yağ yakıcı etkisi biliniyor olsa da antrenman sırasındaki kas koruyucu etkisi pek bilinmiyor. Karnitine kas dokusunu koruyarak antrenman sonrasında yaşanan ağrıları azaltır. Ayrıca L-Carnitine enerji üretimi konusunda büyük bir rol oynadığından, sporcuların dayanıklılığını ve etkin performansını da artırmaktadır. Antrenman sırasında hücrelere daha çok yağ dokusu taşıyabildiğinden vücuda yakması için daha fazla enerji sunar ve bu sayede hem yorgunluğu önler hem de vücudunuzun dayanıklılığını artırır.

L-Karnitin Nasıl Kullanılır?

L-Karnitin takviyesini eğer karnitin seviyenizin düşüklüğünden dolayı kullanıyorsanız bunu hekim gözetimi dahilinde yapmalısınız. Ancak herhangi bir rahatsızlığınız yok ve yağ yakımını artırmak için karnitin kullanmak istiyorsanız, egzersizlerinizden 45 dakika ile 1 saat kadar önce sıvı ya da tablet şeklinde alarak kullanabilirsiniz. En çok kullanılan karnitin çeşidi sıvı karnitinlerdir. Sıvı yapılarından dolayı kana çok daha çabuk karışırlar. Karnitinlerin önerilen dozları 500 mg ile 2000 mg arasındadır. Bu dozlardan daha fazlasını almak herhangi bir yan etkiye sebep olmayacağı gibi herhangi bir fayda da sağlamayacaktır. Fazladan alınan karnitin idrar yoluyla vücuttan atılır.

L-Carnitine Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan karnitin çeşitleri şunlardır:

  • Karnitin takviyeli enerji içecekleri: 1000 ile 2000 mg arası karnitin içeren bu içecekler, enerji artışı sağlayan taurin bileşeni sayesinde hem yağ yakımını artırır hem de antrenman performansını artırır.
  • Tablet karnitinler: 500 mg ile 1000 mg arası karnitin içeren tabletler, genellikle düşük fiyat seçeneklerinden dolayı tercih edilir.
  • Sıvı halde karnitin: En çok kullanılan karnitin çeşididir. Sıvı yapısı sebebiyle hızla kana karışır, antrenmanlardan 30dk kadar önce almak yeterlidir. Ortalama olarak 1000-3000 mg karnitin içeren seçenekleri vardır.

Ayrıca bu ürünlerin herhangi bir sağlık problemine yol açmazlar. L-Karnitine, süregelen araştırmaların sonucunda zararsız olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca dünyada birçok üretici tarafından piyasaya sürülüyor. Fiyatı diğer takviyelere göre oldukça uygun olan ve sporunuza ciddi anlamda katkı sağlayan bir üründür. Karnitin, belirli oranlarda hücrelerimizde salgılanır ve beslenmeyle de vücuda karnitin takviyesi yapılabilir. Ancak en zengin karnitin kaynağı olan kırmızı etin dahi 100 gramında 95 mg L-Carnitine bulunduğunu göz önüne alırsak, pek de etkili bir takviye kaynağı olmadığı anlaşılabilir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

L Carnitine Fiyatları

Toplam 24 / 364 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/354020/354265