Zeytin, Zeytin Ezmesi

Günün en önemli öğünleri arasında bulunan ve kahvaltı sofralarını süsleyen zeytin çeşitleri, doyurucu ve besleyici özelliği sayesinde kahvaltı sofralarında yerini alır. Kahvaltıların vazgeçilmez besinleri arasında bulunan peynir, pekmez, yumurta, reçel, bal ve zeytin çeşitleri ile kahvaltı sofralarınızı çeşitlendirilebilir ve her güne daha zinde başlayabilirsiniz. Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği zeytin çeşitleri, siyah ve yeşil olmak üzere iki farklı şekilde kahvaltı sofralarında yerini alır. Lezzetli ve doyurucu yapısı sayesinde her zaman ön plana çıkan siyah zeytin çeşitleri hem ülkemizde hem de dünya çapında çok fazla tüketilen besinler arasındadır. Tadı, türü ve yağ oranı gibi farklılıkları ile göz önünde bulunan bu yiyecekler, pek çok farklı markalar tarafından üretilmektedir. Herkesin damak zevkine hitap eden çeşitleri ile lezzeti sofralar hazırlayabilir ve gün içerisinde kahvaltı dışında atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Hoş kokulu ağaçlardan toplanan ve olgunlaşma evresinin ardından sayısız birçok çeşidi ile her zaman ön plana çıkar. Poğaça, ekmek, açma ve sandviç gibi lezzetli besinlerden hazırlanan bu besin, zengin besin değerleri ile oldukça sağlıklı gıdalar arasında yerini alır. Yağlı, yağsız, etli ve etsiz gibi pek çok çeşitte üretilen zeytin, tüketim alışkanlığına göre tercih edilebilir.

Faydaları oldukça fazla olduğu gibi herkes tarafından çok fazla tercih edilerek tüketilir. Kanda bulunan kolesterolü düzenlemeye ve tansiyonu dengelemeye yardımcı olan zeytinin içerisinde, aynı zamanda bolca E vitamini bulunur. Lif kaynağı açısından oldukça yüksek bir değere sahip olan zeytin, diyetlerde meyve ve sebze yerine rahatlıkla tercih edilebilir. Yemeklerden önce birkaç tane zeytin tüketildiği zaman iştahı bastırmaya yardımcı olur ve kilosunu korumayı amaçlayan kişilerin, kilo koruma döneminde faydası oldukça büyüktür. İçerisinde bulunan antioksidan açısından yüksek bir değere sahip olduğu için, belirli hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Siyah zeytin çeşitleri oldukça fazla ve her damak tadına uyan bir çeşitliliğe sahiptir. Ürünlerin yetiştiği bölge, zeytinin içerisinde bulunan yağ oranı ve rengine göre zeytin tadı birbirleri ile farklılık gösterir. Zeytinin sertliği bekleme süresini ve kullanım süresini etkilediği için tüketim açısından göz önünde bulundurulması gereken özellikler arasındadır.

Siyah Zeytin Çeşitleri

Türkiye’de bulunan Ege ve Akdeniz bölgelerinin iklimlerinde yetişen siyah zeytin çeşitleri, hoş kokusu ve mükemmel lezzetleri ile kahvaltıların en sevilen yiyecekleri arasındadır. Eski bir geçmişe dayanan bu yiyecek, eski zamandan beri çok sık tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Hem sofralık olarak hem de yağlık olmak üzere iki farklı şekilde üretilen siyah zeytin çeşitleri, belirli işlemler ve aşamalardan geçerek sofralarda sizlerle buluşuyor. Türkiye’de yaygın olarak tüketilen zeytin çeşitleri arasında Gemlik ve Ayvalık zeytin çeşitleri ilk sırada yer almaktadır. Aydın ve Denizli şehirlerinde yetişen ağaçlardan elde edilen ve Ayvalık zeytin çeşitleri doyurucu büyüklükte olan taneleri ve yüksek orana sahip yağ miktarı ile kahvaltı sofralarında yerini alır. Gemlik zeytin çeşitleri silindir bir görünüme sahip yapıdadır. Etli ve küçük çekirdekli olan zeytinler hem kahvaltılarda hem de yağlık olarak tüketilir. Çevre koşullarına karşı oldukça dayanıklı olduğu için uzun süre bir şekilde formunu kaybetmeden salamura zeytin çeşitleri muhafaza edilir. Zeytinlerin boyutu, çekirdek yapısı ve yağ oranı kalitenin belirlenmesinde oldukça etkili bir detaydır. Yetiştirilen bölgeye göre farklı özelliklere sahip olan zeytinlerin damak zevkinize hitap eden çeşitlerini tercih edebilir ve kahvaltı sofralarınızda keyifli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Zeytinlerin etli olan kısmının fazla olması tüketim açısından önemli bir faktördür. Kalın ve bol etli bir yapıya sahip olan zeytin çeşitleri çok fazla tercih edilir. İçerisinde çekirdek bulunmayan zeytinler, özellikle çocuklara faydalı olduğu için anneler tarafından çok fazla tercih edilir. Çekirdeksiz yapıya sahip olan zeytinler yemek tariflerinin içerisinde de yer alır. Farklı işlemlerden geçerek özellikle el değmeden işlem görmesi zeytinin hijyen açısından önemi oldukça büyüktür. Çekirdeksiz olan siyah zeytinler birçok farklı yemek tariflerinde dekoratif olarak kullanılabilir. Çizik olan zeytin çeşitleri görüntü olarak farklılık sağlar ve görünüm açısından işlem uygulanarak da elde edilebilir. Ekstra bir işlem uygulanarak yemeklerde görüntü elde edilen zeytin çeşitleri, yağ ve soslara eklenerek kahvaltıların keyfini arttırabilirsiniz. Az tuzlu olan zeytin çeşitleri sağlık açısından önemli olduğu için kalp sağlığına dikkat edilen kişiler tarafından tercih edilir. Doğal yağlardan ve vitaminlerden elde edilen tuzların zararını, zeytinlere karşı önlemiş olursunuz. siyah zeytin çeşitleri salamura olarak farklı bir üretimden geçerek kahvaltı sofralarında keyifli bir şekilde tüketilir.

Sele Zeytin Çeşitleri

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinleri arasında bulunan sele zeytin çeşitleri, kuru sele ve teneke sele olarak iki gruba ayrılır. Kuru sele, tuz ve zeytinyağı ile karıştırılarak bir kabın ya da çuvalın içerisine doldurulma yöntemidir. Teneke sele ise dalından toplanan siyah zeytinlerin tuz ve zeytinyağı ile karıştırılarak yaklaşık 30 kg ve altındaki kaplara doldurulmasına denir. Salamura zeytin ile sele zeytin arasındaki başlıca temel fark, sele zeytin kıvırcık salamura zeytin ise düz bir görünüme sahiptir. Aralarındaki tuz oranı birbirleriyle değişiklik gösterir. Sele zeytin daha tuzlu, salamura zeytin ise daha az tuz miktarına sahiptir. Salamura zeytin altı ve yedi ay gibi bir süre bekletilir, sele zeytin ise bir ay kadar bir süre de hazır bir hale gelir.

Salamura Zeytin Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi ağaçtan toplanmış zeytinlerin tuzlu su havuzuna yatırılmasına salamura denir. Tuzlu suyun içerisinde bekleyen zeytinlerin aksine orjinal görüntüsünü korumaya devam eden salamura zeytinlerin üzerindeki taş baskı sayesinde zeytinler altı ya da yedi ay kadar sonra muhteşem bir görüntüye sahip olur. Siyah zeytin denildiği zaman akla ilk gelen salamura zeytin çeşitleridir. Genel olarak salamura zeytinler halk arasında yağlı salamura zeytin olarak bilinir. Marketlerde ismi yağlı sele zeytin olarak geçse de aslında doğrusu yağlı salamura zeytin çeşitleridir.

Siyah Zeytin Saklama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Çok sık bir şekilde tüketildiği için çoğunluk olarak kiloluk şekilde satın alınan zeytin çeşitleri, lezzetini ve tazeliğini kaybetmemesi için saklama koşullarına doğru bir şekilde uygulamak önemli bir detaydır. Doğru bir şekilde saklama koşullarında zeytini daha uzun bir süre tüketebilir ve bozulma gibi durumların önüne doğru saklama koşulları ile geçebilirsiniz. Cam kavanozlarda, teneke kutularda ve plastik bidonlarda muhafaza edilen bu besinlerin kendi suyunda saklanması, tüketen kişilere tavsiye edilir. Siyah zeytin çeşitleri cam kavanozlarda ve pet şişe de belirli yağ oranı ile beraber uzun süre boyunca değerini koruyabilir.

Kuru bir şekilde siyah zeytin almayı tercih eden kişiler pet şişelerin içerisine içme suyu ilave ederek bozulmadan uzun bir süre saklanmasına destek olabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi ise tüketilecek kadar besinleri kendi kabından çıkarmak olur. Dışarıdan hava alan ürünlerin çok çabuk bir şekilde bozulma ihtimali yüksek bir ihtimaldir. Hava almayan kapaklı kutular sayesinde güvenli bir şekilde besinlere bir ortam oluşturabilirsiniz. Belirli aralıklar ile kutunun içerisinde bulunan besinlerin karıştırılması, dayanıklılığı artıran yöntemlerden bir tanesidir. Zeytin tüketim alışkanlığınızı ve miktarını göz önünde bulundurarak ideal oranda ürün alabilir ve her zaman taze yiyecekler tüketebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Zeytin Fiyatları

2222 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Miktar
Toplam 48 / 2222 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?