Endüstriyel Malzeme ve Ekipmanları

Endüstriyel mutfak denilince ilk akla gelen, profesyonel ekipmanla donatılmış, yasaların çizdiği çerçeve içerisinde tanzim edilmiş, birden fazla kişinin çalıştığı, yemek öğrenimi veya kişisel yemek imalatı için değil, satış için yemek hazırlanan bir mekandır. Kişisel tüketim söz konusu olmadığından, satış ve ticaret temel amaç olduğundan, bu tür mutfaklar iş gücü sanayisinin bir kolu kabul edilir ve sanayi tipi mutfak diye de adlandırılır.

Endüstriyel mutfaklarda çalışan çoğu kişi eğitimli veya alaylı olmak üzere, bu işi profesyonelce yapan ve hayatını bu işten kazanan kişilerdir. Endüstriyel mutfaklar, içerisinde bulundurduğu ekipmanın nitelikleriyle de klasik mutfaklardan ayrılırlar. Sanayi tipi mutfaklar için özel üretilmiş, dayanıklılığı fazla, hacmi büyük ve iş kolaylaştıran niteliklere sahip gereçler kullanılır. Bunlar, öncelikli işlevleri olan sağlıklı ve temiz yemeği pratik bir biçimde çıkarmayı yerine getirirken, çalışanların konforunu da sağlarlar.

Endüstriyel Mutfak Gereçleri

Endüstriyel mutfak gereçleri, büyük oteller, tatil köyleri gibi geniş bir müşteri kitlesine sahip işletmeler tarafından kullanıldığı kadar, ufak bir döner büfesinde de kullanılabilir. Kalitesi ile adını duyuran Remta markası, bu alanda üretim yapan isimler arasındadır.

Bu gereçlerin dış görünümleri, ev mutfaklarındaki gibi renkli, süslü, alternatifli değildir. Aşınmazlık, dayanıklılık, kolay temizlenebilme özellikleri ön planda tutularak üretildiklerinden, ağartıcılar ile silinme, dezenfektan kullanımı gibi ek işlemlere izin verecek, genellikle metal ve alaşımlarından, paslanmaz özellikli olarak imal edilirler. Bunları kullanacak kişilerin de profesyonel olması beklenir.

Endüstriyel mutfaklarda, ev mutfaklarında kullanılmak üzere üretilmiş aletler kullanılamaz. Kullanım süresi ve maruz kalınan yıpratıcılar, ev mutfaklarına göre çok fazla olduğundan, evde çok uzun zaman kullanılabilen ürünler, profesyonel mutfaklarda kısa sürede arıza verebilirler. Kısa vadede uygun fiyat beklentisi ile bu tarz ürünlere yönelmek, uzun vadede, çok fazla ürün değişimi gerektireceğinden, daha büyük zarara sebep olabilirler. Bunun haricinde kullanan kişilerin hızına yetişememesinden dolayı, yapılması hedeflenen işi yavaşlatabilirler.

Temelde endüstriyel mutfaklarda kullanılan ekipmanlar birkaç ana başlıkta toplanır. Bunlar kabaca, tezgah, raf gibi sabit adalar, bulaşık makinesi gibi yardımcı ekipmanlar, ocak, fırın, ızgara gibi yemek pişirme ekipmanları, elektrikli döner bıçağından çırpıcıya, kevgirden tavaya kadar uzanan geniş bir yelpazede endüstriyel mutfak gereçleri olarak sayılabilir. Sanayi tipi mutfak kurulurken, tedariği gereken malzemenin, bütçe dahilinde kalarak en iyisinin alınmasını hedeflemek gerekir. Ürünler, uzun kullanım süreleri ve arızasızlıklarıyla, başlangıçta kendilerine ödenen görece yüksek ücreti hak edecektir.

Her bir seçim için titizlikle araştırma ve karşılaştırılma yapılmalıdır. Tüm aletler için benzer özelliklere sahip alternatifler bulunabilir. Sadece ürünün fonksiyonları değil, hakkındaki yorumlar, servis yaygınlığı, kurulum ve onarım alternatifleri gibi şartları da göz önüne almak gerekir.

Endüstriyel mutfaklar genel olarak, konunun uzmanı bir mühendis tarafından bir proje hazırlanmak sureti ile kurulur. Kurulacak mekan ve ihtiyaçlar belirlenerek, ikisinin kesiştiği noktalardaki ürünleri kapsayan iyi tasarlanmış bir proje, hem iş sahibini memnun edecek, hem de mutfakların kullanım ömrü uzun olacaktır. Bu projeleri hazırlayan firmalar, genel olarak, ürün kurulumlarını yapıp, çalıştırma eğitimlerini de verirler. İş yeri sahibi kişinin, bu konuda yetkinliği varsa veya projeye gerek kalmayacak kadar küçük bir sanayi tipi mutfaktan bahsediliyorsa, bu durumda bireysel çalışma ile de proje hazırlanabilir.

Sanayi tipi mutfak kurma amacıyla yola çıkan bir girişimci, kendi işinde kaliteye yatırım yapmanın ne kadar gerekli olduğunun bilincindedir. Çalıştırılacak personelden başlanıp, endüstriyel mutfak gereçlerine varan mesafedeki tüm öğelere de aynı bakış açısıyla yaklaşılması gerektiği unutulmamalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Endüstriyel mutfak ürünleri

3233 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 3233 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/60005528