Sofra Bıçakları

Geçmişten günümüze kadar başlıca ihtiyaçların arasında yer alan bıçaklar, gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları ile birlikte daha pratik bir kullanım alanına sahip olur. Bıçaklar hem yemek yerken hem de yemek yaparken mutfaktaki en büyük yardımcınız olmaya aday ürünlerdir. Çok çeşitli ve farklı özelliklere sahip olan bıçak türleri ile yemek yapmayı kolay ve zevkli bir hale getirebilirsiniz. Sabit bıçaklar yemek yerken, mutfakta ve yemek hazırlık aşamasında kullanılan farklı tür ve büyüklüklere sahip bıçak türleridir. Kesicilikleri, kullanım alanları ve işlevleri özelliklerine göre değişiklik gösterir. Sabit bıçakların dışında katlanabilir olarak adlandırılan bıçak türleri de mevcuttur. Bu tip bıçaklar kamp ve doğacılık faaliyetlerinde çoğunlukla kullanılır. Doğa aktivitelerinde hayatı kolaylaştıran, taşıması kolay ve yeterli kesiciliğe sahip olan bu bıçaklar hayatınızı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Hangi Bıçakla Ne Kesilir?

Mutfak gereçleri içinde bıçaklar çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle yemekleri hazırlarken, doğrama, kesme, parçalama işlemlerinin tamamı için bıçaklardan yararlanılır. Malzemelerinizi doğramak ve kesmek için kullanabileceğiniz bıçakların keskinlikleri ve ele oturması çok önem taşır. Kesme ve doğrama işlemi yaparken kullanmayı tercih edeceğiniz bıçağın özelliklerini, keskinliğini, boyutlarını bilmeniz size yemek yaparken pratiklik kazandırır. Hamur işlerini ve ekmekleri kesmek için ise büyük boyutlu ve kalın bıçakların tercih edilmesi doğru bir alternatif olur. Ayrıca bu tip bıçaklarla sebze, taze otlar ve yeşillik kesmek için tercih edebilirsiniz. Keskinlikleri fazla olmakla birlikte sivri uçlu olmamaları nedeniyle fonksiyonel kullanım avantajı bulunur. Balık hazırlarken balığın pullarını, içlerini ve kılçıklarını temizlemek için fileto bıçaklar kullanılmalıdır. Bu bıçaklar ince ve sivri uca sahip olduğu için kullanırken çok daha dikkatli olunması gerekir. Deri çıkarma, kemiklerden ayırma gibi dikkat gerektiren işler için tasarlanmış özel mutfak bıçakları ise sıyırma bıçaklarıdır. Birbirinden farklı boy ve kalınlıklara sahip olan sıyırma bıçakları ile kemik gibi sert besinleri kolaylıkla ayıklayabilirsiniz. Küçük ama etkili bir bıçak türü olan meyve bıçakları hem meyveleri soymak için hem de gündelik hayatta kahvaltı ve başlangıç tabaklarında servis için ideal bir bıçak türüdür.

Farklı Model Ve Çeşitleri İle Pratik Kesiciler

Katlanabilir bıçaklar özellikleri ve boyutlarındaki farklılıkları nedeniyle cebinizde hatta cüzdanınızda bile taşıyabilirsiniz. Jilet kadar keskin özellikleri bulunan katlanabilir bıçakları ofiste, evde, arabada ve ihtiyacınız olan her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Katlanabilir bıçakların başlıca özellikleri şunlardır: 

  • Su geçirmez tasarıma sahiptir.
  • Çevre dostudur.
  • Paslanmaz çelikten üretilir.
  • Kazalara sebebiyet vermesini engelleyen koruma mekanizmaları bulunur.

Tasarımsal Özellikleri İle Dikkat Çeken Bıçaklar

Fonksiyonel özelliklerinin yanında şık ve tasarımsal bıçaklarda mutfakta güzel bir görsel oluşturur. Özellikle bıçakların tutulma yerleri çok çeşitli ve farklı materyallerden üretilerek zarif bir tasarım amaçlanır. Ayrıca bazı bıçakların üzeri yine tasarımsal desenler ile özel olarak kaplanarak sıra dışı bir görsel sağlanır. Koruyucu kapları ve bıçaklar aynı ürünlerden üretilerek set şeklinde yine şık bir görsel sağlayabilir. Bunun dışında katlanabilir bıçaklar için ise özel desenler, baskılar ya da isim soy isim gibi kişiselleştirilmiş tasarımlar da yapılabilir. 

Bıçaklar Nasıl Temizlenmelidir?

Bıçaklar kesici özelliğe sahip olduğu için temizlerken çok dikkatli olunması gerekir. Bıçaklarınızı uzun süre ve yüksek performans da kullanabilmek için kesicilik özelliklerini kaybetmemesi gerekir. El yapımı bıçak türleri makinede yıkamak için uygun olmadığından elde yıkanması ve hemen kurulanması gerekir. El yapımı dışındaki bıçakları hem elde hem de makinede yıkabilirsiniz. Bazı bıçaklar zaman içinde keskinlik özellikleri kaybettiği için bileme taşları ile keskinleştirilmeli gerekir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bıçaklar

799 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 799 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80667016/235155/231318