Meze, bir akşam yemeği ya da diğer ana yemeklere başlamanın en keyifli yollarından biri olarak biliniyor. Dünya mutfağında genellikle başlangıçlar, iştah açıcılar veya kanepeler olarak adlandırılsa da meze olarak bildiğimiz bu yemek türlerinin, Türk Mutfağında eşsiz lezzette örnekleri yer alıyor. 

Meze Nedir?

Mezeler ana yemek öncesinde tamamen iştahınızı açmak için sunulan yiyecek türleri olarak adlandırılıyor. Mutfakta vakit geçirmekten keyif alanlardansanız mezeleri kendiniz hazırlayabilir veya dilerseniz önceden yapılmış seçenekleri satın alabilirsiniz. Bazı mezeleri son derece basit şekilde hazırlayabilirsiniz .Üstelik bu denli kolay hazırlanan mezelerin, lezzetlerine inanamayabilirsiniz. Yemek siparişi vermeden, akşam yemeği partisinde veya başka bir davette sofranızı hazırlamadan önce menünüze ilave etmeniz gereken onlarca farklı meze seçeceği bulunuyor. Benzersiz mezelerle donatılmış sofralarınızda, misafirleriniz için damak çatlatacak lezzetleri bir araya getirerek mükemmel menüler oluşturabilirsiniz. Her damak zevkine uygun, sıcak ya da soğuk şekilde servis edilen meze türleri bulunuyor. 

Soğuk Meze Türleri Nelerdir?

Soğuk olarak servis edilen mezelerden sebze ve meyve tepsileri yaygın şekilde tercih ediliyor. Sebze ve meyve tepsisi mezeleri genellikle partiler ve grup toplantılarında yer alıyor. Sebze tablaları genellikle havuç, kereviz, salatalık, biber, turp, domates ve çiftlik sebzeleri veya sebze sosları ile birlikte diğer sebzeleri içeriyor. Meyve tepsilerinde ise çilek, üzüm, kavun, bal çiy, karpuz, ananas ve tatlı ya da yoğurt tabanlı dip sos ile eşleştirilmiş diğer meyveler sunuluyor. Turşu ve her çeşit soğuk salata da soğuk meze türleri olarak biliniyor.  Et veya peynir tepsileri, başka bir meze seçeneği olarak tercih ediliyor.  Et tepsilerinde, salam, biberli, jambon, biftek ve hindi çeşitlerinden oluşan soğuk etler sunulurken peynir tepsilerinde genellikle Amerikan, İsviçre, çedar, acı ve bazen de brie gibi egzotik peynirler yer alıyor. Sos şeklinde hazırlanan haydari, humus, fava, tarator, acılı ezme, köpoğlu ve hibeş gibi mezeler Türk Mutfağı denince akla gelen ve her biri damakları şenlendirecek kadar lezzetli meze türleri olarak biliniyor. 

Sıcak Meze Türleri Nelerdir?

Soğuk mezelerden daha uzun sürede ve emekle hazırlanan sıcak mezelerin, sofralarda ayrı bir yeri bulunuyor. Sıcak mezeler sıcak şekilde ve genellikle ısırık büyüklüğünde servis edebilirsiniz. Bu mezeler genellikle, parmak şeklinde atıştırmalık tipi yiyecekler ya da minyatür sandviçler gibi ana yemeklerin küçük porsiyonlarıyla sunuluyor. Dünya mutfağının popüler sıcak mezeler arasında tavuk kanatları, mini quiches, mini tacos, köfte, nachos, soğan halkaları ve patates kızartması yer alıyor. Ayrıca bazı peynir fondü türleri gibi gurme seçenekler de dünya mutfağında sıklıkla kullanılıyor. Türk Mutfağı'nda yer alan en yaygın sıcak meze türleri ise kabak mücveri, peynirli mantar, patates köftesi, pabucaki, lutuka, menemen, sıcak börekler, midye tava ve karides tava olarak biliniyor. 

Meze Nasıl Servis Edilir?

İlk olarak, kullanacağınız masa alanını doğru şekilde tespit etmeniz gerekiyor. Sunacak birkaç tabağınız varsa, küçük bir masada sofranızı oluşturabilirsiniz. Ancak daha büyük misafir grupları için, başlangıçlara büyük bir masanın tamamını ayırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir masa örtüsü kullanarak daha sonra masanızı temiz tutabilirsiniz. Mezeler, sofralarda en süslü şekilde servis edilen yiyecek türleri olarak biliniyor. Bu yüzden, zevkinize uygun şekilde ve renkleriyle uyum sağlayacak düzende mezelerinizi süsleyebilirsiniz. Sıvı formda olan mezeleri, tabaklarınıza yerleştirirken taşmasına bariyer olacak şekilde servis etmelisiniz. Birden fazla çeşitte mezeyi aynı tabakta sunuyorsanız da renk uyumuna özen göstermelisiniz.

Birbirinden lezzetli meze türlerinden damak tadınıza uygun olanı hemen satın alabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Mezeler

Konumseçilmedi
Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001472/28002666