Meze Türk kültürünün önemli lezzetlerini içeren yiyecekleri kapsar. Dünyada ordövr olarak geçen mezeler soğuk yemekler olarak da adlandırılabilir. Farklı aromaların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan hafif ama etkili tatlar sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ana menülerin yanında ikramlık boyutlarda gelen çeşitler iştah açıcı aromalara ve kokulara sahiptir. Bu nedenle genellikle ana yemek öncesinde ikram edilir, bu sayede iştahın açılması ve ana yemeklerin rahat bir şekilde yenmesi sağlanır. Türk kültüründe masayı donatmak tabirinde geçen lezzetler arasında da meze çeşitleri yer alır. Tadımlık ürünler sofranın dolu gözükmesini sağlarken aynı zamanda farklı lezzetlerin aynı anda tadılmasını da sağlar. Ürünlerin içlerinde kullanılan malzemelere göre sıcak ya da soğuk servis açabilirsiniz. Sevdiklerinizi evinizde misafir ettiğiniz bir akşam yemeğinde lezzetli mezeler ile masanızı donatabilirsiniz. Ayrıca sadece sofrayı zengin göstermek için değil, kültürel lezzetlerinizi tanıtmak için de mezeleri tercih edebilirsiniz. Farklı lezzetler içlerinde farklı yörelere ait aromalar içerebilir. Özel davetlerinizde yöresel lezzetleri içeren mezeleri sofranızda bulundurarak kültürünüzü yansıtabilirsiniz. Soğuk ve sıcak olarak sunulan ürünleri çok çeşitli olarak satın alabilir, sofranızın zengin gözükmesini sağlayabilirsiniz. Lezzet bakımından oldukça geniş bir yayılıma sahip olan ürünler meyve, sebze, peynir, yoğurt, patlıcan, lahana, zeytin gibi farklı besinleri içerir. Lezzetli oldukları kadar faydalı da olan hazır mezeler pratik sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kalabalık bir misafir ağırlayacaksanız tüm yemekleri zamanında hazırlamak zor olabilir. Ana ve ara yemekleri tamamladıktan sonra sofranın ortasına koyacağınız aperatifleri yapmaya zaman kalmayabilir. Acele etmeniz gereken bir hazırlık aşamasında ustaların ellerinden çıkan hazır mezeleri tercih edebilirsiniz. Baharat, tuz ve yağ dengeleriyle dikkat çeken mezeler hem işinizi kolaylaştırır hem de misafirlerinizi hoş karşılamanızı sağlar. Ürünler kavanozlarda ya da paketlerde satılır. Bu sayede kolayca servise hazır hale getirilebilir.

Hafif Soğuk Meze Çeşitleri

Mezeler sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Soğuk mezeler isimlerinden de anlaşılacağı üzere soğuk olarak servis edilir. Bu nedenle hem hazırlık hem de sunum aşamaları oldukça kolaydır. Pişirme işlemini tamamladıktan sonra soğuması bekleyebilir ve ısıtmanıza gerek kalmadan istediğiniz zaman servis edebilirsiniz. Soğuk mezeler arasında özellikle peynirli mezeler dikkat çeker. Lezzetli aromasıyla neredeyse tüm mezelere yakışan peynir ikramlıkların içinde büyük uyum sağlar. Peynirle beraber kırmızı biber gibi farklı gıdalar da servis edilebilir. Biber ve peynirin uyumu damakta oldukça hoş bir tat bırakır. Ana yemekler gelmeden önce yenebilecek hafif lezzetler midenizin rahatlamasına yardımcı olur. Özellikle yılbaşı sofralarında tulum peyniri, gravyer, örgü peynir, otlu peynir içeren peynirli meze çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Hem akşam yemeklerinin hem de özel davetlerin olmazsa olmazları arasında yoğurtlu mezeler de bulunur. Mezeler yoğurtlu olarak yapıldığı zaman hem mideyi tıkamaz hem de hafif serinlikleri sayesinde kişinin tüm bedenini rahatlatır. Yaz akşamlarında kalabalık bir sofrada, keyifli sohbetler eşliğinde yoğurtlu mezeler yiyebilir ve mutluluğunuzu arttırabilirsiniz. Yoğurtlu meze olarak haydari, süzme cacık, havuç yoğurtlama, topalak, karnabahar salatası ve tarator gibi farklı çeşitlere göz atabilirsiniz. Tüm bu lezzetleri zeytinyağlı dolmalarla ve sarmalarla beraber yediğiniz zaman ağzınızda çok hoş bir aroma kalabilir. Yoğurt hafifletici etkisi nedeniyle kızartmaların üzerinde de kullanılır. Şakşuka, kabak, patates, patlıcan kızartmaları ya da kaşar pane üzerine konulan yoğurt kızartmanın ağırlığını alır. Kızartmaların üzerinde yoğurt dışında domates sosu da kullanılabilir. Çeşitli mezeler arasından hafif olanları tercih ederek yemek öncesi midenizi zorlamadan atıştırmalara başlayabilirsiniz. Hem yaz hem de kış sofralarında tercih edilebilecek ürünler usta kişilerin ellerinden çıktığı için dengeli aromalara sahiptir. Her kaşıkta farklı bir lezzetle karşılaşabilirsiniz.

Dikkat Çekici Aromalara Sahip Mezeler

Hafiflikten ziyade dikkat çekici aromaları arayan biriyseniz çarpıcı lezzetleri deneyebilirsiniz. Ekşi, tatlı ve baharat oranıyla kendini belli eden ürünler sofranın gözdesi haline gelebilir. Her kaşıkta farklı bir aromayı içeren mezeler ikramlık sunumlarıyla ağzınızda unutulmayacak tatlar bırakabilir. Yeni lezzetler arayışı içindeyseniz avakadolu mezeler deneyebilirsiniz. Avokado Türk kültürünün geleneksel meyveleri arasında yer almaz, ancak son dönemde çeşitli tariflerde sıklıkla tercih edilir. Mezeler de avokadonun girdiği lezzetlerden biridir. Özellikle etli yemeklerin yanında limon suyu, maydanoz ve nane karışımından oluşan avokadolu lezzetler tercih edilebilir. Denizin derinliklerinden gelen aromaları almak isteyenler ise Meksika mutfağının olmazsa olmazlarından olan aguachilleyi deneyebilir. Karides ve salatalık içeren meze farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere özeldir. Avokadolu mezeler peynir de içerebilir, bu sayede hafif ama etkili aromalar elde edilebilir. Dikkat çekici aromalara sahip mezeler arasında tahinli mezeler de bulunur. Tahin başlı başına etkili bir aromaya sahiptir, mezeler içerisinde de baskınlığını ortaya koyar. Genelde kahvaltılarda tercih edilen tahin kereviz salatası, havuç tarator, acuka ya da pancarlı humus içerisinde farklı bir lezzete sahip olur. Özellikle humus tahinli meze dendiği zaman akla ilk gelen lezzetlerden biridir. Orta Doğu kültürünü yansıtan humus usta kişiler tarafından yapılır ve tam kıvamında bir aromaya sahip olur. Tahin dışında nohutlarda özenle yıkanır ve kabukları soyulur. Hijyene önem verilerek hazırlanan yiyecekler pürüzsüz kıvamlarıyla da dikkat çeker. Ayrıca beraberinde kullanılan kimyon, tuz ve zeytinyağı miktarları da oldukça idealdir. Benzer lezzet kaliteleri tarator, hibeş, muhammara, fava, ezme çeşitleri için de geçerlidir. Tahini, Orta Doğu lezzetlerini seven ya da deneyimlemek isteyen biriyseniz meze önerileri doğrultusunda farklı çeşitlere göz atabilirsiniz. Her bir lezzet ağzınızda farklı bir aroma bırakır.

Sofraların Olmazsa Olmazı Mezeler

Ana ve ara yemeklerde, başlangıçta, tatlıda ne olursa olsun sofrada meze olması büyük bir ayrıcalıktır. İkramlık lezzetlerin yemeklerden önce sunulması misafirlerin midelerinde yer açmalarını sağlar. İştah açıcı mezeler tek başlarına da tüketilebilir. Birden fazla çeşidi aynı anda alarak ortaya mükemmel ve zengin bir sofra çıkarabilirsiniz. İçeceklerle beraber doyurucu bir menü elde etmek için etli mezeler tercih edilebilir. Etli mezeler farklı besinlerin bir araya gelmesinden oluşur, bu nedenle besin değerlerinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Hem doyurucu hem de faydalı olan ürünler görsellik açısından da iştah açıcıdır. Özellikle çiğ köfte, pastırma, söğüş tavuk ve soğuk balık çeşitleri soğuk etli mezeler arasında yer alır. Etin girdiği sofrada doyuruculuk ön planda olabilir. Ancak et sevmeyenler zeytinyağlı doyurucu mezeleri de tercih edebilir. Zeytinyağıyla hazırlanan fasulye pilakisi, börülce, enginar, piyaz ya da sarma hem doyurucu hem de oldukça lezzetlidir. Zeytinyağı mezelerin zengin aromalara sahip olmasını sağlar. Türk kültürünün de önemli lezzetleri arasında yer aldığı için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca farklı meze çeşitlerinin içinde de kullanılabilir. Genellikle hafif mezeler zeytinyağı içermez, yoğun aromalara sahip ürünlerde baharat ve yağ oranları fazla olabilir. Ancak yoğunluk aşırıya kaçmayacak şekilde ayarlanır, bu sayede mideyi rahatsız etmeyecek lezzetler ortaya çıkar. Börülce, piyaz gibi çeşitler akşam yemeğini kısa geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği doyurucu seçenekler arasındadır. Zeytinyağı sofraların olmazsa olmazı salatalar içinde de kullanılabilir. Patlıcan, çoban, gavurdağı, ton balığı beyin ya da ahtapot salatası çeşitleri büyük porsiyonlarda alınırsa ana yemek olarak tüketilebilir. Ancak Amerikan salatası gibi lezzetler genellikle pratik mezeler çeşitleri arasında kalır. Ayrıca sadece akşam yemeklerinde değil gün ortası sunumlarında da sıklıkla tercih edilebilir.

Keyifli Sohbetlerin Yanında Tercih Edilen Mezeler

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle bir araya geldiğiniz zaman lezzetli mezelerin tadına varabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmezi lezzetler sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirmenizi sağlar. Koyu sohbetlerin yanında iyi giden rakılık mezeler uzun gecelerin olmazsa olmazları arasındadır. Rakının yanında haydari, muhammara, közlenmiş patlıcan salatası, tarator, zeytinyağlı fava, humus ya da acılı ezme tercih edebilirsiniz. Rakıyla beraber masayı adeta tamamlayan çeşitler farklı yörelere ait lezzetleri içerir. Ustaların ellerinden özenle hazırlanan ikramlıklar kısa sürede zengin bir sofra hazırlamanızı sağlar. Fazla vakit harcamanıza gerek kalmadan rakının yanında iyi gidecek lezzetlere ulaşabilirsiniz. Seçeceğiniz mezeler rakıdan maksimum keyif almanızı sağlar, ayrıca lezzetli mezeler sayesinde rakı yavaş yavaş içilebilir. Özellikle Ege yöresini anımsatan otlu mezeler rakı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Hem lezzetli hem sağlıklı hem de ferah olan ürünler Ege mutfağında sıklıkla kullanılan otlarla hazırlanır. Bir yaz akşamı Ege’de deniz kenarında sevdiklerinizle berabermiş gibi hissetmenizi sağlayacak aromalar görselleriyle de iştah kabartır. Özellikle zeytinyağı ve sarımsak kullanılarak hazırlanan deniz börülcesi otlu mezelerin sıklıkla tercih edilenleri arasında yer alır. Rakı sofralarının olmazsa olmazı Girit ezmesi de Ege mutfağının baş yapıtları arasındadır. Girit ezmesinde peynir ve ceviz kullanılır, üzerine de zeytinyağı gezdirilir. Taze mevsim sebzelerinin tadına doymak isterseniz de şakşuka tercih edebilirsiniz. Domatesli mezeler olarak da geçen şakşuka lezzetli sebzelerin kızartılması ve domates sosuna bulanması şeklinde hazırlanır. Eğer acıyı seven biriyseniz bol sumaklı ve acılı domates salatalarını tercih edebilirsiniz. Sadece rakı değil kebap sofralarının da gözdesi olan acılı domates salataları acukayla benzer aromalara sahiptir. Sevdiklerinizle beraber geçirdiğiniz zamanın keyifli ve kaliteli olmasını isterseniz birbirinden lezzetli rakılık ve şaraplık mezeler çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Birbirinden Lezzetli Sıcak Meze Seçenekleri

Mezeler soğuk olarak tüketildiği gibi sıcak olarak da servis edilebilir. Bazı tatların soğuk servis edilmesi aromalarının tam olarak alınmasını engelleyebilir. Bu gibi durumlarda yiyeceklerin sıcak olarak sofraya gelmesi gerekir. Usta ellerden çıkarak soğumadan evinize gelen sıcak mezeler benzersiz lezzetlere sahiptir. Özellikle minik börekler, minik köfteler, minik tavuk şişler, midye tava, sac kavurma, içli köfte, sosis tava, kalamar pane, patates kroket gibi lezzetler sıcak meze kategorisine girebilir. Her bir ürün sıcak tüketildiği zaman ağızda yoğun ve lezzetli bir aroma bırakır. Her ısırıkta ya da kaşıkta ağzınızda benzersiz bir lezzet kalmasını sağlar. Satın aldığınız mezeler sıcak olarak kapınıza ulaşır, eğer soğursa tekrardan ısıtabilirsiniz. Bu sayede börekleri çıtır çıtır tüketebilirsiniz. Böreklerin içindeki peynir, kıyma, et gibi malzemeler de ısındıkları zaman lezzetli bir hal alabilir. Ayrıca karides, kavurma, ciğer, midye, köfte gibi diğer lezzetler de soğuk servis edildikleri zaman donabilir. Tüm bu ürünler ufak ikramlıklar olarak hazırlanır ve sofralarınızın zengin gözükmesi için servise hazır hale getirilir. Özellikle iftarlık mezeler sıcak mezeler arasında yer alabilir. Ramazan ayında dostları, aileleri birleştiren iftarlar Türk kültüründe oldukça büyük öneme sahiptir. Bu nedenle iftarlarda servis edilen mezeler genellikle yöresel lezzetleri içerir. Kalabalık sofraların zengin ve estetik gözükmesini sağlayacak, birbirinden farklı tarifleri hazır olarak satın alabilirsiniz. Kalabalık misafir ağırlamanız gerektiğinde hazır lezzetleri tercih edebilir ve sofralarınızın bol çeşitli gözükmesini sağlayabilirsiniz. Közlenmiş kırmızı biber ya da patlıcan kullanılarak hazırlanan ezmeler, minik ikramlıklar sıcak olarak servis edilebilir. Misafirlerinizin ve sizin damak zevkinize uygun ara sıcak mezeleri sofranızın baş köşesine koyabilirsiniz. Beşamel soslu mantarlı mezeler, kremalı patatesler, soslu tavuklar ya da unlu patlıcan kızartmaları orucu lezzetli yiyeceklerle açmanızı sağlar.

Lezzetli ve Güvenilir Mezelerin Fiyatları

Birbirinden farklı mezeleri farklı markalardan satın alarak sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz. Ürünlerin fiyatları genel olarak kullanılan malzemeler doğrultusunda değişir. Cevizli mezeler sıklıkla tercih edilenler arasındadır ve fiyatı ne olursa olsun sofraların baş köşesinde yer alabilir. Ceviz haydari, tarator, Çerkez tavuğu, kereviz salatası, yoğurtlu pancar salatası gibi farklı tariflerin içinde yer alabilir. Oldukça değerli ve faydalı bir besin kaynağı olan ceviz içine girdiği mezelerde fiyat faktörünü değiştirebilir. Hem görüntü hem de lezzet açısından etkili rol oynayan ceviz genellikle soğuk mezelerin içinde kullanılır. Benzer lezzet ve kalite özellikleri zeytinli mezeler için de geçerlidir. Zeytin ikramlıkların olmazsa olmazları arasında yer alan bir besindir ve yöresel tariflerin içinde sıklıkla kullanılır. Zeytinli mezelere örnek olarak ezme, zeytin salatası ve acuka verilebilir. Her birinde farklı malzemeler de kullanıldığı için fiyatları değişiklik gösterebilir.Hafif Ege esintilerini içeren zeytinyağlı yeşil zeytin salatası herkes tarafından sevilen tariflerden biridir. Bunun sebebi, içinde kullanılan malzemelerin hem hafif hem de etkili aromalara sahip olmasıdır. Ayrıca zeytin salatası sadece akşam veya öğle yemeklerinde değil kahvaltılarda da tercih edilebilir. Fiyatlandırmada ise kullanılan zeytinlerin kalitesi göz önünde bulundurulur. Güvenilir ustaların ve markaların ellerinden çıkan ürünler özenle paketlenir. Paketlenen ürünlerin içine dışarıdan hava girmesi engellenir, bu nedenle lezzetlerinde herhangi bir değişim yaşanmaz. Soğuk mezeleri son kullanma tarihini dikkate alarak buzdolabında bekletebilirsiniz. Farklı miktarlarda satışa sunulan Rus salatası, haydari, kurutulmuş dolma biberi, acılı ezme, acuka, İtalyan salatası ya da patlıcanlı mezeler güvenilir ambalajları sayesinde dökülmeden evinize ulaşabilir. Bu sayede hazır lezzetleri sofralarınızın zengin gözükmesi için kullanabilirsiniz. Lezzetleriyle, güvenilirlikleriyle ve kaliteleriyle ön plana çıkan ucuz mezeler Hepsiburada’da bulunur, dilediğiniz ürünü dilediğiniz markadan sipariş verebilirsiniz.

Mezeler Herkes Tarafından Tüketilir mi?

Bazı kişilerin bünyeleri bazı besinleri tüketmeye uygun olmayabilir. Acuka, acılı çiğ köfte ya da acı ezmesi gibi baharatı bol tatlar her damak zevkine uymayabilir. Bu nedenle hafif lezzetlerden olan haydari çeşitleri de bulunur. Ayrıca bazı kişilerde gluten alerjisi de bulunabilir, bu nedenle glutensiz mezeler yer alır. Gluten içermeyen mezeleri tercih ederek hem sağlığınızı koruyabilir hem de benzersiz lezzetlerin tadına doyabilirsiniz.

Mezeler Güvenilir mi?

Bütün meze çeşitleri güvenilir, bilindik markaların adı altında satışa sunulur. Her biri el değmeden özenle hazırlanır ve satışa hazır hale getirilir. Son kullanma tarihleri ve içerikleri de paketlerde yazar. Bu nedenle şehriyeli mezeler gibi farklı çeşitleri satın aldığınızda içlerinde neler olduğunu görebilirsiniz. İçerikler dışında, ürünler paketlemeleri sayesinde güvenilirliklerini korur. Kokma ya da bozulma yapmayan ürünler taze bir şekilde kapınıza gelir.

Meze Alan Müşteriler Memnun mu?

Sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan mezeler müşteriler tarafından olumlu yorumlanır. Özellikle yemek hazırlamaya vakti olmayan, çalışan kişiler hazır mezeler sayesinde büyük bir yükten kurtulabilir. Ürünlerin lezzetli olması da misafirlerini iyi bir şekilde ağırlayabilmelerini sağlar. Özellikle ev yapımı bezelyeli, yeşil mercimekli, nohutlu ya da kurutulmuş domatesli, ıspanaklı mezeler sadece misafir için değil günlük kullanım için de alınabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mezeler

Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001472/28002666