Biftek Bıçakları

Mutfakta kullanılan farklı ekipmanların ortak paydası yapılan işi basitleştirmektir. Bu ürünlerin başında ise bıçaklar gelir. Pişirilecek yemeklerde soyma, doğrama işleri için, meyve ve pişirilmeden yenen yiyecekler için ise parçalama için, işlevine uygun, kaliteli bıçaklar kullanmak gerekir.

Tüm bıçak çeşitleri içinde, et bıçakları ayrı bir yer teşkil eder. Etin kesimi ve parçalanması, pişirilmesi kadar önemlidir. Genel olarak pişmiş etler, dokulu yapısından ötürü kesimi sebzeler kadar kolay olmayan yiyeceklerdir. Bıçak ete uygun olmadığında, kesim zor ve kazaya açık hale gelebilir. Et kesmek için bıçak seçerken, bu amaca yönelik üretilmiş, tasarımı ete uygun ürünlerin seçilmesi gerekir.

Biftek Bıçağı

Et pişirilmeye hazırlanırken, bazen ön bir parçalama işlemi yapılmalıdır. Genelde kasapların yaptığı ve hazır olarak satışa sunduğu etleri, et satış noktalarında bulabileceğiniz gibi, bu işlemi siz de yapmak isteyebilirsiniz. Bu nokta bıçağın kalitesinin öneminin ortaya çıkacağı bir noktadır. Büyük parça etten dilimler kesmek, bu dilimleri gereksiz damar, sinir ve fazla yağlardan arındırmak için, sivri uçlu keskin biftek bıçağı kullanılır.

Victorinox, ARCOS, Pirge gibi kalitesiyle ismini duyurmuş markaların, çeşitli görsel farklara sahip biftek bıçakları et yemeklerinizi ve sofranızı tamamlamak için uygun seçenekler arasındadır. Büyük parça biftekleri kesmek için, biftek çatalıyla desteklenerek daha kolay bir uygulama sağlanabilir. Ürünler arasında tek tek sunulan modelleri inceleyebileceğiniz gibi, 2'li ve 6'lı kombinasyonlar halinde ya da ahşap veya renkli saklama stantları ile birlikte sunulanları da bulabilirsiniz. Biftek bıçakları, 11 cm uzunluktan başlarlar. Farklı özelliklere sahip ürünleri inceleyebilir, bıçakların kalitesine ve malzemesine göre değişen fiyatlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Biftek Bıçağı Nedir?

Biftek bıçağının genel özellikleri olarak, ince kenarlı, sivri uçlu ve çok keskin oluşu sayılabilir. Eğer istenilirse testere kenarlı da seçilebilir. Bıçakların ince kenarlı olmasının sebebi, yumuşak ve dokulu bir yapıya sahip bifteğin, kesilirken direnç göstermesini engellemektir. Sivri ucu gerekirse kenarlardaki ince yağları kolaylıkla ayırabilmek için lazımdır. Testere ağız ise genel olarak, ekmek kesimi gibi yumuşak dokularda iyi sonuç verdiğinden biftekte de kesimi kolaylaştırır. Keskinliğinin normal bıçaklara göre fazla olmasının sebebi, bifteğin ve çoğu etin kesime direnen lifli ve dokulu yapısında, kolayca kaymasını sağlamaktır. Bu özellikleri sağlayan bir biftek bıçağı, parça biftekleri olduğu kadar, sofranıza rosto olarak getirilmiş büyük parça etleri de kolaylıkla kesmenizi sağlar.

Biftek bıçağı alırken paslanmaz çelik çeşitleri tercih ederseniz, bıçağınız uzun ömürlü olur. Alternatif olarak yüksek karbonlu paslanmaz bıçaklar da piyasada bulunabilen çeşitler arasındadır. Her iki çeşit biftek bıçağı da bilenebilir olmalıdır. Daima keskin kullanılması gereken bıçaklar olduğundan, bilenme işlemi yapılabilmesi önemlidir.

Biftek Bıçağı Kullanımı

Biftek bıçaklarının sap tasarımlarında genelde elde kaymayacak materyaller tercih edilir. Bunlar, kaliteli bir siyah plastik olabileceği gibi yakma yöntemiyle karartılmış çelik saplar veya mıhla sabitlenmiş şık ahşap saplar da olabilir. Son zamanlarda satış noktalarında, klasik çeşitlerin haricinde, renkli ve desenli sap tasarımları da bulunabilir. Sofranızın tarzına uygun alternatifi tercih edebilirsiniz.

Servis edilecek yemek olarak bifteğin kararlaştırıldığı bir akşam yemeğinde, alternatif bir sunum olarak, etler ahşap kesme stantlarında, bütün veya ince dilimlenmiş olarak, üzerinde veya yanında sosuyla, yanlarına biftek bıçağı dik saplanmış şekilde sunulabilir. Sofranın genel tarzına uygun aksesuarlarla desteklenen bu sunum, yemeği daha şık gösterecektir.

Biftek bıçakları keskinliği yüksek ve sivri uçlu bıçaklar olduğundan, saklama esnasında bir ek önlem olarak, saklama stantları kullanılabilir. Kapaklı bir kutuda çekmecede saklanması da, akla gelen güvenli saklama yöntemlerinden biridir.

Biftek Bıçağı Fiyatları

51 ürün var
 1. Ürün Puanı
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Markalar A-Z
  1. Bambum
  2. İkea
  3. Victorinox
  4. Tramontina
  5. Zwilling
  6. Sürbisa
  7. Pirge
  8. EW's Kitchenware
  9. Fontignac
  10. LoveQ
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22500/235155/238128/60005514
BAŞA DÖN