Döner bıçakları, elektrikli mekanizma ya da ateş etrafında dönen eti, kusursuz bir şekilde kesebilmek için imal edilen bıçaklardır. Geleneksel yemeklerden İskender döner ve et döneri hazırlamak için kullanılır. Döner bıçağı normal et bıçaklarından çok daha uzun olup, herhangi bir eğim taşımaz. Bu sayede eti, ileri geri hareketler ile parçalanmadan yaprak dilimler halinde keserek, sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

Döner Bıçağı Fiyatları

Döner bıçağı fiyatları; marka, model, uzunluk, gövde ve sap kısmında kullanılan çelik ve ahşap malzemelerinin kalitesi ve işlevselliğine göre farklılık gösterecektir. Kaliteli markaların döner bıçakları; esnek yapıları, şık düzaynları, uzun süre keskin kalmaları ve dayanıklılığı ile öne çıkar.

Tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında, kullanım alanı ve işlevsellik yer almalıdır. Eğer ufak çaplı bir döner makinesine sahipseniz, günlük olarak yaklaşık 5 - 6 kilogram et sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Daha küçük et kütlesi üzerinde çalışacağınız için, 30 - 45 santimetre aralığında esnek bir döner bıçağı, sizin için fonksiyonel olacak ve işlevini fazlasıyla yerine getirebilecektir. Uzun bir bıçak kullanmak, hem hareket kabiliyetinizi azaltacak hem de fazla efor harcamanıza neden olacaktır. Aynı şekilde, çok daha büyük bir döner makinesi üzerinde çalışacaksanız, tercihiniz 50 santimetre ve üzerinde uzunluğa sahip bıçaklardan yana olmalıdır. Bu sayede, büyük et parçaları üzerinde yapacağınız kesme işlemi daha hızlı ve pratik olacaktır.

Döner Bıçağı Nasıl Bilenir?

Döner bıçakları, normal et bıçakları ve fileto bıçaklarına göre çok daha uzun ve geniş bir metal gövdeye sahiptir. Bu nedenle keskinleştirme işlemi, biraz daha uzun ve zahmetli olabilir. Kendi imkanlarınızla bıçak bileme işlemini birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz. Bıçağın keskin olan kısmı kullanıma bağlı olarak kalınlaşacak ve eski işlevselliğini tam olarak yerine getiremeyecektir. Öncelikle, bir eğe ya da keskinleştirme aleti ile kalınlaşan kısımların keskinleştirilmesi sağlanır. Ardından, masat yardımıyla ufak çapakları ve kusurları da gidererek, bıçağınızı ilk zamanlarda olduğu gibi keskin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Döner bıçakları uzun bir gövdeye sahip olduğu için, bileme işlemi esnasında tezgah ya da masa gibi düz bir alanda işlemi gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır. Bıçağı yaklaşık 25 derece açı ile masata yaslayarak, sırayla sağ ve sol yüzünü çok bastırmadan bileyebilirsiniz. Doğru açı ile bileme yapılmazsa bıçak körelebilir. Bu nedenle tutuş açınıza dikkat etmeli ve ideal açıda 3 - 4 dakika kadar keskinleştirme yaptıktan sonra, bıçağı bez ve su yardımıyla temizleyerek, kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Döner Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Platform üzerinde dönen eti kesmek başlıca bir ustalık gerektirir. Döner eti, kesilmeye hazır hale gelene kadar yavaşça pişirilir. Kesme işlemine başlamadan önce etin yeteri kadar kızarmış olmasına dikkat edilmelidir. Et, ne çok fazla kızarmalı ne de çiğ kalmalıdır. Esnek ve sulu halde kesilen et, en lezzetli olandır.

Bıçağı masat ile iyice keskin hale getirdikten sonra, dönerin en üstünden aşağıya doğru kesme işlemine başlanır. Eğer çok büyük bir et parçası takılı ise, dönerin sallanmaması ve daha ince dilimler alabilmek için, ahşap döner sopasından yardım alabilirsiniz. Bıçağın son derece keskin olması gereklidir. Bu sayede et parçalanmadan ve şekli bozulmadan, ince dilimler halinde kesilerek servise hazır hale getirilir. Dönerin en üst noktasına yerleştirilen bıçak, sopa veya maşa desteğiyle, ile geri geri kesme hareketi sayesinde hassas bir şekilde kesilir. Bıçağın kendi ağırlığı kesme işlemini yerine getirebilmek için yeterli olacaktır. Bu yüzden, eti kesebilmek için fazla güç uygulanmamalı, ideal boyutlarda kesme işlemi tamamlanmalıdır. Kesilen etler döner küreği ile toplanmalıdır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Döner Bıçağı Modelleri ve Fiyatları

Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 70 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80320060/238128/60005516