Et Bıçakları

Mutfakların en lezzetli yemek türlerinden biri, şüphesiz et yemekleridir. Et yemeklerinin lezzetini veren ana unsur etin kalitesi ve işleniş şeklidir. Yemeğin pişirilmesine uygun olmayacak şekilde hazırlanan etler, hem lezzetten, hem kaliteden yana sorunlara neden olabilir.

Yemeğin lezzet ve kalitesinden ödün vermemek için, eti hazırlarken, özel üretilmiş bıçaklar kullanılmalıdır. Et türüne, etin kemikli olup olmamasına bağlı olarak değişik ürünler tercih etmek gerekir. Aksi takdirde yiyecekleri kesmek zorlaşacağı gibi, kaza olasılığı ve vakit kaybı da yaşanabilir.

Et Bıçakları

Et bıçakları: eti doğramak, kemik sıyırmak ve açmak amaçlarına yönelik kullanılmak üzere üretilmiş bıçaklardır. Farklı amaçlar için farklı büyüklük ve formlarda olabilirler. Et bıçaklarında, çelik kalitesi ve sap tasarımı özel bir yer tutar. Doğru kullanım için kişinin eline uygun büyüklüğe ve sap tipine sahip bıçağı seçmesi gerekir.

Et bıçaklarının sapları çeşitli materyallerden üretilmiş olabilir. Plastik saplara sahip olanlar olduğu gibi, fibrox, gül ağacı, ceviz ağacı, venge gibi malzemelerden de üretilmiş olanları mevcuttur. Bu türlerden herhangi biri, kişinin eline oturması ve rahat kullanımı baz alınarak tercih edilebilir.

Et bıçaklarının temizliği yapılırken, malzeme kalitesinin korunması ve ürünün uzun ömürlü olması için, elde yıkanması tavsiye edilir. Bulaşık makinesi kullanımı, bıçaklara zarar verebilir.

Et Bıçağı Nedir?

Herhangi bir tür et doğranırken, mutfak malzemeleri arasında doğrama bıçakları kullanılır. Doğrama bıçakları farklı şekil ve ebatlarda olabilirler. Modellerin genel olarak sıyırma bıçakları gibi ince ve kavisli değil, daha düz ağza sahip ve daha kalın olması beklenir. Bazı kullanıcılar bu tarzı değil, eğik ağızlı, alt kısmı daha düz gelen bıçakları kullanım açısından daha kolay bulurlar. Bu, kişisel tercih göz önüne alınarak yapılacak bir seçimdir.

Sıyırma bıçaklarında ise temel işlev, eti fazla yağ, sinir ve kemiklerinden arındırmaktır. Bunun için kullanılan bıçaklar, ince ve sivri uçlu, kesen yüzeyi kavisli üretilmiş, sapı ele tamamen oturacak ürünler olmalıdır. Fazla büyük olması kullanımı zorlaştıracağından tercih edilmez. Sivri uçlarıyla, örneğin, bütün kaburgadan pirzola çıkarma işleminde, ince yağları sivri ve keskin ucuyla ayıklar, kemiklerin çevresinde dönerek istenen et parçasının çıkarılmasını sağlar.

Et açma bıçakları, büyük parçadan küçük biftek, bonfile gibi parçalar elde etmek için kullanılan bıçaklardır. Bunlar doğrama ve sıyırma bıçaklarından tamamen farklıdırlar. Boyları diğerlerinden epeyce büyüktür, 40 santimetreye kadar olabilirler. Çalışılan alan büyük et parçaları, mesela bir butun tamamı olduğundan, küçük bıçakla çalışılması düşünülemez. Bu durumlarda sağlıklı olan, et açma bıçağı kullanılmasıdır.

Et Bıçağı Tavsiyeleri

Et bıçakları seçiminde önemli olan bıçağın çelik kalınlığının fazla olmamasıdır. Fazla olması, hedeflenenden farklı büyüklüklerde kesilmiş parçalar elde etmenize sebep olabilir. Ayrıca kalın bıçaklar, özellikle küçük ellere sahip olanlar veya bilekleri ince olan kişiler için, işi zahmetli bir hale sokabilirler. Çelik kalınlığı fazla ince üretilmiş et bıçakları ise, etin biraz daha sert kısımlarına gelindiğinde yamulabilirler. Bu durumları önlemek için kararında çelik kalınlığına sahip et bıçaklarını tercih etmek gerekir. Doğrama bıçakları kesinlikle kemik kesmek veya parçalamak için kullanılmamalıdır. Bu, ömürlerinin kısalmasına, keskinliklerinin azalmasına, eğilmelerine sebep olduğu gibi, tatsız kazalara da neden olabilir. Kemik kesmek veya parçalamak için satırlar kullanılmalıdır.

Et bıçakları kategorisinde yer alan başka ürünler de vardır. Et dövücüler, zırh et hazırlamak için kullanılan eğik, yarım ay biçimli ve çift saplı bıçaklar, sosis bıçakları, palete benzer şekilli ağza sahip deri yüzme bıçakları, kurban bıçakları, biftek ve kümes hayvanları - tavuk, hindi, ördek gibi hayvanlar için kullanılan bıçaklar ve tüm bu bıçakları saklamak için kullanabileceğiniz bıçak çantaları, ihtiyacınıza uygun olarak seçebileceğiniz ve temin edebileceğiniz ürünler arasında yer alır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Et Bıçakları

2021 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 2021 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80320060/238128/60000849