İlk yardım, kaza geçiren ya da hastalanan bir kişiye zaman kaybetmeden, olay yerinde yapılan bakım ve ön tedbirlerdir. İlk yardımın amacı yaralanmanın ilerlemesini durdurmak, yaşam kaybı olmamasını sağlamaktır. Bu amaç için kullanılan malzemelere ilk yardım ürünleri adı verilmektedir.

İlk Yardım Ürünlerini

İlk yardım ürünleri okulda, evde, kamusal alanda, ulaşım araçlarında, işyerinde acil durumda ve ilk müdahale anında ihtiyaç duyulan malzemelerdir. İlk yardım ürünleri kullanılacakları ortama göre hazırlanacak bir çanta ya da dolap içerisinde bulundurulabilirler. İlk yardım çantasının ya da dolabının içeriğinin acil durumda doktor, sağlık görevlisi ya da ilk yardım eğitimi almış bir kişinin rahatça kullanabileceği şekilde oluşturulması önemlidir. Çantanın içerisinde bulundurulması zorunlu ilk yardım ürünlerinin yanı sıra deprem düdüğü, not defteri, çakı gibi isteğe bağlı malzemeler de bulundurulabilir.

Trafiğe çıkan araçlarda, kamu kuruluşlarında ve işyerlerinde zorunlu olarak bulundurulması gereken çantaların içerikleri mutlaka yönetmeliklerde belirtilen ilk yardım ürünlerinden oluşmalıdır. İlk yardım çantalarının sadece yönetmeliklerdeki zorunluluk olarak görülmemesi gerekir. Çünkü çanta içerisindeki ürünler zor durumda kalındığında hayat kurtarırlar.

İlk yardım ürünlerinin seçiminde ortamın yanı sıra kaza geçmişi, gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler, kullanılan alet ya da eşyaların özellikleri, bireylerin yaşları ve sağlık durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

İlk Yardım Ürünleri Nelerdir?

Geniş kullanım alanına sahip kompresler, gazlı bezler, plasterler, yara bantları, tedavi edici kremler ve jeller en fazla kullanılan ilk yardım ürünleridir.

Sıcak soğuk kompresler, acının oluştuğu yere bağlı olarak sıcak ya da soğuk kullanılabilen acıyı azaltmayı amaçlayan kompreslerdir. Bu ürünler tek kullanımlık ya da çok kullanımlık olarak üretilmektedir. Soğuk kullanımda kompresler burkulma, sinek ısırıkları ve böcek sokmaları, diş ağrıları, ikincil yanıklar ve haşlanma, ezik ve şişlik, baş ağrıları ve migren, burun kanamalarında uygulanabilmektedir. Kompresler sıcak olarak kas ve bağlardaki gerilmelerde, yavaş kan dolaşımında, tansiyon kaynaklı baş ağrılarında, romatizma ve eklem iltihaplarında, kas sertleşmesinde ve adet ağrılarında kullanılabilmektedir. Ayrıca ezilme, burkulma, düşme kaynaklı ağrıların tedavisinde anestezik özelliğe sahip soğutucu spreylerden yararlanılmaktadır.

Gazlı bez, ameliyatlarda ya da ilk yardımda kan ve sıvıların kurulanmasında, yaraların pansumanında kullanılan ve pamuktan üretilen tıbbi malzemelerdir. Pansuman amaçlı kullanılan gazlı bezin yara üzerinde kalmasını sağlamak amacı ile bandaj ya da tıbbi bantlar kullanılır. Tıbbi bantlar kâğıt, pamuk ya da ipek gibi farklı malzemelerden üretilmektedir. Şaşılık, göz tembelliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan göz bandı gibi spesifik tedaviler için üretilen tıbbi bantlar da bulunmaktadır.

Hazır ilk yardım çantaları, üreticiler tarafından kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak içeriği hazırlanan genellikle kırmızı beyaz renklerdeki çantalardır. Çantalar okullarda, işyerlerinde, trafikte, evde, doğal afetlerde kullanılabilecek şekilde üretilmektedir. Araçlarda, işyerlerinde kullanılacak ilk yardım çantalarının içerikleri yönetmelikler ile belirlendiği için ürün seçiminde yönetmeliklere uygunluk durumlarına bakılmaları gerekir.

Yara bantları, küçük yaraların ve sıyrıkların üzerini kapatarak sürtünmeye, bakterilere ve toza karşı koruyan dokuma kumaş, naylon ya da lâteksten üretilen orta kısmında pamuk bulunan bantlardır. Değişik boyutlarda ve şekillerde üretilen bu ürünler hassas ve normal ciltlerde kullanılabilmektedir. Klasik yara bantlarının yanı sıra sporcular ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için üretilen sprey yara bantları da bulunmaktadır. Bu ürünler alkol içermeyen formülleri sayesinde 24 saat etkilidir ve sudan etkilenmezler.

Ateş düşürücü bantlar, bebeklerin ateşini düşürmenin yanı sıra diş, baş ve kas ağrıları için kullanılan ürünleridir. Sekiz saat etki süresine sahip bu ürünler aşırı sıcak günlerde bebeklerin daha rahat uyumaları için de kullanılabilmektedir. Bantlar ilaç içermediği için diğer ilaçlar ile beraber kullanılabilirler.

Yara ve yanık kremleri yüzeysel cilt yaralanmaları, ısı yanığı, haşlanma gibi kazalar sonucu oluşan yaraların ve yanıkların üzerine uygulanan su bazlı ürünlerdir. Bu ürünlerin temel amaçları yaralanan ya da yanan bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemektir. Genel amaçlı ürünlerin yanı sıra kimyasal yanıklar gibi belirli tipte yanıkların tedavisi için üretilmiş jeller ve kremler bulunmaktadır. İlk yardım sonrası uygulanacak tedavide ilaç kullanımı olabileceği düşünülerek bu ürünler ilaç etkileşimi oluşmayacak şekilde üretilmektedir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

İlk Yardım Ürünleri

Sargı Bezleri Ve Steril Kompresler
İlk Yardım Cihazları
Yara Bantları
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 1667 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012170/26012179