İlk Yardım Cihazları

Kalbin normal dışı atımı anlamına gelen fibrilasyon durumunda tekrar normal kalp ritminin sağlanması amacıyla kullanılan defibrilasyon cihazı, aynı zamanda yeni durmuş kalbin yeniden çalışmasına da yardımcı olur. Elektrik enerjisi ile çalışan söz konusu cihaz ile kalbe belirli bir miktar elektrik verilerek kasılması sağlanır. Kalpte meydana gelen ritim bozukluklarının tedavisi ile ilk yardım uygulamalarında kullanılan söz konusu cihaz, hastanelerde acil servislerde ve yoğun bakım ünitelerinde de yer alır. Gelişen teknoloji sayesinde taşınabilir modelleri üretilen defibrilasyon cihazı, hayati öneme sahip medikal cihazlar arasında bulunur. Birçok hastanede büyük ekranlı modelleri kullanılan defibrilasyon cihazı, kalp ritmini düzenlemek veya oluşturmak için elektrik vermenin yanı sıra hasta ile ilgili önemli verileri de kaydeder. Bu özelliği sayesinde tedavi gören hastaların kalp ritmi, klan basıncı gibi önemli değerleri de takip edilir. Ayrıca kayıt ünitesine sahip olan söz konusu cihaz, hastaya verilen elektrik enerjisi seviyesini, işlemin gerçekleştiği tarih ve saati de kaydeder. Söz konusu cihaz ile kalbe elektrik verilebilmesi için nabız alınamıyor olması veya kalbin ventriküler fibrilasyonda olması gerekir. Hayati tehlike oluşturacak kadar hızlı atan kalbin yeniden uygun ritmi bulması için de kullanılan defibrilasyon cihazı ile kalp ritmi düzenli olan sağlıklı bir insana elektrik verilmesi kalbin durmasına neden olacağı için bilinçli kullanılması önerilen medikal cihazlar arasında yer alır.

İlk Yardım Şok Cihazı Özellikleri

Halk arasında ilk yardım şok cihazı olarak da bilinen defibrilatör cihazı, farklı seviyelerde elektrik verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Hastanelerde hasta takibi ve acil müdahale amacıyla kullanılan klasik defibrilatör cihazları; ekran, batarya veya akü, sensörler, yazıcı, elektrolit ve elektrik devre kartı bölümlerinden meydana gelir. Güç kaynağı olarak tercih edilen batarya veya aküler, cihazların elektrik kesintilerinde ve elektrik olmayan yerler de de kullanımına olanak tanır. Başlı başına bir acil müdahale cihazı olan defibrilatörlerin batarya veya akülerinin her zaman dolu olması, hatta yedek batarya bulundurulması gerekir. Ayrıca kullanım sırasında arızalanmasının önüne geçebilmek için 6 ayda bir mutlaka kalibrasyon ölçümlerinin ve diğer fiziksel bakımlarının yapılması tavsiye edilir.

Cihazın monitör kısmı, verilecek elektrik enerjisinin miktarı, hastanın nabız ve tansiyon gibi önemli sağlık verileri gibi bilgilerin takibini sağlar. Elektrotlar ise ayarlanan miktardaki elektrik enerjisini hastaya iletimi sağlayan 2 adet iletken aparattan meydana gelir. Defibrilasyon cihazının elektrotları, cihazın modeline göre farklılık göstermekle birlikte genellikle ped, paddle tip veya kaşık şeklindedir. Yetişkinler ve çocuklar için de farklı büyüklüklerde elektrot pedi kullanılır. Tipi ve büyüklüğü fark etmeksizin cihaza bağlanarak kullanılan tüm elektrotlar hastaya elektroşok uygulamak için kullanılır. Profesyoneller tarafından kullanılması önerilen bu cihazlar ile kalp ritmi yeniden sağlanan kişinin kalp ritminin bozulmasına neden olan sorunun tedavisi için mutlaka 20 dakika içinde bir hastaneye ulaştırılması tavsiye edilir. Defibrilasyon cihazları aynı zamanda EKG (Elektrokardiyografi) çekimi için de kullanılır. Bunun için EKG için özel olarak üretilen bantlı elektrotların kullanılması gerekir. Söz konusu elektrotlar cihaza takıldığında, yazıcı aracılığı ile hastanın kalp sağlığı hakkında pek çok veri elde edilebilir.

Defibrilatör Cihazı Çeşitleri ve Kullanımı

Modelden model farklı fonksiyonları bulunan söz konusu ilk yardım cihazı, monofazik defibrilatör ve bifazik defibrilatör olmak üzere iki farklı tipte üretilir. Farklı dalga şekillerinde elektrik veren bu iki cihazın kullanılması gereken hasta tipleri ve uygulanması gereken ortalama elektrik enerjisi değeri farklılık gösterir. Örneğin, yetişkin bir hastaya bifazik defibrilatör ile şok verilecek ise başlangıç olarak 150 Joul şok ile başlanıp istenilen sonuç alınamaz ise sırasıyla 200 joul ve 250 joul şoklama yapılır. Monofazik defibrilatörlerde ise başlangıç değeri 360 joul olarak kabul edilir. Defibrilatörler, kalbi tamamen durmuş olan hastalar üzerinde işe yaramamaktadır. Bu sebeple kalp ritminde hayati tehlikeye neden olabilecek bir sorun bulunan veya kalbin titreşim moduna geçmiş olması nedeniyle nabız alınamayan hastalarda ilk 8 dakikada kullanılması gerekir. Özellikle ventriküler fibrilasyon durumunda ilk 8 dakikada defibrilatör ile müdahale edilen hastaların yüzde 40 oranında normal hayatına dönebilme ihtimali bulunur.

Klasik defibrilatör cihazlarının yanı sıra AED adlı mobil defibrilatörler de vardır. Otomatik Eksternal Defibrilatör cihazı olarak adlandırılan bu cihaz, tamamen acil müdahale için geliştirilmiş olup acil durumlarda kullanılır. Hem küçük hem de taşınabilir olarak tasarlanan söz konusu cihaz, kalbin mevcut ritmini analiz edebilmekte ve gerektiğinde elektrik enerjisi verebilmektedir. Sağlık ekiplerinin yolda olduğu ancak acil müdahalenin zorunlu olduğu durumlarda ilk yardım eğitimi olan veya cihazı kullanmayı öğrenmiş kişilerin kullanımı için üretilen AED, titreşim moduna girmiş veya aşırı hızlı atan kalbin doğru ritmi bulmasına yardımcı olur. AED cihazları alışveriş merkezleri, stadyumlar ve konser gibi etkinlik alanlarında bulundurulması zorunlu ilk müdahale ekipmanları arasında yer alır.

Bir çeşit elektro şok cihazı olan defibrilatörler kullanım alanına göre de farklı kategorilere ayrılır. Defibrilatör cihazları hastaya bağlanma şekline göre de farklılık gösterir. Eğer şok dışarıdan uygulanacak ise klasik defibrilatör ve elektrotlar vasıtası ile işlem gerçekleştirilir. İmplant defibrilatör olarak bilinen cihazlar ise ani ölüm riski bulunan hastalarda kalbin bir anda durmasını önlemek amacıyla kullanılır. Bu cihazlar tıpkı kalp pilleri gibi cerrahi bir operasyon ile hastanın kalp sistemine yerleştirilir ve kalp ritmi durma noktasına gelen hastaya 3-8 saniye şok uygular.

Kaliteli Defibrilatör Cihazı Fiyatları

Kalbin elektriksel aktivitesinin anlık olarak takibini ve bozulan kalp ritminin yeniden oluşumunu sağlayan defibrilatörler marka, tip ve modele göre değişen fiyatlar ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Manuel olan ve elektrik miktarı ayarlanarak kullanılan defibrilatörlerin yanı sıra tamamen otomatik olan modeller de vardır. Mobil olarak tasarlanan ve renkli LCD ekranı sayesinde kalp ile ilgili pek çok değerin görülebildiği söz konusu cihazlar, pratik kullanımı ile öne çıkarken manuel cihazlara göre farklı bir fiyatlandırma söz konusudur. Özellikle ilk yardım eğitimlerinde kullanılmak üzere üretilen ve gerçek şok vermeyen Eksternal Defibrilatör cihazları da bulunur. Bu cihazlar gerçek şok veren defibrilatör türlerine kıyasla daha ulaşılabilirdir.

AED olarak adlandırılan ve pratik bir kullanım sağlayan cihazlar, tamamen otomatik olması ve Türkçe sesli komut verebilmesi ile dikkat çeker. Özellikle ani kalp durması vakalarında acil müdahale avantajı sunan cihaz ev, ambulans, revir ve benzeri tüm ortamlarda kullanım için üretilir. Oldukça hafif olan ve bifazik enerji çıkışlı olarak tasarlanan cihaz sadece 2 butona sahiptir. Modelden modele farklılık gösterse de genellikle 3 adımda defibrilasyon yapan başarılı cihaz, hastanın durumunu kısa sürede analiz ederek gerekli olan joul miktarını otomatik olarak belirler. Siz de acil müdahale gerektiren durumlara hazırlıksız yakalanmamak için ev tipi bir defibrilatör cihazı satın almak istiyorsanız ilk yardım ve medikal cihazlar kategorilerinde de zengin bir ürün yelpazesine sahip olan Hepsiburada sayesinde farklı markaların defibrilatör cihazlarını inceleyebilir, kullanıcı yorumlarını da okuyarak kendiniz için ideal olan bir defibrilatör cihazı için sipariş oluşturabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İlk Yardım Cihazları

157 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 157 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?