Yaralanmayı veya yaraya konan pansuman bezini sarmaya yarayan sargı bezleri bandaj olarak da bilinir. Gerektiğin yaralı bölgede basınç uygulamaya, vücudun o kısmındaki hareketi azaltmaya ve kan akımını azaltmaya da yarayan bandajlar farklı şekillerde üretilmiştir. Silindirik, üçgen ve özel sargı bu çeşitler arasında bulunur. Üçgen sargılar genellikle kol kırıklarında askı yapılmak amaçlı kullanılır. Özel sargılar ise vücudun belli bölgelerine has şekillerde üretildikleri için kullanımları pratiktir. Korseler, fıtık bantları, elastik bantlar ve alçı bantları özel sargılara örnektir. Sargı öncesinde yaralanmalara ilk müdahalede kullanılan steril kompresler ise büyük fayda sağlarlar. Pansuman malzemesi olarak kullanıldıkları için uygulanırken dikkat edilmesi gerekir.

Sargı Bezleri

Kullanım amacına göre farklılık gösteren sargı bezleri kalitesine göre de değişmektedir. Vücut kırıklarında ve yaralanmalarında tercih edilen çeşitleri daha çok silindir özelliklidir. Silindirik sargılar spiral, ters spiral, sekiz sargı ve spika sargı şeklinde farklı şekillerdedir. Daha çok el, parmak ve başı sargılamak için kullanılırlar.

Sargı bezlerine genellikle ilk yardımda ihtiyaç duyulur. O nedenle ilk yardım çantasında farklı boyutlarda satışa sunulurlar. Ekonomik, okul ve deprem amaçlı farklı içeriklerde hazırlanan bu setler içeriklerinde yer alan diğer ürün çeşitleriyle de oldukça pratiktir. Gazlı bezler de yine steril özellikleriyle ilk yardımda kullanılmaktadır.

Sargı bezleriyle aynı işlevi gören bantlar ise oldukça kullanışlıdır. Göz bantları, elastik bantlar ve yara bantları bu türler arasında yer almaktadır. Bantlar küçük boyutta oldukları için küçük sıyrıklarda ve çiziklerde kullanmak için uygundurlar. Özellikle elastik bantlar yumuşak dokuları sayesinde esneyerek vücudun her bölgesinde kullanmak için elverişlidirler. Şekillerine göre ayrılan üçgen, silindirik ve özel sargılar dışında aynı zamanda hazırlanışına göre değişen yumuşak, sert ve mekanik şekilli türler de mevcuttur.

Sargı Bezi Kullanım Alanları

İlk yardım malzemelerin vazgeçilmez olan çeşitlerinden birisi de sargı bezleridir. Evde, okulda, çeşitli iş merkezlerinde ve daha buna benzer her alanda bulunan ilk yardım çantalarında mutlaka sargı bezi bulunması gerekir. Boyut açısından farklılık gösteren sargı bezlerinden büyük olan çeşitler oldukça büyük önem taşır. Şişlik, kanama ve kırıklarda kullanıldıkları gibi bastırılan bölgedeki malzemelerin dağılmasını da engellerler. Üçgen sargılar, yaralı organı sarmak ve onu dış etkilerden korumak amaçlı tercih edilirler. Açık sargı olarak göğüste, askıya almada geniş sargı olarak kaburga, köprücük ve kol kırıklarında dar sargı olarak da çene kırıklarında tercih edilir. Baş, omuz, göğüs, karın, kol ve camadan mekik düğümlerinde etki sağlayan bu bandajların en uzun kenarına taban, sivri olan ucuna ise tepe denir.

Pansuman malzemeleri olarak kullanılan steril kompresler sargı bezlerinin en büyük tamamlayıcılarıdır Daha detaylı sağlık sorunlarında ve açık yaralarda tercih edilen Sargı Bezleri Steril Kompresler genellikle ameliyat sonrası tedaviler için kullanılır. Ayrıca steril özellikli oldukları için pansuman gerektiren her türlü durumda etkilidirler. Kırık, çıkık ve burkulmalarda o bölgenin etkisini azaltmak, tümüyle engellemek, şişmeyi azaltmak, önlemek, atelleri tespit etmek, yapılan pansuman malzemelerini korumak, yerinde sabitlemek ve gerektiğinden kan akımını azaltmak sargı bezlerinin genel amaçları arasındadır.

Hazırlanışına göre ayrılan yumuşak sargı bezleri genellikle pansuman malzemelerinin tespiti için kullanılırlar. Bu bezler üçgen, dörtgen ve özel sargı türlerine sahiptir. Burkulma ve incitme gibi sorunlarda büyük fayda sağlarlar. Sert sargılar kırık, çıkıkların tespitinde destek ve basınç yapmak amaçlı tercih edilen alçılı bandajlardır. Mekanik sargılar ise kullanılacak yere uygun tedaviyi kolaylaştırmak amacıyla özel yapıda üretilmişlerdir. Varis çorapları, fıtık bağları ve korse gibi türler mekanik sargılara örnek verilebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sargı Bezi ve Kompres Ürünler

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1681 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012170/26012179/26012203