Pasta Bıçakları

Pasta bıçakları, genellikle şeflerin ve pasta ustalarının sıklıkla kullandıkları mutfak gereçleri arasında yer alır. İyi bir pasta yapabilmek, evde yapılan pastaları dahi, ustasının elinden çıkmış gibi gösterişli hale getirmek, pasta bıçaklarının sayesinde mümkündür. Pirge, Behçet, Victorinox gibi kaliteli markaların mükemmel pastalar için sundukları bıçak modelleri ile ustalık ürünü işler çıkarabilirsiniz. Kullanım amacınıza, el becerinize uygun bir modeli mutlaka bulabilirsiniz.

Pasta Bıçağı

Pasta bıçakları pandispanyasının kesiminden, kremanın üzerine yayılmasına ve son olarak dilimlere kesilerek servis edilmesine dek, pastanın tüm aşamalarında en önemli yardımcıdır. İyi bir bıçak, profesyonellerin en büyük yardımcısı olduğu gibi, iyi pasta yapmak isteyenlerin de kullanımına hazırdır.

Pasta bıçakları, genellikle uzun, ortalama 20 – 25 cm uzunluğunda olmalıdır. Kekin kesilmesinde bıçağın uzunluğu önemlidir. Pastayı yapan kişinin seri şekilde hareket etmesini sağlar. Kesim işlemi için çift saplı modeller kullanılabilir. İki tarafta sap ve uzun bir gövde ile pandispanya kolaylıkla kesilir. Bu şekilde bıçağı kullanabilirseniz daha fazla kata sahip pastalar yapabilirsiniz.

Pasta bıçaklarının uç kısımları genellikle yuvarlak, oval kesimlidir. Bunun sebebi sert, kaygan bir yiyecek kesilmeyeceği, yumuşak malzemeler ile iş yapılacağı içindir. Bu uç tipi sayesinde kek ve krema ile rahat bir şekilde çalışılabilir. Enine geniş olan modeller ile pasta kremasını rahat bir şekilde yayabilirsiniz. Pastanın en üstüne, son şeklini vermek ve servis sırasında kullanabilmek için spatula şeklinde modeller, pratik çözüm sunar.

Pasta Bıçağı Kullanımı

Pastacılık zahmet gerektiren bir iştir. Amatör olarak pasta yapmak da aynı şekilde iyi malzemeyi bulabilmek, onları lezzetli olacak şekilde bir araya getirebilmek gibi, zahmetli bir süreçten geçmeyi sağlar. Pastanın içine konulacak malzemenin dışında, yapımında kullanılacak araç gereçlerin de iyi olması gerekir. Pandispanyanın hazırlanmasında kullanılacak kap ve çırpıcı, pişirmek için kalıp ve fırın önemlidir. Sıra süslemeye geldiğinde ise, kekin kesimini yapacak ve kremayı süreceğiniz bıçak devreye girer. Son olarak da servise çıkarmak için kesim yapılması gerekir.

Pasta bıçağı, iyi bir pasta için özenle seçilmelidir. Pastayı yapacak kişi, bir şef, pasta uzmanı, pastacılık kursu öğrencisi ya da pasta yapmaktan hoşlanan bir kişi olabilir. Bıçağın boyuna, eninin genişliğine, sapının özelliğine önem vermelidir. Pasta bıçağını kullanırken rahat eder ise, ortaya mükemmel sonuçlar çıkar. Pastanın yapım süreçlerinin tümünde görev alan bıçaklar, ustası ile birlik olarak seri şekilde istenilen özelliklere sahip bir pasta yapabilir.

Pastanın servisi için dilimleme aşamasına gelindiğinde, bıçağı kullanmadan önce suya tutup ıslanmasını sağlarsanız, kek ve kremanın bıçağa bulaşmasını önlersiniz. Böylece hem ilk dilimden sonraki dilimleri kesmede zorlanmaz hem de pürüzsüz dilimler elde edersiniz.

Pasta Bıçağı Nedir?

Pasta bıçağı, pasta kekinin enine ikiye, üçe, dörde kesilmesini, pasta kremasının tüm katlara ve en üste homojen şekilde yayılmasını sağlayan, pastacılıktaki en önemli araçlardan biridir. Kekin kesiminden ve kremanın üzerindeki izlerden, pasta ustasının kaliteli bir bıçak kullanıp kullanmadığını dahi anlayabilirsiniz. Daha sonra pastanın süslemesi için meyve, çikolata gibi yiyeceklerin doğranmasında da aynı bıçaktan yardım alabilirsiniz.

Pasta bıçağınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız bakımını iyi yapmalısınız. Ürün ile işiniz bittikten sonra, elinizde yıkayabilir ve yumuşak bir bez ile kurulayabilirsiniz. Böylece üzerinde su damlalarının kalmasını engeller ve paslanmanın önüne geçersiniz. Diğer bıçaklar ile temasını önleyecek şekilde saklarsanız, körelmesini engelleyebilirsiniz. Eğer var ise, kılıfında saklayabilir ya da bir beze sararak ayrı bir çekmecede tutabilirsiniz. Bu konulara dikkat ettiğinizde bıçağınızı uzun süre aynı performans ile kullanabilirsiniz.


Pasta Bıçakları

27 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Nehir
  2. Pirge
  3. Alkan
  4. LoveQ
  5. İmran
  6. Behçet
  7. Hepsi Dahice
  8. Rooc
  9. Sweetsorcery
  10. The Mia
  11. Wüsthof
  12. İthal Çesit
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı A-Z

Pasta Bıçağı Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483637/22500/235155/238128/60005538
BAŞA DÖN