Şiş

Şişler, lezzetli bir et ya da sebze yemeğinin vazgeçilmezidir. Kimi zaman etler veya sebzeler şişe dizilir ve tandıra sarkıtılır; kimi zaman ise mangalda ya da ocak başında lezzetli bir yemeğin habercisi olarak bulunurlar. Zengin ve keyifli Türk mutfağının vazgeçilmezidirler, aynı zamanda yemeklerin tadına tat katarlar.

Şiş Fiyatları ve Çeşitleri

Birbirinden değişik şiş çeşitleri vardır. Modeller, farklı yemekleri yaparken o etin ya da sebzenin tadından maksimum derecede yararlanmak için değişik formlarda tasarlanmışlardır.

Adana şişin eni geniştir ve yassıdır. Adana kebap ve Urfa kebabı yaparken kullanılır. Et, şişin etrafına sarılır ve ocağa konur. Adana ve Urfa kebapları eşsiz lezzetinin bir kısmını ürünlerin bu özel yapısına borçludur.

Kare şiş, genellikle sebze kebabı, et ve tavuk yaparken kullanılır. İnce gövdesi kare biçimindedir. Ucu ise etlerin ve sebzelerin kolay geçmesi için sivri olarak tasarlanmıştır.

Çengel, tandır adı verilen özel fırınlarda tavuk ya da et pişirilmek istendiğinde kullanılır. Tandırın özel yapısı etin lezzetini korurken, çengel de bu lezzeti tamamlamaya yardım eder.

Ürünlerin malzemesi de yemeğin tadını etkileyen unsurlardan biridir. Genelde demirden yapılırlar. Bunun nedeni ise demirin yavaş yavaş ısınma özelliğinden dolayı etin iç tarafının da çiğ kalmamasını, kolay pişmesini sağlamaktır. Demir modellerin fiyatları, ısı iletimini eşit bir şekilde sağlamadaki başarısından dolayı, diğerlerine göre daha yüksektir.

Galvaniz ise bir tür kaplama malzemesidir. Fiyatı demir modellere göre daha uygundur ve onlara göre daha çabuk ısınırlar; fakat galvanizler sayesinde lezzetli kebaplar yapmak mümkündür. Siz de bütçenize uygun seçenekleri değerlendirerek hangi türü almak istediğinize karar verebilirsiniz.

Şiş Kullanım Avantajları

Şiş, farklı çeşitleri ve kullanıldığı malzemeye göre, yemeğin çabuk ve lezzetli bir şekilde pişmesine yardımcı olur. Kullanıldığı zaman etlerin lezzeti ve besin değeri, etin çabuk pişmesinden dolayı korunur. Et daha yumuşak olur. Eğer yemek için sebze hazırlanıyorsa sebzeler de yağa gereksinim duyulmadan piştiği için, daha sağlıklı ve suyu içinde kaldığı için lezzet açısından zengin olur.

Ayrıca şişleri temizlemek ve şiş ile et pişirmek, normal bir yemek pişirme süresinden çok daha kısa olduğu için, zamandan tasarruf ederek daha lezzetli ve sağlıklı yemekler yemiş olursunuz.

Çelik ya da alüminyum ürünler paslanmaz. Fakat demir paslanabilmesine rağmen eti daha iyi pişirir; çelik ya da alüminyum gibi hemen ısınıp etinizi yakma olasılığı da yoktur. Bu yüzden kullanımına dikkat ettiğiniz sürece demir olanı kullanmanız, etin yanmaması ve lezzeti açısından önemlidir.

Şiş Nasıl Kullanılır?

Şişleri yağladıktan sonra et veya sebzeleri ona geçirmek gerekir. Aksi takdirde etler, şişe yapışacak ve temizliği zor olacaktır.

Kemikli bir et pişirirken etin kemikli taraflarının hepsini aynı tarafa getirmek önemlidir. Eğer kemiklerin aynı tarafa gelmesine dikkat etmezseniz etlerinizin bazıları iyi pişecek, bazıları yanacak, bazıları ise çiğ kalacaktır.

Ayrıca malzemeleri yerleştirirken ne çok sık malzeme koyulmalı ne de etler çok gevşek bırakılmalıdır. Aralıklar iyi ayarlanmalıdır; aksi takdirde etler sık olursa, şiş ne kadar kaliteli olursa olsun araları çiğ kalacaktır.

Çelik ve alüminyum ürünleri aldığınız zaman, su ile temas etmesinde sorun olmayan bu metalleri dilediğiniz gibi yıkayabilir, bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Fakat demir için bu durum geçerli değildir. Demirin su ile temas etmesine engel olmanız ve yağlayarak temizleyip rutubetsiz bir yerde saklamanız gerekir. Demir şişin bakımı diğer çeşitlere göre zor olsa da onunla yapılan et daha lezzetli olacağı için çabanıza değecektir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Şiş

67 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Pirge Şiş
  2. Fackelmann Şiş
  3. Bkr Şiş
  4. Free Comfort Şiş
  5. LoveQ Şiş
  6. Poppy Şiş
  7. Ethex Şiş
  8. Alba Şiş
  9. Hobiniyarat Şiş
  10. Pratikon Şiş
  11. To-fi-ta Şiş
  12. Baypro Şiş
  13. Bs İthalat Şiş
  14. Cebeci Şiş
  15. Dolphin Şiş
  16. Evino Şiş
  17. Gülsan Şiş
  18. Hascevher Şiş
  19. Hepsi Dahice Şiş
  20. HomeCare Şiş
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22500/80320060/60005542
Başa dön