Temizleyiciler ve Tonikler

Hava kirliliği, kozmetik ürünler, aşırı güneşe veya rüzgara maruz kalmak gibi nedenler, cilt sağlığını olumsuz yönde etkilediği bilinen dış etkenlerdir. Bu gibi durumlara herhangi bir önlem alınmaz ve cilt düzenli olarak temizlenmezse bir süre sonra çeşitli cilt sorunları ile karşılaşılır. Siyah nokta oluşumu, sivilceler, kuruyan cildin normalden fazla sebum üretmesi bu sorunlardan bazılarıdır. Sağlıklı görünen ve ışıl ışıl bir cilt için, cilt tipine uygun yüz temizleyici kullanarak düzenli olarak cilt temizliği yapılmalıdır. Cilt sorunlarının dış etkenlerden kaynaklanmadığı durumlar söz konusu ise bir cilt uzmanına görünebilirsiniz.

Yüz Temizleyici Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleyici, cildin dış yüzeyinde birikmiş olan yağı, kiri ve makyaj kalıntılarını temizlemek için üretilen cilt ürünlerini ifade eder. Yüz temizleyici ürünlerin yağ, köpük, jel veya krem şeklinde farklı formları mevcuttur. Cilt tipinize uygun formdaki bir ürünü seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yüz temizleyici  ürünlerin kullanımı basittir. Ürünü kullandıktan sonra dakikalarca beklemeniz gerekmez. Yeterli miktarda temizleyiciyi elinize aldıktan sonra yüzünüze ürünü masaj yaparak yedirip, hemen ardından su ile yüzünüzü iyice yıkayabilirsiniz. Genellik az miktarda ürün, tek kullanım için yeterli olur ve bazı ürünler köpürmek için yüzünüzün hafif nemli veya ıslak olmasına ihtiyaç duyar.

Yağ Bazlı ve Su Bazlı Yüz Temizleyici Arasındaki Farklar

  • Yağ bazlı yüz temizleyici, cilt üzerindeki makyaj ve krem kalıntılarını temizler. Cildin sebum dengesini sağlar. Ayrıca ölü derilerin atılmasına da yardımcı olur.
  • Su bazlı yüz temizleyici ise cildi hava kirliliğinin, terin ve yağ bazlı cilt ürünlerinin kalıntılarından arındırır.
  • Yağ bazlı yüz temizleme ürünleri cildin sebum dengesini düzenler. Bu sayede cildin su ve yağ dengesi korunmuş olur. Sebum, ciltteki yağ bezlerinin salgıladığı sıvıya denir. Fazla sebum salgılayan cilt, sağlıklı yapısını kaybetme eğilimi gösterir.
  • Su bazlı ürünler ise cilt temizliğinin bitmesinin ardından cilde uygulanacak olan nemlendirici krem vb. ürünlerin daha iyi emilmesini ve cildin olması gereken pH değerine ulaşmasını sağlar.
  • Yağ bazlı yüz temizleyici ürünler, suya dayanıklı makyaj ürünlerini, su bazlı temizleyici ürünlere göre daha iyi temizler. Akneye yatkın ciltler yağ bazlı ürünleri öncelikli olarak tercih edebilirler.

Yağ bazlı ve su bazlı yüz temizleyici ürünlerin birbirlerinden farklı ve aynı zamanda birbirlerini destekleyici özellikleri olduğundan dolayı iki aşamalı cilt temizliği de tercih edilmektedir. İki aşamalı yüz temizliğini önce yağ bazlı yüz temizleme ürününü ardından su bazlı yüz temizleme ürününü kullanarak yapabilirsiniz. Aldığınız sonuç tek aşamalı cilt temizliğinden daha etkili olabilir çünkü cilt yüzeyi tam anlamıyla bir temizlik için her iki temizleyiciye de ihtiyaç duyar. Örneğin yağ bazlı yüz temizlik ürünleri cilt yüzeyinde birikme eğilimi gösteren sebumu daha iyi temizlerken, su bazlı cilt temizleme ürünü gün içinde yüzünüzde biriken her türlü kirin temizlenmesine yardımcı olur.

Cilt Tipine Uygun Yüz Temizleyicinin Önemi

Yüz temizleme ürünlerinin cilt tipiniz ile uygunluğu, üründen alacağınız performansı da önemli ölçüde etkiler. Ayrıca yanlış ürünlerin uzun süreli kullanımı, cildinizi daha da sorunlu hale getirebilir. Her ürün her cilt tipi için uygun değildir. Mutlaka ve mutlaka doğru ürün tercih edilmelidir. Doğru ürünü tercih etmek için cildinizi tanımanız, hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenmeniz gerekir.

Yağlı Ciltler: Yağlı bir cilt tipine sahipseniz jel ve köpük formundaki yüz temizleyiciler tam size göre. Kükürt içerikli ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Kuru ve Hassas Ciltler: Kuru ve hassas cilde sahip olanların, alkollü ürünler kullanması önerilmez. Kuru ve hassas ciltler için en iyi yüz temizleyici kremsi formda ve alkolsüz ürünlerdir.

Karma Ciltler: Karma cilt tipi için badem sütlü vb. kremsi yapıya sahip yüz temizleme ürünlerini kullanmaları önerilir. İçeriğinde süt bulunan ürünler, cildin yağ seviyesini düzenler. Bu sayede gözenekler tıkanmaz ve cildiniz nefes alır.

Yüz Temizleyici Maske ve Peeling

Yüz temizleyici maske ve peeling en çok tercih edilen yüz temizleme ürünlerindendir. Temizleyici peeling cildi canlı ve parlak bir görünüme kavuşturan en etkili ürünlerden biridir. Peeling kullanımının amacı cilt yüzeyindeki ölü deriyi ve biriken kiri cilt yüzeyinden tamamen uzaklaştırmaktır. Peeling, etkisini ilk kullanımdan sonra bile hissettirir. Ciltteki mat ve sağlıksız görüntü yerini parlak ve taze görüntüye bırakır. Bu olumlu etkinin kalıcı olabilmesi için işlemi düzenli olarak uygulamak gerekir. Peeling hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de günlük bakım rutinine dahil edilemeyeceğidir. Günlük olarak uygulandığında cildi kurutup tahriş ederek kızarmalara neden olabilir. Peelingi cilt hassasiyetinize göre günde bir veya iki kez uygulayabilirsiniz. Peeling pürüzlü bir yapıya sahiptir. Uygulama öncesi cildinizde makyaj olmamalıdır. Elinize bir miktar alacağınız temizleyici peelingi tüm yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra su ile yıkayabilirsiniz. Masaj süresini çok uzun tutmanız, tahrişe neden olabileceği için önerilmez.

Yüz temizleyici maske ise genellikle peeling sonrası uygulamalarda çok daha iyi sonuç verir. Yüz temizleyici maskeyi peeling uygulamadığınız zamanlarda da kullanabilirsiniz ancak en iyi sonucu peeling sonrası uygulamalarda alırsınız. Bunun nedeni cilt yüzeyinde biriken kir ve ölü hücrenin nemlendirici kremler dahil olmak üzere her türlü ürünün emilimini engelliyor olmasıdır. Yüz temizleyici maskeler sadece cilt temizliği yapmakla kalmaz aynı zamanda cildi besler. A ve E vitaminleriyle zenginleştirilmiş özel içeriğe sahip yüz temizleyici maskeler vardır. Özellikle 30 yaş sonrası cilt elastikiyetini kaybetmeye başladığı için daha fazla temizliğe ve bakıma ihtiyaç duyar. Bakımsız ve vitaminsiz cilt daha çabuk yaşlanır. Düzenli temizlik ve bakım siyah nokta problemlerinden akne problemine, cilt lekelerinden ince kırışıklıklara kadar her türlü olumsuzluğu engelleyebilir.

Yüz temizleyici maskelerin uygulaması da kolaydır. Yüze bir fırça yardımıyla uygulanabilen ürünlerin dışında, maske şeklinde yüz temizleyici ürünler de vardır. Bu ürünü paketinden çıkarır çıkarmaz yüzünüze yerleştirebilirsiniz. Göz çevresi ve dudak çevresi açıkta bırakacak şekilde ayarlanmıştır. Yüz temizleyici maskelerin göz çevresi ve dudak çevresine uygulanması önerilmez. Bunun haricinde farklı özelliklere ve içeriklere sahip yüz maskelerini de yeterli miktarda bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayıp, gerekli bekleme süresi tamamlandıktan sonra yıkayabilirsiniz. Her maskenin bekleme süresi farklıdır. Bekleme süresi hakkında doğru fikri edinebilmeniz üzerindeki bilgileri okumanız yeterlidir. Bazı maskelerin 15 dakika sonra yıkanması gerekirken bazılarının en iyi sonuç için gece boyunca yüzünüzde kalması gerekebilir. Kuru, yağlı, karma, sivilceli ciltler de dahil olmak üzere her cilt tipine uygun ürünü rahatlıkla bulabilir, cildinizdeki ton eşitsizliklerini gidermek için beyazlatma etkili yüz temizleyici ürünleri tercih edebilirsiniz.

Antibakteriyel, Probiyotik Yüz Temizleyici

Yüz temizleme ürünlerinin her biri cildinize gereken değeri ve hassasiyeti gösterir. Sadece cildiniz için en uygun ürünü keşfetmeniz gerekir. Özel bir teknoloji ile üretilen antibakteriyel ve probiyotik özelliğe sahip yüz temizleyici ürünler, doğal ve cilt sağlığını tehdit etmeyen bir yapıdadır. Probiyotik ürünler cilt dostu olan, B5 vitamini, E vitamini, doğal besleyici yağlar, biotin ve bitki özü gibi içeriklere sahiptir. Bu ürünler, içeriği itibarıyla cildinizi temizlerken derinlemesine besler. Bilindiği gibi sivilce problemlerinin büyük bir kısmı, gözeneklerin bakteri kaynaklı olarak oluşur. Antibakteriyel ve probiyotik içerikli yüz temizleyici, sivilceleri azaltır ve cildi yatıştırır. Düzenli kullanımda yeni sivilce oluşumlarını engelleyebilir. Ürün içeriği itibarıyla cildinize doğal yapısına uygun şekilde davranır.

Masaj Etkili Alternatif Yüz Temizleyici Ürünler

Cilde direkt uygulanabilen ürünler haricinde, cilt yüzeyinde masaj etkisi yaratan alternatif yüz temizleyici ürünler de mevcuttur. Yüz temizleyici sünger, yüz temizleyici fırça ve silikon bu ürünlerden bazılarıdır. Her bir ürün cildin hassasiyeti göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Doğru kullanıldığı sürece hiçbir şekilde tahrişe neden olmaz. Tek başlarına kullanıldığında da temizleyici etkileri vardır. Yüz temizleyici ürünlerle birlikte kullanıldığında etkilerini kat ve kat arttırabilirler.

Günümüzde akıllı telefonlar ile senkronize edilebilen,şarj edilebilen veya pil ile çalıştırabilen  titreşimli yüz temizleyici sünger, fırça ve silikonlar da vardır. Bunlardan bazıları mod ayarlama özelliğine sahiptir. Mod ayarlama özelliği tercihinize göre az titreşimli ve yüksek titreşimli olarak yüz temizliğinizi tamamlamanızı sağlar. Yüz temizleyici fırça, sünger ve silikon gibi ürünleri yüz temizleyici ürünleri kullandıktan sonra köpürme aşamasında yüzünüze masaj yaparak gezdirerek kullanabilirsiniz. Masaj aynı zamanda yüzünüzdeki kan dolaşımını da arttıracağı için cildinizin daha sağlıklı görünmesini ve düzenli kullanımda cilt yaşlanmasını geciktirebilir.

Yüz Temizleyici Ürünlerin Gözenekler Üzerindeki Etkisi

Cilt yüzeyinde normalde gözle görülemeyecek küçüklükteki gözeneklerin işlevi, cildin nefes almasını sağlamaktır. Yalnızca nefes alan ciltte gözenekler genişlemez. Nem kaybetmeyen cilt parlaklığını korumaya devam eder.

Geniş gözenekler birçok kişinin ortak problemidir. Gözeneklerin genişleme nedeninin en birinci nedeni, cilt yüzeyinde biriken kirlerin yeterince temizlenmemesi ve gözenekler içerisinde birikmesidir. Cildin elastikiyetini kaybetmesi de gözeneklerin olduğundan daha geniş görünmesine neden olur.

Yüz temizleyici ürünlerin düzenli kullanımı, gözenekler üzerinde gözle görülür biçimde olumlu etki yaratır. Gözeneklerin geniş görünmemesi için gerekli olan bazı şartlar vardır. Eğer gözeneklerin İçi çok fazla makyaj ve kir kalıntılarıyla dolmuş, yani siyah nokta oluşumu çok fazlaysa, gözeneklerin içinin olabildiğince boşaltılması gerekir. Siyah noktaları bilinçsizce sıkmak doğru bir hamle değildir. Bu temizlik işlemi için bir uzmandan yardım alabilir veya yüz temizleyici ürünlerden biri kabul edilen siyah nokta bantlarından yararlanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yüz temizleyici ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Cilt temizleme ürünlerinin düzenli kullanımı temizlenen gözeneklerde yeni siyah noktalar oluşmasına engel olur. Cildinizi her gün düzenli olarak temizler. İçeriğinde bulunan vitaminlerle besler ve yatıştırır. Temiz kalan gözenekler tekrar genişleme eğilimi göstermez. Cilt bakımı rutinine devam edildikçe küçülür.

Cilt temizleyici ürünler sayesinde elde ettiğiniz olumlu etki, ürünleri düzenli kullanmaya devam ettiğiniz süre boyunca devam eder. Cilt bakım rutini ihmal edilirse kısa süre sonra cilt yeniden mat, akneye yatkın, geniş gözenek görünüme sahip, siyah nokta oluşumu olan bir hale dönüşecektir. Sağlıklı ve parlak bir cilt için doğru ürünlerle düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Yüz Temizleyici Ürünlerden Sonra Tonik Uygulaması

Yüz temizleyici ürünler, gözenekleri açarak nefes almayan cildin yeniden nefes almasını sağlar. Yüz temizleme rutininden sonra gözenekleri tıkamayan ve aynı zamanda temizleme etkisi olan yüz toniği, yatıştırıcı yüz temizleme yağı, yüz temizleme losyonu gibi ürünler kullanılabilir. Özellikle cilt tipinize uygun bir yüz toniği, yüz temizliğini destekleyeceği gibi, gözeneklerin sıkılaşmasını da hızlandırır. Yüz temizleyici ürünlerden sonra genellikle yüz toniği uygulaması önerilir. Yüz toniğinin de temizleme etkisi vardır. Sıkılaştırma ve temizleme etkili yüz toniğini, bir pamuk yardımıyla yüzünüze, sürebilirsiniz. Sürdükten sonra yıkamanız da gerekmez.

Günlük Cilt Bakım ve Makyaj Temizleme Önerileri

Cilt sorunları, gerekli zamanda önlem alınmadığı takdirde cilt yüzeyinde geri döndürülemez hasarlar bırakabilir. Hiçbir cilt sorunu yaşamıyor olsanız da yalnızca cildinizin hava kirliliğinden bile etkileneceğini düşünerek düzenli cilt temizliği yapmanız gerekir. Sabahları uyanınca yüzün yıkanması ve ardından bir havlu ile kurulanması cilt temizliği olarak kabul edilmez.

Günlük cilt temizlik rutininizi farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. Yalnızca bu konuda istikrarlı olmanız gerekir. Eğer cilt temizleme rutinine yeni başladıysanız birkaç uygulamadan sonra hızlı sonuç göremediğiniz için, yaptığınız her şeyin işe yaramadığını düşünmeniz doğru olmaz. Bazı olumlu etkiler uzun vadede hissedilir ancak ilk günden itibaren farkı hissetmeye başlarsınız. Yüz temizleme ürünlerinin ne kadar sürede ne kadar etki edeceği cildinizdeki sorunların boyutuyla alakalıdır.

Cilt temizliğinin gece yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra yapılması önerilir. Cildin sürekli temizlenmesi ve gün içerisinde çok fazla yüz yıkamak cildin nem dengesinin bozulmasına neden olabilir. Her gün yatmadan önce varsa bir makyaj temizleme suyu ile yüz güzelce yıkanmalıdır. Farklı bir temizleme ürünü de kullanabilirsiniz. Ardından cilt tipinize uygun, aynı zamanda besleyici özelliği olan vitaminlerle zenginleştirilmiş bir ürünü, cildi tahriş etmeyecek bir silikon veya sünger temizleyici yardımıyla, masaj yaparak yüzünüze yedirebilirsiniz. Yüz temizleme ürününü bol su ile yıkadıktan sonra, yatıştırıcı tonik ve cilt tipine uygun bir nemlendirici kremle cilt bakımını tamamlayabilirsiniz.

Makyaj temizliğini, makyaj ürünlerinizi göz önünde bulundurarak yapmalı ve belli başlı noktalara dikkat etmelisiniz. Su geçirmeyen, kalıcılığı yüksek makyaj ürünleri kullanıyorsanız su bazlı bir yüz temizleme ürünü, makyajınızı temizlemek için yeterli olmaz. Bu durumda yağ bazlı bir cilt temizleme ürünü kullanmalısınız. Eğer isterseniz yağ bazlı cilt bakım ürünü kullanımının ardından su bazlı bir ürün kullanarak iki aşamalı cilt temizliği de yapabilirsiniz.

Yüz Bakımını Kendim Uygulayabilir miyim?

Eğer bir uzman tavsiyesi almanız gereken çok ciddi bir cilt probleminiz yok ise cilt yapınıza uygun ürünlerle cilt bakımınızı kendiniz uygulayabilirsiniz. Sivilce problemi ve ileri seviye siyah nokta probleminiz varsa evdeki rutininize başlamadan önce bir uzmanın destek ve tavsiyelerini alabilirsiniz. İleri seviye siyah noktaları bilinçsizce temizlemek yüzünüzde kalıcı izler kalmasına neden olabilir. Sivilceli bir cilde peeling uygulamamak gerektiği de önemli bir bilgidir. Cilt tipiniz ve cilt bakımının evde nasıl uygulanacağı hakkında gerekli bilgiye sahipseniz, uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yüz Temizleme Ürünleri Ne Sıklıkta Kullanılır?

Yüz temizleme işlemini düzenli olarak her gün uygulamanız gerekir ama haftalık olarak uygulamanız gereken işlemler de vardır. Peeling bu işlemlerden biridir. Peeling işlemi haftada bir veya iki kez uygulanmalıdır. Peelingler genellikle tortulu bir yapıya sahiptir ve her gün kullanımı cilt hasarı, cilt kuruluğu gibi durumlara neden olabilir. Her cilt bakımı sonrası nemlendirici bir krem kullanmanız da ayrıca önerilir.

Yüz Bakım Ürünleri Evde Hazırlanabilir mi?

Yüz temizliği önemli ve hassasiyet gerektiren bir konudur. Özellikle yüz bölgesi neredeyse herkes için aynı öneme sahiptir. Titizlikle hazırlanmış yüz temizliği ve bakım ürünleri bile her cilt tipi için uygun değilken evde farklı malzemeler kullanarak cilt bakımı yapmak doğru değildir. Yanlış malzemelerin bilinçsizce bir araya getirilip kullanılması sonucu cilt yüzeyinde yanıklar bile oluşabilir. Bu nedenle cilt bakım ürünleri mutlaka profesyonelce hazırlanmış ürünler içerisinden tercih edilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yüz Temizleyici

8351 ürün listeleniyor
Kozmetik Kişisel Bakım
Kozmetik Kişisel Bakım
Kozmetik
Kozmetik
Cilt Bakımı
Cilt Bakımı
Yüz Bakımı
Yüz Bakımı
Temizleyiciler ve Tonikler
Temizleyiciler ve Tonikler
Temizleyici Mendiller ve Bantlar
Temizleyici Mendiller ve Bantlar
Jel ve Sabunlar
Jel ve Sabunlar
Köpük
Köpük
Krem/Süt
Krem/Süt
Tonikler
Tonikler
Kuponlu Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın