Oyun dünyasını takip eden hemen herkesin yakından tanıdığı ABD merkezli Electronic Arts’ın geçmişi, oyunların henüz ciddi birer prodüksiyona sahip olmadığı ve büyük stüdyolar tarafından geliştirilmediği 1982 yılına kadar uzanır. Oyunların gerçek bir sanat ürünü olduğuna inanan ve bu bakış açısını yansıtan bir şirket kurarak sanat eseri olarak nitelendirdiği oyunları teknoloji tutkunlarıyla buluşturmayı hedefleyen Trip Hawkins, başlarda farklı isimler üzerine fikirler yürütse de şirketin adının son halini Electronic Arts olarak belirler. Birkaç kişilik ekiplerin ortaya koyduğu “sanat eserleri”nin kapaklarını adeta bir müzik albümü kapağı veya film afişi gibi hazırlatan ve yapımın içine emeği geçen herkesin ismini yazdıran Hawkins’in önderliğinde bir dizi başarılı oyun yayınlanır. Oyuncularla buluşturduğu spor oyunlarıyla büyük ses getiren Electronic Arts, 1991 yılında EA Sports’u kurarak spor türü oyunları tek bir çatı altında toplar ve bu oyunları seriye dönüştürmeye başlar.

1990 yılında gerçekleşen CEO değişikliğinden sonra oyun geliştirme sürecinde farklı bir anlayış yakalayan Electronic Arts, hem oyun dağıtımcısı hem de oyun geliştiricisi olarak yoluna devam eder. 1990’lı yılların başında fırtına gibi esmeye başlayan Need for Speed serisinin, futbol meraklılarını ekran başına kilitleyen FIFA serisinin, 1990’ların sonlarına doğru çıkan ve İkinci Dünya Savaşı temalı FPS oyunlarının parlamasını sağlayan "Medal of Honor" serisinin çıkışı, bu döneme denk gelir. Zaman içerisinde farklı oyun geliştirici stüdyoları da bünyesine katan Electronic Arts, oldukça sıra dışı fikri mülkiyetlerle oyun yelpazesini genişletir. Hem PC hem de konsol platformlarında boy gösteren "The Godfather: The Game" ve "Harry Potter" serileri gibi tematik yapımların yanı sıra türlere bambaşka boyutlar kazandıran "Mirror’s Edge", "Dead Space", "Dragon Age" gibi seriler, isimlerini oyun tarihine altın harflerle yazdırır. Ayrıca, erkek egemen görülen oyuncu kitlesine "The Sims" serisi ile kadınları da dahil etmeyi başaran Electronic Arts, yapımın yeni sürümleri ve ek paketleri ile tam olarak yaşayan bir dünya yaratır.

Gelişen teknoloji sayesinde imza attığı her yeni yapımdaki grafik ve fizik etkileşimi, yapay zeka gibi ögeleri daha da ileriye taşıyarak oyunculara eşsiz saatler geçirten ve oyunları kendine özgü birer deneyime dönüştüren Electronic Arts, "Battlefield" ve "Star Wars Battlefront" gibi yapımlarla online oyunculuk kavramını da yeniden şekillendirir. 2002 yılında çıkan "Battlefield 1942"nin gerek atmosferi ve müzikleri gerekse online ortamda sağladığı serbesti, bugün EA ve farklı şirketlerin oyunculara sunduğu çok oyunculu yapımların temelini teşkil eder. Bunun yanında senaryo ve hikaye anlatıcılığını da oldukça iyi kotaran Electronic Arts, "Bard’s Tale", "Kingdoms of Amalur: Reckoning", "Mass Effect" gibi RPG türü serilerle oyuncuları bu dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götürür.

Bugün yeni fikri mülkiyetlerine ek olarak futbol, basketbol, Amerikan futbolu, buz hokeyi, araba yarışı gibi türlerdeki oyunlarını hemen her sene düzenli olarak çıkaran ve çeşitli yeniliklerle daha çekici hâle getiren şirket, FPS türü oyunlarda da sıra dışı adımlar atmaktan geri durmamaktadır. İkinci Dünya Savaşı konseptinde oyunlar yayınladıktan sonra ilk defa Osmanlı’nın da yer aldığı Birinci Dünya Savaşı temalı bir FPS’ye hayat vererek "Battlefield 1"i oyunculara sunan Electronic Arts, yapımı Türkçe alt yazılı olarak sunarak oyunculardan tam not almıştır. Yeni nesil oyun konsolları, PC ve mobil platformlar için birbirinden sürükleyici oyunlar hazırlayan şirket; merakla beklenen serileri, oyun dünyasını değiştiren yeni IP’leri, göz alıcı grafik motorları ve daha nice unsuruyla oyun dünyasının en güçlü şirketleri arasındaki yerini almıştır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...