Kişisel bilgisayarlar kategorisinde adından sıklıkla söz ettiren Dell markası, 1984 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor. Yaptığı araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla teknolojiyi yakından takip eden marka, ev ve iş yerleri için geliştirdiği masaüstü ve dizüstü bilgisayar modelleriyle kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Monitör, yazıcı, projektör, klavye, fare, network cihazları ve sunucular için de yatırım yapan Dell, bilgi teknolojileri alanında başarıyı elden bırakmıyor.

Dell Bilgisayar Çeşitlerinin Öne Çıkan Özellikleri

 • İhtiyaca göre 2 GB ila 8 GB aralığında farklı kapasitelerde dâhili ya da harici ekran kartı seçenekleri
 • Her keseye uygun farklı fiyat aralıklarında ev veya ofis bilgisayarları
 • AMD veya Intel markasının geliştirdiği işlemci çeşitleriyle amaca uygun ideal güç
 • Ekran boyutları 13,3 inç ve 17,3 inç aralığında her uygulamaya cevap verebilen bilgisayarlar
 • Kapasiteleri 4 GB ve 32 GB aralığında olan yüksek peformanslı RAM seçenekleri

Dell Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

 • Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell firması, Latitude, Vostro, Precision, XPS, Chromebook, Alienware, Inspiron model dizüstü bilgisayar modelleriyle dikkatleri üzerinde topluyor.
 • Ekran boyutları 11 inç ve 15,5 inç olan Latitude model dizüstü bilgisayarlar, güvenlik ve dayanıklılık özellikleriyle ön plana çıkıyor.
 • Fiyat performans oranı ve pratik kullanım avantajlarıyla sunulan Vostro modelleri ise 14 ila 15 inç ekran boyutlarıyla kullanıcıların beğenisine sunuluyor.
 • Profesyonel kullanıcıların gözdesi Dell Precision dizüstü bilgisayarlar ise ortalamanın üzerinde olan donanımsal gücü ve geniş depolama alanı ile olağanüstü başarı elde ediyor.
 • Çok hafif ve kompakt bir tasarımla üretilen XPS serisi çerçevesiz ve dokunmatik ekran seçenekleriyle taşınabilirlik seviyesini en yüksek noktaya taşıyor.
 • Klavye, fare, yazıcı gibi ürünler de geliştiren Dell, ev kullanıcıları için optimum özelliklerle donatılmış masaüstü bilgisayar çeşitleri sunuyor.

Dell Bilgisayarlarca İşlemcinin Rolü

Tüm Dell bilgisayar modelleri gücünü temelde işlemci, bellek, ekran kartı veya depolama aygıtı gibi fiziksel donanımlardan alır. Intel veya AMD işlemci modelleri, farklı seviyelerde performans sunar. GHZ ile ifade edilen CPU çalışma frekansı bilgisayarın performansını direkt etkiler. İşlemci çekirdek sayısı aynı anda daha fazla işlem yapılmasını sağlar. MB ile boyutu belirtilen ön bellek ise işlemcinin en çok yapılan verileri en yakınında tutmasını sağlar.

Bellek Değerlerinin Performansa Olan Etkisi

Bir diğer adı RAM olan bellek donanımının performans açısından çalışma frekansı, kapasitesi ve türü ön plana çıkar. Belleklerin çalışma hızı MHZ ile gösterilir. Sık işlem gören verileri üzerinde tutan ve işlemcinin her defasında depolama aygıtından bu verileri çekmesini engelleyen RAM, bu işi GB ile ifade edilen kapasitesi sayesinde yapar. Genelde DDR şeklinde anlatılan bellek türü ise yine hız ve enerji tüketimini doğrudan etkiler.

Güçlü Ekran Kartı ile Etkin Grafiksel İşlemler

Ekran kartı detayı Dell modellerinde paylaşımlı veya paylaşımsız olmak üzere iki şekilde sunulur. Dâhili olarak da anılan paylaşımlı ekran kartları çok yüksek performans gerektirmeyen kullanımlarda grafiksel ihtiyaçlara kolayca cevap verir. Harici ekran kartları ise daha çok oyun ve grafik işleme uygulamalarında tercih edilir. 2 ila 8 GB aralığında ekran kartlarına sahip Dell bilgisayarlar ile amaca uygun yüksek performanslı görüntü elde edilir.

Dell Bilgisayarların Geniş ve Hızlı Depolama Aygıtları

Dell bilgisayarlar çeşitlerinde 128 GB’tan 2 TB’a kadar depolama alanları bulunur. Klasik hard diskler verileri işlerken döner başlık kullanırlar. Okuma yazma hızını doğrudan etkileyen başlık dönüş hızı RPM‘le gösterilir. SSD diskler ise elektronik entegre devrelerden oluşur ve klasik disklere oranla çok hızlı okuma yazma yaparlar. Dell bilgisayar alırken RPM değerli disklerin yüksek depolama alanı sağlarken SSD disklerinse yüksek hız kazandırdığı unutulmamalıdır.

Kişisel bilgisayar kavramının ortaya çıktığı 80'li yılların ortasına doğru ortaya çıkan Dell, kurucusu Michaell Dell'in daha henüz 19 yaşında kurduğu küçük bir bilgisayar şirketi olarak yolculuğuna başladı. Kişisel bilgisayar ile başlayan yolculuğunu, laptop ve notebook tarzı taşınabilir cihazlarla devam ettiren şirket, bugün server hizmetleri ve bulut çözümleriyle profesyonel dünyaya da hitap eden bir noktaya geldi. Özellikle kişisel bilgisayar ve laptop piyasasının önde gelen firmalarından biri olan Dell bilgisayar, laptop, notebook, monitör ve projeksiyon cihazı seçenekleriyle Hepsiburada.com’da sizleri bekliyor. Kişisel bilgisayarlar, mobilizasyon akımı karşısında büyük bir güç kaybetti son zamanlarda. PC gücünü hala koruyor olsa da bu mobilizasyon akımından bir şekilde etkilendi. Bir tür bilgisayarı daha taşınabilir hale getiren all-in-one teknolojisi, kasa ile monitörü bir araya getiriyor. Kişisel bilgisayarların, mobil bilgisayarlar karşısında bu tutunma çabasında Dell önemli oyunculardan biri. Laptop konusunda Dell dünyanın önemli bilgisayar firmalarından biri. Dell laptop özellikle metalik tasarım çizgileri ve cihazlarda kullanılan sağlam işçiliği ile öne çıkıyor. Piyasaya son çıkan işlemcileri bilgisayarlarında kullanan Dell, üst düzey bir anakart, işlemci ve ekran konfigürasyonu da sunuyor.Taşınabilirlik konusuna da kafa yoran Dell son zamanlarda Ultrabook segmentine büyük bir yatırım yaptı. Intel'in desteklediği Ultrabook, tabletler nedeniyle güç kaybeden laptopları daha taşınabilir ve daha hızlı çalışabilir bir teknolojiye kavuşturmayı hedefliyor. Dell notebook, kişisel bilgisayar, projeksiyon cihazı, laptop, çeşitlerine hepsiburada.com avantajlarıyla ulaşabilir, ihtiyacınıza yönelik en uygun Dell ürününü hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...