Dell Laptop ve Notebook

Dell, bilgisayarlar ve donanım ürünleri geliştiren, satan, onaran ve destekleyen, Amerika merkezli bir bilgisayar teknolojisi şirketidir. Ayrıca dünyadaki en büyük Windows PC ve tablet üreticilerinden biridir. Güç ve taşınabilirlik arasında dikkate alınması gereken bir denge vardır. Dell logosu kalite açısından size belirli bir standart vadeder. Hangi modeli seçerseniz seçin, Dell laptop yorumları uzun yıllar hizmet edecek bir bilgisayara sahip olacağınıza işaret eder. Markanın cihazlarını daha önce kullandıysanız, muhtemelen şirketin ürünlerinin ne kadar güvenilir olduğu, müşteri hizmetlerinin nasıl çalıştığı ve bu ürün ve hizmetlerin sunduğu kullanıcı deneyiminin genel kalitesi hakkında bazı fikirleriniz vardır. İster iş yerinde çalışmak için güçlü bir dizüstü bilgisayar, ister evde veya hareket halindeyken üretkenliği sürdürmek için bir dizüstü bilgisayar arıyor olun, Dell piyasanın her seviyesine hitap eden bilgisayarlar üretir. Dell'in dizüstü bilgisayar ürün serisine bakarken, altı ana dizüstü bilgisayar ailesinden hangisinin ihtiyaçlarınızı en iyi karşıladığına odaklanmak isteyebilirsiniz. Oyun odaklı modellerin haricinde günlük kullanım ya da giriş seviyesi modeller de karşınıza çıkar.  Dell notebook modelleri her ihtiyaca uyacak bir çeşitliliktedir. Evde veya okulda kullanım için, ya da daha büyük ekranlara sahip cihazlardan, ultra kompakt ve daha uygun modellere kadar arasında seçim yapabileceğiniz çok fazla model bulunur. İster fotoğraflarınızı düzenleyin ister evinizin finansmanını yönetin, seçenek yelpazesinden biri hem istediğiniz ekran boyutuna hem de bütçe ihtiyaçlarına uyar. Basit görevler ve çevrimiçi gezinme için biraz daha az maliyetli bir şey istiyorsanız, temel işlevleri çocuklar ve öğrenciler için harika çalışan uygun fiyatlı bir cihaza yönelebilirsiniz.

Her Amaca Uygun Dell Laptop ve Notebook

Dell iş ve kişisel bilgisayarlar için en güvenilir markalardan biri olarak kendini kanıtlamıştır. İş istasyonu masaüstü bilgisayarlarından ultra ince dizüstü bilgisayarlara ve 2'si 1 arada dizüstü bilgisayarlara kadar her şeyi kullanıcılarına sunmayı hedefler. Dell 15.6 inch laptop modelleri, bir süredir ana akım ve güçlü dizüstü bilgisayarların denince akla gelen cihazlar haline geldi. Dell dayanıklı bu makineleri zirvede tutmak için teknolojisini günce tutmaya devam ediyor. Bazı modeller performans talep eden tüketiciler ve iş kullanıcıları arasında köprü kuran birinci sınıf tasarımlı ve tam donanımlı makinelerdir. Dell notebook yorumları bu cihazların bir ev ofisinde, bir kafede, bir konferans odasında veya önemli bir iş toplantısında eşit derecede kullanışlı modeller olduğuna işaret eder. Dizüstü bilgisayar serisinde ekran boyutu veya katmanlaşma açısından çok fazla çeşitlilik bulabilirsiniz, sadece 13 ve 15 inç hem kapaklı hem de döner ekranlı 2 inç olarak yapılandırılabilir sürümler markanın gösterdiği güncel kayda değer gelişmeler arasındadır. Şimdi GeForce RTX grafik seçeneğiyle birlikte Dell oyuncu laptop oldukça cazip seçenekler haline geliyor. Oyun oynamak yaşamınızın bir parçasıysa, markanın oyuncu laptopları piyasada ciddi bir rekabete sebep olur. En yeni bileşenler birinci sınıf yapı ve tasarımla bir araya gelerek PC oyuncuları arasında istek uyandıran bir marka olarak hak edilmiş bir itibar kazandırır. Bu gaming makineleri, büyük, güçlü modeller olma eğilimindedir, ancak marka m15 ve m17 serisi modelleriyle bazı daha temel cihazlarda piyasaya sürer. Bununla birlikte, tamamen yeniden tasarlanan klasik oyun makineleri daha ciddi grafik performansları elde etmenizi kolaylaştırır. Dell ayrıca farklı modellerde altında oyun dizüstü bilgisayarları satmaktadır. Kimi modeller, en yeni oyunlar için daha satın alınabilir bileşen sunan ana akım ve bütçesi kısıtlı oyuncuları hedefliyor. Bu modeller aynı zamanda ince ancak güçlü dizüstü bilgisayarlar ve dayanıklı sistemlerin bir karışımıyla ofiste veya sahada çalışanlar için seçenekler sunar. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sağlam Dell sistemi var, ancak seçenekler sizi karsız hale getirebilir. Marka birden çok kategoride başarılı cihazlar sunabilir. Dell çok yönlü bir şirkettir. Kullanıcılarını asla tek bir ürün çeşidi ile sıkmaz ve benzer kategoride her zaman birden fazla seçenek sunar. Bu şirketin dünya çağında bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir. Dell dizüstü bilgisayarlar için Inspiron, XPS ve Vostro olmak üzere 3 ayrı franchise üretmektedir. Bu 3 ayrı franchise birbirinden oldukça farklıdır, bu nedenle kullanıcılar amaçlarına uygun cihazları zorlanmadan bulabilirler.

Dell Laptop ve Notebook Çeşitleri ile Hızın Keyfini Çıkartın

Dell’in genişleyen pazar payı nedeniyle, şirket gerçekten de ülkedeki en iyi dizüstü bilgisayar ürünleri arasındaki konumunu sağlamlaştırmayı hedefler. Değerli pazarlama stratejisi, gelecekte daha iyi uygulanabilirlik için kullanıcılarına daha yeni ve iyileştirilmiş ürünler sunmayı içerir. Dell’in popülaritesi, kullanıcıların çeşitli fiyat bölümleri arasında oldukça yaygındır. Bunun nedeni, Dell'in farklı özellik listeleri ve fiyat aralığı için 3 farklı dizüstü bilgisayar franchise'ı içermesidir. Bu şekilde, her tür müşteri satın alımlarından memnun kalır. Inspiron modelleri, Dell’in PC bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarları içeren orijinal modellerinden biridir. Ev ve ofis kullanımına uygun modelleri ortaya çıkarmak için özel olarak tasarlanmıştır. 3 farklı seriyi kapsayan devasa bir dizüstü bilgisayar serisinden oluşur. Bu dizüstü bilgisayarlar, HD ekran ve 2'si 1 arada dokunmatik ekran kurulumu ile 11 inç ekran ile 17 inç arasında değişir. Kimi modeller elde taşınabilir tabletlere dönüşen modellerdir ve popüler işletim sistemini kullanırlar. Bu marka, özellikle onu ekstra taşınabilir ve çok kullanışlı hale getiren hafif dizüstü bilgisayar modelleriyle tanınır. Modelleri şık bir tasarıma sahiptir, olağanüstü grafik performansları gösterebilirler. Dell laptop 16gb ram ve güçlü ekran kartlarıyla, size en güncel grafik motorlarını gecikmesiz şekilde oynamayı vadeder. Bir dizüstü bilgisayarın fiyat-performans oranı en önemli faktördür, bunu pil ömrü, boyutu ve ağırlığı, klavye ve izleme paneli ve iyi performans izler. Ayrıca, daha fazla harcama yapabiliyorsanız daha taşınabilir modellere yönelmeniz mümkün hale gelir. Dell notebook fiyatları cihazların özellikleri ve kullanım amaçlarına göre değişkenlik gösterir. Daha uygun fiyat etiketlerine yönelmek için, daha kısa pil ömrü, daha büyük boyut veya daha sınırlı işlevsellik açısından farklı değişkenler karşınıza çıkar. Film veya fotoğrafçılık öğrencisiyseniz ve fotoğraf ve video düzenleme için bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa veya oyun oynayabilen bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, fiyat etiketi biraz daha yuları çıkabilir, fakat Dell gaming laptop modelleri size üst düzey bir grafik deneyimi vadeder. Bunlar iyi performansa ve uzun pil ömrüne sahip ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar ve lise ve üniversite öğrencileri için idealdir. Biraz daha ucuz modeller biraz daha büyük ve daha ağır olabilirler, ama bu onların kötü yapı kalitesine sahip oldukları anlamına gelmez. Parmak izi okuyucu veya USB-C şarjı gibi özelliklerde ödün vererek fiyat etiketini biraz daha aşağı çekmeniz olası hale gelebilir. Ancak bu dezavantajlara rağmen, diğer dizüstü bilgisayarlara kıyasla çok daha iyi performans ve genel kalite sağlar.

Dell Laptop Notebook ile Güçlü Grafikler

Dell laptop özellikleri, ister kişisel kullanım ister profesyonel olsun, tüm segmentlere hitap edecek şekilde tasarlanmıştır, yani gereksinimlerinize göre bir Dell dizüstü bilgisayar bulabilirsiniz. Dell, iş ve ev için dizüstü bilgisayarlar sunar ve ürünleri öğrenciler, yüksek tempolu profesyoneller ve girişimciler için önemli olan özellikleri içerir. Çoğu model daha uzun pil ömrüne ve çekici ve şık bir dış çerçeveye sahiptir. Dell laptop 13 inch kenarlıksız ekranı sayesinde tasarıma yetenek katar. Geniş ekranı, rahat klavyesi size ergonomik bir çalışma olanağı sunar. Grafik performansına sahip modeller endüstriyel bir tasarıma ve üst düzey grafik performansına sahiptir. Tuşlar ve dokunmatik yüzey diğer modellerin çoğundan daha büyüktür ve bazı modellerin ekranda dört kenarlı InfinityEdge çerçeve vardır.  Dell laptop 8 GB ram içeren modelleri, birçok kişinin masaüstü bilgisayarının yerini alabilir. Diğer bazı dizüstü bilgisayarlardan daha hantal ve daha ağırdır, ancak güçlü bir yapı, 8 GB bellek ve sekiz saatlik pil ömrü sunar. Dell 4k laptop temel özelliklere ve şık bir tasarıma sahip sağlam bir dizüstü bilgisayardır. Dokuzuncu nesil Intel Core işlemci ve DDR4 RAM içerdiği için oyun oynamak için mükemmeldir. Ciddi oyuncuların ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli konfigürasyonlarda gelir. Ortalama oyun kullanımı için iyi bir pil ömrü vadederken, ince tasarım, koyu renkler ve yüksek çözünürlüklü ekran ek avantajlar sunar. Bu oyun bilgisayarı size hayal ettiğiniz deneyimi sunmayı amaçlıyor. Dell dizüstü bilgisayarlar, ekonomik masaüstü yedek bilgisayarlardan şık ve yenilikçi oyun bilgisayarlarına kadar çeşitlilik gösterir. Dell’in geniş bilgisayar yelpazesi, sizin için önemli olan özellikleri seçmenize ve satın almanıza olanak tanır. Dell dizüstü bilgisayarlar, 4 GB RAM'den 64 GB'a kadar değişen birçok farklı bellek seçeneğiyle birlikte gelir. Depolama sürücüsü boyutları 500 GB ile 2 TB arasında değişir. Dell dizüstü bilgisayarlar dört farklı işletim sistemi seçeneğiyle birlikte gelir. Bunlar Windows 10, Linux Ubuntu, Chrome ve Chrome Enterprise Yükseltmesini içerir Ekran boyutları 11 inç ile 17 inç arasında değişir. Dokunmatik ekran ve dokunmatik olmayan ekran seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca HD ve HD + ile Full HD, Full HD +, 4K ve UHD + arasında değişen, gözleriniz için en iyi olan ekran çözünürlüğünü de seçebilirsiniz.

Dokunmatik Ekranlı Dell Laptop ve Notebook

Dell dizüstü bilgisayarlar, iş, kişisel kullanım ve okul için tasarlanmış yenilikçi, modern bilgisayarlar sunar. En bütçe dostu Dell dizüstü bilgisayarlar daha basit grafik işlemciler sunsa da, temel ihtiyaçlarınız sorunsuz şekilde karşılar ve donma ve yavaşlama gibi sorunlarla karşılaşmamanızı amaçlar. Her tür kullanıcı için bir Dell marka laptop bulunabilir. Markan en iyi Windows dizüstü bilgisayar seçimlerinden biridir ve en yeni bileşenlere ve birinci sınıf tasarıma sahiptir. Dell laptop, her yönüyle dikkate değer bir dizüstü bilgisayardır. Onu diğerlerinden ayıran en büyük etmen gövde tasarımı ve ekranıdır. Bazı modeller altın ve beyaz renklerde mevcuttur, ancak yine de karbon fiber ve gümüş kombinasyonu ile klasik koyu görünümü elde edebilirsiniz. Yeni klavye, öncekiyle aynı tuş hareketine ve arka ışığa sahiptir, ancak daha küçük gövdeye sığması için altında hiç şüphesiz yeni bir mekanizma kullanılır. Bilgisayarınıza erişim için parmak izi tarayıcıları, tam HD ekranlar ve dokunmatik ekran gibi özelliklerle, Dell hemen hemen her ihtiyaca uygun bir dizüstü bilgisayar sunmayı başarır. Başarılı olmak için ihtiyaç duydukları teknolojiyi elde etmelerine yardımcı olmak için üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma programları bile vardır. Eviniz, yatakhaneniz veya işiniz için doğru dizüstü bilgisayarı seçmenize yardımcı olmak için, markanın her amaca uygun dizüstü bilgisayarlarını seçebilirsiniz. Dell marka laptop tüm profesyonel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hızlı bir yol arkadaşıdır. Faydacı güzel görünümü kurumsal bir ortama mükemmel uyum sağlar ve geniş dokunmatik ekranı, iş için bol miktarda alan ve sezgisel gezinme sağlar. Harika klavyeleri, ekranları ve uzun pil ömrünün yanı sıra çoğu insanın bir bilgisayara ihtiyaç duyduğu her şeyi yapmak için yeterli güce sahip olmasını ister. İnce, hafif ve taşınabilir modeller zamanınızın çoğunu yolda geçiriyorsanız size avantaj sağlar. Ancak, yüksek kaliteli oyunları oynamak veya video düzenleme veya 3D modelleme gibi zorlu görevleri yerine getirmek için yeterli işlemci gücüne sahip modellere yönelebilirsiniz. Hafif ve kompakt olan pili, tüm dersler boyunca dayanır ve iyi bir klavyesi ve trackpad'i vardır. Ayrıca, hızlı performans ve web'de gezinmek ve yazı yazmak için ideal olan daha yüksek en boy oranına sahip geniş bir ekran sunar. Veri aktarmak, harici bir ekran bağlamak veya dizüstü bilgisayarı şarj etmek için kullanabileceğiniz yalnızca farklı bağlantı noktalarına sahiptir.

Dell Laptop Notebook Güçlü ve Taşınabilir

Tüm gün boyunca kullanılabilecek kadar güçlü, taşınabilirdir ve sağlam bir klavyeli Dell laptop özellikleri bakımından farklılık gösterebilir. 4K ekranlar size üst düzey grafik deneyim vadederler, ancak ne kadar çok çözünürlüğe sahip olursanız, o kadar güçlü bileşenlere ihtiyacınız olacağını hatırlamanız faydalı olabilir. Ayrıca oyun oynamak için yenileme hızı muhtemelen 1080P'nin ötesindeki çözünürlükten daha önemlidir. İçerik oluşturucular, renk doğruluğunu kontrol altında tutmak isteyecek ve dizüstü bilgisayarını açık havada kullanmak isteyen herkes özellikle parlak bir ekran tercih edecektir. Eskiden önce taşınabilirlik için performanstan ödün vermek gerekebilirdi.  Dell mini laptop bu problemi ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Teknoloji ilerledikçe bu ödün verme ihtiyacı kısmen azaldı. Etkileyici özelliklere sahip olan ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar satın almak artık oldukça sıradan bir durum. Elbette, çok küçük bir şey istiyorsanız, biraz güçten ödün vermeniz gerekebilir, ancak çoğu zaman, uygun bir taşınabilirlik ve güç bir arada sunulabilir. 10 ila 14 inç dizüstü bilgisayarlar en taşınabilir olanlardır. 15 inç ekranlar en yaygın modellerdendir, yine de seyahat için oldukça taşınabilir bir boyutadırlar ve bu boyuttaki dizüstü bilgisayarlar gerçekten çok güçlü olabilir. 17 inçlik dizüstü bilgisayarlar gerçek masaüstü bilgisayarlar kadar iyi performans sağlayabilir ancak diğer boyutlandırmalara göre nispeten büyüktür, ağırdır ve taşınması diğer modeller kolay değildir. Dell marka laptop fiyatları performansı ve taşınabilirliği birleştirdiği ölçüde artma eğilimi gösterebilirler. Dizüstü bilgisayarınız söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olan güç, onu ne için kullanacağınıza göre belirlenir. Profesyoneller ve öğrenciler, işlem gücüne ve hızlı SSD depolamaya öncelik verirken, oyuncular ve içerik oluşturucular özel bir grafik kartına ihtiyaç duyarlar. Çoğu dizüstü bilgisayarda en az 8 GB RAM bulunur, ancak bazı bütçe modellerinde RAM boyutu 4 GB’a kadar düşebilir. Daha iyi çoklu görev için üst seviye modellerde 16 GB RAM daha popülerdir. Çoğu Dell dizüstü bilgisayar, en yeni Intel CPU'lara sahiptir. Intel i3 temel model işlemcidir ve temel görevler için iyidir, i5 ise harika bir fiyat-performans oranı sağlar. Mümkün olduğunca fazla güce ihtiyacınız varsa Intel Core i7 işlemciler idealdir. Tüm ürün seçeneklerini görmeniz ve doyasıya alışveriş keyfini yaşamanız için Hepsiburada yanınızda!

Dell Laptop Kaç İnçtir?

13 ve 15 inçlik laptop boyutları marka bünyesinde oldukça yaygındır. Bunun yanı sıra 15.6 gibi inç boyutları da değerlendirilebilir.

Dell Laptop Ömrü Nasıl Uzatılır?

Doğru kullanım ile cihazınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Batarya sağlığı sürekli cihazı sürekli şarjda tutmamalı, sık sık uyku modunda bırakmamalısınız. Arşivlenmesi gerekmeyen belgeleri silerek, cihaz içerisinde temizlik yapabilirsiniz.

Dell Laptop Neye Göre Alınır?

Kullanım amacınıza göre bir laptop seçimi yapmanız gerekir. Okul, iş veya çeşitli projeler için kullanacağınız bilgisayar modelleri birbirinden farklılaşabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dell Laptop Fiyatları Notebook Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
İşlemci Tipi
Toplam 36 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Kontrast OranıKontrast, monitörün sağladığı görüntü içinde yer alan en parlak alan ile en karanlık bölüm arasındaki farktır. Ekrandaki siyah ile beyaz renk arasında yer alan kontrast aralığı genişledikçe bu iki renk arasında yer alan ton seviyesi de artar. Yüksek kontrast oranına sahip ekrandaki görüntü, daha geniş bir renk aralığı sunduğundan görüntü de daha detaylı, renkli ve canlı görünür. Durağan ya da hareketli görüntü karesi içinde yer alan siyah ve beyaz bölümlerin ölçülmesi ile kontrast oranı elde edilir. Bu oranlar, 3.000.000:1 gibi rakamlar ile ifade edilir. Ölçümde yer alan ilk rakam büyüdükçe monitörün sunduğu renk aralığı da o kadar yüksek olur. Böylece daha renkli ve daha detaylı görüntüler elde edilir. Ayrıntılarda yer alan çarpıcı ve keskin görüntüleri rahatlıkla görebilmek için kontrast oranı yüksek monitöre sahip olmak, son derece önemlidir. Monitörün sunduğu kontrast oranı yükseldikçe görüntüde yer alan detayları görmek o kadar kolaylaşır. Örneğin, çizimi yapılan bir grafiğin koyu bölgelerinde yer alan detaylar ya da izlenen bir dizinin görüntüsünde yer alan gece sahnesinde gökyüzü tamamen siyah görünür. Halbuki görüntüde yer alan gökyüzü sahnesinde bulutlar, yıldızlar gibi unsurlar da vardır. Bu gibi detayları görüntüleyebilmek için yüksek kontrast oranına sahip bir monitör kullanmak gerekir. Monitörün kurulumunu gerçekleştirdikten sonra en iyi görüntüyü elde etmek için kontrast ayarını içinde bulunulan ortama göre ayarlamak, monitörden elde edilen görüntü kalitesini artırır. Örneğin, monitör çok aydınlık bir ortamda kullanılacaksa kontrast oranını artırmak, daha keskin görüntüler elde edilmesini sağlar. Loş ya da karanlık bir ortamda kullanılacaksa kontrast oranını bir miktar azaltmak gerekebilir. Böylece gözünüzü rahatsız etmeyecek keskinlikte ve doğallıkta görüntü elde edebilirsiniz.
Detaylar
GDDRGDDR bir RAM (bellek) türüdür. Açılımı Graphics Double Data Rate olan GDDR’ın Türkçedeki tam karşılığı grafik çift veri hızıdır. GDDR türü belleklerin bilgisayar sistemlerinde kullanılan SDRAM ve DDR RAM’lerden farkı adından da anlaşılacağı üzere grafik kartları için kullanılıyor olmasıdır. Bilgisayarların ana kartlarına DDR RAM takılırken grafik kartları GDDR bellek ile birlikte gelir. GDDR türündeki RAM’ler normal belleklere göre çok daha güçlüdür ve çok hızlı grafik işleme yaparlar. Böylece kullanıcılar yüksek performans ile daha kaliteli bir seyir keyfi elde ederler. DDR teknolojisinin bir üst versiyonu olarak anılan GDDR bellek, üstün çalışma yeteneği ile çok yüksek çözünürlüklü görüntü verilerini dahi işleyebilir. Bilgisayar hızına depolama aygıtının birim zamanda okuma yazma oranı, bellek türü, işlemci hızı ve çekirdek sayısı, grafik kartının performansı gibi birçok donanımın etkisi olmaktadır. Bu açıdan belleklerin performansı da ön plana çıkmaktadır. Belleklerin çalışma hızı MHZ cinsinden ifade edilmektedir. GDDR bellekler klasik belleklere göre daha yüksek frekanslarda çalışabildiği gibi üzerinde daha başarılı Overclock çalışmaları da yapılabilmektedir. Böylece GDDR RAM’ler hız aşırtma yöntemleri ile varsayılan çalışma hızından daha yüksek MHZ değerlerine çıkabilmektedir. Overclock işlemlerinin tamamen yapanın sorumluluğunda olduğu ve çok dikkatli yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Özellikle oyun bilgisayarları ve grafik işleme sistemleri için özel olarak üretilen GDDR bellekler, günümüzde GDDR3 ve GDDR5 olarak yaygın kullanılmaktadır. GDDR3 bellek, 2 saat döngüsünde 4 bit veri taşıyabilirken GDDR5 dört yönlü olarak 8 bit veri taşır. Yüksek bant genişliği için geliştirilmiş olan GDDR bellekler, tek seferde daha yüksek bit kapasitesinde veri gönderebilirler. Böylece kaliteli oyunlara ve hızlı render işlemlerine imkân doğar. Ayrı bir şekilde sisteme takılmayan GDDR bellekler ekran kartı üzerinde dâhili olarak bulunur.
Detaylar
Syncİngilizce "synchronization" (senkronizasyon) kelimesinin en sık kullanılan kısaltması "sync", veri ve organizasyonların eş zamanlaması anlamına gelir. Birçok teknolojik üründe karşılaşacağınız sync'i, İnternet sitelerinin panelleri ile Android ve iOS gibi mobil cihazlarda ve yazılımlarda da kullanırsınız. Sync'in cihaza ve yazılıma göre pek çok farklı anlamı vardır. Apple cihazlarda bulunan Sync özelliği sayesinde bir çok cihazınızı birbiri ile içerik olarak bağlayabilir ve içeriklerinize farklı Apple cihazlarından ulaşabilirsiniz. Sync kavramı, Android cihazlarda da Apple'da olduğu gibi eş zamanlama olarak kullanılır. Sıklıkla bulut yedekleme ismi ile kullandığınız sync sayesinde cihazınızdaki verileri yedeklemek için uzaktaki bir cihaza kopyalayabilirsiniz. Android işletim sistemine sahip cihazlarda farklı uygulamalar size bu konuda yardımcı olur. İşletim sisteminde bulunan dünyaca ünlü Evernote uygulamasının menüsünde Sync seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçeneği aktif hâle getirdiğinizde cihazınızdaki verileri uygulamanın yedekleme sunucularına kaydedebilir ve daha sonra başka bir cihazdan notlarınıza erişebilirsiniz. Monitör kategorisinde yer alan sync kavramı, monitörün yenileme hızının ekran kartının tarama hızı ile eş zamanlı hâle getirilmesine verilen isimdir. Monitör teknolojisinin gelişmesine destek veren sync kavramı, oyun ve programlarınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. FreeSync ve G-Sync olmak üzere iki çeşidi bulunan kavram, monitörlerin yenileme hızı ile ilgilidir. Sync, monitörlerde kusursuz bir eşleşme sağlamaz ise ekranda yırtılmalar gözlemlersiniz. Yoğun yırtılmalar oyun keyfinizi bozacağı için deneyiminizdeki kusursuzluk ortadan kalkar. Sync kavramı, kullandığınız cihaza ve yazılıma göre farklı anlamlara işaret ettiğinden öncelikle yapmanız gereken, cihazın kullanma kılavuzuna ya da yazılımın yardım kısmına bakmak olmalıdır. Monitör teknolojisinde de önemli bir yere sahip olan sync, araştırılması gereken bir kavram olarak, yazılımlarda ve mobil cihazlarda da kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlar.
Detaylar
TNBilgisayar monitörleri ve televizyonların görüntüyü oluşturan ve izlemenizi sağlayan yüzeyleri, kullanıcılar tarafından ekran olarak bilinse de bu cihazların sektörel terminolojide ismi paneldir. Paneller görüntüyü oluşturmak için farklı teknolojiler kullanılarak farklı teknik özelliklerde üretilirler. TN terimi ise panel çeşitlerinden olan Twisted Nematic Panel isminin kısaltmasından oluşturulmuş bir terimdir. IPS, PLS, TN, VA, MVA gibi farklı panel teknolojileri kullanılarak üretilen monitörler ve televizyonlar farklı amaçlara hizmet eder. Her biri farklı teknik konularda diğerlerinden üstün olabilir ve farklı dönemlere ait teknolojilerle üretildiklerinden yeni nesil paneller karşısında güncel gereksinimleri karşılayamayabilir. TN paneller tepkime süresi açısından rakiplerine nazaran daha güçlü ve üstündür. Özellikle hızlı hareket eden objelerin yoğun olduğu spor müsabakaları, aksiyon filmleri, bilgisayar oyunları gibi uygulamalarda yüksek kalite sunar. Tepkime süresi daha yavaş olan panel modelleri bu tip görüntülerde hayalet iz adı verilen bir gölge oluşmasına ve görüntü kalitesinin düşmesine sebep olur. Bununla birlikte TN paneller siyah kalitesi, renk genişliği, kontrast gibi konularda rakiplerinden geri kalabilir. Özellikle dar görüş açısı sebebi ile diğer düz ekranların sunduğu her açıdan izleme fırsatını sunamaması, TN panelin en önemli dezavantajları arasındadır. TN panellerin en güçlü yanı olan kısa tepkime süreleri bu panel modelinin bilgisayar oyuncuları arasında hâlâ popüler olmasını sağlamaktadır. VA panellerde 10 ms. IPS panellerde 4 ms. seviyesinde olan tepkime süreleri TN panellerde 1 ms. değerine kadar düşebilmektedir. Sabit açıda monitör karşısında oturarak oynanan oyunlar, TN panelin dar görüş açısı dezavantajından etkilenmediğinden oyun tutkunları tarafından performansı yeterli bulunur. Ancak TN panele sahip bir televizyonu oturma odanızın farklı koltuklarından ve farklı açılardan izlemek isterseniz bazı konumlarda görüntü kalitesinin düşmesi kaçınılmaz olacaktır.
Detaylar
VA PanelAçılımı Vertical Alignment olan VA panel, bir tür LCD panel teknolojisidir. Tipik kontrast oranlarının yüksek olması diğer panellere göre en büyük avantajlarıdır. VA paneller S-PVA ve MVA olarak da anılır. VA paneller, TN ve IPS paneller arasında denge konumundadır. VA panellerin üretilme amacı, TN ve IPS panellerin avantajlarını tek bir noktada toplamaktır. Daha yüksek yenileme hızına sahip olan VA paneller, diğer panel türlerine göre daha iyi renk üretimi, parlaklık seviyesi ve geniş görüntüleme aralığıyla tercih edilir. Ağırlıklı olarak günlük kullanımda tercih edilen VA paneller, görüntü ve renk kaybı yaşamaksızın geniş bir izleme açısı sunar. Ayrıca bu paneller iyi renk üretmeleriyle öne çıkar. VA panele sahip bir monitörle derin siyah rengin olduğu film ve videolar, renk kaybı olmadan izlenebilir. Akıcı ve yumuşak renk geçişlerine sahip olan VA paneller genellikle 8 bit yani 256 renk desteği sunar. Monitör özellikleri arasında çözünürlük ve ekran boyutuyla birlikte yenileme hızı ve 3D desteği gibi ek özellikler de yer alır. Ancak panel türü göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Farklı niteliklere sahip TN, IPS, PLS, AHVA ve VA paneller monitörlerin performansını etkiler. VA paneller teknolojik olarak S-IPS panellerle benzerlik gösterir. VA panellerin tepki süreleri IPS panellerle benzerlik gösterse de TN panellere göre daha düşüktür. VA paneller diğer panel türlerine göre kullanıcılarına yüksek kontrast oranı, keskin siyahlar, renk doğruluğu ve orta seviye görüş açısı gibi pek çok avantaj sağlar. Tepkime süresi ise IPS ve TN panellere nazaran daha kötüdür. Her yönden ortalama üstü performans sunan bir ekran arayan kullanıcıların VPN panellere yönelmesi tavsiye edilir. Uygun maliyetleri sebebiyle de tercih edilen VA paneller, fiyat performans segmentinde yer alır.
Detaylar
LED EkranLED ekran, LED teknolojisi kullanılarak tasarlanan ekranlara verilen addır. Modül ve panel gibi alt birimlerin bir araya gelmesi ile oluşur.  LED kelimesi, İngilizce "Light Emitting Diode" kelimelerinin kısaltılmış hâlidir. Dünyanın pek çok ülkesinde bu isimle anılır. "Işık yayan diyot" olarak Türkçe'ye çevrilebilen LED'ler, elektrik enerjisini ışığa dönüştürür. Yarı iletken devre elemanları olan sistemlerin ebatları ve parlaklık seviyeleri, değişiklik gösterir. LED çipi, plastik kılıf ile bağlantı uçlarına bağlanarak her bir parçayı oluşturur. Her bir LED, pikselleri; pikseller, modülleri; modüller, panelleri; paneller ise ekranları meydana getirir. LED ekran teknolojisinin bilinmesi gereken terimlerinden biri de "piksel aralığı"dır. İki kırmızı LED arasındaki uzaklık anlamına gelen bu terim, çözünürlüğü belli eder. Düşük piksel aralığına sahip olan LED ekranlar daha yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görüntü sağlayan sistemlerdir. Günümüzde "sanal piksel" terimi de yaygınlaşmaya başlamıştır. Standart piksel konfigürasyonuna ek olarak panelde yer alan bir adet kırmızı LED için "sanal piksel" ifadesi kullanılır. LED'lerde birden fazla piksel için ortak sanal piksel kullanılarak çözünürlüğün artması sağlanır. Indoor (iç mekân) ve outdoor (dış mekân) LED ekranlar bulunabilir. Outdoor'da daha iyi görüntü ve netlik için daha yüksek çözünürlük tercih edilir. LED ekranlar, televizyonların yanı sıra reklam panolarında da sıklıkla kullanılır. Indoor LED ekranların parlaklıkları ise daha düşüktür. Outdoor alanlarda gün ışığı nedeniyle yüksek parlaklık sağlayan LED'ler kullanılır. Outdoor LED ekranlar, hava şartlarına ve dış etkenlere karşı özel korumalarla hazırlanır.  LED ekranlarda en çok kullanılan teknolojiler, RGB ve SMD'dir. Bir PGB ekranda her pikselde bir kırmızı, bir mavi, bir de yeşil LED bulunur. SMD LED ise üç renk LED'i tek gövdede bulundurur. SMD, daha çok indoor ürünlerde kullanılmaktadır.
Detaylar
Dokunmatik LCDTürkçe karşılığı sıvı kristal ekran olan "Liquid Cyrstal Display" (LCD), kutuplama filtresi sayesinde ışığın gözle görülebilmesi mantığına göre çalışan bir görüntü teknolojisidir. LCD ekran üzerinde bulunan her bir piksel, iki şeffaf elektrot ve iki polarize filtre arasında bir molekül katmanından oluşur. Bu sayede şeffaf elektrotlardan giren ışık, polarize filtrede tutulur ve piksele görüntü aktarılmış olur.  İlk zamanlarda tek renkli ve çok düşük çözünürlüklere sahip olan LCD ekranlar, her bir pikselin üç ana rengi temsil eden hücreye bölünmesi sayesinde renkli görüntü aktarabilir hâle gelmiştir. Bu sayede LCD ekranlar, teknoloji çağının beklentilerini karşılayarak daha geniş bir kullanım ağına dâhil olmuştur. Dokunmatik LCD Nedir? Herhangi bir harici donanıma gerek olmaksızın direkt olarak basınca duyarlı panel üzerinden komut alabilen ekran teknolojisidir. Kolay ve ergonomik kullanım özelliği sayesinde günlük hayatı son derece kolaylaştıran dokunmatik ekranlar; rezistif, kızılötesi ve kapasitif olmak üzere 3'e ayrılır ver her bir panel, özelliği itibarıyla farklı çalışma prensiplerine sahiptir.  Dokunmatik LCD Nasıl Çalışır? Dokunmatik LCD'ler, birbirleriyle bağlantılı sistemlerden meydana gelmektedir. Rezistif dokunmatik LCD'lerde bulunan tabakalar, ekrana dokunulduğu an birleşerek akım değişikliği ortaya çıkarır. Bu sayede ekran üzerinde nereye dokunulduğu çok kısa bir süre içerisinde sistem tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Kapasitif dokunmatik LCD'lerde ekrana 4 taraftan gerilim uygulanır ve ekran yüzeyinde elektrostatik bir alan oluşur. Oluşan elektrostatik alandaki basınç değişikliklerini algılayan osilatörler, ekran yüzeyinde hangi alana temas edildiğini koordinat verisi hâlinde sisteme aktarır. Kızılötesi dokunmatik LCD'ler ise ekranın bir tarafından diğer tarafına gönderilen kızılötesi ışınların ışık demetini kontrol ederek ışık geliyorsa 1; gelmiyorsa 0 komutunun sisteme gönderilmesi prensibine göre çalışır.
Detaylar
Oyuncu BilgisayarOyun ya da oyuncu bilgisayarı, oyunları en kaliteli şekilde sorunsuz ve profesyonel düzeylerde oynamak isteyen kullanıcılar için hazırlanmış bilgisayar modelleridir. Ekran çözünürlüğü, hız ve soğutma teknolojileri gibi konularda standart bilgisayarlardan çok daha gelişmiş donanımsal parçalar oyun bilgisayarlarında kullanılır. Bu modeller, birçok üst düzey ekipmanı içeren laptop ve masaüstü modellerine sahiptir. Oyuncu Bilgisayarlarını Kimler Tercih Eder? Oyuncu bilgisayarları, sahip oldukları donanım ve yazılım özellikleri nedeniyle yüksek maliyetli ürünlerdir. Bu nedenle bu bilgisayarları e-spor alanında uzman kişiler, bilgisayar oyunlarını kusursuz görüntü, ses ve hareket ekseninde yaşamak isteyen kişiler tercih eder.  Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu bilgisayarları satın alırken, başta ekran kartı, işlemci, bellek gibi donanımların özelliklerine bakmak gerekir. Satışa sunulan bilgisayarların sahip oldukları özelliklerin sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamaması önemlidir. Ayrıca bilgisayarın parçalarının birbiriyle uyumu, taşıdığı özelliklerin yeni nesil oyunlar için uygun olup olmadığı gibi özellikler büyük önem taşır.  Oyun Bilgisayarında Laptop ve Masaüstü Farkı Profesyonel seviyede oyun oynamak isteyen kullanıcılar ekranların daha büyük olması, büyük kasalara daha teknik donanım parçalarının yerleştirilmesi, daha geniş depolama alanı sunması ve geliştirilebilir olması gibi nedenlerle masaüstü modelleri tercih eder. Teknolojik yeniliklerin gelişmesiyle artık pek çok laptop bilgisayar modeli de yüksek oyun performansı elde etmenize yardımcı olur. Oyundan istediğiniz akıcı hız, yüksek çözünürlük ve etkileyici ses deneyimleri dizüstü modellerinde de bulunur. Laptop bilgisayarların en önemli farklarından biri oyun keyfini istediğiniz her noktaya taşımanızı sağlamasıdır. Oyun Bilgisayarı Fiyatları Oyun bilgisayarları farklı seviyelerdeki oyuncular için hazırlanmış yüzlerce seçeneğe sahiptir. Çoklu depolama seçenekleri, istediğiniz zaman oynamanızı sağlayan RGB aydınlatmalı klavye ve termal ısı donanımı bulunan masaüstü ve laptop modelleri en yüksek fiyat aralığında bulunur. Gerçekçi oyun deneyimini ulaşılabilir fiyatlarla yaşamak isteyen kullanıcılar ise güncel oyunları oynamanıza imkân tanıyan yeni nesil bilgisayarları tercih edebilir.
Detaylar
TN PanelLCD ekran panel çeşitlerinden TN panel, bükülmüş nematik özellik gösterir. Genellikle bilgisayar monitörlerinde kullanılır ve fiyatları diğer panel türlerine göre daha uygundur. TN Panel Katmanları ve Özellikleri TN paneller, çeşitli katmanlardan oluşur. İlk katmanda ışık polarize edilir ve ışınların tek bir düzlemde hareket etmeleri sağlanır. Ardından ekranda görülecek görüntünün oluştuğu katman mevcuttur. Üçüncü katman TN ekranların isimlendirilmesini sağlayan, twisted nematic bölümdür. En son katmanda ise ışık miktarı düzenlenir. TN Panel Avantajları ve Dezavantajları TN panellerin en büyük avantajı, yüksek hızlarıdır. Bu özelliği nedeni ile sıklıkla oyun bilgisayarlarında kullanılır. Kısa sürede tepki verir. Kendisine en yakın panel çeşidinin tepki süresi 4 ms iken; TN ekranlarda 1 ms’ye düşen tepki süreleri mevcuttur. TN monitörlerde tazelenme süresi 240 Hz’yi bulabilir. Görüntü tazelenme süresi, ekrandaki görüntünün 1 saniyede kaç kere yenilendiğini ifade eder. 240 Hz tazelenme süresine sahip bir ekran, her saniyede görüntüyü 240 kere yenileyebilir ve böylelikle hareket bulanıklığı oluşmaz. TN panellerin dezavantajları ise görüntü kalitesi ile ilgili olur. Görüntü açısı, IPS panellere göre daha dardır. Ekranın tam karşısından bakıldığında herhangi bir problem yokken, yan açılardan bakıldığında parlama olabilir. Kontrast farklılıkları oluşabilir ve renklerin tonları olduklarından farklı görüldüğünden dolayı görsel çalışma alanlarında tercih edilmez. TN ekranların kalitesi yükseldikçe dezavantajları da daha az hissedilir. Ancak, yine de görüntü iletimi açısından daha başarılı ekran çeşitleri mevcuttur. TN Panelli Monitörler Hangi Alanda İyidir? TN panelli laptop'lar, hızın önemli olduğu alanlarda daha iyidir. Oyun ya da yazılım geliştirme gibi alanlarda tercih edilebilir. Görselliğin öne çıktığı alanlarda ikinci planda kalır. Bu nedenle fotoğrafçılık, grafik gibi alanlarda TN ekran kullanımı tercih edilmez.
Detaylar
NvmeNVME terimi yeni nesil depolama teknolojisini ifade eder. Açılımı Non-Volatile Memory Express olan NVME Türkçede hızlı geçici olmayan bellek anlamına geliyor. Bilgisayar sistemlerinde temelde iki tip depolama aygıtı kullanılır. Birincisi klasik hard disklerdir. Genelde 3,5 inç boyutunda olan ve AHCI teknolojisini destekleyen klasik hard diskler üzerinde döner okuma yazma başlığı vardır. Okuma yazma hızı bu başlığın RPM dönme hızı ile doğru orantılıdır. Çok daha yüksek okuma yazma hızına sahip olan SSD depolama aygıtları ise genelde 2,5 inç boyutunda olurlar ve tamamen entegre elektronik devrelerden oluşurlar. Daha küçük boyutlara sahip olan ve NVME teknolojili M.2 türü SSD’ler ise farklı genişlik ve boylarda sunulabilmektedir. NVME bir protokoldür ve eski AHCI protokolünün yerini alması için geliştirilmiştir. Daha verimli ve ölçeklenebilir bir protokol olan NVME, daha az gecikme süresi sayesinde depolama verimliliğini artırır. Son teknoloji depolama aygıtları piyasada genelde M.2 NVME PCIe SSD şeklinde anılırlar. Bilgisayar sistemlerinde kendi içerisinde de çeşitleri olan SATA ve PCIe ara birimleri vardır. SATA'dan sonra en yüksek bant genişliği ile çalışan PCIe ara birimi, 3 kat daha yüksek bir hıza ulaşabilir. Klasik HDD’ler veya ilk SSD depolama aygıtları en çok bilinen ve yaygınca kullanılan SATA ara birimi ile ana karta bağlanır. M.2 türü küçük SSD’lerin ise hem SATA hem de PCIe ara birimi ile uyumlu sürümleri mevcuttur. NVME teknolojisi ile geliştirilen M.2 SSD depolama aygıtları PCIe ara birimini kullanırlar. İlk SSD’ler SATA ara yüzünün 600 Mbps kısıtlaması ile 500 ila 550 Mbps okuma yazma yapabilirler. NVME teknolojisi ile tasarlanan M.2 SSD’ler ise PCIe ara yüzünü kullanarak 32 Gbps değerine kadar çıkabilirler. SATA M.2 SSD depolama aygıtı üzerinde biri M diğer B olan 2 adet çeltik bulunurken PCIe veri yolu üzerinden çalışan NVME M.2 SSD’ler üzerinde M adında tek bir çeltik bulunur. Büyük sistemler, veri merkezleri ve yüksek performans gerektiren profesyonel sunucu uygulamaları için geliştirilen NVME teknolojisi, düşük enerji tüketimi ve yüksek tepki süresi ile depolama performansını üst seviyelere taşırlar.
Detaylar
Okuma-Yazma HızıTablet, telefon, bilgisayar gibi cihazların depolama kısmı olarak basitçe özetleyebileceğimiz, internette karşımıza genel olarak sabit disk (harddisk/hdd/solid sata drive/SSD flash drive/USB) adı ile çıkan bilgisayar bileşenleridir. Yazma, bu bileşene veri (data) kaydetmek; okuma ise bu bileşenden veri (data) çıkarmak olarak anlatılabilir. Birimi megabayt/saniye (mb/sn)'dir.  Harddisk (HDD); günümüz teknolojisine göre biraz geride kalmış depolama cihazlarıdır. Temel olarak gelişmiş bir disk (CD/DVD)'ye benzetilebilir. Okuma-yazma hızları “solid sata drive (ssd)”lere göre yavaştır. Dolayısıyla daha ucuzdurlar. Kendi aralarında ise dönüş hızlarına (roll per minute/ RPM) göre kıyaslanırlar. Genel olarak 3200 ile 7200 RPM'lik harddiskler kullanılmaktadır. Ortalama bir okuma-yazma hızı belirtmek gerekirse okuma 110 mb/s yazma 85 MB/s civarındadır.Genellikle 240GB/ 420GB/ 520GB/ 1024GB(1 TB)/ 2048GB (2 RB)/ 4096GB (4TB)'lik boyutlarda satışla sunulurlar. Solid sata drive (SSD); günümüzde direkt olarak anakarta takılan M2 adı verilen modellerinin yanı sıra harddiskler gibi kablo ile anakarta bağlanan modelleri de bulunmaktadır. Harici olanları harddisklerden ortalama 10 kat daha hızlıdır. M2 SSD'ler ise normal SSD'lerden ortalama 5 kat dolayısıyla harddisklerden de ortalama 50 kat daha hızlıdırlar. Bununla birlikte harddisklerden daha pahalıdırlar. Genellikle 240GB/ 420GB/ 520GB/ 1024GB (1 TB)/ 2048GB (2 TB)/ 4096GB (4TB)'lik boyutlarda satışla sunulurlar. Normal SSD'lerin ortalama okuma ve yazma hızları sırasıyla 543 MB ve 516 MB'dir. M2 SSD'lerin ortalama okuma ve yazma hızları ise 1750 MB ve 1650 MB civarındadır Flash drive (USB); küçük ve taşınabilir olan hepinizin "Flaş bellek" olarak bildiği cihazdır. Taşınabilmesi özelliği sayesinde günümüz koşullarında çok işlevsel bi cihazdır. Genel olarak okuma hızları yüksel yazma hızları ise düşüktür. 4 gigabyte'dan 2 terabyte'a kadar modellerini bulmak mümkündür. Ortalama okuma ve yazma hızları sırasıyla 100 MB/s 15 MB/s civarındadır.
Detaylar
2in1Bugün, teknolojik ilerlemelerin getirdiği birçok iş alanı türemiş, bilgisayarlar insan hayatının merkezine yerleşmeyi başarmıştır. İnternet sayesinde aşılan mesafeler, bilgisayar aracılığı ile yapılan işlerin sayısını artırmıştır. Bu sebeple laptoplar, insanların gittiği her yerde yanında taşıdığı önemli elektronik aletler haline gelmiştir. Tüm bu gelişmeler, kafelerden alışveriş merkezlerine kadar birçok yerde görebileceğiniz dizüstü bilgisayarların da daha pratik, daha hafif ve katlanabilir özellikler ile üretilmeye başlanmasını sağlamıştır. 2 in 1 özelliği de, dünya devi birçok teknoloji şirketi tarafından geliştirilen kolaylaştırıcı bir çözüm yolu niteliğindedir. "İkisi bir arada" anlamına gelen 2 in 1 teknolojisi, yalnızca dizüstü bilgisayarlarda bulunan bir özelliktir. Günümüz insan hayatını kolaylaştırmak için üretilen pratik ürünlerden biri olan 2 in 1 bilgisayarlar, hem dizüstü bilgisayar hem de tablet olarak kullanılabilme özelliğine sahiptir. 2 in 1 laptopların bazılarında ekran kısmı isteğe göre çıkarılarak tablet olarak kullanılabilirken, bazılarında ise ekran 180 derece döndürülerek klavyenin üzerine katlanabilir. Ayrıca, Windows İşletim Sistemi ile çalışan bu tür laptopların ekranları çıkarılıp tablet haline getirilse bile işletim sistemi çalışmaya devam eder. 2 in 1 bilgisayarlar, sahip olduğu birçok pratik özellik sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. 2 in 1 laptoplar, portatif özellikleri sayesinde diğer bilgisayarlardan daha az yer kaplarlar ve hafif oldukları için çok daha kolay taşınabilirler. Ayrıca birçok bilgisayardan daha uygun fiyatlıdırlar. Hem bilgisayar hem de tablet işlevi gören bu laptoplar profesyonel kullanıcılar tarafından çokça tercih edilirler. Bilgisayar donanımının şimdilik en pratik ve en ileri seviyesine sahip olan 2 in 1 laptoplar, şirketlerin de öncelikli tercihi haline gelmeyi başarmıştır. Bugün Asus, HP, Casper, Lenovo ve Dell gibi birçok teknoloji markası, çeşitli 2 in 1 laptoplar üreterek bu pratik teknolojiyi geliştirmeye devam etmektedir.
Detaylar
G-SyncG-Sync, video oyunları oynarken ekranda oluşan senkronizasyon bozukluklarını önlemek için geliştirilmiş bir teknolojidir. Oyun dünyasında büyük bir paya sahip olan dev teknoloji üreticisi Nvidia tarafından üretilen G-Sync teknolojisi, her türlü grafik işlemlerinin ve video oyunlarının sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Bu teknoloji ile bilgisayar monitörlerine eklenecek olan fazladan bir kart sayesinde ekran tazelenme oranının daha fazla olması amaçlanmıştır. Normalde bir bilgisayar ekranı saniyede 60 kare görüntü gösterir. Başka bir deyişle bir monitördeki görüntünün tazelenme hızı yaklaşık 60 Hz'dir. Fakat, bu hız bazı gelişmiş video oyunlarının hızına ve gelişmiş grafiklere yeterli gelemez ve ekranda bozulmalar ortaya çıkmaya başlar. Bununla birlikte, bilgisayarlardaki grafik işlemcileri, yani GPU'lar oyunun hızına göre daha hızlı görüntü tazeleyebilirler. Bu hıza monitör yeterli gelemediği zaman da ekranda titremeler ve bozulmalar oluşur. Bu sorunu düzeltmek için otomatik olarak devreye giren V-sync özelliği ise başka görüntü problemleri ortaya çıkarmaya başlar. Nvidia şirketinin geliştirdiği G-sync ekran kartı, bu kısır döngüyü kökten çözüme kavuşturmayı amaçlar. G-Sync, bilgisayarın V-Sync ile çözmeye çalışırken ortaya çıkardığı can sıkıcı görüntü bozukluklarını da ortadan kaldırır. Monitörün ekran kartına eklenen ikinci bir kart sayesinde, monitör GPU'nun hızını rahatlıkla yakalayabilir. G-Sync teknolojisine sahip monitörler, geleneksel monitörlerin aksine geniş görüntüleme aralığına sahiptir. 30-144 Hz ekran tazeleme aralığına sahip bu monitörler, GPU'nun değişen hızına uyum sağlayarak titremeyen ve takılmayan görüntüler elde etmenizi sağlar. Ayrıca, size yumuşak geçişlere sahip mükemmel bir oyun deneyimi sunar. G-Sync teknolojisinden yararlanabilmek için öncelikle G-Sync ile uyumlu ekran kartına sahip olmanız gerekir. Oyun dünyasında büyük yankı uyandıran bu teknoloji sayesinde daha eğlenceli ve profesyonel video oyunları oynayabilir ve mükemmel grafik görüntüleri elde edebilirsiniz.
Detaylar
HDDKısa yazılışı HDD olan hard disk drive ürünleri, veri transferini ve depolanmasını sağlar. HDD’ler, ilk keşfedildiklerinde boyut olarak oldukça büyük üretilirken, günümüzde kompakt boyutlarda tasarlanır. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisyarlar ya da çok daha küçük boyutlara sahip akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlarda bilgi depolamaya ihtiyaç duyulan tüm ürünlerde HDD'ler mutlaka bulunur. HDD’lerin bellek kapasitesi ise MB (megabayt), GB (gigabayt) ve TB (terabayt) olarak ifade edilebilir. İhtiyaçlar doğrultusunda bellek kapasitesine karar verilmesi, HDD’nin kullanımının uzun olmasını sağlar. Hard Disk Drive ürünleri, cihazlara monte edilerek ya da taşımaya elverişli şekilde üretilebilir. Taşımaya elverişli HDD cihazlar sayesinde veriler taşınabilir ve verilere ihtiyaç duyulan her an erişebilir. HDD’ler, veri aktarma konusunda RAM’lere oranla çok daha yavaştır. Bu nedenle bilgisayarda kalıcı ve yardımcı bellekler yer alır. RAM’de depolanan veriler, bilgisayarın kapatılmasıyla silinir; ancak kalıcı bellekler, kullanıcının dilediği her veriyi bilgisayar kapatılsa bile saklar. Bu nedenle hard disklerin işlevi, bilgisayarlarda önemlidir. HDD’ler, dönen disklere sahiptir ve bu dönen disklerin üst kısımlarında manyetik bantlar yer alır. Bu disk ve manyetik bantların hemen üstlerinde okuma ve yazma kafaları bulunur ve bu sayede veriler, bilgisayar ortamında görüntülenebilir ve depolanabilir. HDD ürünleri, narin yapılara sahiptir. Özellikle taşınabilen modellerin özenli saklanması ve itinalı taşınması önemlidir. Yere düşürülmesi, HDD’nin darbe alması ya da sıvı teması, sabit diskin hasar görmesine ve kayıtlı olan tüm verilerin silinmesine neden olabilir. Kimi belleklerden bir uzman yardımıyla veriler kurtarılabilirken, kimi durumlarda ise diskin aldığı zarar nedeniyle veriler sonsuza kadar silinir. Cihazlarınızdaki kıymetli verilerinizin kaybolmaması için diskin hasarlardan koruyan harici Hard Disk Drive'lara özel olarak üretilen koruma kılıfları kullanılabilir.
Detaylar
FHD1080p ekran çözünürlüğünü tanımlamak için kullanılan FHD kavramı, HD ve HDV çözünürlük değerlerinden daha yüksek kalitede görüntüler sunar. 1080p tabirinin sonunda yer alan p ifadesi, progressive scan, yani ardışık tarama terimini ifade etek için kullanılır. Ardışık tarama hareketli görüntüleri görüntülemek, iletmek ve saklamak için kullanılır. 16:9 televizyon ölçü formatını temel alan FHD, 1920x1080 çözünürlüğe kadar görüntü akışı sağlar. Video platformlarının çoğu FHD çözünürlüğe kadar görüntü akışı sağladığından, popüler çözünürlük değerlerinden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda yaygın olarak kullanılan Blu-ray formatına sahip video içerikleri de 1080p FHD çözünürlük değerine sahiptir. Keskin bir görüntüleme deneyimi sunan FHD, depolama alanı ve görüntü kalitesi göz önünde bulundurularak sıkça tercih edilen bir çözünürlüktür. FHD çözünürlük terimi, Full HD olarak da adlandırılır. FHD ekranlar yaklaşık iki milyon piksele sahiptir. Piksel sayıları, ekran ve monitörlerde görüntülerin netlik derecelerini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Yüksek piksel sayıları, ekranlarda çok daha net ve kaliteli bir görüntüleme deneyimi sunar. Bir görüntünün yüksek çözünürlüklü olarak kabul edilebilmesi için gereken minimum piksel sayısı, HD görüntü formatlarında olduğu gibi bir milyon pikseldir.  Çözünürlük değerleri ekran boyutlarına göre farklı olarak algılanabilir. Akıllı telefon ve tabletlerin ekranlarında izlenen HD ve FHD görüntülerin insan gözü tarafından ayırt edilmesi son derece güçtür. Bu sebeple zengin bir izleme deneyimi için ekran çözünürlüğünün yanı sıra ekran boyutu da son derece önemlidir. FHD çözünürlük değeri LED ve LCD televizyonların yanı sıra akıllı telefon ve tabletlerde de kullanılır. UHD ve 4K gibi daha yüksek çözünürlük değerine sahip görüntülerden daha düşük depolama alanına ihtiyaç duyduğu için sıkça kullanılan bir çözünürlük değeridir.
Detaylar
SSDSSD (Solid State Disk), Türkçe'ye "Katı Hâl Sürücü" şeklinde çevrilmektedir. SSD'ler sabit disklerin yerini alan ve onlardan daha hızlı, kompakt ve güvenli veri depolama aygıtlarıdır. SSD, klasik hard disklerdeki bir motorun çalıştırdığı mekanik plakaların yerine tamamen bellek yongaları kullanır. Bu durumun getirdiği en önemli avantaj, SSD'lerin çok daha hızlı olmasıdır. SSD, işletim sistemlerinin daha hızlı açılmasını; aynı zamanda pek çok uygulama ve işlemin daha hızlı başlamasını sağlarken, veri kopyalama ve taşıma işlemlerini de önemli ölçüde hızlandırır. Bunun dışında oyun içi yükleme sürelerini de büyük oranda kısaltır. SSD'lerin bir diğer artısı ise bünyelerinde mekanik bir parça bulundurmadıklarından, darbelere ve dış etkenlere karşı daha güvenli ve korunaklı olmalarıdır. Aynı zamanda normal SSDlere göre çok daha sessizdirler. SSD disklerin kapasitesi, genel olarak 120 GB seviyesinden başlayarak artmaktadır. Bu sürücüler de kendi aralarında farklı türlere ayrılmıştır. Notebook ve masaüstü bilgisayarlara HDD sürücülerle aynı SATA portu üzerinden takılabilen SSD çeşitleri daha yaygın olsa da mSATA ve M2 adlarıyla küçük SATA portları üzerinden girişi yapılabilen daha küçük, kompakt ve daha hızlı SSD çeşitleri de bulunmaktadır. mSATA sürücüler, özellikle ultrabook cihazlarda tercih edilen 2 inç boyutlarından küçük sürücüler olmakla birlikte günümüzde pek çok anakart, bu portu desteklemektedir. M2 SSD'ler de çoğu notebook ve anakarta takılabilen hem daha küçük hem de genel olarak 2.5 inçlik normal SSD'lerden daha hızlı okuma ve yazma değerleri bulunan katı hâl sürücüleridir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara takılabilen SSD sürücüler haricinde günümüzde USB bağlantısı üzerinden kullanılabilen taşınabilir SSD'ler de bulunmaktadır. İşletim sisteminin, grafik uygulamalarının, programların ve eğer mümkünse oyunların SSD sürücü üzerine kurulması önerilmektedir. Bunların haricindeki diğer dosyalar ve depolama işlemleri için HDD diskler de kullanılabilir.
Detaylar
OnboardOnboard kartlar, anakart üzerine entegre edilmiş kartların tümü için kullanılan bir çatı terimdir. Anakarttan harici olarak da bilgisayarda bulunabilen ethernet kartı, ses kartı veya ekran kartı gibi donanımlar, eğer anakarta tümleşik bulunuyorsa onboard kart adını alırlar. Bu nedenle onboard kart yerine dahili veya tümleşik kart isimleri de kullanılmaktadır.  Anakart üzerine entegre edilerek onboard özelliği kazanabilen donanımları ekran kartı (görüntü birimi), ses kartı, ethernet kartı [Local Area Network (LAN) kartı, Wireless (WLAN) kartı], çıkarılabilir kartlar ve USB girişleri şeklinde sıralamak mümkündür. Bu kartlar, onboard kart özelliği taşır ve kendi bellekleri yoktur. Anakart üzerindeki RAM'in kapasitesini kullanarak çalışırlar. Bu nedenle paylaşımlı ekran kartı adıyla da bilinirler. Ancak bu kartlar anakarta tümleşik bulunmuyorlarsa kendi bellekleri vardır ve anakart üzerindeki RAM belleğin kapasitesini kullanmazlar. Bu yüzden onboard özelliği taşımayan ekran kartlarına paylaşımsız ekran kartı denir. Onboard kartlar, anakartın belleğini kullandıkları için harici kartlar kadar yüksek performans sergileyemezler. Dolayısıyla bilgisayarın görüntüden sorumlu birimi olan ekran kartı kendi belleğine sahip olmadığında bilgisayarlarını yüksek performans gerektiren işlerde kullanmak isteyen kullanıcıları tatmin etmeyecektir. Yüksek görüntü kalitesi arayan kullanıcılar kendi belleğine sahip ekran kartlarını tercih etmelidirler. Bununla birlikte onboard kart kullanımı bazı kullanıcılar için daha avantajlı bir tercihtir. Örneğin onboard kartlar, anakart üzerinden enerji tükettikleri ve güç kaynağına yüklenmedikleri için çok daha tasarrufludur. Bu yüzden ekran kartından yüksek bir performans beklemeyen, bilgisayarını çoğunlukla yazı yazma veya araştırma yapma gibi amaçlarla kullanan kullanıcılar için onboard kart kullanımı daha iyi bir tercih olacaktır.  Onboard kartlar arızalandığında tüm donanımı değiştirmeniz gerekir. Ancak eğer tüm donanımlarınız harici özellikteyse yalnızca hangi donanımda arıza olduğunu bulup onu değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Detaylar
Ekran Boyutu (inç)Televizyon veya monitör seçerken farklı ekran boyutları arasından seçim yapmak kafa karıştırıcı olabilir. Ekran boyutlarını anlamayı zorlaştıran en önemli etken, üreticilerin kullandığı ölçü birimleri ile ürünün satıldığı pazarın yerel ölçüm birimlerinin uyuşmazlığıdır. Hemen hemen tüm televizyon ve monitörler inç ölçü birimi ile üretilir ve sınıflandırılır. Ülkemizde ise metrik sistem kullanıldığından tüketiciler santimetre ile ölçümün karşılığı olan ebatları kullanır. Örneğin; en sık tercih edilen televizyon boyutu olan 32 inç ekrana sahip cihazlar, tüketiciler tarafından 82 ekran olarak bilinir. 1 inç 2,54 santimetreye karşılık geldiğinden, 32 inç boyutunda ekrana sahip bir televizyonun santimetre cinsinden ekran ölçüsü 81,28 cm olacaktır. Sıklıkla tercih edilen bir diğer televizyon ölçüsü olan 42 inç ise 106,68 santimetreye tekabül ettiğinden tüketiciler tarafından 106 ekran olarak adlandırılır. Bilgisayar monitörlerinde en çok tercih edilen ölçülerden olan 19 inç ekran boyutuna sahip ürünlere de yine aynı sebeple 48 ekran denir. Oyun tutkunları veya grafik tasarımcılar ise 22 inç yani 56 ekran ve üzeri monitörler tercih eder. Televizyon veya monitörün ekran boyutu ölçülmek istediğinde, köşeden köşeye çapraz bir doğru çekilerek ölçü alınmalıdır. En sık düşülen yanılgı, dikdörtgenin uzun kenar ölçüsünün televizyonun ekran boyutu olduğunun sanılmasıdır. Sol alt köşeden sağ üst köşeye çapraz olarak yapılan ölçüm cihazınızın gerçek ekran boyutunu verecektir. Sıklıkla yapılan bir diğer hata ise ekranı değil, televizyon veya monitörün çerçevesini de kapsayacak şekilde dıştan dışa ölçüm almaktır. Bu ölçüm biçimi, ekran boyutunuzu olduğundan daha büyük hesaplamanıza sebep olur. Her televizyon veya monitör, tasarımı gereği farklı kalınlıklarda çerçeveye sahip olduğundan ölçümler her modelde farklı çıkacaktır. Çerçevenin iç kısmından, ekranın başladığı yerden bittiği yere kadar çekilecek çapraz bir doğru en sağlıklı ölçüm sonucunu verir.
Detaylar
Bellek SlotuSlot Türkçe'de yarık, yer gibi anlamlara gelmektedir. Bilgi teknolojileri dünyasında ise bilgisayarın ana kartı üzerindeki yuva anlamına gellir. Slot yöntemi Intel tarafından 1997 yılında geliştirilip kullanılmaya başlanmıştır. Slotlar sayesinde donanım ve bileşenler sökülüp yerine yenileri takılabilir. Tamamen tüketicinin faydasına geliştirilmiş olan slot sistemi sayesinde bilgisayarlar kolayca güçlendirilebilir. Rasgele erişilebilir bellek ise RAM (Random Access Memory) teriminin Türkçedeki karşılığıdır. Kesintisiz elektrik enerjisine ihtiyaç duyan bellek birimi, harddisk gibi depolama aygıtlarına benzer şekilde üzerinde bazı veriler tutar. Belleğin, depolama aygıtlarından farkı ise elektriğin gidip geldiği durumlarda bu bilgilerin tamamının silinmesidir. Bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara ait verileri üzerinde tutan belleğin, SIMM, DIMM, RIMM, SO-DIMM, SO-RIMM gibi farklı türleri vardır. Türüne göre çalışma performansları da farklılık gösterir. 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB gibi çeşitli kapasite değerlerine sahip olabilen bellekler, işlemci üzerindeki işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlar. Dolayısıyla RAM biriminin kapasitesi ve çalışma saat frekansı bilgisayarın hızını doğrudan etkileyen bir faktördür. Bellek slotuna ise RAM takılarak bilgisayarın daha hızlı ve performanslı çalışması sağlanabilir. Slota RAM takılacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. RAM ilavesi için bilgisayarda boş bellek slotu olması gerekir. Aksi durumda mevcut belleğin sökülmesi ve yerine daha yüksek kapasiteli bir belleğin takılması gerekir. Eklenecek belleğin çalışma özellikleri açısından ana karta ve pin sayıları açısından da slota uygun olması gerekmektedir. Ayrıca takılacak bellek yalnız olmayacak ise diğeri ile aynı çalışma frekansına sahip olması gerekir. Slota takılacak olan RAM, kenarlarda bulunan temas dişlerine oturtularak takılır. Slota RAM takarken slot üzerindeki mandalların açık hale getirilmesi gerekmektedir. Daha sonra RAM üzerindeki çentik denilen kesik bölüm dikkate alınarak slota yerleştirilir. RAM’in slota tam oturduğundan emin olunduktan sonra üzerine hafifçe bastırılıp slot mandallarının kapatılması sağlanır.
Detaylar
UltrabookUltrabook, geliştirilmesine 2011 yılında başlanan ve tescili Intel firmasına ait olan ince, hafif, yüksek performanslı, güvenli ve kolay taşınabilir dizüstü bilgisayar konseptine verilen isimdir. Bilgisayar üreticilerinin Ultrabook ismiyle bilgisayar üretebilmeleri için 23 mm'den fazla olmayan cihaz kalınlığı, hafif tasarım, yüksek pil ömrü, hızlı açılış ve güçlü güvenlik özellikleri gibi Intel'in belirlemiş olduğu belirli standartlara uymaları zorunludur. Ultrabook'lar Windows veya Linux işletim sistemleriyle çalışabilir ve Intel'in düşük güç tüketimine sahip olan Sandy Bridge, Ivy Bridge ve Haswell mimarili işlemcilerini kullanır. Depolama birimi olarak yüksek hızlı SSD disklerin kullanılması, Ultrabook'ların çalışma hızını ve pil ömrünü oldukça artırır. İnce tasarımları, genelde 1,5 kilogramın altındaki ağırlıkları, 5 saat ve üzerindeki pil ömürleri ve hızlı açılma gibi özellikler, Ultrabook'lar ve Notebook'lar arasındaki başlıca farklardır. Hafifliği ve inceliği sağlayabilmek için bazı Ultrabook modellerinde HDMI ve ethernet girişleri veya DVD yazıcı donanımları bulunmayabilir. Yine aynı sebepten ötürü bu cihazlarda sınırlı sayıda USB portu yer alabilir. İnternet kullanımında ve birçok programın çalıştırılmasında oldukça hızlı ve başarılı olan Ultrabook'ların performansı, bazı 3 boyutlu oyunlarda ve daha komplike bilgisayar programlarında yeterli olmayabilir. Ultrabook'lardan yüksek performans beklenen durumlarda ise işlemci hızının yanı sıra SSD, RAM ve ekran kartı kapasitesi daha yüksek olan Ultrabook modelleri tercih edilebilir. Ultrabook'lar hafiflikleri, incelikleri, kolay taşınmaları, yüksek pil ömürleri, çalınmaya karşı güçlü güvenlik önlemleri ve birçok programı başarılı şekilde çalıştıran performanslarıyla, seyahat edenler ve bilgisayarını dilediği mekânda kullanmak isteyenler için idealdir. BIOS veya Firmware içerisinde bulunan entegre güvenlik sistemleri ve internet üzerinden kredi kartıyla güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan kimlik koruma sistemleri, Ultrabook'ları oldukça güvenli bilgisayarlar yapar. 12", 13", 14" ve 15" gibi çeşitli ekran ölçülerine sahip olan Ultrabook'ların dokunmatik ekranlı üretilen modelleri de vardır.
Detaylar
İşlemciBilgisayarın çalışmasını ve sistem içindeki data (veri) akışını kontrol eden; verileri değerlendirip yeni veriler üreten elektronik aygıta işlemci denilmektedir. İşlemcinin veriler üzerinde yaptığı işlemler, basit aritmetik işlemler olabildiği gibi çok daha karmaşık olan işlemleri de içerebilir. İşlemciler, sadece bilgisayarlarda bulunan bir donanım değildir. Tüm elektronik cihazların çalışması, işlemci yoluyla gerçekleşir. Fabrikalardaki otomatik cihazlar, televizyonlar, otomatik çamaşır ve bulaşık makineleri de işlemci sayesinde çalışmaktadır. İşlemciler, girilen tuşun ifade ettiği karakteri aynen ekranda gösterebildiği gibi; aldığı verileri değerlendirip yeni veriler de üretebilmektedir. İnsan beyninin sinir sistemi vasıtasıyla tüm vücut organlarını kontrol edebildiği gibi işlemciler de kontrol sinyalleri ile sisteme bağlı olan tüm birimlerin çalışmasını düzenleyerek yönetir. Elektronik sistemlerinin üzerinden aktığı milyonlarca transistör mikroişlemcileri oluşturularak, bilgisayarın yaptığı tüm toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi işlemler, işlemciden gelen sinyaller vasıtasıyla gerçekleşir. Sistem devresinde elektrik sinyalinin olması “1” olarak ifade edilirken, devrede elektrik sinyalinin olmaması ise “0” olarak ifade edilmektedir. İşlemci, bu işlemleri en basit sayma sistemi olan ikili sistem üzerinden gerçekleştirir. Ancak, işlemciye ne yapmasını istediğinizi söyleyen programlar olmadığı sürece işlemci bir işe yaramaz. Bilgisayarlardaki tüm programlar hard diskte (sabit disk) tutulur ve işlemci her saniye milyonlarca, hatta milyarlarca komutu işleme gücüne sahiptir. Günümüzde kullanılan işlemcilerin çoğu, 0,25 mikron olarak üretilmekte ve bu mikron rakamı ne kadar aşağı düşerse, işlemcinin hızı da o derece artmaktadır. Her bilgisayarda komutları düzenli bir şekilde yerine getirebilmesi için işlem hızını belirleyen ve aygıtlar arasındaki senkronizasyonu sağlayan dâhili bir saat bulunur ve işlemci, her bir komutu belirli bir saat döngüsünde yerine getirir. 1 MHz, saniyede bir milyon saat döngüsüne karşılık gelmekte ve 500 MHz’lik bir işlemci, saniyede 400 milyon döngü yapabilmektedir.
Detaylar
IPS1980’li yılların sonunda “kıvrımlı nematik alan efektli” matris LCD’lerin ana sınırlamalarını çözmek üzere tasarlanan IPS, aslında LCD sıvı kristal ekranlar için tasarlanan bir ekran teknolojisidir. Intrusion Prevention System’in kısaltması olarak kullanılan IPS, ağ trafiğinin içerisindeki zararlı bağlantıları, zararlı hareketlerin tespit edilerek önlenmesi ve durdurulması için kullanılan bir güvenlik sistemi olarak da nitelendirilebilir. IPS, genellikle ağ duvarının hemen arkasında bulunur ve tehlikeli içerik tespitinde olumsuz; güvenilir içerik tespitinde ise olumlu olarak değerlendirebilecek bir analiz katmanına sahiptir. Kısaca saldırıyı önleme sistemi olarak tanımlayabileceğimiz IPS, herhangi bir saldırı anında şu eylemleri içerir: Kaynak adresten gelen trafiği engeller. CRC hatalarını düzelterek paket akışını birleştirir. Saldırı anında yöneticiye uyarı mesajı gönderir. Kötü amaçlı paketlerin bırakılmasını sağlar. Bir yazılım veya kullanıcı hatasından kaynaklı saldırıların tespitini yapar.  TCP katmanında “Sequence Number”’a bakarak, gelen segmentleri sıralar ve eksik varsa bildirir. IPS, genellikle saldırı tespit sistemi olan IDS (Intrusion Detection System) ile entegreli çalıştığı için bu sisteme IDPS sistemi de denilmektedir. IPS ve IDS, İnternet protokol (IP) adreslerini ve bu IP’lerin geçtiği port numaralarını denetleyerek, olası saldırıların önlenmesini sağlar.IPS güvenlik sistemleri, genel olarak web geçitlerine konumlandırıldığı için trafiği bölmeden çalışma özelliğine sahiptir. Gelen ve giden ağ üzerindeki tüm paketlerin içeriğini kontrol eden IPS ile güvenli veya zararlı içerikler kolaylıkla tespit edilerek önlenebilir. IPS’in en önemli özelliği ise mevcut sistemi yavaşlatmadan çalışabilmesidir. Firewall cihazları, çoğunlukla paketlerin geçmesini kısıtlayabildikleri hâlde saldırı durumunda kendini otomatik olarak durdurma ve yeniden programlama yeteneğine sahip değildir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için IPS ve IDS sistemleri birlikte kullanılır. Böylece sisteminize yapılan saldırının kaynağını belirleyebilir ve saldırının tekrarını engelleyebilirsiniz.
Detaylar
İşletim Sistemiİşletim sistemi; bilgisayar, cep telefonu, beyaz eşya ve oyun konsolu gibi pek çok farklı cihazda bulunur. Bilgisayar sistemlerinin çalışmasını etkileyen işletim sistemi, belli kurallar dâhilinde programların kullanılmasını sağlarken, cihazlarla kullanıcı arasındaki iletişimi oluşturan komutlara da verilen isimdir. Bilgisayarın olmazsa olmazı olan işletim sistemlerinin pek çok farklı görevi mevcuttur. Bilgisayarlı bütün cihazlarda bulunan işletim sistemleri, bilgisayara verilen komutların sorunsuz bir şekilde algılanmasını sağlar. Yazıcı, tarayıcı, mouse, klavye gibi çevre birimleri ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan işletim sistemleri, programlar arasında veri transferlerini de mümkün kılar. İşletim sistemleri, saklama aygıtları içerisindeki kontrolleri ve yönetimleri de yapar. Bilgisayarlara yapılan tüm yükleme işlemleri ve bu yüklemeler ile belleğin işlevsel kullanımı da işletim sistemlerine bağlı olarak yapılır. İşletim sistemi olmayan bir bilgisayarın çalışması mümkün değildir. Çünkü bilgisayara yüklenecek ya da zaten yüklü olan programların tümü, işletim sistemlerinin yardımı ile çalışır. İşletim sistemleri, farklı özelliklere sahiptir. En temel yazılım ögesi olan işletim sistemleri, programlar özelinde belirleyici olmaktadır. İşletim sistemleri içerisinde Windows, Linux, Unix ve Android yer alır. İşletim sistemleri, bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve istendiği takdirde silinebilir ya da değiştirilebilir. Yüklendikten sonra hafıza üzerinde çalışmaya başlayan işletim sistemleri, ekran görüntüsü gelir gelmez bilgisayarınızdaki uygulamaları tek tek açmaya başlar. İşletim sistemi, bilgisayarda herhangi bir yazılımı kullanırken, o yazılımın çalışmasını sağlayan sistemdir. Bilgisayarlardaki yazılım kaynaklarını yürüten, tüm program ve verileri içeren, bilgisayar donanımlarını yürüten sistem; bellek atama ve girdi çıktı gibi donanımsal fonksiyonlar ile bilgisayar arasında aracılık yapar. Bilgisayarın kütük sistemine erişim sağlayarak aynı anda birden fazla programın çakışmadan çalışmasını sağlar. Bilgisayarda yapacağınız her türlü işlem ve uygulama, işletim sistemi sayesinde yapılır.
Detaylar
BellekTeknolojik cihazlarda bulunan bellek, işlem yapılacak verilerin ve üretilen sonuçların saklandığı donanım parçasına verilen isimdir. Bellek içerisinde yer alan elektronik devreler cihazın iç belleğini oluşturur. Teknolojik cihazların içerisinde yer alan ve sabit olan bellekler dahili belleklerdir. Harici bellek ise cihaza dışarıdan takılabilen ve istenilen yere taşınabilen bellek türleridir. Tüm bellek türlerinin depolama alanları ve hızları değişiklik göstermektedir. Bellek seçimleri ihtiyaçlara ve kullanım alanlarına göre belirlenmelidir. Random Access Memory’nin kısaltılmış hali olan RAM, Türkçe anlamı ise Rastgele Erişimli Bellek, en çok kullanılan bellek türüdür. RAM’lerde saklanan veriler elektrik kesintisi yaşandığında kaybolur. Read Only Memory (Salt Okunabilir Bellek) kısaltılmış şekli ile ROM bellek türünde yazma işlemi bir kez yapılır, saklanan veriler elektrik kesildiğinde kaybolmaz. ROM bellek türleri kızıl ötesi ışınlar (EPROM) veya elektrik akımı (EEPROM) kullanılarak silinebilir ve yeniden programlanabilir. Programların ve verilerin saklanması için kullanılan ikincil bellekler, RAM ve ROM’a göre daha yüksek kapasiteye sahiptir. İkincil bellekler saklama birimi olarak tanımlanır ve kodlar veya veriler çalıştırılmadığında burada saklanır. Manyetik bellek türü olan disklerde veriler plakalar üzerindeki manyetik alanın farklı şekilde polarize olması ile saklanır. Plakalar üzerinde bulunan izlerdeki sektörlere bloklar halinde yazılan veriler, okuyucu kafanın metal plaka üzerindeki izleri takip etmesi ile okunur. Okuyucu kafa dönen plaka üzerinde verinin bulunduğu sektöre geldiğinde buradaki veri okunarak ana belleğe aktarılır. Bu süreye erişim zamanı adı verilir ve disklerin hızlarını bu erişim zamanı belirler. Compact Disk Read Only Memory kısaltması olan CDROM ise optik teknolojiyi kullanır. Bu bellek türünde veriler optik izler bırakılarak kaydedilir ve bu belleklerin hem bir kez hem de birden çok yazılabilen çeşitleri vardır.
Detaylar
Yenileme Hızı (Hz)Monitör satın alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri, “Refresh Rate” olarak da bilinen yenileme hızıdır. Monitör yenileme hızı, ekranın bir saniyedeki güncellenme sıklığıdır. Ekranda 1 saniyede değişen görüntü sayısını belirtir. Birimi Hz (Hertz) ile ifade edilir. Örnek olarak 60 Hz bir monitörde ekranda saniyede 60 görüntü değişmektedir. Değişen görüntü sayısı arttıkça daha net ve kaliteli bir görüntü sağlar. Daha önceki dönemlerde kullanılan tüplü monitörlerde yenileme hızı düşük olduğunda ekranda titreme benzeri görüntü bozuklukları görülebilirken, daha gelişmiş olan LCD ekranların yaygınlaşmasıyla bu sorun ortadan kalkmıştır. Ancak, LCD ekranlarda da yenileme hızı arttıkça görüntü kalitesinin iyileştiği fark edilmektedir. Özellikle oyun için tasarlanan bilgisayar monitörlerini standart monitörlerden ayıran detay, yenileme hızıdır. Standart bilgisayar monitörlerinde 60 Hz olan görüntü değişim sayısı, oyun monitörlerinde yüksek kaliteli ve daha net görüntü sağlaması açısından 144 Hz veya 240 Hz’e kadar çıkmaktadır. Standart kullanım için monitör satın alırken yenileme hızından önce renk isabeti, görüş açısı, monitör yanıt süresi gibi özelliklere bakmak gerekir. Ancak, oyun bilgisayarlarında etkili görüntü için yenileme hızı, ilk dikkat edilmesi gereken özelliktir. Monitör bilgisayara bağlandığında monitörün özelliğine göre yenileme hızı otomatik olarak belirlenir. Ancak, bir hata sonucu otomatik olarak belirlenemediğinde manuel ayarlar kullanılarak düzeltilmesi gerekir. Windows Sürümlerinde Monitör Yenileme Hızı Değiştirme Windows 7, 8 ve 10 sürümlerinde masaüstünde sağ tık ile açılan menüde “Görüntü Ayarları” kısmı seçilir ve alt menüde “Gelişmiş Görüntü Ayarları” menüsüne girilir. Menü içinde “Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcı özellikleri” seçildiğinde monitör ve ekran kartının özelliklerini belirten bir pencere açılır. “Monitör” sekmesine tıklanır. Açılan pencerede “monitör ayarları” altında “ekran yenileme sıklığı” seçimi görünür. Buradan uygun yenileme hızı seçilir ve "uygula" butonu ile işlem tamamlanır.
Detaylar
İşlemci Nesliİşlemci nesli, bilgisayarlardaki veri akışını kontrol eden ve düzenleyen CPU adı verilen işlemcilerin tarih sürecindeki gelişimlerini ve yeniliklerini ifade etmek için kullanılan bir sınıflandırmadır. Başta Intel markasının Lynnfield, Clarkdale ve Arrandale kod adlı işlemci serilerinde ortaya çıkan ve birinci nesil işlemci ailesini oluşturan bu işlemciler, çift çekirdekli ve düşük ön bellek boyutlarına sahip olmalarının yanı sıra yüksek güç tüketimine sahipti. İlerleyen işlemci nesilleri yerlerini daha yüksek çekirdek sayılarına, ön bellek boyutlarına ve düşük güç tüketimine bıraktı. Sandy Bridge, Broadwell, Skylake, Kaby Lake ve Coffee Lake gibi kod adlara sahip ileri nesil işlemciler, yüksek teknoloji sayesinde kullanıcılara düşük güç tüketimi, yüksek performans ve zenginleştirilmiş kullanım olanakları sağladı. Günümüzde Coffee Lake Refresh kod adıyla piyasaya sürülen dokuzuncu nesil işlemciler, CPU teknolojisinin kullanıcılara sağladığı en güncel özellikleri taşıyor. İşlemci model numaralarının sonunda yer alan dört haneli kısmın ilk sayısı, işlemci neslini temsil etmektedir. Bu şekilde kategorize edilen işlemci nesilleri, mobil veya masaüstü platform özelliklerini de model adlarında barındırır. Günümüzde bilgisayar donanımlarında en çok ihtiyaç duyulan bellek, frekans değeri ve iş parçacığı gibi pek çok özellik, son nesil işlemciler tarafından kullanıcılara sunulur. Kablosuz bağlantı özelliklerinin ve hızının zenginleştirilmesi gibi işlemlerde de kullanıcılara yüksek performans sunan işlemciler, günümüzde GPU grafik ünitelerini de dahili olarak içerebilir. APU adı verilen bu işlemciler, temel bilgisayar donanım gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılar ve kullanıcıların harici bir grafik işlemciye ihtiyaç duymadan kullanım gerçekleştirmesini sağlar. Kısacası işlemci nesli olarak tabir edilen kavram, bilgisayar işlemcilerinin geçmişten günümüze kadar pek çok özellikle zenginleştirilmesi ve geliştirilmesini ifade etmek için kullanılır. Yüksek nesil işlemciler, düşük nesil işlemcilere kıyasla çok daha fazla performansa ve düşük enerji tüketimine sahiptir.
Detaylar
LinuxLinux bir işletim sistemi çekirdeğidir. 1991 yılında Linus Torvalds tarafından piyasaya sunulan Linux’un öne çıkan özellikleri açık kaynak kodlu ve ücretsiz oluşudur. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle kullanıcılar tarafından geliştirilebilir ve kendi sistemlerine özel değişikliklere olanak sağlar. Linux günümüzde internet sunucuları, süper bilgisayarlar, bulut bilişim, kişisel bilgisayarlar, otomotiv sektörünün dijital sistemleri, mini bilgisayarlar, oyunlar, tablet ve cep telefonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların dışında gömülü sistemler olarak adlandırılan otomasyon, akıllı TV’ler, makine kontrol sistemleri özel tasarlanmış sistemlerde de kullanılır. Linux çekirdeği üzerine geliştirilen farklı yazılımlar ile ortaya çıkan işletim sistemleri içerisinde Android işletim sistemi en bilindik olanlarındandır. Bunun yanı sıra CentOS, Ubuntu, Debian, Gentoo, Pardus, Novell Suse, Red Hat, Fedora yine Linux tabanlı işletim sistemleridir. Linux’un Özellikleri Linux yazılımı özgürce kullanma imkânı tanır. Pek çok işletim sisteminin çalışmasını inceleme, müdahale etme, hataları ayıklayarak iyileştirme ve değiştirme özgürlüğü tanıması sebebiyle kullanım alanı çok geniştir. Hafifliği sebebiyle hızlı ve etkili bir kullanım sağlar. Kolay kuruluma sahiptir. 10 – 30 dakika aralığında kurulabilmektedir. Linux, kullanıcı odaklı bir sistemdir ve dağıtımı serbesttir. Linux bilgisayara kurulduğunda Office programları ve çeşitli programlar bilgisayara direkt kurulu bir şekilde gelmektedir. Linux, basit ve kişiden kişiye göre değişebilen ara yüz yapısına sahiptir. Linux ile internetten herhangi bir dosya indirilirken virüs tehlikesi asla söz konusu değildir. Çünkü Linux, dosya indirimi sırasında her dosyayı kontrol etmektedir. Linux’da bulunan servis çeşitliliği, yeni çıkan servislere uyum konusunda da avantaj sağlamaktadır. Linux işletim sistemindeki bazı komutlar şunlardır: ls: Dizin içeriğini gösterir. cp: Dosya veya dizin kopyalama mv: Dosya taşıma rm: Dosya silme ln: Kısayol oluşturma quota: Kullanıcı bilgileri passwd: Şifre oluşturma exit: çalışma yerinden çıkış
Detaylar
Ekran ÇözünürlüğüTelevizyon, akıllı telefon, tablet, masaüstü bilgisayar, monitör, dizüstü bilgisayar, kiosk ve kiosk benzeri bilgilendirme ve yönlendirme amaçlı kullanılan tüm dijital cihazlarda kullanıcıların etkileşime geçebilmesi için amacına uygun ekranlar bulunmaktadır. Ekranlarda görüntüyü oluşturan ve genellikle kare şeklinde olan her bir küçük parça, piksel olarak adlandırılır. Görüntünün bulunduğu ekranın yatayında ve dikeyinde sahip olduğu piksel sayısı, ekran çözünürlüğü değerini verir. Piksel sayısı arttıkça daha net görüntü elde edilmektedir ve net görüntü ile birlikte piksel sayısı fazla olan ekranın çözünürlüğü de artmaktadır. Aynı mantıkla bakıldığında görüntüyü oluşturan piksellerin sayısı azaldıkça görüntü bulanıklaşacağı için ekran çözünürlüğü de azalmaktadır. Ekranlarda görünen görsellerin her biri, birden fazla küçük parçanın bir araya gelerek anlamlı bir bütün oluşturması ile meydana gelir. Mevcutta bulunan bir görsele ne kadar yakınlaşma yapılırsa içerisinde bulunan piksellerin direkt gözle görülme ihtimali o kadar artmaktadır. Daha rahat anlaşılması ve ekranın çözünürlüğünün değerlendirilmesi için belirli bir formatta ekran çözünürlüğü değeri bulunmaktadır. Ekran çözünürlüğü değeri, SAYI-1 x SAYI-2 şeklinde ifade edilir. Burada SAYI-1 olarak belirtilen değer, ekranın yatayda sahip olduğu piksel sayısı iken, SAYI-2 olarak görülen değer ise aynı ekranın dikeyde sahip olduğu piksel sayısını temsil eder. Herhangi bir cihazın kalitesini oluşturan farklı parametreler vardır. Ekran çözünürlüğü de cihazın kalitesini oluşturan bu özelliklerden biridir. Yüksek ekran çözünürlüğü; göz yormayan, renkleri daha canlı ve görüntüleri daha net gösteren bir parametredir. Özellikle ekranları sık kullanılan cihazların satın alımlarında tüketicilerin en çok dikkat ettiği kalite özellikleri arasında yer almaktadır. Ekranı sıklıkla ve uzun süre kullanılacak cihazlar satın alınırken, daha canlı, net ve doğala yakın görüntü elde etmek isteyenler için ekran çözünürlüğü, değerlendirmeye alınması gereken performans özelliklerinin başında gelmektedir.
Detaylar
UbuntuUbuntu, Linux çekirdeği temel alınarak geliştirilmiş, ücretsiz ve açık kaynak kodlu masaüstü işletim sistemidir. Alışılmış işletim sistemlerinin aksine yazılım kodları düzenlenebilir, sayısız kopya elde edilebilir, istenen sayıda kişi ile paylaşılabilir. Mark Shuttleworth yönetiminde Canonical ve gönüllü Ubuntu topluluğu tarafından geliştirilmekte, standart ev kullanıcılarından kurumsal düzeydeki kullanıcılara kadar herkesi hedeflemektedir. 20 milyonu aşkın sayıda kullanıcıya sahiptir ve dünyada en yaygın kullanılan masaüstü Linux işletim sistemi konumundadır. Canonical, Ubuntu işletim sistemini ücretsiz sunduğundan satışından gelir elde etmek amacında değildir. Canonical, Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Cloud, Ubuntu Core adlarıyla yayınladığı sürümleri geliştirmekte, teknik desteğe ihtiyaç duyulduğunda profesyonel destek sunarak gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca profesyonel kurulumlarda kullanmak üzere geliştirilen özel yazılımlara yönelik satış hedefi bulunmaktadır. Ubuntu işletim sisteminin kurulumu için tavsiye edilen minimum donanım gereksinimleri; 2 GHz çift çekirdek işlemci, 2 GB RAM bellek, 25 GB boş sabit disk alanı, İnternet erişimidir. Düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar için de resmi sürümleri bulunmaktadır. İsteğe göre Lubuntu ya da Xubuntu indirilip kurulabilir. Ubuntu, resmi sitede yayınlanan indirme sayfasından indirilip yine resmi sitede yayınlanan kurulum kılavuzları aracılığıyla USB bellek ya da boş DVD’ye yazdırılabilir, ardından bilgisayara yüklenebilir. İşletim sistemi mimarisi özellikleriyle zararlı yazılım güvenliği en güçlü yanlarından biridir. Zararlı yazılımın sistemler arasında yayılmasının oldukça zor olduğu söylenebilir ancak bu imkânsız değildir. İnternet dolandırıcılığı vb. konularda diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi dikkatli olunmalıdır. İşletim sistemleri üzerinde en çok kullanılan yazılımlardan biri olan Office ile üretilmiş ofis belgeleri yine ücretsiz ve sürüm içerisinde tümleşik olarak gelen LibreOffice yazılımları ile düzenlenebilmektedir. Üretilen belgeler diğer işletim sistemleri ile uyumlu şekilde paylaşılabilmektedir.
Detaylar
RamOrijinal dilinde açılımı "Random Access Memory" olarak verilen ve Türkçe'de "Rastgele Erişimli Hafıza" şeklinde bilinen RAM, mikro-işlemcili sistemlerde bulunan, sisteme iletilen bilgilerin geçici olarak saklandığı bir donanım bileşenidir. Bilgisayarlardaki farklı türdeki veri depolarının bir çeşidi olmakla beraber, sisteme gelen verilerin hızlı bir şekilde ekran kartına iletilmesini sağlama işlevselliği sayesinde bir bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biridir. Bilgisayarlardaki her donanım bileşeninin farklı görevleri vardır. Örneğin işlemci, iletilen verilerin işlenerek diğer ilgili donanım bileşenlerine gönderilmesini sağlar. Harddisk üzerinde ise bilgisayar kullanıcısının kalıcı olarak saklamak istediği veriler kaydedilir. Nihayetinde veriler ekran kartı aracılığıyla monitör veya ekran birimine aktarılarak, kullanıcının verilere erişimi sağlanır. Ancak hızlı gerçekleştirilmesi gereken bazı işlemlerin harddisk üzerinden sağlanması uzun süreceğinden, veriler RAM bölümünde geçici olarak saklanarak, kullanıcının çok daha hızlı bir biçimde verilere erişimi gerçekleşir. Günümüzde en çok kullanılan iki ana RAM çeşidi ise "Durağan Rastgele Erişimli Bellek" (Static Random Access Memory/SRAM) ve "Dinamik Rastgele Erişimli Bellek" (Dynamic Random Access Memory/DRAM) olarak ikiye ayrılmaktadır. SRAM biçimindeki RAM'lerde veriler, altı adet transistörden oluşan hafıza hücresinde saklanır ve bu sayede DRAM'lere oranla çok daha hızlıdır. Ancak üretiminin pahalı olması nedeniyle günümüzdeki bilgisayarlarda, yenileme (refresh) işlemi gerçekleştirmesi gerektiğinden SRAM'e oranla daha yavaş bir RAM biçimi olan DRAM tercih edilir. Bilgisayarlarda anlık olarak kullandığımız programlarda veya gerçekleştirdiğimiz aktivitelerdeki veriler geçici olarak RAM'de saklanacağından, RAM kapasitesi de kullanıcılar için oldukça önemli bir detay haline gelmektedir. Örneğin, herhangi bir tarayıcı üzerinde ne kadar çok sekme açılırsa, bu durum RAM kullanımını da aynı oranda artıracaktır. Bu nedenle hafıza kapasitesinin yüksek olduğu RAM'leri tercih etmekle beraber, RAM'in hız ve frekans değerlerine dikkat ederek RAM seçimi yapmak kullanıcı lehine olacaktır.
Detaylar
Ekran KartıEkran kartı, bilgisayarın monitöre görüntü vermesini sağlayan bilgisayar donanımına verilen addır. GPU (Graphic Processing Unit kelimesinin kısaltılmışı) veya Grafik İşlemci Ünitesi olarak da bilinir. Ekran kartları; harici ayrı bir kart olarak ya da işlemci ünitesine tümleşik (paylaşımlı) olarak da bulunabilmektedir. Günümüzde ekran kartı üretimi yapan iki büyük firma öne çıkmaktadır. Bunlar, NVidia ve AMD firmaları olmakla birlikte Intel gibi işlemci devleri de kendi işlemcilerinde tümleşik olarak ekran kartı bulundurmaktadır. NVidia ve AMD arasındaki rekabet, ekran kartlarının gün geçtikçe daha yüksek işlem gücüne sahip olmasını ve GPU işlemci mimarilerinin gelişmesini sağlamaktadır.  Ekran kartları, bilgisayar içerisinde üretilen yazı ve grafikleri VGA, DVI veya HDMI gibi aktarma donanımları ile monitöre iletirler. GPU'lar (harici olanlar), anakart üzerinde bulunan çeşitli veri yolları üzerine konumlandırılır. Günümüzde ekran kartlarının takıldığı en çok kullanılan veri yolu PCI-e olsa da PCI ve PCI-X gibi çeşitli veri yollarına da takılabilen ekran kartları bulunmaktadır. Ayrıca, Multi-GPU denilen birden fazla ekran kartının takılabildiği sistemler için Crossfire ve SLI gibi teknolojiler geliştirilmiştir. Günümüz ekran kartlarında pek çok donanım arabirimi bulunmakla birlikte kartın işlemci gücü ve mimari yapısı büyüdükçe enerji tüketimi de doğru orantılı olarak artar. Bunların yanı sıra yüksek işlem gücüne sahip ve gelişmiş ekran kartlarının pek çoğunda soğutucu fan veya soğutucu plaka da bulunur.  Günümüzde üretilen tümleşik ekran kartları; genellikle ev ve ofis kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verirken, harici olarak üretilen ekran kartlarının büyük çoğunluğu ise özellikle oyuncu bilgisayarlarında veya video render ve grafik tasarım işlemleri yapılacak bilgisayar sistemlerinde kullanılmaktadır.. Bu tür ekran kartları için sürekli özelleştirme ve yeni güncellemeler gelerek kartların gücü ve verimliliği artırılmaya çalışılmaktadır.
Detaylar
HarddiskHarddisk, bir bilgisayar içerisindeki ana ve çoğunlukla en büyük veri depolama donanımıdır. İşletim sisteminden yazılıma dek birçok dosya, "sabit disk" olarak da anılan harddisk sürücüsünde saklanır. Harddisk, çoğu zaman doğru bir teknik kullanım olmamasına rağmen, Microsoft Windows’un birincil bölümünü adlandırırken "C" sürücü harfini kullanmasından ötürü C sürücüsü olarak da bilinir. Kısaca HDD olarak da anılan ve küçük boyutlara büyük verileri sığdıran harddisk, bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanılmaktadır. RAM gibi geçici depolamalardan farklı olarak harddisk, kapatıldığında bile verilerin saklanmasını sağlar. Döner plakalardan oluşan Harddisk içerisinde veriyi okumak ve yazmak için bir aktüatör kolu ile hareket eden manyetik kafalar vardır. Veri organizasyonunun "track" adı verilen halka setlerle yapıldığı bu cihazlar, verinin yazılması ve okunması için temel bir sistem sunar. Bilgisayarlarda veri depolanmasını sağlayan ve RAM’lerden farklı olarak kapansa dahi verilere erişmenize yardımcı olan Harddisk, manyetik bir ortamda bilgilerin kayıt edilmesine yardımcı olur. Bilgisayarlarda birden fazla Harddisk bulunabilir. İlk Harddisk, C sürücüsü olarak adlandırılırken, daha sonra takılan Harddiskler ise sırasıyla D, E, F harflerini alabilir. Harddiskler, bilgisayarınızı açtığınız zaman işletim sisteminden yazılımına dek tüm verileri sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamak istediklerinizi korur. Dâhili ve harici olmak üzere kullanım şekline göre iki tür harddisk vardır. Bilgisayarınızın performansını artırmak adına harddiski yükseltebileceğiniz gibi ihtiyacınıza göre harici bir harddisk de kullanabilirsiniz. Taşınabilir harici harddiskler, daha mobil bir depolama alanı sunmaktadırlar. Aynı zamanda harici harddiskleri veri yedekleme aracı olarak da kullanabilirsiniz. Harddiskler konusunda birçok alternatif mevcuttur. Bu alternatifler içerisinden öne çıkan isimler ise Western Digital, Seagate, Samsung, Toshiba ve Apple gibi üreticilerin ürettiği farklı boyut ve ihtiyaca yönelik ürünlerdir.
Detaylar
FreeSyncMonitörlerde kullanım konforunu artıran en önemli özelliklerden bir tanesi, hiç şüphesiz monitörün yenileme hızıdır. Monitörün saniyede yenilediği görüntü sayısı olarak bilinen ve Hertz ‌(‌Hz) birimiyle ifade edilen yenileme hızı, standart monitörlerde genellikle 60 ‌Hz dolaylarındadır. Saniyede 60 kare görüntü yenilenmektedir. Senkronizasyon olarak da adlandırılabilen yenileme hızı düşük olan monitörlerde ekranın bir kısmında başka bir kare gözükürken farklı yerinde başka kareler gözükebilir ve bu da yırtılma olarak ifade edilen olaya sebep olur. ‌AMD'nin geliştirdiği teknoloji ile ‌FreeSync yenileme hızı sayesinde monitör ve ekran kartı arasında haberleşme sağlanır ve monitörde yırtılma olayının önüne geçilir. Bu sayede üretilen kare sayısı kadar görüntü, eş zamanlı olarak ve yırtılma olmadan monitörünüze yansır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, seçtiğiniz monitör ile bilgisayarınızın işletim sisteminin birbirine uyumlu olması gerekir. ‌‌FreeSync'i Çekici Kılan Detaylar Nelerdir? Monitörde herhangi ilave bir modül ihtiyacına gerek yoktur. ‌FreeSync ile ekran kartı ve monitörünüze de bağlı olarak 240 Hertz'e kadar performans elde edebilirsiniz. Pek çok monitör ve ekran kartı, daha düşük maliyetlerle ‌‌FreeSync'i destekler. Yüksek ekran performansı gerektiren durumlarda sorunsuz çalışır; herhangi bir yırtılma olmaz. Monitör ile ekran kartı sürekli iletişim hâlinde olur. Monitör, ekran kartından yeni bir kare gelmeden onu çizmeye başlamaz. Monitörünüzdeki içeriğe göre değişken bir yenileme hızı sunar; bu sayede monitörünüzü daha yüksek performansla kullanmanızı sağlar. Uygun fiyatlı monitörlerde de ‌FreeSync teknolojisini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Monitöre herhangi bir ‌chip takmanıza gerek yoktur; sorun tamamen yazılımsal olarak çözülür ve ‌FreeSync destekleyen monitörlerden herhangi bir ek lisans ücreti talep etmez. Önemli Not: Ekran kartınız ve monitörünüzden yüksek performans ve yırtılmasız bir görüntü istiyorsanız, ekran kartınızla monitörünüzün birbirine uyumlu olmasına dikkat ediniz.
Detaylar
WindowsWindows; bir bilgisayarı, tableti ya da akıllı telefonu kumanda etmeyi sağlayan grafik arayüze sahip bir işletim sistemi modelidir. Microsoft tarafından ilk olarak 1985 tarihinde piyasaya sürülen, herkesin kolaylıkla bilgisayar kullanmasını sağlayan ve aynı anda birden fazla işlemi gerçekleştirme imkânı sunan bir yapıya sahiptir. Kişisel bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasını sağlayan Windows zaman içerisindeki teknolojik gelişmelere bağlı olarak pek çok farklı sürüm geliştirmiş, günümüzde akıllı telefonlar için dahi kullanılabilir hale gelmiştir.  Kullanımı en yaygın sürümleri içerisinde Windows 95, çevirmeli ağ bağlantısı ve 32 bitlik TCP / IP yığını bulunan bir işletim sistemidir. İnternetin yaygınlaşmaya başlamasıyla tasarlanan Windows 98, Windows 95’e göre daha gelişmiş olup tamamen web odaklı bir sistemdir. Outlook Express, NetMeeting ve Microsoft Chat gibi uygulamalar ilk defa bu sürümde ortaya çıkmıştır. En popüler sürüm sayılan Windows XP, modern arayüze ve tak – çalıştır özelliğine sahiptir. Tablet ve akıllı telefonlara göre yeniden düzenlenen Windows dokunmatik ekrana uyumlu metro – style arayüzüyle ve geliştirilmiş masaüstü uygulamalarıyla bu kez Windows 8 olarak piyasaya sürülmüştür. Son teknolojik gelişmelere adapte edilen Windows 10, Microsoft Edge tarayıcı uygulamasını ve Cortana dijital asistanı bünyesinde barındıran günümüzün en modern tasarıma sahip sürümüdür. Ayrıca Windows’un telefon ve tabletler için tasarlamış olduğu 32 bitlik Windows CE sürümü de bulunmaktadır. Windows’un Genel Özellikleri Kolay kullanımı sayesinde bilgisayarla yeni tanışan kişiler için rahat öğrenim sağlar. Bilgisayarda aynı anda birden fazla işlem yapmanıza izin verir (Örneğin yazı yazarken müzik dinleyebilmek gibi). Programları hızlı bir şekilde açma ve kapamaya yardımcı olur. Verilerin depolanmasını kontrol eder. Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Hata mesajları vererek, gerekli noktalarda bilgisayarınızın durumunu size rapor eder. Bilgisayarla etkileşimde bulunmanızı sağlar. Bilgisayara bağlı ek donanımları kontrol eder ve donanımları anında çalıştırabilmenizi sağlar.  Windows Nasıl Kurulur? Windows, kurulumu son derece basit bir işletim sistemidir. Windows kurulumu bilgisayarların içinde bulunan Recover bölümündeki Windows uygulamaları sayesinde yapılabildiği gibi Windows’un kurulum CD’sinden de yapılabilmektedir. Windows’u bilgisayarınıza kurmak için bilgisayarınıza Windows kurulum CD'sini takmanız ya da bilgisayarınızdaki Recover kısmını çalıştırmanız gerekmektedir. Ardından bilgisayarınızı boot modunda çalıştırdığınızda ekrana gelecek olan sade kurulum arayüzeyinde adım adım yönergeleri takip ettiğinizde Windows işletim sistemi bilgisayarınıza kurulmuş olacaktır.
Detaylar
FreedosFreedos; gerçek anlamda DOS tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Kullanıcılar arasında ise bilgisayarın sabit diskinde (Windows, Linux veya Pardus gibi) bir işletim sistemi bulunmadığını belirtmek için kullanılan bir terimdir. Bir bilgisayarın Freedos olması o bilgisayarla henüz işlem yapılamayacağını gösterir. Bilgisayarınızı kullanmaya başlamak için öncelikle bir işletim sistemi yüklemeniz gerekir. Freedos bilgisayar tercih eden kullanıcılar, üreticinin sunmuş olduğu işletim sistemini kullanmamak ya da bir işletim sistemine ücret ödemek istememesi gibi nedenlerle Freedos bilgisayar alırlar. Bir bilgisayarın Freedos olarak satın alınması, kullanıcılara 1000 liraya kadar fiyat avantajı sağlayabilir. Kurulum için lisanslı bir işletim sistemine sahip olmayanlar, Freedos bilgisayar aldıklarında az da olsa lisans ücreti ödeyeceklerini unutmamalıdır. Bilgisayarın bir işletim sistemine sahip olması ile Freedos olması arasında donanım özellikleri açısından bir fark yoktur. Bir bilgisayarın işlemci hızı, grafik kartı ve bellek kapasitesi gibi özelliklerinde hiçbir değişiklik olmaz. Freedos bilgisayarlara lisanslı bir işletim sistemi kurarak bilgisayarı aktif hale getirebilirsiniz. Bilgisayar alırken daha az para ödemek ve işletim sistemi kurulumunu kendi yapmak isteyenler Freedos; bilgisayarını doğrudan açıp kullanmak isteyenler ise işletim sistemi yüklü bilgisayarları tercih edebilir. Freedos bir bilgisayara işletim sistemi kurmadan önce bilgisayarın, kurulacak işletim sisteminin gereksinimlerini karşıladığından emin olmak gerekir. Yeni bir işletim sistemi kurma süreci üretici markaların bilgisayar özelliklerine göre değişse de izlenmesi gereken yol çoğunlukla aynıdır. Kurulum için öncelikle BIOS sistemindeki boot menüsü aracılığıyla giriş yapılması gerekir. Ardından kuracağınız işletim sistemini içeren CD ya da USB bellek bilgisayara takılır ve kurulum gerçekleştirilir. Freedos bilgisayara işletim sistemini kurduktan sonra ekran kartı ve ses kartı gibi donanım bileşenlerini ve yamaları bilgisayarınıza kurmanız gereklidir.
Detaylar
Type-CType-C bir tür bağlantı çeşididir. USB bağlantı noktasının teknolojisini ifade eden terim, USB bağlant çeşidini tanımlar. Telefon, dizüstü bilgisayar, flash bellek, fotoğraf makinesi bağlantılarında kullanılır.  Aygıtların şarj edilmesini, güç çıkışını, araçlar arasında veri aktarımını, video çıkışlarını sağlar. USB-B port yerine USB-C port ile cihazlarda yer alır. Type-C bağlantı kabloları, USB-C portlara takılarak kullanılır. Konnektör üzerinde 24 adet pin bulunur, bu sayede aktarımda üstün performans vadedilir.  USB Type-C, harici bir cihazdan ana bilgisayara veri aktarırken yüksek hız sağlar. Dosyaların yavaş aktarımı sorunu böylelikle ortadan kalkar. Diğer USB portlarına göre ortalama 2 kat daha hızlı iletişime imkân verir. USB Type-C ile hızlı şarj yapılabilir. USB-C porta sıradan bir mikro şarj kablosu taktığınızda bile şarj hızının arttığını fark edebilirsiniz. Type-C bağlantı kabloları, ekstra hızlı güç alımını mümkün kılar. USB Power Delivery teknolojisini destekleyen bir cihaz 100 W'a kadar enerji aktarımı yapabilir. Şarj etme, veri aktarımı, video özellikleri için tek bir konnektör yeterlidir. Tek port üzerinden çoklu bağlantı yapılabilir. HDMI ve Display port bağlantıları yapabilmek, C portun avantajları arasındadır. Tüm avantajların yanında Type-C'yi ters takmanın mümkün olmaması da kullanıcılar için pratiklik sağlar.  USP Type-C portları çok daha ince ve hafiftir. Bu nedenle cihazların hem ağırlık açısından hafiflediği hem de inceldiği gözlemlenir.  Type C 2016 yılında üst segment ürünlerle piyasaya giriş yapmıştır. Özellikle Asus, Lenovo, Huawei, Samsung ve Apple gibi büyük teknoloji firmaları başta olmak üzere birçok tanınmış elektronik markası, kısa sürede cihazlarının bağlantısını Type C'ye geçirmiştir. Hızla cihazlar arasında yaygınlaşan bağlantı, günümüzde bilgisayarlardan telefonlara, powerbank'lerden iPod"lara, tabletlerden fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda yer almaktadır.
Detaylar