Güveç & Güveç Kabı

Et ve sebze yemekleri pişirmek için üretilen geniş ağızlı topraktan yapılmış özel bir kap cinsi olan güveç, geleneksel pişirme gereçleri arasında yer alıyor. Killi topraktan üretildiği için içinde hazırlanan yemekler özel bir tada sahip oluyor ve geleneksel Türk mutfağında güveçte hazırlanan yemekler özellikle beğeniliyor.

Güveci Nasıl Seçmeliyim?

Killi çamurdan üretilen ve içinde etli yemeklerden tatlıya kadar pek çok yemek türü pişirilen güveç kaplarını seçerken ürünlerin modellerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Genellikle güveçler, küçük tas şeklinde, büyük tencere biçiminde ve derinliği değişen kayık tabaklar şeklinde oluyor. Tas şeklinde güveç kapları, 4’lü veya 6’lı setler halinde satıldığı için ihtiyaç duyacağınız kadarını almanız tavsiye ediliyor. Kişiye özel hazırlanan ve içinde damak zevkine uygun yemek yapma imkanı veren tekli tasları hem pişirme gereci olarak hem de servis gereci olarak kullanabilirsiniz. Tencere şeklindeki büyük güveç kapları ise geleneksel yemekler hazırlamak için ideal oluyor. Özellikle et yemekleri ve sebze güveci için kullanılan kapları seçerken kapaklı ve kapaksız çeşitleri inceleyebilirsiniz. Kayık tabak şeklindeki ürünleri ise güveç taslarından farklı olarak susuz güveç yapmak için tercih edebilirsiniz.

Güveç Nasıl Kullanılır?

Pişirme gereci olarak kullanılan güveç, normal tencere gibi kullanılmıyor. Güveç ürünleri toprak bir kap olduğu için kullanmadan önce ilk olarak güveç kabının hazırlanması gerekiyor. Alınan güveç kabı, deterjan kullanılmadan sadece su ile yıkanıp kuru bir bez ile durulanıyor. Durulandıktan sonra özellikle boyasının akmaması ve dışına su vermemesi için önceden yağlanması tavsiye ediliyor. Sıvı yağı mutfak peçetesi yardımıyla güveç kabının içine ve dışına bolca sürdükten sonra ısıtılmış fırında 2 saat içi boş bir şekilde kap pişiriliyor. Yağı iyi bir şekilde emen güveç, ocak üzerinde de pişirilebiliyor. Ocak üzerinde pişirileceği zaman yağı iyice emmesi için ara ara tepsi gibi döndürülmesi daha iyi oluyor. Güveç kabını yağlama ve pişirme işlemi, hem lezzetli yemekler hazırlamaya imkan veriyor hem de güvecin ömrünü uzatıyor.

Güveçte Ne Pişirilir?

Tatlıdan etli yemeklere kadar birçok tarifi güveçte hazırlayabilirsiniz. Güveçte hazırlanan yemekler arasında ilk sırada etli yemekler geliyor. Hem tekli güveç taslarında hem de büyük güveç kabında hazırlanan etli yemekler, geleneksel güveç yemeklerinden oluyor. İster tavuklu ister kırmızı etli hazırlanabilen etli yemekler, çeşitli sebzeler ile türlü şeklinde de hazırlanabiliyor. Güveç yemekleri arasında ikinci sırada ise fasulye geliyor. Güveçte pişirildiğinde ayrı bir lezzetli olan kuru fasulye, farklı tarifler ile yapılabiliyor. Balık yemekleri de güveçte pişirilebiliyor ve özellikle karides gibi deniz ürünleri ile lezzetli tarifler hazırlanabiliyor. Güveçte hazırlanan tatlılar arasında ise sütlaç ilk sırada geliyor. Güveciniz ile geleneksel sütlü tatlılardan olan üstü kızarmış sütlaç yapabilirsiniz. Ayrıca güveçte pilav, çorba hatta kek dahi hazırlayarak orijinal tarifler için güveci kullanabilirsiniz.

Güveç Nasıl Temizlenir?

Güveci temizlemek normal mutfak gereçlerini temizlemekten farklı bir işlem gerektiriyor. Topraktan yapılan bir kap olduğu için kesinlikle güveç temizlerken deterjan kullanılamaması gerekiyor. Çünkü toprak kaplar suyu çektiği için deterjanlı su da kap tarafından çekiliyor ve bu da yemeğin tadını bozuyor. Hem ilk alındığında hem de sonraki yıkamalarda bulaşık deterjanı kullanmadan su ile temizliği yapılıyor. Yemek pişirdikten sonra ise güveç kabını temizlemek için kaynamış su kullanmak yağ kalıntılarını temizlemek için yeterli oluyor. Kabın içindeki yemek parçalarını ise bir tel yardımıyla kolayca çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda güveç kabının bulaşık makinesinde de yıkanmaması gerekiyor. Küçük güveç taslarını da aynı şekilde önce sıcak suda bekletip ardından deterjan kullanmadan yıkayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Güveç & Güveç Kabı

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 376 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/232420/80349339