Ateşli silahlar kategorisinde bulunmayan havalı tüfekler, hava enerjisiyle atış yapıyorlar. Çıkış güçleri yüksek olan bu tüfeklerde barut bulunmuyor. Kullanılan mermi yani pellet çok küçük olduğu için ruhsatsız şekilde satın alınabiliyor. Tıpkı kurusıkı silahlar gibi havalı tüfekler de gerçek bir silah sesi çıkarmıyor. Hava desteğiyle bilyeyi hedefe ulaştıran bu silahlar genellikle airsoft oyunlarında ya da hobi amacıyla kullanılıyor. 

Havalı Tüfeklerin Kullanımı

Saçma ismi verilen mermileri fırlatan havalı tüfeklerde, saçma tüfekten ayrıldığı anda sağa ve sola dağılarak isabet oranını büyük ölçüde artırıyor. Bu yüzden havalı tüfekler avlanma maksadıyla yoğun olarak kullanılıyor. Kullanımı oldukça pratik olan ve yüksek bir isabet oranı sunan havalı tüfekler, avcılıktaki temel silahlar arasında geçiyor. Üstelik havalı tüfekler ile hem karadaki hem de havadaki hedefler avlanabiliyor. Özellikle havadaki kalabalık sürüler için avcılar tarafından bu silah çeşidi tercih ediliyor. Çünkü saçma tüfekten ayrıldıktan sonra dağıldığı için tek seferde birden fazla hedefi vurmak mümkün olabiliyor. Diğer avcılık silahlarında bir atışta yalnızca bir hedefi vurulabiliyor.

Havalı Tüfek Çeşitleri

Havalı tüfekler çeşit olarak kendi havasını üreten kırmalı tüfekler ve PCP tüfekler olarak ikiye ayrılıyor. Kendi havasını üreten kırmalı havalı tüfekler, ekstra olarak bir hava tüpüne ya da ilave bir araca ihtiyaç duymuyor. Kırmalı havalı tüfekler ihtiyaç duyulan enerjiyi basit bir kurma işlemiyle üretebiliyor. Hatta kırmalı havalı tüfekler de kendi içlerinde yaylı ve vortex olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kırmalı havalı tüfeklerin en önemli özellikleri arasında tek tek atış yapması ve tüm atışlarda doldurulması gerekliliği bulunuyor. 

PCP havalı tüfekler ise bazı ilave aksesuarlar kullanılarak dolum yapabiliyor. Ayrıca haznelerine çok sayıda pellet yani mermi alabiliyor. PCP havalı tüfeklerin kırmalı havalı tüfeklerden en önemli farkı da bu daha fazla mermi alma özelliği oluyor. PCP için pompa dolum yapmak adına yeterli olurken dolumu gerçekleştirmek için çok fazla güç harcanması gerekiyor. Bu yüzden ağırlıklı olarak hava tüpü ve aktarım aparatıyla beraber tercih ediliyor. Elbette bu durumda PCP tüfeklerin maliyetleri de bir hayli artış gösteriyor. PCP tüfek modelleri de kendi içlerinde çok kurmalı pnomatik havalı tüfek ve tekrar dolabilen pnomatik havalı tüfek olmak üzere ikiye ayrılıyor. 

Çok kurmalı pnomatik havalı tüfekte, silah pompasının her kuruluşunda silaha yüklenebilecek hava miktarında da artış oluyor. Yani 5 ile 10 arası pompa uygulamasından sonra tüfek için ideal güce ulaşılabiliyor. Çok kurmalı PCD tüfekler, geri tepmesiz ve hafif özellikli oluyor. Tekrar dolabilen pnomatik hava tüfekler ise çok kurmalı havalı silahlarla kıyaslandıkları zaman tek doldurmada ihtiyaç duyulan hava miktarını bünyelerine alabiliyorlar. Bu modellerde silahtaki namlu çıkış hızları da düşük oluyor. Fakat avantaj olarak hassas olmaları öne çıkıyor. 

Havalı Tüfek Saçmaları

Genel olarak ülkemizde satışı gerçekleştirilen üç farklı çeşit kalibrede havalı tüfek saçmaları bulunuyor. Havalı tüfeklerin saçmalarına pellet ya da havalı tüfek mermisi gibi isimler veriliyor. Pellet ya da mermiler için ölçü olarak genellikle 4.5 mm, 5.5 mm ya da 6.35 mm ölçüleri bulunuyor. Daha büyük pelletler ve bu pelletleri atabilecek olan daha büyük havalı tüfekler ise ağırlıklı olarak yurt dışındaki bazı ülkelerde satılıyor. Türkiye’de standart olarak satışı gerçekleşen mermilerin ölçülerini ise hem havalı tüfeğin ölçüsüne göre hem de hedefe göre tercih etmek gerekiyor. Bu yüzden havalı tüfekleri seçerken buna uygun olan mermilerin özelliklerini de detaylı bir şekilde incelemelisiniz. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Havalı Tüfek Fiyatları

Konumseçilmedi
Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/60001546/2147483604/22007826/1306914/1306916