Konserve

Konserve, sebze ve meyveleri mevsimi dışında tüketmek için kullanılan en yaygın gıda saklama çözümlerinden biridir. Hemen hemen tüm besin maddelerinin konservesi yapılabilir. Konserveler, yemeklere yardımcı malzemeler olarak kullanılabileceği gibi hazır yemek konserveleri olarak da tüketilebilir. Hazır yemek konserveleri, geleneksel lezzetlere istediğiniz zaman hızlı ve pratik bir şekilde erişebilme kolaylığı sunar. Sarma, dolma, pilaki gibi yapılması emek ve zaman isteyen en lezzetli yemekleri konserve olarak bulabilirsiniz. Önceden ıslatılmaya ihtiyaç duyulan fasulye ve nohut gibi bakliyatları konserve olarak satın alabilir, sadece suyunu süzerek istediğiniz tarifte pratik bir şekilde değerlendirebilirsiniz

Konserve Nasıl Yapılır?

Konservesi yapılacak yiyeceğe göre hazırlık süresi değişiklik gösterir. Sebzeler ya da meyveler konserve öncesinde soyulabilir ve kıyılabilir. Pek çok sebze ilk olarak, yiyeceklerde renk ve lezzet sorunlarına neden olabilecek enzimleri yok etmek için kaynama noktasının hemen altında bir sıcaklıkta kısa süreli şoklanır. Konserve ambalajına göre yiyecekler cam kavanozlara ya da teneke kaplara doldurulur. Yiyeceğin türüne göre su, şurup, meyve suyu, sos ya da tuzlu su ile doldurulur. Kapak özel vakum yöntemiyle kapatıldıktan sonra pişirme aşamasına geçilir. Konserve üreticileri yiyeceğin dokusunu, yapısını ve kalitesini korumak için daha düşük sıcaklıklarda ve daha kısa işlem süreleri tercih eder. 

Konserve Çeşitleri Nelerdir?

Isıl işlem uygulanarak pişirilen ve hava teması olmayacak şekilde ambalajlanan tüm ürünler konserve kategorisine girer. Ürün grubuna göre sebze, meyve, garnitür, mantar, türlü, hazır yemek, balık ve deniz ürünleri konserveleri bulunabilir. Yemeklerde pişirme süresini kısaltmak için üretilen haşlanmış besin konserveleri arasında mısır, fasulye, nohut ve bezelye gibi temel gıda maddeleri yer alır. Ton balığı, sardalya, somon gibi balıklar ve midye gibi deniz mahsulleri konserve olarak bulunabilir. Patates, bezelye ve havuçtan yapılan garnitürlerin yanı sıra enginar ve deniz börülcesi gibi sınırlı hasat mevsimine sahip özel lezzetler için konserve tercih edilebilir. Konserve tekniği hazır yemekler için de kullanılır. Közlenmiş biber ve patlıcan salataları, pilakiler, sarmalar ve kahvaltılık soslar pratik bir öğün için tercih edebileceğiniz konserve çeşitleri arasında yer alır.

Konserve Yiyecekler Besin Değerini Kaybeder mi?

Isı uygulanan tüm besinler, belirli ölçüde besin kaybına uğrar. Herhangi bir pişirme işleminde olduğu gibi gıdaların konserve aşamasında da besin kaybına uğraması kaçınılmazdır. Bununla birlikte farklı gıda türleri değişik oranlarda asit içerdiği için gereken pişirme sıcaklığı kullanılan ürüne göre farklılık gösterir. Örneğin, asidik meyveler ve domates gibi sebzeler diğer sebzelerden ve etlerden daha düşük sıcaklıklarda işlenebilir. C ve B vitamini, ısıya en duyarlı vitaminlerdir. Bu vitaminleri içeren besinler konserve yapılırken belirli ölçüde azalır. B vitamini suda çözünen bir vitamindir. Vitaminlerin bir kısmı konserve sıvısı içinde çözünmekle birlikte vitamin değeri büyük ölçüde korunur. Konserve gıdaların besin değeri genellikle saklama süresiyle ilişkilidir. Saklama süresi uzadıkça besin değerini daha çok yitirir.

Konserve Nasıl Saklanır?

En güvenilir ve uzun süreli saklama çözümlerinden biri olan konserve, saklama koşullarına uyulduğu sürece son kullanma tarihine kadar güvenle tüketilebilir. Cam ya da teneke ambalajda olması fark etmeksizin tüm konserve çeşitlerinin direkt güneş ışığı almayan, ısı ve ışık kaynaklarından uzak, tercihen karanlık bir yerde depolanması önerilir. Teneke kutularda satılan konservelerin hava alması genellikle zordur. Bununla birlikte kutuların sert darbelerden, kesici aletlerden ve nemden korunması gerekir. Tenekede oluşabilecek çizikler ve nem korozyonu artırır ve kutunun hava almasına neden olabilir. Bu nedenle ezilmiş ve paslanmış kutulara sahip konservelerin tüketilmesi önerilmez. Cam kavanozlarda satışa sunulan konservelerde, kapak vakumunun sağlam olması önemlidir. Genellikle kapakta yer alan güvenlik bölgesi ile konservenin hava alıp almadığı kolayca anlaşılabilir. Güvenlik bölgesi bastırıldığında eski konumunu almıyor ve çöküyorsa konserve hava almış demektir.

Konserve fiyatları kullanılan gıda türüne göre değişiklik gösterir. Haşlanmış bakliyat konserveleri ve sebzeler tüm bütçeler için erişilebilir fiyatlara sahiptir. Hazır yemek konserve fiyatları da pratik bir öğün için ekonomik bir seçenektir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Konserve Fiyatları

1134 ürün listeleniyor
Tukaş
Yakamoz
kühne
Penguen
Burcu
Sebze Meyve Dünyası
Tat
Tada
Deco
Superfresh
Dardanel
De&Co
Tamek
Baktat
Yayla
Yurt
İpek Gurme
Enginar Seferi
Fide
Green Dish
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Toplam 45 / 1134 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?