Sağlıklı ve güvenilir gıdalarla beslenme, insan hayatı için büyük önem arz ediyor. Bu anlamda son yıllarda gelişen organik sertifikalı ürünler, tüketiciler tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olan ve en besleyici protein kaynaklarından biri olarak bilinen peynir ve türevi ürünlerin organik sertifika taşıması önem arz ediyor.

Organik Sertifikalı Peynir Nedir?

Organik peynirler, doğanın dengesine saygı göstererek ve hayvanların sağlığını herhangi bir zarar vermeyecek şekilde çiftliklerden elde edilen organik sütten elde ediliyor. Bu sütü üreten inekler, hiçbir sentetik kimyasal içermeyen organik yiyeceklerle besleniyorlar. Ek olarak, çiftçiler otlatma alanlarını böcek ilacı veya kimyasal gübreler olmadan sürüyorlar ve hormonları veya genetiği değiştirilmiş organizmaları kullanmaktan kaçınıyorlar. Protein ve kalsiyum kaynağı olan peynir ve türevlerini organik satın almak istiyorsanız, paketlerinde kesinlikle organik sertifika onayları olmasına dikkat etmelisiniz. 

Organik Sertifika Ne Anlama Geliyor?

Mevcut düzenlemelere göre bir ürün organik olarak pazarlanmadan önce işletmeler, organik üretici sertifikasyonuna sahip olmak için ECOCERT IMO gibi çeşitli kuruluşlara başvuruda bulunuyorlar. Başvuruda bulunduktan sonra da bu üreticiler, yıllık denetimlere tabii tutuluyorlar. Uygun olmak için, üreticilerden, hayvanlara doğal ürünlerle bakım sağlaması ve hayvanlarını organik tarım ürünleri ile beslemesi gibi hayvan çiftçiliği ile ilişkili belirli şartları yerine getirmeleri bekleniyor. Onay alan işletmelerin organik olarak sattıkları ürünlerin etiketinde onayın alındığı sertifikasyon kuruluşunun adı ve logosunun yer alması gerekiyor. 

Dünya Mutfağında En Çok Bilinen Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Parmesan olarak bilinen yoğun granüler peynir, güçlü meyveli ve fındık aromalı tadıyla dünya mutfağında yaygın olarak yer alıyor. Parmesan özellikle, çeşitli soslarla hazırlanmış makarna yemeklerinde harika sonuçlar çıkarıyor. ilk olarak İngiltere’de üretilen çedar peyniri, dünyada en çok satılan ve tüketilen peynirler arasında yer alıyor. Kremsi ve keskin bir lezzete sahip bu peynirin yıla bağlı olarak tadı da farklılaşıyor. Feta, mozzarella, ricotta, krem peynir, sert peynir, brie, manchego, gouda ve swiss gibi dünya mutfağında yaygın olarak kullanılan pek çok peynir çeşidi bulunuyor.

Türk Mutfağında En Çok Bilinen Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Türk mutfağı, peynir çeşitleri bakımından oldukça zengin bir mutfak olarak biliniyor. Çanakkale'nin Ezine bölgesinde üretilen bir çeşit beyaz peynir olan  Ezine peyniri en çok bilinen türler arasında yer alıyor. Yağı alınarak üretilen küflü peynir çeşitleri de Türk mutfağında oldukça geniş yer kaplıyor. İnek ve keçi sütünün mayalandırılmasıyla üretilen örgü peyniri ise özellikle Güneydoğu Anadolu'da yaygın olarak kullanılıyor. Lor peyniri, tulum peyniri, otlu peynir, kaşar, küp peyniri, telli peynir, çeçil peyniri, çamur peyniri, çanak peyniri ve çömlek peyniri Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan çeşitler olarak biliniyor.

Peynir Kullanılarak Yapılan Tatlı Türleri Nelerdir?

Türk mutfağında oldukça geniş yer kaplayan peynirler, kahvaltı ve diğer ana yemeklerde kullanımının dışında pek çok alanda daha değerlendiriliyor. Tatlı kültürünün de yaygın olduğu Türk mutfağında özellikle peynirin bol olarak üretildiği bölgelerde peynirden yapılan tatlılara sıkça rastlanıyor. Çanakkale'nin peynir tatlısı ve helvası ilk akla gelen seçenekler arasında yer alıyor. Öte yandan, çıtır çıtır yüzeyi ile peynir denince akla ilk gelen seçeneklerden biri künefe oluyor. Peynir ve irmiğin birleşiminden doğan höşmerim de en çok sevilen lezzetler arasında yer alıyor. Dünya mutfağında ise peynir denince akla ilk akla gelen seçenekler cheesecake ve tiramisu yer alıyor. 

Güvenle tüketebileceğiniz pek çok farklı çeşitte organik sertifikalı peynir ve türevi ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Organik Peynir

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
Başa dön