Apple Bilgisayarlar

Günden güne kendisini daha fazla geliştiren insanlığın en büyük icatlarından birisi şüphesiz ki bilgisayarlardır. Bilgisayarlar şekil, renk, işlev ve görüntü açısından sürekli değişmektedir. Bu başarılardan paya en çok sahip olanlardan birisi de Apple markasıdır. 1976 yılından bu yana ivmesini düşürmeden dünyaya hitap etmeye devam etmektedir. En bilinen ürünleri iPhone, iPad, MacBook, Apple Watch’tur. Apple, birçok güvenlik skalasına sahiptir. Birçok bilgisayarda olan Microsoft Windows yazılımı kullanılsa da Apple bilgisayar işletim sistemi olarak macOS kullanır. Kendisine has işletim sistemine sahip Apple, aynı zamanda çoğunlukla kendi işlemcilerini de üretir. Mac için özel üretilmiştir. Apple M1 çip adı verilen bu sistem diğer işlemcilerden farklı çalışır. M1 çipin yeni özellikleri onu 3,5 kata değin hızlı GPU, 5 kata değin hızlı GPU sağlar. Bazı bilgisayarlarında Intel 7 veya Intel 9 seri seçenekleri bulunur. İsteğe göre bu seçeneklerle satılır. En az 10 saat olan pil ömrü ile alıcıların her yerde işlerini kolaylaştırmak üzerine çalışır. Apple’ın kendisinin geliştirdiği Neural Engine birimi sayesinde yapay zekasının öğrenme performansını 9’a katlar.

Apple 1976’dan beri yaptığı çalışmalarda her zaman kapalı bir işletim sistemi öngörmüştür. Bu öngörü sonucunda bilgisayarları dış etkenlere kapalı hale gelmiştir. Gerek telefonda gerek tablet gerek ise bilgisayar olsun, müşterilerinin bilgilerini koruma üzerine tasarlanır. Bu çok uluslu şirket M1 çipine 16 milyar transistöre sahiptir. M1 çip bugüne kadar geliştirilen en iyi CPU özelliklerini bir araya getiriyor. 8 çekirdeğe sahip CPU tasarruf yaparken işlemlerinizi hızlandırıyor. Grafik performanslarını da etkileyen GPU, profesyonellik için bir numara olarak gözüküyor. MacBook Air içerisinde kullanılan alüminyum ısı dağıtıcısı sayesinde fanı olmasa da başarılı şekilde soğutma sağlar.

M1 Çip İşlemci

Apple, ürettiği M1 işlemci ile işlemci kapasitesini farklı bir boyuta taşır. Apple dizüstü bilgisayar haricinde en gelişmiş işletim sistemine sahip masaüstü macOS Big Sur’la da uyumludur. Teknoloji dünyası için yeni bir çağ olarak görülen M1 çip, şimdiye kadar üretilen Mac bilgisayarlar bellek ve güvenlik için ayrı bölgelere sahipti. Ancak System on a Chip (SoC) geliştirilmesi ile farklı çip devrimi sonlandırılmıştır. 16 milyar transistöre sahip M1 çip, atomik ölçekte hazırlandı. Bugüne kadar en çok transistöre sahip çip olarak geçer. Ayrıca M1, 5 nanometre üretim teknolojisiyle üretilen ilk kişisel bilgisayar çipi olma özelliğine de sahiptir. Birleşik belleğin teknik desteğin mimarı olan UMA bulunur. Daha yüksek bant genişliğine sahiptir. Tek bir havuzda birleştirilen gecikmeli bellek bir havuzda toplanır.

Yenilikçi tasarımlarda öncülük eden Apple, artırılmış performansı, güç verimi, uzun ömürlülüğü baz alır. Profesyonel işlemler için uygunluğu ile öne çıkar. Grafik tasarım, video düzenleme gibi sosyal medyaya hitap eden sektörleri önemser. Video düzenlemenin daha hızlı, akıcı, kolay yapılmasını sağlamak üzere tasarlanır. Bunun yanında görüntü işleme performansını yükseltilmiş olması başarılıdır. Az güç fazla verim mottosuyla çalışan Apple laptop çeşitleri, M1 çipteki 8 çekirdekli CPU şimdiye kadar tasarlanan en yüksek performanslı CPU olma özelliğine sahiptir. Düşük enerji harcaması kullanıcıların dikkatlerini üzerine toplar. Sık seyahat eden müşterileri için sessizliğe önem verir. Apple’ın zaten sahip olduğu iMovie ile video düzenlemek artık daha kolay. Üstelik güvenliği her zaman bir numaraya koyan firma fotoğrafları, videoları, bilgileri korumak için kendi kapalı sistemine güveniyor. Diğer işletim sistemlerine nazaran ek güvenlik duvarına ihtiyaç duymaz. M1 çipte bulunan dört adet çekirdeğin temel amacı, her bir çekirdeğin üst düzey işlem görmesini sağlamaktır. Olabildiğince az enerji harcayarak maksimum performans sağlama görevini başarıyla sürdürür. Birleştirilmiş bellek yapısı çipin kendisinin bir set olmasını sağlar. Tüm bölümlerin cihazın özelleştirilmiş belleğine eşit oranda erişebilmesine olanak tanır. Grafik performansı için farklı çiplere ihtiyaç duyulmaması M1’i özel yapan detaylar arasındadır. Aktif kullanım sırasında bile türünün tek örneği olarak performans gösterir. Şimdiye kadar üretilenler arasında M1, 10 W kullanır. Bu da diğer bilgisayarlara göre 2 kattan daha fazla CPU performansı elde edilmesini sağlar. Apple, GPU için de benzer bir başarıya sahip. M1’e dahil edilen GPU günümüzde üretilen diğer dahili GPU’lara göre daha az enerji tüketerek daha iyi performans sergileyebiliyor.

Macbook Air Hakkında

Her tasarımda daha iyi bir bilgisayar ortaya çıkaran Apple bu kez yeni MacBook Air ile güncelliğini korumaya devam ediyor. İki farklı becerilerle üretilen bu yeni Apple bilgisayar MacBook tarihinde de bir ilk sayılabilir. Apple’ın söylediğine göre bu yeni nesil bir önce çıkan nesle nazaran 3,5 kat daha iyi bir CPU gücüne sahip. 8 çekirdekli CPU, 7 çekirdekli GPU, Apple M1 çip, 256 GB depolama alanı bulunan bir yapıya sahip. Diğer yeni MacBook Air ise 8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU, M1 çip, 512 GB depolama alanına sahiptir. M1 çipin ilk kez kavuştuğu bu seride, iki çeşit de 16 çekirdeğe sahip Neural Engine içerir. Ortak diğer özellikler arasında 8 GB birleşik bellek, True Tone özellikli Retina ekran, Magic Keyboard, telefonlardan alışkın olduğumuz Touch ID, Force Touch trackpad yer alır. Uzun pil ömrü ile dikkatleri üzerine çeken bu Apple bilgisayarlar aktif Wireless kullanımında bile 15 saate dayanan uygulama sağlar. Ayrıca yine kendi üretimi olan Apple TV üzerinden uyumlu çalışabilir. 18 saate dayanan çalışma kapasitesi sunar. Diğer bilgisayarlara göre lityum polimer pil kullanması onu zaten 1,5 kata kadar daha iyi yapmaktadır.

Klavyesi içinden LED aydınlatmalı olan Magic Keyboard, önceden beri sahip olduğu parçalı klavye özelliği ile karşımıza çıkar. Force Touch Trackpad özelliği onu diğer Touchpad’lerden ayırır. Touchpad’in tüm bölgesinde hassasiyet gösteren imleç kontrolü bulunur. Uygulanan kuvvete göre tepki gösterir. Kuvvet algılama yeteneği, yapılacak çizimlerin boya akıtmasını şekillendirir. Size göre şekillenen Touchpad, daha hızlı tıklama, kaydırma, sürükleme, çoklu hareketlerde kolaylık sağlar. Minimal, pastel, şık yaşam tarzına uyum sağlama amacıyla yola çıkan Apple laptop 1,29 kg ile alıcılarla buluşur. Çanta, elde taşıma, yer kaplamama özellikleriyle hemen her yere taşınabilir olması, onu ofis için iyi bir bilgisayar yapar. Çevreye duyarlı olarak üretilen Apple bilgisayar kasası %100 geri dönüştürüldü. Bunun yanı sıra anakart lehimlemesi %100 geri dönüştürülmüş kalaydan üretildi. Kasanın içerisindeki yine birçok bileşen %35 ve üzeri geri dönüştürülmüş plastik olarak tasarlandı. 2030 yılından sonra tamamen karbon nötr çalışmak üzerine şimdiden yol alan Apple, Sıfır Atık programı ile ilerler. Cıva, arsenik, berilyum gibi maddeler barındırmaz. Sadece bilgisayar için değil ambalajı da çevreye duyarlı hale getirdiler. İşlenmemiş ağaç liflerinin tam olarak %100’ünü, bu iş için ayrıca yetiştirilen ormanlardan gelir. Bilgisayarı kaplayan ambalajın neredeyse tamamı bu liflerden üretilir, geri dönüştürülebilirdir.

Tam Takım Bilgisayar

M1 çipin yeni nesille birleştiği bir bilgisayardır. MacBook Pro, 13 inç ekran kapasitesiyle üretilen şimdiye kadar en profesyonel iş sayılabilir. M1 çipin içerisine yerleştirilen 8 çekirdek GPU, tasarlanan en gelişmiş grafik işlemcisidir. Bu güç ona 5 kat daha fazla grafik performansı sağlar. Apple bilgisayar özellikleri arasında gücü maksimum seviyeye ulaşan ilk bilgisayar oldu. Apple’ın kişisel bilgisayar çeşitleri arasında entegre grafik olarak en iyisi sayılabilir. M1 çipin sahip olduğu 16 çekirdekli Neural Engine sayesinde yapay öğrenme sistemi en hızlı teknolojiye erişir. Video analizi, video düzenleme, sesi tanıma, görüntüyü işleyebilme gibi özellikleri bünyesinde toplar. 11 kat daha hızlı çalışan Neural Engine, MacBook Pro’nun yapay öğrenme kapasitesini başka bir seviyeye ulaştırır. Aynı zamanda bugüne kadar sahip olunan en büyük uygulama koleksiyonunu alıcılara sunar. Rosetta 2 programı, eski sürümlerdeki tüm applicationlar dahil yeni olarak iPhone, iPad üzerindeki uygulamaları da kullanılmasını sağlar. Bu kullanım macOS Big Sur ile mümkün kılındı. En fazla güç harcayan uygulama araçlarında bile Big Sur ile tüm sistemi kaldırabilir. Uyku halinden çıkma, gezinme, göz atma gibi basit durumlarda dahil maksimum performansa çıkabilir. Şimdiye kadar üretilen Mac’ler arasında MacBook Pro, pil ömrü olarak açık ara önde. Kullanıma göre değişiklik gösterse de 20 saate yakın pil ömrüne sahiptir. Ekim 2020’de yapılan testler üzerinden hesaplanır. Geliştirilmiş Wi-fi ağı, 6. nesildir. 1.2 GBPS’ye dayanan aktarım hızına ulaşır. Ağa sağlanan katılım birden çok olsa da MacBook Pro, gücün bölünmeden dağıtılmasına elverişlidir. Bant genişliği maksimum kapasite tasarlandı. Thunderbolt, bir bağlantı noktasından birçok işlevi gerçekleştirebilir. Veri alışverişi, şarj etme, video giriş çıkışı imkânı sağlar. Thunderbolt noktaları iki adet olarak yerleştirildi. Diğer Apple aygıtlarıyla bağlantı imkânı sunar.

Kullanıcıların ihtiyaçlarını tespit edip buna göre tasarımlar yapmaya özen gösteren Apple, Touch ID teknolojisi ile alıcılara kişisel bir alan sunuyor. MacBook Pro Touch ID sensörüne dokunulduğunda açılıp kapanmayı sağlayan bir özelliğe sahip. Birçok işi yalnızca parmak iziyle halletmeyi sağlayan bu sistem diğer Apple ürünleriyle birlikte çalışabilecek şekilde geliştirildi. Apple TV üzerinden film kiralayabilir, Apple Store üzerinden uygulama satın alabilir, parola gerektiren erişe bilirlik uygulamaları ve korumalı belgelerin açılımı sağlanabilir. Böylece sahip olunan en gizli, güvenlikli parola dünyada sadece alıcının kendisinin sahip olduğu parmak izi oluyor. Her şeyin sanallaştığı çağda Apple, HD kamera ve üçlü dizilen mikrofon sağlıyor. İnternet üzerinden yapılacak görüşmelerde iyi görüntüye yalnızca HD kalite üzerinden değil, kameranın pürüz azaltması ile de sahip olunabilir.

Geniş Ekranlı Bilgisayar

MacBook Pro’nun 16 inç ekran genişliğine sahip bilgisayarı şimdiye kadar geliştirilen en iyi Apple dizüstü bilgisayar modeli olarak tanımlanıyor. Daha geniş, daha büyük, daha iyi işlemci sunuyor. En büyük özelliği Retina Ekrana sahip olması. Retina ekranın diğer MacBook’larda da olduğu doğru. Ancak 16 inç farklı olarak özellikle yükseltilmiş grafiklere odaklanıyor. Diğer retina ekranlara göre tasarlanan en geniş retina ekrana sahip. Renklerin parlaklığı farklı bir boyuta taşınıyor. Bu bilgisayar, işi görüntüyle olanlar için ideal. Görüntüleme efektleri oldukça başarılı tasarlandı. AMD Radeon Pro 5000M serisinin grafiklerini kullanıyor. Sıfır sorun ile içerik oynatma, daha seri render alma sağlıyor. Bu Apple dizüstü bilgisayar içerik tasarlamak, çizmek, geliştirmek için yaratıldı. Daha fazla ışıklı alan için geliştirilen 500 nit parlaklığın gücü alıcıları cezbediyor. Ekranın geliştirilmiş renk kapasitesi sayesinde doğal ışık, yapay ışık fark etmeksizin en canlı kaliteyi yakalabiliyor. 6 hoparlörü bulunan özel ses sistemi ve stüdyoları aratmayan kalitede mikrofonlara sahip. Müzisyenlerin kayıt alması için artık stüdyoya ihtiyacı olmayacak. Daha temiz bir ses için alıcıların tercihi Apple MacBook Pro. İncecik tasarımı sayesinde görsellik bir başka boyuta geçiyor. 64 GB’a kadar alabilen hafızasının yanında 8 TB’a kadar SSD depolama alanı sağlıyor.

MacBook Pro daraltılmış bantlı LED aydınlatması ile P3 daha geniş renk spektrumu sunuyor. Daha gerçekçi beyazlar, daha gerçekçi siyahlar görülebiliyor. Oksitlenmiş ince film transistörünün, eski geleneksel amorf silikon ince film transistörüne göre piksellemeyi 10 katına kadar daha hızlı yapıyor. Düşük frekans sağlayan güç tasarrufu modlarıyla piksellerin gerilimi sabitlenerek net çözünürlük oluşuyor. Bu da daha uzun pil ömrü sağlıyor. İyi performans, daha az enerji ile fotoğraflar, videolar, görüntülemeler daha kaliteli. İsteğe bağlı seçeneklerde 8 adede değin çekirdekle donatılabilen, 16 adede kadar işlem parçacıklarını destekleyen Intel Core i9 işlemciye sahip. Sessiz fakat etkili termal tasarımıyla uzun süre yüksek performans sunuyor. Kapalı soğutma sistemi sayesinde fan gürültüsünden uzak şekilde konsantrasyonu yüksek tutmaya yardımcı oluyor. Diğer MacBook Pro’ya göre, 4 çekirdekli, bu 8 çekirdekli MacBook Pro 2,1 kat güçlü. Birçok işlemi bir arada yapabilmesine rağmen uzun süre dayanabilecek şekilde tasarlandı. Modelleme, efekt ekleme, düzenleme, yapılandırma, kodlama yaparken bile yüksek performans gösteriyor. Farklı farklı parçalardan yararlanmak yerine hepsini kendi bünyesinde topluyor. %28 daha fazla akışı sağlayarak ısınmayı önlüyor. %35 genişletilmiş ısı düşürücüler sayesinde hava akışını destekliyor.

Masaüstü Bilgisayar

iMac, Apple masaüstü bilgisayar modeli olarak sürekli geliştirilen bir seri. 27 inç ekran genişliğine sahip. Önceki neslin 21,5 inç genişliğinden fazla. Şık, inceltilen tasarımı ile başta ofisler olmak üzere bireysel yerleştirmeler için de oldukça uygun. Birçok farklı işi bir arada yürütebiliyor. Mutitasking programlara araçları sayesinde iMac eskisinden daha güçlü. Bir dizüstü bilgisayarda olarak yüksek performans önceliğinde tasarlandı. iMac kendisini bir üst seviyeye taşımak isteyenlerin tercih ettiği bilgisayar. Başarılı olmak isteyen alıcıların seçtiği iMac, grafik, işlemci, bellek, depolama, ekran kartı olarak en hızlı en gelişmiş teknolojiyi sunmak adına çalışıyor.

27 inç iMac içerisinde ilk kez yer alan True Tone teknolojisi sayesinde Retina ekranda yer alan tüm görseller daha net, daha keskin, daha gerçekçi. Retina ekran teknolojisi bir milyar renk skalasına ve 500 nit derece parlaklığa sahip. Bu da renkli görsellerin kat kat iyileştirilmiş olmasını sağlıyor. Renklerin patlamaması, doğallığı korumak adına nano-texture cam da bulunuyor. Güneş ışığı, yapay ışık, değişken ışık alanlarında sınır tanımaksızın renkleri yansıtmakta oldukça başarılı. 21,5 inç iMac’in sahip olduğu retina ekran 4K iken 27 inç iMac’in retina ekran kapasitesi 5K. Alıcının seçeceği doğrultuda maksimum 6 adet olmak üzere çekirdek yapılandırması sağlayabilen Intel Core i7 işlemcisi bulunuyor. 21,5 inç iMac’te bulunan i7, Photoshop sırasında size maksimum performansı sunmak üzere tasarlandı. 21,5 inç üzerinden video düzenleyebilir, kurgu yapabilir, müziğinizi geliştirebilirsiniz. 27 inç’te ise maksimum 10 adet olarak çekirdek yapılandırması sağlayan Intel Core i9 işlemci bulunuyor. Müziğinizi geliştirmenin ötesine geçen iMac, üst üste katlanacak sesleri çalıştırabiliyor. Bunun yanı sıra kod yazmak, derlemek, test etmek gibi karmaşık işleri kolaylıkla halledebiliyor. 5.0 GHz’e kadar kullanılabilen Turbo Boost özelliği bulunuyor. 21,5 inç iMac’te bulunan 32 GB hafızaya göre 27 inç 128 GB bellek imkanı veriyor. Tüm dosya, bilgi, içerik, program ve benzeri uygulamalarınızı el altında tutmanıza imkan sağlayacak. Tüm Apple bilgisayar modellerini Hepsiburada’da bulabilirsiniz.

Apple dizüstü bilgisayarların son modeli hangisi?

Apple MacBook Air ve Apple MacBook Pro, şimdiye kadar geliştirilen en son model laptoplar. Yeni işlemcisi M1 ile çalışır. M1 işlemci, diğer Apple bilgisayarlarıyla uyumlu olarak kullanılabilir.

iMac kaç inç?

Önceki nesil iMac 21,5 inç iken son nesil iMac 27 inç olarak tasarlandı. Tasarımının yanında her zaman inceliğin koruyan iMac, günden güne gelişmeye devam ediyor.

Apple MacBook mu iMac mi?

Kişisel bilgisayarlar, ofis bilgisayarları, kodlama veya müzik, görsel geliştirme gibi özellikleri temel alan çeşitli bilgisayarları mevcut. Kendinize en uygun bilgisayarı seçmek için doğru araştırmayı yapmalısınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Apple Bilgisayar Fiyatları ve Modelleri

Bilgisayar
Bilgisayar
Bilgisayarlar
Bilgisayarlar
Tablet
Tablet
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Aksesuarlar
Aksesuarlar
Bilgisayar Yedek Parçaları
Bilgisayar Yedek Parçaları
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 268 ürün
DSACategoryId/2147483646/apple