Boneler

En çok kullanılan yüzme aksesuarlarından biri olan boneler, yüzme performansını artırmanın yanı sıra saçlarınızın korumak, başınızı sıcak tutmak ve uzun saçlar nedeniyle oluşabilecek görme sorunlarını önlemek için işlevsel aksesuarlardır. Farklı malzemelerden yapılmış, farklı bone çeşitleri, yüzme stilinize ya da yaptığınız su sporunun türüne göre farklı avantajlara sahiptir. Temel olarak yüzerken bone kullanmak, hidrodinamik performansınızı artırır. Ayrıca uzun saçlara sahipseniz, saçlarınızı yüzünüzden uzak tutmanın pratik bir yolunu sunar. Bone satın alırken bazı püf noktalarını bilmek, uzun ömürlü ve performansınızı destekleyen bir bone seçmenize yardımcı olabilir.

Bone Ne İşe Yarar?

Yaygın bir yanılgı olarak bonelerin saçları kuru tutmak için tasarlandığı düşünülür. Bununla birlikte, boneler başın etrafında su geçirmez bir alan oluşturmaz ve her zaman bir miktar su temasının olması kaçınılmazdır. Yüzerken saçlarınızı kuru kalmasını sağlamanın tek yolu kurbağalama yaparak başınızı suyun üstünde tutmaktır. Bonelerin temel işlevi yüzme havuzlarındaki klordan saçlarınızı korumak, uzun saçları yüzden uzaklaştırmak ve soğuk ya da açık suda yüzerken başınızı sıcak tutmaktır. Boneler aynı zamanda yüzücünün açık suda daha görünür olmasını sağlar. Bu sayede tekneler ve diğer su araçları gibi çarpışma riskinin yüksek olduğu alanlarda sporcu güvenliği sağlamaya yardımcı olur. Boneler, su direncini azalttığı için biraz daha hızlı yüzmenizi sağlar. Amatör yüzücüler için boneli ve bonesiz yüzme süreleri çok önemli olmayabilir. Ancak profesyonel yarışlarda bone kullanmanın sağladığı saliselik farklar bile yarışın sonucunu etkileyebilir. Bu nedenle bazı yüzücüler hem saçlarını örtmek hem de yüzme performansını artırmak için üst üste iki yüzme başlığı kullanır.

Bone Hangi Malzemeden Yapılır?

Yüzücü bonesi seçmek çoğu durumda oldukça basittir ve genellikle ne tür bir aktivite yaptığınıza bağlıdır. Bone modelleri genellikle likra, silikon ve lateks malzemeden üretilir. Su aerobiği, jogging veya yüksek efor gerektirmeyen su egzersizleri için likra malzemeden üretilmiş bone modelleri daha iyi bir seçim olabilir. Likra yumuşak bir örgü malzemesidir ve profesyonel yüzücü boneleri gibi sıkı bir tasarıma sahip değildir. Öte yandan saçları gözlerinden uzak tutmaya yardımcı olur. Antrenmanlarda kullanılan profesyonel boneler lateks ya da silikondan yapılır. Modern yarış bonelerinde genellikle daha pürüzsüz bir yüzey sağlayan ve yarış sırasındaki sürtünmeyi azaltan kalıplanmış silikon tercih edilir. Bone fiyatları açısından bakıldığında silikon boneler geleneksel lateks bonelerden daha yüksek fiyat seviyesine sahiptir. Açık su yarışçıları veya yüzücüler, lateks bonelere kıyasla daha fazla yalıtım ve yüzme performansı sağlayan silikon veya neopren boneleri tercih eder. Açık su sporlarında kullanılan boneler genellikle dikkat çekici renklere sahiptir. 

En iyi Bone Hangisi?

Uzun saçlarınız varsa, silikon boneler en uygun seçenektir. Silikon boneler lateks bonelerle karşılaştırıldığında uzun süre dayanır. Yırtılmaya karşı daha dirençlidir. Ayrıca saçlarınızı çekmeden ve gerginliğe neden olmadan konforlu kullanım avantajına sahiptir. Yumuşak yapısı sayesinde, başa rahat bir şekilde oturur. Lateks boneler kauçuk malzemeden yapılır. Uzun ömürlü olması, başı sıkıca sarması ve hız avantajı sağlaması nedeniyle rekabetçi yüzücüler tarafından en çok tercih edilen modeldir. Başa sıkı bir şekilde oturduğu için havuz suyundaki klora karşı saçları daha iyi korur. Öte yandan lateksin giyilmesi ve çıkarılması silikon muadillerine kıyasla daha zordur. Kısa saçlarınız varsa lateks bone daha iyi bir seçimdir. Kauçuktan yapılan lateks oldukça esnek bir malzeme olduğundan kolay gerilir. Bu sayede neredeyse herkes tarafından giyilebilir. Ortalama büyüklükteki bir bone başınızda gevşek duruyorsa, daha sıkı bir oturum için çocuk ya da genç kategorisindeki boneleri tercih edebilirsiniz. En iyi bone, bir yarış veya antrenman boyunca başınızda kalacak kadar sıkı olmalı, ancak rahatsızlığa neden olmamalıdır. Bonenizin sabit kalmasından endişeleniyorsanız, çene kayışına sahip bone modellerini tercih edebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bone Fiyatları ve Modelleri

940 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 940 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19007/19048