Çeşitli baharatlar ile tatlandırılmış tavuk özünden üretilen tavuk bulyonlar, yemeklere lezzet ve aroma katmak için kullanılır. Yemeğin tadını, kokusunu ve kıvamını arttıran tavuk bulyonlar, patik kullanımı ile hızlı ve lezzetli tariflerin sırrıdır. Sulu yemeklerden katı yemeklere kadar günümüzde oldukça geniş bir alanda kullanılan tavuk bulyonlar farklı çeşitlere sahiptir.

Tavuk Bulyon Çeşitleri

Tavuk bulyonlar, marka ve ürün türüne göre değişiklik gösterir. Marka açısından kurumsal ünlü markaların ürünleri bulyon çeşitleri arasında yer alır. Bulyon sayısı ve ebadı açısından farklılık gösteren markalar, içerik açısından tekli ve çoklu paketler ile farklı ürünlere sahiptir. Ürün tipi açısından ise bulyonlar üçe ayrılır. Tablet bulyonlar en yaygın kullanılan ürünlerden olurken suda çözülen konsantre tavuk aromaları marketlerde nadiren gördüğümüz ürünler arasında yer alır. Toz bulyon çeşitleri ise kova içinde satılıp doğrudan yemeklerde kullanılan veya sos hazırlamak için kullanılan tozları kapsar. Büyük kovalar halinde temin edilen ürünler kilo ile satılır.

Tablet Tavuk Bulyonlar

Mutfakta en yaygın kullanılan bulyon çeşitlerinden olan tablet bulyonlar, 6 veya 8’li tabletler halinde satılır. Tek tabletten ziyade büyük paketler halinde 10’lu kutular içinde satılan tablet bulyonlar, markasına göre farklı içeriklere sahiptir. Tabet bulyonların içerisinde öğütülmüş tavuk eti dışında genellikle hayvansal yağ, kemik suyu gibi temel malzemeler ve nişasta, aroma verici, şeker, kıvam arttırıcı gibi malzemeler bulunur. Ayrıca markasına göre kimyon, zerdeçal, karabiber gibi baharatlar da içeren tabletler sıcak suda kolayca çözülen ürünlerdir. Özellikle sıcak ve sulu yemeklerde kullanılan ürünler, pilav ve çorbaların yanında sos hazırlarken de kurtarıcı malzemelerden biri olur. Tablet tavuk bulyonları, Knorr ve Zer gibi markalardan temin edebilirsiniz. Avantajlı paketler halinde satılan ürünleri bulabilir, toplu satılan kutuları inceleyerek daha cazip fiyatlara satın alabilirsiniz.

Toz Tavuk Bulyonlar

Tavuk bulyonlardan farklı olarak kova içinde satılan ve yemeğe kaşıkla uygun ölçü dâhilinde eklenen toz tavuk bulyonlar, sebze karışık tavuk bulyonları içerir. Kurutulmuş tavuk etinin yanında baharat çeşnisi de içeren toz bulyonlar, sulu yemekler dışında makarna soslarında veya harç yapımında kullanılan ürünlerdir. Tablet bulyonların aksine istenilen ölçüde kullanıma imkan veren ürünler, hijyenik ve sağlıklı ortamlarda üretildiği bilgisini içerir. Toz bulyon çeşitleri uzun ömürlü bir kullanım sunar. 750 gramdan başlayan kovalar 1 kiloluk paketler ve 5 kiloluk paketler eşliğinde bulunabilir. Açıldığı tarihten sonra kolay bir şekilde muhafaza edilen ürünler, son kullanma tarihine kadar güvenle kullanılabilir. Toz tavuk bulyonları Maggi Tavuk Suyu, Çınar, Knorr gibi markaların ürünleri arasından inceleyebilirsiniz. Toz bulyonlar arasında tek tek paketlenmiş ürünlere erişebilirsiniz.

Toz ve Tablet Bulyonların Saklanması

  • Toz ve tablet bulyonlar açıldıktan sonra güneş görmeyen nemsiz bir ortamda muhafaza edilmelidir.
  • Toz bulyonları buzdolabında saklamamak gerekir. Kapalı ve doğrudan yemek buharına maruz kalmayan dolaplarda saklanması uygundur.
  • Tek tek paketlenmiş toz ve tablet bulyonları açtıktan sonra bölmeden tek seferde kullanmanız önerilir.

Konsantre Tavuk Aroması

Küçük şişelerde satılan konsantre tavuk aroması, damlalıkla kullanılan ürünlerdir. Çok az miktar kullanılarak yoğun tat elde etmeyi sağlayan ürünler, sağlık testlerinde geçirilerek üretilmiştir. Konsantre tavuk aromaları, 10 veya 20 ml’lik küçük şişelerde satılır. Genellikle büyük işletmelerde tercih edilen ürünler, seri üretimin yapıldığı yerlerde profesyonel aşçılar tarafından kullanılır. Hazır gıda sektöründe şekerleme, kraker gibi atıştırmalık besin üretiminin dışında hazır yemek, salam, sosis, konserve ve unlu mamulleri üretirken kullanılan sıvı tavuk aromalarını Tito gibi markalardan inceleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tavuk Bulyon

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001470/60000154/60000154