Doğa, iyileştirici ve destekleyici gücü olan bitkilerle doludur. Bu besinler, vücudun yıpranmasına iyi gelir ve aynı zamanda vücuda dayanıklılık sağlar. Bu besinler içeriklerindeki; vitamin, lif, tuz, şeker ve mineral gibi farklı zenginlikleri ile doğru kullanıldığında önemli faydalar sağlar. İnsan metabolizmasının çeşitli vitaminlere ihtiyacı vardır. Örneğin C vitamini bunlardan biridir. C vitamini açısından çok zengin yiyecekler bulunur. Turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler bu besinlerden sayılabilir. Ancak bu besinler, C vitamini için oldukça zengin olsalar da kuşburnu bitkisi pek çok sebze ve meyveden daha yüksek miktarda C vitamini barındırır. Reçel, marmelat, şurup, turşu, pestil yapılabilen, kurutulmuş veya taze tüketilebilen kuşburnu meyvesi ağaç üzerine yetişir. Sadece C değil içinde A, E vitaminleri ile magnezyum minerali de bulunur. Görüldüğü gibi çok zengin bir içeriğe sahip olan kuşburnu meyvesi, kolayca hazırlanan ve tüketilen bir besindir. Çeşitli biçimlerde hazırlanarak tüketime hazır hale gelen kuşburnu hakkında siz de çeşitli bilgiler edinebilir, yararlarını inceleyebilir ve şifa kaynağı bu besini afiyetle tüketebilirsiniz.

Kuşburnu Meyvesinin Yararları Hakkında

Kuşburnu kurusu faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Aynı faydalar taze olarak tüketilen kuşburnu için de geçerlidir. Bu bitkinin en önemli özelliği C vitamini bakımından çok güçlü olmasıdır. Vücuttaki C vitamininin ne denli önemli olduğu bilinir. Uzmanlar da bu konuda pek çok bilgi paylaşır. Grip, nezle, üst solunum yolları hastalıkları en çok maruz kalınan hastalıklardır. Yeterince ve zamanında önlem alınması oldukça önemlidir. Zamanında alınabilir önlemlerden biri de vücut savunmasını gerekli vitaminlerle donatarak güçlendirmek olduğudur. Bu nedenle, doğal olarak yüksek oranda C vitaminini içinde barındıran kuşburnu meyvesi, size hastalıklara karşı direnç konusunda yardımcı olur. Bedeninizin dışarıdan gelecek çeşitli bakteri ve mikroplarla mücadelesinde kalkan vazifesi görebilir. Kuşburnu meyvesinin kanı temizlediği ve romatizmal ağrılara iyi geldiği belirtilir. A ve E vitaminleri de barındıran kuşburnu meyvesi, enfeksiyonları engelleyen vücudun genel savunma sistemini destekler. Kötü kolesterol olarak anılan LDL değerini düşürerek, iyi kolesterol olarak bilinen HDL değerini ise yükselttiği belirtilir. Metabolizmayı, antioksidan özellikleri sayesinde kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kronik hastalıklara karşı güçlü kılabilir. Modern dünyanın sağlık sorunları içinde, kilo ve obezite sorunları yer alır. Yanlış beslenme, ödem, hareketsizlik, genetik bazı faktörler ve bazı ilaçların kullanımı gibi sebeplerle oluşabilen aşırı kilo, kişinin yaşam konforunu azaltır. Sağlığını olumsuz etkiler. Aynı zamanda pek çok kronik hastalığa zemin hazırladığı da kanıtlanmıştır. Kuşburnu meyvesi, yağ yakımını hızlandırarak kilo kontrolünü sağlamak için yardımcı olur. Kişide tokluk duygusu yaratır. Ciltte, yaş ilerledikçe bazı sorunlar oluştuğu bilinir. Kuşburnu yaşlılığa bağlı bazı cilt sorunlarını da engeller. Cilt sağlığında önemli bir yeri olan kolajenin, kuşburnu meyvesinde yoğun olarak bulunan C vitamini ile tetikleyerek bedende üretilmesi sağlanır. Böylece kuşburnu meyvesi, sağlıklı, parlak ve gergin bir cilde ulaşmaya yardımcı olur. Bu sayede cildin güneşin yaydığı zararlı ışınlarından ve etkilerinden korunması mümkün olur. Güneş ışınlarının yol açabileceği kırışıklık gibi cilt sorunları da engellenmiş olur. Ayrıca, kimi eklem yeri hastalıkları ve yol açtıkları ağrıların tedavisinde de kuşburnunun destekleyici etkisi bulunur. Siz de bu sağlıklı meyveden çeşitli biçimlerde fayda sağlayabilirsiniz.

Kuşburnu Kullanım Biçimleri

Kuşburnu, sonbaharda olgunlaşan içi tüylü ve çok tohumlu bir meyvedir. Anayurdunun Türkiye olduğu da söylenir. Özellikle çay şeklinde çok fazla kullanılır. Kuşburnu kurusu çayı, demleme yapılabileceği gibi sadece kaynamış su içinde 3 - 5 dakika kadar bekletilerek ardından ılık veya sıcak olarak da içilebilir. Kuşburnu çeşitleri; pastalarda, turtalarda, şuruplarda renk ve lezzet için kullanılır. Kuşburnu meyvesi midenin rahatlaması için de kullanılabilir. Mide asidini düzenleyebilir ve buna bağlı kasılma ve ağrıları azaltabilir. Kuşburnu çekirdeği veya tohumu yağı da anti aging etkili bitkisel yağlar olarak bilinirler. Bu yağlar cilde sürülerek kullanılırlar ve egzamayı, cilt tahrişini yatıştırdığı söylenir. Cilde nemlendirici özellik de sağlar. Siz de bu şifa kaynağı bitkinin çeşitli formlarındaki kuşburnu satın alabilir ve farklı biçimlerde tüketerek yararlanabilirsiniz. Örneğin; ayıklanmış, doğranmış kuşburnu bu çeşitlerden biridir.

Kuşburnu Çeşitleri ve Hazırlanışı

30 grama denk gelen 3 yemek kaşığı kuşburnu, günlük lif ihtiyacınızın %25’ini karşılar. Yaklaşık 30 gramda 50 kilokalori gibi düşük bir değer barındırır. Az miktarda E Vitamini ve magnezyum içerir. Göz, cilt ve hormonal düzen için fayda sağlayan E vitamini kuşburnu içinde mevcut olan bir vitamindir. Magnezyum ise, bir çok enzimi aktive eden bir mineraldir. Eklem ve kemikler için gerekli olan hormonu salgılayan magnezyum, kuşburnu meyvesi içeriğinde de bulunur. Kuşburnu bitkisinin ne kadar yüksekte yetişirse o kadar fazla antioksidan içerdiği söylenir. Kurutulmuş olan kuşburnu tazeye göre daha çok antioksidan içerdiği belirtilir. Kuşburnu tüketenlerde, tokluk hissi oluşur ve açlık süresini uzattığı görülür. Günde 3 yemek kaşığı kuşburnunun çay demlenerek tüketilmesi tavsiyeler arasındadır. İçeriğindeki Karoten ve Likopen ile cilde zindelik katar. Ödem atmaya da yardımcı olur. Böbrek taşı olanların ve ek olarak C vitamini kullananların ve lityum kullananların kullanımda dikkatli olması önerilir. Sıcak içilebildiği gibi soğuk da tüketilir. Yaz aylarında suyu, buz ile karıştırılarak tüketilebilir. Kurutulmuş kuşburnundan marmelat yapılabilir. Kaynatılarak hazırlanan kuşburnu marmelatı ve reçelleri sağlık kaynağı olur. Böylece sabah kahvaltılarda veya çay saatlerinde tüketilebilir. İçine şeker katılabileceği gibi bu damak tadınıza göre değişebilir. Gümüşhane yöresine ait kuşburnu yemeği yapıldığı da bilinir. Bu yöresel bir yemektir ve içinde kıyma olduğu da söylenir. Dilerseniz kuşburnu çeşitleri için videolar izleyebilir, yemek konusunda daha tecrübeli kişilerden destek alabilirsiniz. Özellikle sonbahar kış aylarında, havaların sıcaklardan soğuğa dönmeye başladığı zamanlarda bağışıklığınızı güçlendirmek için C vitamini deposu kuşburnu ürünlerinden bolca tüketebilirsiniz. En hızlı olarak hazırlanabilen kuşburnu çayını, kahve, çay gibi içeceklerin yanına bitkisel çay takviyesi olarak ekleyebilirsiniz. Çay için bitki çayı için demlik ürünlerine de göz atabilirsiniz. Kuşburnu ürününü kullanarak yaratıcı başka yiyecek ve içecekler yapmanız da olasıdır. Örneğin kuşburnunun, pasta kullanımında katacağı ekşi tadı sevebilirsiniz.

Kuşburnu Yetiştiriciliği

Kuşburnu kurusu fiyatı kurutulmuş meyve için göz atabileceğiniz özelliklerdir. Bu lezzetli meyvenin nasıl yetiştiği konusunda bilgi edinmek isteyenler olabilir. Kuşburnu, dikimden önce toprak derince açılır ve gübre ile dikime hazır hale gelir. Gevşek ve geçirgen topraklarda daha iyi kalitede yetişen kuşburnu hem kuraklığa hem de soğuğa dayanıklıdır. Koşullara uyumlu bir bitki olarak bilinen kuşburnu, ek olarak herhangi bir bakım gerektirmez. Meyveleri hasta eden zararlıların bu meyveyi de hasta etme olasılığı vardır. Bu konuda dikkatli olunur. Mayhoş bir tadı olan kuşburnu meyvesini çeşitli biçimlerde hazırlayabilirsiniz. Böylece keyifle tüketebilirsiniz. Bitkinin, güzel kokan pembe kırmızı arası renkte çiçekleri bulunur. Kuşburnu bitkisinin meyveleri kırmızımsıdır. Taç yaprakları döküldükten sonra da 1,5 cm - 2 cm civarında büyüklüğü olan kuşburnu meyvesi yetişmiş olur. Türkiye’de en çok Doğu Anadolu, Karadeniz, Marmara bölgelerinde yetişir. Ege ve İç Anadolu bölgelerinde de yetiştiği gözlemlenir. Bu bölgelerde tarımcılık ile uğraşan çiftçiler için de ekonomik bir getirisi olur. Ekilen alanların çok fazla ilave bakım gerektirmemesi, dışsal koşullara olan dayanıklılığı nedeniyle yetiştirilmesi başka bitkilere kıyasla çok zahmetli değildir.

Kuşburnu Meyvesinin Etkileri

Kuşburnu, özellikle kış aylarında çoğu kişi tarafından tüketilen kuşburnu, etkili bir çay olup; grip, nezle gibi hastalıkları önlemek için C vitamini deposu niteliğinde doğal bir ilaç vazifesi görür. Kuşburnu meyvesi idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Vücuttan ödem atar. Kuşburnu marmelatı, kahvaltılık olarak veya çay saati yanında tüketebilir. Sonbahar hasadında kuşburnu meyvesi tazedir. Bu dönemde toplanıp kış için kurutulabilir. Kuşburnu çekirdekli bir bitkidir. Yıkanmış, kurulanmış kuşburnu meyvesi, fırınlarda belli derecede ve belli sürelerde kurutulmalıdır. Kuşburnu kuru meyvesi, böylece yılın diğer zamanlarında da kullanılabilir. Kuşburnunun doğal bir aroması vardır. Beğeniye göre, demleme sonrası bal veya şeker ile tatlandırılabilir. Limon eklenerek mayhoşluğu arttırılabilir. Bu bitkiye kimi zaman başka bitkiler de eklenerek ambalajlanır.Kuşburnunun karışık bitki çaylarının içinde de önemli bir yeri vardır. Ancak katışıksız saf kuşburnu, C vitamini yoğunluğu açısından tercih edilebilir. Kuşburnu 10-15 dk. kadar kaynatılarak, bekletilir. Demelema aşamasından sonra süzgeç yardımı ile bardak veya fincan ile içilir. İstenirse içine kaynama sırasında karanfil, tarçın, limon gibi bitkiler de eklenebilir.

Kuşburnu Ambalajı ve Saklama Koşulları

Kuşburnu, doğal bir meyve olduğu için kullanımında önemli bir yan etki olduğu pek belirtilmez. Günlük kullanım miktarına ve eş zamanlı kullanılan kimi ilaçlarla etkileşimine dikkat edilmesi önerilir. Tüm bu faydaları edinmek için uzmanlara danışmak ve onların tavsiyeleri ile hareket etmek iyi olur. Kuşburnu meyvesi; 100, 150, 200, 250, 500 ve 1000 gramlık ambalajlarda satışa sunulur. Kurutulmuş, yöresel, yeni mahsül gibi adlarla adlandırılan kuşburnu çeşitleri farklı markalar tarafından ambalajlanarak satışa hazırlanır. Kuru ve sıcak olmayan bir yerde, kavanoz içinde saklanabilir. Kuşburnu ürünleri; kuşburnu çiçeği kurusu, katkısız organik, iri taneli gibi çeşitlerle de belirtilir. Kuşburnu fiyatı farklı aralıklara sahiptir. Bu ürünler, markadan markaya, üretim koşullarına ve diğer maliyetlere göre çeşitlenir. Siz de isterseniz faydaları fazla olan kuşburnu ürünlerinden alıp sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Hepsiburada üzerinden kuşburnu çeşitlerini bir arada görerek inceleyebilir, karşılaştırabilir ve ihtiyacınıza göre edinebilirsiniz. Zevkinize göre tüketebileceğiniz kuşburnu ürünleri için şimdi alışveriş yapabilirsiniz. Böylece sağlık dostu şifalı bu bitkiden hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Kuşburnu Yararları Nelerdir?

İçeriğindeki yüksek orandaki C Vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece solunum yolları hastalıklarına karşı doğal bir direnç verir. Mideyi rahatlatır. Cilde iyi gelir. Antioksidan özelliği taşır. İltihapların giderilmesi ve eklem hastalıklarından doğan ağrıların hafifletilmesinde faydalı olduğu bilinir. Yaşlanma karşıtı olan bu meyve, cilt kırışıklıklarına da iyi gelir.

Kuşburnu Nasıl Tüketilir?

Kuşburnu çoğunlukla ağız yoluyla tüketilir. Çay, marmelat, şurup, yemek ve diğer yollarla hazırlanır. Cilde sürülen öz yağları ad bulunur. En çok çay olarak ve kış aylarında tüketildiği bilinir. Taze ve kuru kuşburnu formları bulunur. Çeşitli fiyat ve ambalajlar halinde bulabilir ve satın alarak tüketebilirsiniz.

Kuşburnu Meyvesinin Kaç Gramlık Paketleri Var?

Kuşburnu meyvesini; 100, 150, 200, 250, 500 gramlık paketler halinde bulabilirsiniz. Taze toplanan ve özenle kurutulan çeşitler içinde 1 kg. paketler halinde satılanlar da bulunur. Son ana kadar paketlenmeyen ve özel koşullarda saklanan kuşburnu ürünleri, sağlığınıza katkıda bulunur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kuşburnu Kuru Meyve Fiyatları

43 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Kurt Üzümü (Goji Berry) Kuru meyve
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 43 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/28001502/28001502