Mutfak Halıları

Son yıllarda değişen ve gelişen ev modası trendleri, mutfağı sadece yemek pişirilen ve yemek yenen alanlar olmaktan çıkarıyor. Mutfaklar; dolapların, tezgahların, masaların, sandalyelerin, yer döşemelerinin ve içindeki eşyaların seçimiyle birlikte tasarımın ve tasarımcıların odak noktasında bulunuyor. Bu nedenle ev modasında en önemli unsurların başında gelen halılar, mutfaklarda da adından söz ettiriyor. Sayısız mutfak halısı modeli arasından zevklerine en uygun olanı seçen mutfak sahipleri, mutfaklarına renk katabiliyor.

Mutfak Halısı Modelleri Nelerdir?

Tüm halılarda olduğu gibi mutfak halıları da mutfağınızdaki ısıyı korumanıza yardımcı oluyor. Bu ana görevinin yanı sıra alandaki diğer eşyalarınızla uyumlu bir mutfak halısı tercihi mutfağınızın havasını değiştirmenizi sağlıyor. Mutfak halısı modelleri üretildiği materyalin cinsine, boyutuna ve şekline göre farklılık gösterirken; kilim ya da yolluk tarzında da karşınıza çıkabiliyor. Bu kriterlere halının tasarımı ve renkleri de eklendiğinde her mutfağın ihtiyaçlarına uygun bir mutfak halısı kolaylıkla bulunabiliyor. Siz de dokuma halılardan yün, polyester ve naylon gibi materyallerden üretilen halılara kadar birçok mutfak halısı modelini Hepsiburada.com ürün yelpazesinde bulabilirsiniz.

Mutfak Halılarının Özellikleri Nelerdir?

Mutfak halısı modelleri arasından seçim yaparken leke tutmama, kolay temizlenebilme ve yıkanabilme gibi özellikler en fazla dikkat edilen hususlar arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak sıklıkla süpürüldüğü ve yıkandığı için mutfak halısının dayanıklılığı da kolay deforme olmasının önüne geçen önemli etkenler arasında bulunuyor. Uzun tüylü mutfak halıları, sıcak tutması ve yumuşak dokusu ile konforlu olmasına karşın; halının üzerine dökülen küçük yemek artıklarının ve kırıntıların halıda birikmesine ve bakteri oluşumuna neden olabiliyor. Kısa tüylü mutfak halıları ise daha kolay temizlenebilme ve hafif olması ile kullanıcısına büyük avantaj sağlıyor. Üzerine dökülen sıvıların ve kırıntıların kolay temizlenebilmesini sağlayan kısa tüylü halılar, çabuk kuruyor ve halıyı süpürmek oldukça kolaylaşıyor. Ayrıca mutfaktaki alanınıza göre mutfak halısının boyutları da çok önemlidir. Bu nedenle küçük mutfaklarda mutfak kilimi veya yolluk modellerini tercih edebilirsiniz. 

Mutfak Halısında Renk ve Desen Seçimi

Mutfak halısı seçerken renk ve desen gibi detaylar dikkate alınması gereken önemli unsurlar arasında bulunuyor. Mutfak halısı seçiminde mutfak dolaplarının ve diğer mobilyaların, perdelerin renkleri ile uyumlu olması her zaman ön planda tutuluyor. Mutfak halısı, kullanıcısının zevkine göre mutfaktaki diğer renklerle uyumlu olabileceği gibi mutfağında küçük zıtlıklar yaratmak isteyenler için de önemli bir aksesuardır. Mutfak halısının renginin yanı sıra halı üzerindeki desenler de halının kullanışlılığı bakımından büyük önem taşıyor. Düz renkli ve daha az desenli halılar mutfağınıza sade bir görünüm kazandırırken, daha renkli ve desenli mutfak halısı modelleri tercih edilerek iddialı bir mutfak konsepti yaratmanız mümkündür.

Mutfak Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

- Desenli ve koyu renkli mutfak halıları, mutfakta yemek hazırlarken küçük lekelerin görünürlüğünü azaltacağı için büyük avantaj sağlıyor.

- Pamuklu ve yünlü halıların özellikle sıvıları daha hızlı çekeceğini ve lekelerin halının üzerinde kolayca yayılabileceğini unutmamak gerekiyor.

- Polyester ve naylon materyallerden üretilen halılar, temizlik ve hijyen açısından kullanım kolaylığı sağlıyor.

- Uzun tüylü halılar kırıntıları ve küçük parçaları içerisinde hapsedebiliyor. Kısa tüylü halılarda bu durum daha az yaşanıyor.

- Özellikle suyla ve köpükle yapılan bölgesel temizliklerde uzun tüylü halılar daha geç kururken; kısa tüylü halılar ise daha çabuk kuruyor.

- Fayans döşemeli mutfaklarda daha çok ters yüzeyinde kaydırmazlık özelliğine sahip olan mutfak halıları tercih ediliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mutfak Halısı Modelleri

Seçimlerinize uygun ürün bulunamadı
DSACategoryId/60000224/60006933/80085011/80085016