RC Araç Ekipmanları

RC Araba Ekipmanları

RC arabalar, radyo dalgalarının frekanslarını kullanarak uzun mesafeler kat edebilen model araçlardır. Yarış için, off-road ve klasik rota amacı taşıyan modelleri bulunur. Diğer uzaktan kumandalı otomobillerden en büyük farkı güncellenebiliyor olmasıdır. Uyumlu şase, motor, süspansiyon yedek parçaları ve ekipmanları sayesinde model arabanızı, bambaşka bir görünüme ve üst düzey performansa kavuşturabilirsiniz.

RC Araba Ekipmanları

RC arabalar, elektrikli motorlara sahip olan modeller ve yakıt gücü ile çalışan modeller olmak üzere ikiye ayrılır. İki türün de kendine has özelikleri ve buna bağlı olarak farklı ekipmanları mevcuttur. Yakıtlı arabalarda yer alan ekipmanlar olmazsa olmaz parçalardır. Motor bölümünde yer alan parçalar birbiri ile uyum içinde çalışır. Elektrikli motora sahip modeller ise, tek üniteli motorlara sahiptir. Elektrik motoru ve hız kontrol ünitesi bir bütün halinde yer alır.

Her ne kadar uzaktan bakıldığında oyuncak araba görünümü taşısa da; RC arabalar, bambaşka teknik donanımlara ve özelliklere sahiptir. Proportion ya da diğer adıyla dozajlama ayarı ve yüksek beygirli motoru, onu profesyonel bir model araba yapabilmek için yeterlidir. Saatte 200 kilometre hızlara ulaşabilen ve nitro yakıtlar ile çalışan racing tarzı RC modelleri, metrelerce uzaktan kontrol edilebilir.

RC arabaların; lastik, motor, elektronik mekanizmaları gibi önemli parçalarına, belli bir süre kullanımın ardından, detaylı bakım yapılmalı; eskiyen ve özelliğini yitiren parçalar, yenileri ile değiştirilmelidir. Rulman parçalarının yağlanması, amortisör ve şasi parçalarının gözden geçirilmesi, lastiklerin kondisyonuna bakılması ve tekerleklerin durumunun kontrol edilmesi, olası arızaları ve performans kayıplarını önleyebilmek için son derece önemlidir.

RC Araba Ekipmanları Nelerdir?

RC arabalar, gerekli modifikasyonlar ve bakımların yapılabilmesi, kırılan ve arızalanan parçaların değiştirilebilmesi için baştan aşağı sökülebilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, RC araçlar yekpare olarak değil, parçadan bütüne giden profesyonel bir ekipmanlar toplamıdır. Onu ilgi çekici hale getiren de, normal bir otomobilin sahip olduğu çoğu parçanın, aynı özelliklerde ve aynı gerçeklikte küçük ölçekli bir araca indirgenebiliyor olmasıdır.

RC araba ekipmanları, öncelikle kumanda seti ve RC araba olarak ikiye ayrılır. Ghz antenli, 6-10 kanallı, dijital ve led ekrana sahip uzaktan kumanda setleri bulunur. Ayarlanabilir ve kodlanabilir olması nedeni ile farklı özellikleri farklı butonlara atayarak, kendinize özgü kullanım tarzına kavuşabilirsiniz.

Yakıt ile çalışan ve elektronik motora sahip modellerin motor parçaları tamamen farklılık arz eder. Elektrikli motorların güç kaynağı; 4-8 V ve 4000-8000 mAh gibi özelliklere sahip değiştirilebilir bataryalardır. Yakıtlı motorlar ise; binek araçlarda kullanılan kurşunsuz benzin, yüzde 10-20 çözeltili uçak yakıtları ve nitro sıvılar ile çalışır.

Aracınıza uygun kumanda setlerini, şarj aletlerini, farklı yakıt çeşitlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Baskılı devre kartları ve motor sabitleme parçaları gibi daha teknik ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Doğru Ekipman Seçiminin Önemi

Doğru ekipman kullanmak RC araçlarda son derece önemlidir. Arabanın ağırlığına ve kullanım koşullarına göre, tercih edilecek yedek parçalar değişiklik gösterecektir. RC arabanızı, park ve dar alanlarda sıklıkla kullanıyorsanız alüminyum yerine esnek plastikten yapılan kaporta tercihleri, ekstra masraflardan sizi kurtaracaktır. Aynı şekilde motor ile lastiklerin hareketini sağlayan şaft ve kayışların motor çekiş gücüne uyumlu parçalar olması gerekir. Aksi halde, ya motora ya da ara parçalara gereğinden fazla yük binecektir.

Şasi, alt taban, tekerlek, lastik ve amortisörler de en az motor kadar sürüş dinamiği üzerinde etki sahibi olan parçalardır. Amortisörlerin sertlik ayarının ve tekerleklerin açısının, aracın ağırlığına göre ayarlanması yol tutuşunu ve drift kabiliyetini artıracaktır. Yakıtlı motorlarda Cool Power, Hpi ve Morgan Fuel gibi kendini ispatlamış yakıt markalarının ürünlerinin tercih edilmesi motor ömrünü ve performansını etkileyecektir. Aynı şekilde elektrik motorlu modellerin batarya şarjı için orijinal ya da kaliteli adaptörler tercih edilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

RC Araba Ekipmanları

952 ürün listeleniyor
Archive
Sanlindou
Xhome
APC
Motorobit
T-Motor
Junjue
Leopard Power
Futaba
Profuse
Skyrc
DJI
Devcon
Downerer
Hobbywing
Optifuel
Magiceham
Radiolink
Toolwayes
Alfamodels
Fotoğraflı Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 36 / 952 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?