Grafik kartları, bilgisayarların daha hızlı grafik ve görüntü üretmesini sağlar. Bir grafik kartının kendi işlemcisi, GPU veya grafik işlem birimi vardır. Ekran kartı anakarta ve monitöre bağlanır. Bu, kartın CPU'dan (merkezi işlem birimi) bilgi kabul etmesini ve monitöre çıkış göndermesini sağlar. Eğer bir oyuncuysanız, ekran kartı sizin için en önemli bileşendir. İşlemciyle birlikte gelen entegre veya yerleşik ekran kartları da mevcuttur fakat bunlar harici ekran kartları kadar performans vermezler. Yerleşik ekran kartları bu günlerde eskiye oranla daha güçlü hale gelse de performans bakımından harici ekran kartlarının güçlü donanımsal yapısıyla boy ölçüşemezler. Grafik ya da diğer adıyla ekran kartları günümüz bilgisayarlarda sadece oyunlar için değil, tasarım ve render programları için de olması gereken bir donanımdır. Üst düzey grafik yazılımları, uygulamalar ve bilimsel laboratuvarlarda çalışmak için kullanılırlar. Profesyonel çalışmalar için kullanılan bu grafik kartları doğası gereği biraz farklıdır ve buna iş istasyonu grafik kartları denir. Ekran kartları kullanıcıya sunduğu çeşitli faydalar nedeniyle aynı zamanda önemli bir yatırımdır. Herkes bilgisayarları için ekran kartı satın almayabilir. Bunun nedeni, birçok insanın buna ihtiyaç duymadığını düşünmesi ve yerleşik ekran kartlarının kullanım amaçlarına hizmet edebileceğidir. Bu bir dereceye kadar doğru olabilir, fakat  giriş seviyesi bile olsa  bir grafik kartına sahip olmanın çokça avantajları ve faydaları vardır.

 

Ekran Kartının Avantajları veya Faydaları

Genel Sistem Performans Artışı

Ekran kartına sahip olmanın ana avantajlarından biri, bilgisayarınızın performansında genel bir artışa yol açmasıdır. Harici bir grafik kartı tüm grafik işleme veya grafikle ilgili görevleri gerçekleştirdiğinden CPU'dan yani işlemciden yükü alır. Ayrıca, harici ekran kartı bilgisayar belleğinden veya normal RAM'den çok daha hızlı olan kendi video belleğiyle birlikte geldiğinden RAM'i grafik verilerinden kurtarır. Tümleşik grafik çözümü, toplam grafik belleğinizin bir bölümünü azaltabilecek tüm grafik bilgilerini ve verilerini depolamak için sistem belleğini (RAM) alır. Oysa bir grafik kartının, grafikle ilgili tüm görevleri ve işlemleri gerçekleştirmek için kendi belleği vardır. Harici ekran kartları, grafiklerle ilgili görevleri yerleşik ekran kartlarına göre çok daha yüksek performanslarda gerçekleştirmektedir. Yerleşik bir grafik çözümü genellikle tüm grafik işleme ve hesaplamalar için CPU'ya bağımlıdır, bu nedenle CPU'nun bir kısmını ve dolayısıyla tüm sistemin genel performansını azaltabilen grafikler sağlamaya devam eder. Grafik Kartı CPU'ya bağlı değildir ve grafikle ilgili tüm işlemleri gerçekleştirmek için kendi  GPU'suna (Grafik İşlem Birimi) sahiptir.

 

Grafik Performans Artışı

Harici bir ekran kartı dahili ekran kartlarından daha fazla özelliğe sahiptir ve bu sayede grafik uygulamalarında ve yazılımlarında çok daha iyi performans sunar. Grafik tabanlı yazılımlarınızı (Adobe Illustrator vb.), Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarını, video düzenleme yazılımlarını daha doğru bir şekilde çalıştırabilir ve daha iyi performans sağlayabilir. İyi bir ekran kartıyla Full HD ya da Blu-ray filmleri daha iyi kalitede izleyebilirsiniz. Bir HTPC oluşturuyorsanız, en iyi ev sineması deneyimine sahip olmak için iyi bir grafik kartı gerekir. HTPC için pasif olarak soğutulmuş bir ekran kartı almanız tavsiye edilir çünkü tamamen sessiz çalışır ve film izleme deneyimini mahvetmez. Çok sayıda HD ve Blu-ray film izliyorsanız, bir ekran kartı yüksek çözünürlüklü video ve film izleme deneyiminizi arttırmada yardımcı olur. Güçlü GPU'ya sahip bir bilgisayarda, fotoğraflara karmaşık filtreler ekelemek ve videolara özel efektler uygulamak önemli ölçüde daha az zaman alır. Bu, daha az bekleme, daha fazla zaman yaratma anlamına gelir. Gelişmiş ekran kartları, bu uygulamaları 4K ekranlar da dahil olmak üzere daha yüksek çözünürlüklü ekranlarda çalıştırırken gelişmiş performans sağlar.

 

Daha İyi Oyun Deneyimi

Yerleşik veya entegre grafik kartları, günümüz AAA oyunlarını desteklemez. Bu oyunları çalıştırabilseniz bile, her zaman oynanabilir kare hızları elde edemeyeceğiniz için mümkün olan en düşük ayarlarda oynamanız gerekir. Ancak, orta sınıfta iyi bir grafik kartınız varsa, gecikmesiz oynanabilir kare hızlarıyla orta ve yüksek ayarlarda en son çıkan oyunları oynayabilirsiniz. Yani PC'nizdeki her oyunu oynamak isteyen biriyseniz, özel bir grafik kartı olmadan bunu yapamazsınız. Eğer tutkulu bir oyuncuysanız, iyi bir ekran kartı bilgisayarınız ve oyunlar için oldukça gereklidir. Öte yandan oyun oynamak sizin için önemli olmayabilir, ancak GPU'lu bir bilgisayara sahip olmak çocuklarınızı tasarım programlarına teşvik edebilir. Bunun nedeni, popüler oyun geliştirme araçlarının GPU'nun gücünden yararlanmasıdır. Sıradan bir oyuncu olsanız bile, orta seviye bir ekran kartına sahip olmak oyun deneyiminizi çok daha yüksek bir seviyeye çıkarabilir. Bunun nedeni; yerleşik bir ekran kartının, giriş seviyesi harici bir ekran kartının performansından çok daha düşük olmasıdır. Harici ekran kartı kullanmak, video oyunu performansının artmasıdır. İki veya daha fazla kart aynı 3D görüntüleri oluşturduğunda, PC oyunları ek filtrelerle daha yüksek kare hızlarında ve daha yüksek çözünürlüklerde çalışır. Bu ekstra kapasite oyunlardaki grafiklerin kalitesini artırır. Çoğu grafik kartı oyunları 1080p çözünürlüğe kadar işler. Birden fazla grafik kartıyla oyunlar, çözünürlüğün dört katını sunan 4K ekranlar gibi daha yüksek çözünürlüklerde çalışır. Ayrıca, birden fazla grafik kartı birden çok monitörü çalıştırabilir.

 

3D Yazılımlarda Performans Artışı ve Gelişmiş Sürücü Desteği

Bir grafik tasarımcısıysanız veya Phototoshop, Maya, ağır video düzenleme araçları vb. gibi yüksek kaliteli grafikler ve 3D uygulamalar kullanıyorsanız, ekran kartına sahip olmak işinizi gerçekten hızlandırabilir ve bu üst uçta daha iyi performans ve doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Ekran kartı, yeni işletim sistemleri, oyunlar ve uygulamalar için daha iyi sürücü desteğine sahiptir. Bunun nedeni, GPU üreticilerinin zaman zaman en yeni işletim sistemleri ve oyunlarla güncel tutmak için grafik kartları için en son sürücüleri yayınlamasıdır. Harici ekran kartları, entegre grafiklerinizle karşılaştırıldığında daha iyi sürücü desteği ve uyumluluğa sahiptir. Farklı veya daha yeni bir işletim sistemine geçtiğinizde, bilgisayarınızda bazı belirli grafik uygulamalarını çalıştırmak istediğinizde bu çok kullanışlıdır. PC'nizde çift ya da daha fazla monitör çalıştırmak istiyorsanız, harici bir ekran kartına ihtiyacınız vardır. Giriş seviyesi veya orta seviye bir ekran kartı bu görev için fazlasıyla yeterli olacağından, birden fazla monitör kullanımı için üst seviye bir grafik kartına ihtiyacınız yoktur.

 

Daha Fazla Özellik

Harici bir ekran kartı, yerleşik ekran kartlarında normalde bulamayacağınız özellikler ile birlikte gelir. Kripto para birimlerine yatırım hakkında iki kez düşünmek isteyebilirsiniz, ancak madencilik yazılımı, GPU'nuzu bitcoin, Ethereum ve diğerlerini üretmek için kullanabilir. Gelişmiş özelliklerden bazıları, grafikle ilgili çalışmalarınız için çok kullanışlı olabilir. Giriş seviye ekran kartları, sanal gerçeklik veya VR özelliği de dahil olmak üzere çok fazla gelişmiş özelliğe sahip orta sınıf ve üst seviye ekran kartlarına kıyasla daha az özellik ile birlikte geldiğinden özelliklerin sayısı karttan karta değişir. PC'niz için grafik kartı almak, oyunları beğenip beğenmemeniz her zaman iyi bir fikirdir. Daha düşük bütçeniz varsa, bir giriş seviyesi ekran kartı tercih edilebilir ancak bütçe kısıtlaması yoksa, iyi bir orta seviye grafik kartı beraberinde bir çok özellikle birlikte gelecektir. Harici bir ekran kartına sahip olmak, oyun oynuyor olsanız da olmasanız da her zaman avantajlıdır.

 

 

 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sapphire Ekran Kartı Fiyatları

32 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Grafik İşlemcisi
Toplam 32 / 32 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
DisplayportYeni nesil görüntü transferi için kullanılan bir port kanalı olan displayport, teknolojik dönüşümlerin getirdiği yeniliklerden biridir. Uzun mesafeler söz konusu olduğunda görüntü aktarımı için HDMI kullanılır. Yakın mesafelerde nitelikli görüntü aktarımı için ise displayport tercih edilir. Displayport, 17,28 GB/saniye aktarım hızını destekler. HDMI'dan daha sonra piyasaya sürülmüş olup, sağladığı maksimum çözünürlük ve ekran tazeleme sıklığı, onu HDMI'dan bir adım öne taşımaktadır. Displayport, Daisy Chain yöntemi sayesinde çoklu monitör desteği sağlar. Birden çok monitör kullanan oyuncular için oldukça avantajlıdır. Teknomarketlerde mini displayport versiyonları da mevcuttur. Displayport, içinde AMD'nin de yer aldığı Video Electronics Standards Association (VESA) isimli bir konsorsiyum tarafından geliştirilmektedir. Tek çıkış üzerinden dört adet 1080p ve iki adet 1440p 60 Hz monitöre birbirinden bağımsız görüntü sunmak mümkündür. Çoklu displayport kullanılması durumunda bu sayı 6'ya kadar çıkarılabilir. Direct Drive özelliği sayesinde görüntü, hiçbir tuşa basmaya gerek kalmaksızın paralel olarak aktarılır. Tek kablo üzerinden çok sayıda monitörü destekleyen displayport, sahip olduğu yüksek hız sayesinde bunu kolaylıkla başarabilmektedir. Displayport, ekran kartı seviyesinde çalışarak direkt görüntü aktarımı sağlar. Ses ve video taşıma özelliğine sahip olan displayport, HDMI'a benzer bir işleve sahip olsa da özellikleri onu daha avantajlı hâle getirmektedir. Çoklu kullanımı ve mevcut hızı sayesinde kullanıcıların yaşamına kolaylık kazandırmaktadır. HDMI kullanımının aksine displayport, daha çok sayıda cihazı monitörlere bağlama hedefi ile tasarlanmıştır. Displayport çıkışı, pek çok ekran kartında ve dizüstü bilgisayarda bulunmaktadır. HDMI girişe sahip plazma, LCD, projeksiyon ve monitör gibi görüntüleme cihazlarında displayport kullanabilmek için bir displayport kablosu edinmek yeterlidir. Displayport, bir başka HDMI özelliği olan Audio Return Channel özelliğini ise desteklememektedir.
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
PCI-ExpressBilgisayarda bulunan dahili aygıtlar için standart bir bağlantı türü olan PCI Express, harici ekran kartının takılması için genişleme yuvası görevi görür ve anakart üzerinde yer alır. Günümüzde piyasaya yeni çıkan ve son teknoloji ile üretilen tüm bilgisayarların ana kartlarında PCI Express yuvaları bulunur. PCI Express Slot Sayesinde Kullanılabilen Ek Donanımlar ve Avantajları Bilgisayarlarda harici ekran kartının takılmasına yardımcı olan PCI Express Slot, aynı zamanda farklı donanımların takılması için de kullanılır. Bunların arasında harici Wi-Fi kartları, Hard Disk ve SSD’ler, Ethernet Kartları ve daha birçok donanım yer alır. Bant genişliği fazla olan ve güncel işletim sistemleri ile %100 uyumluluk sağlayan PCI Express, bilgisayarın hızını gözle görülür bir şekilde artırır ve işlem sırasında yaşanabilecek olası gecikmeleri ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra bilgisayarda güç tüketimini daha düşük tutmak ve sistem belleğini verimli kullanabilmek için ek harcama yapmak gerekir. PSI Express sayesinde bunları gerçekleştirmek çok daha az maliyet anlamına gelir. Daha Hızlı Veri İşleme ve Etkin Kullanım Yıllar içerisinde geliştirilen ve son olarak PCI Express olarak piyasaya sunulan slotlar ile daha önceki PCI slotlardaki mevcut eksiklikleri giderilmiştir. Grafik kalitesi konusunda gözle görülür bir değişim yaratan, bunun yanı sıra veri işleme hızı konusunda daha olumlu sonuçlar veren PCI Express ile grafik kalitesinde de gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Hemen hemen tüm yapılandırmaları destekleyen PCI Express’de bant genişliğinin artması sonucunda cihaz yüksek performans ortaya koyar. Bu sebeple ana kartın desteklediği en son sürümdeki bilgisayarı seçmek oldukça önemlidir. Bilgisayardaki bağlantı ve tanımlama protokolleri ise PCI sayesinde değişmeden kalır. Bunun sonucunda PCI Express kullanılan bilgisayarlarda işlem sistemine veya yazılım değişikliğine ihtiyaç duyulmaz.
Detaylar
PCIe 4.0Açılımı "The Peripheral Component Interconnect Express" olan ve "Hızlı Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı" olarak Türkçeye çevrilen PCIe, PCI'ın yaratıcısı Intel ile birlikte Dell, HP ve IBM şirketleri tarafından yaratılmış bir veri yolu ara birimidir. PCI Express (PCIe), entegre devreler veya harici kartlar halinde, bilgisayarlara seri bağlantıyla çeşitli donanımlar eklenmesine olanak sağlayan bir veri yolu ara birimidir. Artık teknolojik olarak eskimiş olan PCI, PCI-X ve AGP gibi veri yolu standartlarının daha güncel ve daha hızlı bir versiyonudur. PCI Express veri yolu standardı 2004 yılında yaratılmış ve piyasaya çıkışının ardından PCI-X ve AGP standartlarının en güncel alternatifi konumuna gelmiştir. 1-32 bit arasında bir veri yolu genişliği sunan PCIe standardının biçimsel özellikleri PCI-SIG (PCI Special Interest Group) tarafından geliştirilmiştir ve korunmaktadır. PCIe cihazları tak çalıştır (plug and play) teknolojisini destekler. Bu sayede ekran kartları, ses kartları, network (ağ) kartları, WiFi kartları, RAID denetleyiciler ve SSD özelliğine sahip çeşitli diskler bilgisayarlara kolayıkla takılıp kullanılabilir. Ayrıca PCIe, geriye dönük uyumludur. Eski veri yolu standartlarıyla karşılaştırıldığında PCIe 4.0 daha düşük I/O pin sayısı ve dolayısıyla daha yüksek bir veri yolu verimliliği, daha iyi performans ölçekleme, daha ayrıntılı bir hata algılama ve raporlama mekanizması sunar. Bunlara ek olarak her yeni PCIe sürümünün en önemli özelliği, kendisinden önceki nesilde var olan bant genişliğinin iki katını sunmasıdır. Yani teorik açıdan PCIe 3.0 her yöne saniyede yaklaşık 16 GB veri akışı sağlarken PCIe 4.0'da bu sayı, saniyede 32 GB'dir. PCI-Express ara biriminin dördüncü sürümü, özellikle yüksek bant genişliği isteyen grafik kartlarını kullanan sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını ileri boyuta taşıyacak bir teknoloji olarak görülmektedir.
Detaylar
Çekirdek Sayısıİşlemci çekirdeği, bilgisayarın çalışabilmesi için çeşitli işlemleri gerçekleştiren ve hesaplamalar yapan merkezi işlem birimidir. Çekirdek sayısı ise bir işlemci içerisinde yer alan toplam merkezi işlem birimi sayısını ifade eder. İşlemcide bulunan çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa bilgisayarın işlem yapma kapasitesi ve performansı aynı oranda artar. İlerleyen teknolojiyle birlikte işlemci mimarileri oldukça gelişmiş ve işlemcilerde bulunan çekirdek sayısı artmaya başlamıştır. Günümüzde 2, 4, 6, 8 ve 10 gibi farklı çekirdek sayılarına sahip çeşitli işlemci modelleri vardır. İşlemci çekirdeği İngilizcede "core" sözcüğüyle ifade edilir. İşlemcilerin tanımlanması ise işlemcide bulunan çekirdek sayısına göre Dual Core, Quad Core, Hexa Core, Octa Core ve Deca Core gibi sözcüklerle yapılır. Dual Core işlemcilerde 2, Quad Core işlemcilerde 4, Hexa Core işlemcilerde 6, Octa Core işlemcilerde 8 ve Deca Core işlemcilerde 10 adet çekirdek vardır. Çekirdek sayısının fazla olması sadece masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda değil akıllı telefon ve tablet gibi çok çekirdekli işlemci kullanan tüm cihazlarda çalışma performansını artıran bir faktördür. İşletim sistemlerinin modern ve çok çekirdekli işlemcilerle daha uyumlu hale gelmesi, bilgisayarda aynı anda çok sayıda programın sorunsuz şekilde çalışabilmesine ve bilgisayar veriminin artmasına imkân tanımaktadır. Yeni bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon alırken işlemcinin sahip olduğu çekirdek sayısı önem taşır. Çalıştırılacak programların sayısına, niteliğine ve yapılan işlemlerin yoğunluğuna göre yeterli sayıda çekirdeği olan işlemciye sahip cihazları tercih etmek gerekir. İşlemcide bulunan çekirdek sayısını artırmak bilgisayarın performansını ve işlem kapasitesini yükseltmenin yanı sıra daha fazla enerji tüketimini de beraberinde getirmektedir. Bir işlemcinin performansında çekirdek sayısı oldukça önem taşısa da işlemci mimarisi ve işlemci saat hızı gibi faktörler de toplam performansa etki eder.
Detaylar
RGBAçılımı "Red-Green-Blue" olan RGB; kırmızı, yeşil ve mavi renklerden farklı renkler ortaya çıkarmaya yarayan bit metottur. Renk uzayı olarak da bilinir. RGB bazen bir ekranın ya da monitörün özelliklerini açıklarken kullanılır. RGB, farklı renkler oluşturmak için karıştırılabilen üç farklı tona sahip ışık anlamına gelir. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığı birleştirmek; televizyonlar, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefon ekranları gibi ekranlarda renkli görüntüler üretmenin standart yöntemidir. RGB teknolojisi, oyuncu ekipmanlarının popülerleşmesiyle birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Ekranda bir renk görüntülediğiniz zaman, her piksel kendine özgü bir RGB değerine sahip olur. RGB tarafından desteklenen renk sayısı, kırmızı, yeşil ve mavi için kaç olası değerin kullanılabileceğine bağlıdır. Bu durum "renk derinliği" olarak bilinir ve bit olarak ölçülür. En yaygın renk derinliği, "gerçek renk" olarak da bilinen 24 bit renktir. 24 bit renkte, bu değer 0 ile 255 arasındadır; bu durumda 0 değeri renk ortaya koymazken, 255 tam doygunluktadır. RGB sistemi kullanılarak elde edilebilecek renk yelpazesi son derece geniştir ve CMYK adı verilen diğer sisteme kıyasla oldukça gelişmiştir. Örneğin; mor bir piksel çok sayıda kırmızı ve mavi piksel içerirken neredeyse hiç yeşil piksel içermez. Mor bir piksel oluşturmak için gereken RGB değerlerini aşağıda görebilirsiniz: Kırmızı: 132 Yeşil: 17 Mavi: 170 Son yıllarda RGB teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber, donanım üreticileri bu teknolojiyi alışık olmadığımız ürünlerde de kullanmaya başladılar. Ekran kartı, anakart, RAM, soğutma fanı gibi bilgisayar donanımları, RGB teknolojisi kullanılarak kullanıcıların kişiselleştirebileceği bir hal aldılar. Gaming ekipmanlarda sıklıkla rastlanabilecek bu durum, sıradan ve sıkıcı görünümlere sahip donanımların kullanıcılar tarafından çeşitli renklerle modifiye edilebilmesine olanak sağlıyor. RGB destekli bilgisayar donanımlarına sahip olduğunuz takdirde, favori renklerinizi seçerek kasanızı zevkinize göre biçimlendirebilirsiniz.
Detaylar
Bellek HızıBellek hızı, en yalın tabirle bilginin belleğe yazılma ve okunma sürelerini ifade eder. Hız değeri, belleğin belirli bir süre zarfında kaç bayt veri aktarımı yapabildiğini ortaya koyar. Bilgisayar ve akıllı cihaz teknolojilerinin sürekli olarak değişmesi ve gelişmesiyle doğru orantılı olarak temel veri depolama kaynağı olan belleklerin bilgisayar ve akıllı cihaz türlerinin verimliliğindeki rolleri de artmıştır. Kapasiteleri kadar hızları da önemli olan bellekler, minimum sürede veri aktarımı gerçekleştirilmesinde kilit bir rol oynar. Somut biçimde performans ölçümü hesaplaması yapabilmek için bellek hızının net olarak bilinmesi gerekir. Büyük boyutlu oyunlardan profesyonel programlara kadar birçok uygulamanın kullanım performansı üzerinde doğrudan etkili olan bellek hızı, frekans ölçüm birimi Hertz (Hz) ile ölçülür. Bellek hızları uzun bir süre Megahertz (Mhz) değerlerinde seyretse de Gigahertz (Ghz) seviyesine ulaşmış bellekler de bulunmaktadır. Kesintisiz ve hızlı bir akıllı cihaz veya bilgisayar kullanımı için yeterli bellek hızına sahip olmak gerekir. Bellek hızı, ekran kartı ve ana kart gibi bilgisayarın performansını etkileyen diğer kritik sistem parçaları için de önemlidir. Kullanıcılar, bilgisayar sistemleriyle uyumlu olmak şartıyla bellek, ekran kartı ve ana kart değişikliğine giderek bellek hızını belirgin biçimde artırma olanağı elde eder. Farklı nesil belleklerin hızları aynı olsa bile modül yapıları değişkenlik gösterir. Tekli, ikili ve dörtlü olmak üzere modül yapıları farklı olan belleklerin birbirlerinin yerine kullanılması mümkün değildir. Modül yapısı uyumsuzluğu, belleklerin dahil edilmek istendikleri bilgisayar sistemlerine eşleştirilememesi sonucunu doğurur. Bilgisayar sistemleri üzerinde kurulu olan ve zamanın büyük önem taşıdığı bankacılık, finans ve borsa gibi sektörlerde de maksimum bellek hızına gereksinim duyulur. Bellek hızının sürekli kılınması ve performans bakımından dalgalanma yaşanmaması bir başka gerekliliktir
Detaylar
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar