Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar (Inkjet)

İşinizin veya hobinizin niteliğine göre zaman zaman belgelerinizi veya görsellerinizi kağıt üzerinde görmeye gereksinim duyabilirsiniz. Bunun için bazı önemli işlevlerle donatılmış bir yazıcıya sahip olmanız gerekebilir. Yazıcı satın alırken dikkat etmeniz gereken temel nokta yazıcıyı kullanım amacınız; yani bir gün içerisinde yazıcıdan alacağınız çıktı sayısıdır. Bu sayede, kullandıkları kartuş tipine göre; mürekkep püskürtmeli, nokta vuruşlu ve lazer tipi olarak üçe ayrılan yazıcılardan hangisinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Fiyatları

Inkjet adıyla da bilinen mürekkep püskürtmeli yazıcılar, nokta vuruşlu yazıcılara göre çok daha sessiz çalışırlar ve fotoğraf baskı kaliteleri yüksektir. Ancak bu ürünler, vektörel çizimleri, diyagram ve grafikleri, kağıda lazer yazıcılar kadar iyi kalitede aktaramazlar. Mürekkepleri ise ışığa ve suya karşı duyarlıdır. Buna rağmen lazer yazıcıya göre, çok daha uygun fiyatlı yazıcı tipi oldukları için ev kullanımına uygundur. Elektrik tüketimleri ise çok düşüktür.

Ayrıca özellikle küçük olan taşınabilir modelleri, dizüstü bilgisayar kullanımları için tercih edilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcı alacaksanız dikkat etmeniz gereken en temel husus günlük kullanım sıklığınızdır. Çünkü bu tip yazıcılar, tek kartuşla en fazla 250 sayfa basabilirler.

Fiyatı belirleyen etkenlerden ilki, yazıcının değişen kartuşlu veya bitmeyen kartuşlu; yani dışarıdan dolabilen mürekkep tanklı olmasıdır. Bitmeyen kartuş tipli yazıcıların fiyatı, değişen kartuşlu yazıcılara göre daha yüksek olsa da, uzun vadede sağlanan kartuş tasarrufu, yazıcının maliyetini karşılar. İkinci etken ise "all in one" denilen ve yazıcının üzerinde yer alan fax, fotokopi ve tarayıcı gibi ek donanımlarının olmasıdır. Eğer bu donanımlara ihtiyacınız yoksa sadece yazıcı, sizin için yeterli olacaktır. Yazıcınız bilgisayarınıza, bir kablo ile değil de bluetooth veya wifi özelliği ile bağlanıyorsa daha yüksek fiyatlı olabilir.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi bu tip yazıcılar, verileri kağıda aktarırken kartuşta bulunan sıvı mürekkepten faydalanırlar. Değişen kartuşlu yazıcılar, eğer renkli baskı almak gerekiyorsa, içinde 3 temel renk bulunan renkli kartuşu, siyah beyaz baskı almak isteniyorsa siyah kartuşu kullanırlar. Eğer renkli kartuş bittiyse tamamen değiştirilmesi gerekir. Mürekkep tanklı yazıcılarda ise renkli kartuşun tamamını değiştirmeniz gerekmez. Sadece biten rengi değiştirmeniz yeterli olur.

Mürekkebi püskürtmek için kullanılan iki tip yöntem vardır. Bunlardan birincisi, mürekkebin yazıcı kafası içinde ani olarak ısıtılıp, oluşan bu basınçla püskürtülmesi; diğeri ise mürekkebin elektromekanik etkiyle oluşan basınç sayesinde kağıda aktarılmasıdır. İkinci yöntemi kullanan yazıcılar, daha yüksek baskı hızına sahiptir. Piyasada bulunan markalar, farklı yöntemler kullandıklarından, alınan kartuşun yazıcı ile aynı marka olması son derece önemlidir. Mürekkep püskürtmeli bir yazıcının sayfa basım hızı ise sayfanın renkli veya siyah beyaz olmasına göre, ortalama 10 ile 20 sn. arasında değişir.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Ve Diğerleri Karşılaştırması

Nokta vuruşlu yazıcılar, daktilo benzeri bir mantıkla çalışan ve en uygun fiyatlı yazıcılardır. Verileri kağıda, yazıcı kafasında bulunan 9, 18 veya 24 adet iğnenin, elektronik bir kayışın içinde hareket etmesi sayesinde aktarırlar. Kullandıkları kağıt, genelde devamlı form olduğu için yoğunlukla muhasebe departmanlarında, fiş, fatura ve makbuz basımında tercih edilirler. Kartuşları uygun fiyatlı olsa da, yazı kaliteleri mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre çok daha düşüktür. Fazla gürültülü çalışan bu tip yazıcılar, ayrıca grafik basımında da iyi sonuç vermezler.

Lazer tipi yazıcılar ise püskürtmeli yazıcılara oranla daha pahalıdır, ancak baskı kaliteleri ve hızları çok daha yüksektir ve çok sessiz çalışırlar. Kartuşları ortalama 1000 sayfa veri basabilir, bu nedenle kartuş fiyatları da diğerlerine göre pahalıdır. Burada kullanım amacınıza göre maliyet analizini çok iyi yapmanız gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Fiyatları

179 ürün listeleniyor
Epson
Canon
HP
Berlin Shop
Enp
Daha Yok mu
QPrint
Qstar
Bentsai
Xerox
Baskistan
Ricoh
Bestnify
Brother
Deli
Fe
Hesaplı Pazar
Plustek
Prestij
Printec
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 39 / 179 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?